Hellraiser

Počas krádeže nájdu dvaja lupiči tajomnú kocku, ktorú si vezmú so sebou. Riley (Odessa A'zion) ju má pri sebe v čase, keď sa predávkuje, a jej brat, ktorý jej prišiel pomôcť, sa o ňu poreže a následne zmizne. Riley začína zisťovať, že kocka je niečo omnoho temnejšie než len tajomná hračka. (Marceloo)

lamps

Bruckner si stále drží svůj vysoký standard a kultovní klasiku z osmdesátek pouze nevykrádá, ale zasazuje ji do širších a ambicióznějších významů. Nový Hellraiser tak není festivalem hnusu a hnisu s triviální slasher zápletkou, ale komplexnějším zamyšlením nad tím, co od života vlastně chceme a co jsme pro to ochotni podstoupit. A když už jsme u toho, viděl jsem v tom i efektivní výstrahu pro narkomany, jimž jehly navždy zpečetí osud a zbyde jim jen bolest a bědování… Scénář by chtěl doladit a hrdinové se zpočátku posouvají vstříc odhalení až podezřele ledabyle (a jejich setkání v ústředním sídle mi svým načasováním připomnělo nejvtipnější moment z komedie 40 let panic), ale vyprávění je jinak krásně plynulé a hororové elementy šlapou dobře - především pasáž po úniku ze sídla je hrátkami s prostředím vyloženě skvělá. Nejvíce mě tak podobně jako z originálu mrzí, jak jsou záporáci jen “polovyužití” - sami o sobě nahání hrůzu a zde ještě lépe funguje jejich ambivalence (jsou to zlí ďáblové nebo drsně spravedliví andělé?), ale jejich moc hapruje od ohýbání reality k neschopnosti projít dveřmi. Jinak jsem se ale nenudil, serióznější a výpravnější provedení mi sedlo a transcendentní motivy dotýkající se lidského těla i mysli jsou zde na hororový reboot, navazující na creature-feature originál, překvapivě působivé. Zdaleka ne tolik jako třeba v Martyrs, ale na mainstreamový streamovací produkt dostatečně.. 75 % ()

JohnnyD

Ako niekto, kto si poctivo pretrpel diely 5 až 10, som nadmieru spokojný a dokonca mi je ľúto, že Hellraiser 2022 sa dočkal premiéry len na streame a nepoputoval do kín, lebo tie kulisy, osvetlenie, to množstvo masiek a praktických efektov okorenených vkusným CGI by som chcel vidieť na veľkom plátne. Pravdou je, že tomu chýbajú zhýralé postavy a originálny príbeh jednotky, prerozprávanie je pomerne priamočiare a hollywoodske, hlavná hrdinka a jej partia kamarátov sú generické postavy bez charizmy (naopak Goran Višnjić je fantastický a zaslúžil by si väčší priestor), ale s výnimkou prvej tretiny, ktorá trochu zaváňa dielmi 5-10 (šedé kulisy, hlúpe postavy, ktoré rozlúštia hlavolam), je príbeh pomerne solídny a dobre vystavaný. Je tu množstvo cenobytov, chutné gore (ale viem si to - najmä v prvých dvoch tretinách - predstaviť aj krvavejšie), fantastická Jamie Clayton ako Pinhead, hudba skvelo pracuje so starými témami, mytológia je výborne inovovaná (rôzne konfigurácie) a ako balkanista oceňujem, že sa to nakrúcalo v Belehrade a tá vila je v skutočnosti kráľovský Beli Dvor. Hneď by som si dal pokračovanie. ()

Beckett51

Mírně nadhodnotím, protože to je fakt jedinej díl tohohle bubáka, u kterýho jsem cítil respekt k Hellraiser loru (kterej byl plnohodnotnej IMHO jen u prvního Hellraisera a Inferna), ale zároveň jsem u sledování neměl pocit jako by to místama byla spíš nechtěná parodie na sebe sama nebo že tvůrci občas nevěděli, jak naložit se svojí vizí. Atmosféra, masky, hudba, kamera na jedničku a ikdyž scénář v několika pasážích trochu kulhá, na další díl v rukách tohohle tvůrčího týmu bych se s radostí podíval. ()

Cappuccino

Slabšie 4, lepšie 3. Mínusom sú nesympatické postavy, iracionálne správanie cenobiteov (hlavne ku koncu) a pomalší rozbeh. Plusom rozvinutie mytológie, slušný gore a pomerne dobrý záver. ()

pornogrind

Pro pekelníka Pinheada mám slabost. Jednička je kultem a další pokračování mají taky (aspoň průměrnou) kvalitu. Výjimkou je Hellraiser 4:Bloodline (1996) a Hellraiser: Revelations (2011), kterej jsem radši ani neviděl. Nejnovější (zatím poslední) zářez do Hellraiserovské série bych nejvíc přirovnal k Hellraiser: Inferno (2000) a k předposlednímu Hellraiser: Judgment (2018) a to především svým temným, špinavým vizuálem. Na novýho Hellraisera jsem byl celkem zvědavej ale přistupoval jsem k němu radši bez větších očekávání. Obavu u mě nevzbudil ani tak režisér David Bruckner, kterej už má na svým kontě nějakej ten vydařenej horor jako spíš obsazení hlavní role. Do pekelníkovi role pro mě byl vždy jasnou volbou Doug Bradley, ale samozřejmě chápu, že je to i vzhledem k jeho rokům nereálný. Pinhead tak tentokrát připadl na transgender herečku Jamie Clayton. Nejspíš i proto, že v románu C. Barkera - The Hellbound Heart odkud Pinhead pochází, nemá Pinhead konkrétně určené pohlaví, přičemž i jeho vzhled je popisován jako velmi ženský. Jestli je Jamie Clayton cesta správným směrem to už musí posoudit každej sám. Za mě to prostě není ono ale vyloženě mi nevadila. Ještě pár slov k Cenobitům. Vzhled nebyl špatnej ale myslím si, že třeba v Hellraiser: Judgment byl vzhled cenobitů daleko vyšperkovanější. Novej Hellraiser má samozřejmě spoustu dalších mínusů jako třeba, že scénář není bůhví co a herci nejsou taky zrovna dvakrát sympatičtí ale srát na to. Vítejte v pekle kde nikdy nic nebude podle vašich představ. Já jsem se bavil. ()

kingik

Pekelník změnil pohlaví (ach jo) a jeho restart je slušný. Prokletá pekelná kostka je opět na scéně a v rukou ji třímá opravdu neskutečně ohyzdná Odessa A´zion, která mně naprosto kazila dojem z filmu. To na ten casting nepřišla ani jedna vizuálně šikovná žena?! Se sérií jsem měl vždycky jeden zásadní problém: ani jedno setkání s Pekelníkem nebylo extra napínavé a extra nestrhlo. A tenhle problém nedokázal odbourat ani režisér David Bruckner. A určitě ani nepochválím vzhled Cenobitů. Nejhorší z celé série. Úplně směšná byla ta novodobá a designově málo působivá sestava. Pinhead, ten původní, měl vždycky celkem charisma, najednou je z něj žena, vystupuje jako The Priest, což je celkem v rozporu s logikou předchozích částí, kdy byl divákům zcela objasněn pohnutý osud prokletého muže, který vstoupil do služeb Pekla, měl posléze hlavu posetou hřeby, zdobil ho excentrický vzhled a stal se Pekelníkem. A hlavně vždycky, když se dříve na scéně zjevil, přinášel znepokojení. Pinheadka, nebo co krávu to vlastně bylo, nevnášela vůbec žádné znepokojení, prostě byla úplně marná a k ničemu. Tenhle film je poměrně umírněný v brutalitě. Gore se dostavilo v krotké formě. Tradiční mučení obětí formou napínání těl na ostnaté hrotce se objevilo jen ojediněle. Režisér dobře trefil dynamiku. Postupně to celé nabíralo na obrátkách a film se dostával do dobrého tempa. Milovníci Balkánu a tamní produkce, která přesáhla i do tohoto filmu, bezpečně poznají i v české kinematografii etablovaného Predraga Bjelace, který se zjeví na kratičkou chvíli v úvodu filmu. Záporné role se dostalo Goranu Višnjičovi, který se s temnými plány své postavy popasoval zdárně. A vše dobré z hereckého hlediska kazí jen ta držka Odessa, kterou by měli podarovat finanční sbírkou na estetickou operaci, pokud se nevybere dost peněz, už by nikdy neměla hrát ve filmech. Režijně se z toho dalo vytřískat klidně i víc. Pokud jste čekali od restartu série zázraky, měli byste svoje očekávání přece jen poněkud snížit a smířit se s ucházejícím nadprůměrem. 6/10 ()

Omnibus

"Skládá kostku, ropucha? Vraž jí hřebík do ucha!" Copak Leviathan... Existuje ještě jedna konfigurace kostky, ze všech nejhorší, přinášející divákům mučivou trýzeň a pekelnou nálož nesnesitelné bolesti! Její název zní Nastycasting. Bože můj, Pinheade, ty to vidíš! Tu opuchlou ropuchu s nepřítomným feťáckým pohledem. O tu se mám jako bát? Seriously? Proti ní byli všichni cenobiti krásní a sympaťáci a cenobitka kočka k zulíbání. Zřejmě tvůrčí záměr Davida Brucknera, jak divákovi působit pekelná muka, stáhnout ho ze sedačky do syčících plamenů a nechat mu rozežírat orgány i mysl pochybnostmi, zda někde ve vesmíru nebo v pekle vůbec existuje nějaká hranice lidské obludnosti. Kolik hvězd si do hlavy zarazím? Tři. Coby hřebíkový gender přírůstek do Pinheadovy sbírky bych to úplně nezatracoval, i když moje žena, která na Hellraiserech všeho druhu vyrůstala, u toho trpěla jako zvíře. Přitom se na utrpení těšila, bohužel jiného druhu. Je fakt, že ten castingový vtip století s ropuchou zkazil celý film i mně. ()

dr.horrible

Tri a pol. Na jednu stranu vyššia technická úroveň ako mala väčšina série a fajn cenobiti, na druhú je toto už jedenásty film. A zase to isté. Céčkový Judgement, Derricksonove Inferno, alebo tyvoleešteajBota mali aspoň nápad. Tuto len opakujeme. Navyše pri neúnosnej stopáži, a nechajte už prosím tých pekelníkov umrieť! ()

Anderton

Bruckner síce režíruje s istotou, ale atmosféra a feeling osemdesiatkového originálu a minimálne jedného vydareného sequelu sa neopakuje. V maskách problém nie je, dokonca ani v scenári. Problém je proste v mladých hercoch, ktorí sú tak nesympatickí, že čakať na ich smrť je neznesiteľné ako reťaz v koži. Pinhead síce nastupuje až v druhej polovici, ale má dostatok priestoru sa predviesť. Cenobiti pôsobia ako by sem prišli z filmu Guilerma Del Tora, osobne by som im ale doprial vyriadiť sa v lepších lokáciách, než v minimálne využitej rodinnej pevnosti. Záverečná scéna potešila, rovnako ako aj finálne stvárnenie audiencie. Možno išlo producentom viac o lovenie nových fanúšikov medzi teenagermi, než uspokojenie starších fans a toto sedenie na dvoch stoličkách mi prišlo nie príliš šťastné. ()

Kudly4

V dětství mě tahle propíchaná hlava minula obloukem, nikdy mě nalákalo se na Hellraisera podívat, až do nedávna, kdy mi byl doporučen Hellraiser: Judgment a dodnes jsem viděl právě jen tento díl z roku 2018, který byl docela dobrý. Tenhle Reboot, tedy těžko můžu porovnávat s originálem, ale nebylo to vůbec špatný, příběh byl celkem fájn, bylo to svižný, masky super a finále bylo doslova chuťovka, i když jsem tedy upřímně čekal větší porci Gore. Co mi nesedlo, bylo to otřesný obsazení a bylo mi upřímně jedno,  kdo zhebne jako první, jediný co jsem si přál, bylo vidět, jak umírají tou nejbolestivější smrtí, což se mi tak úplně nesplnilo. Každopádně, nic co bych chtěl nutně vidět někdy ještě jednou, ale těch dvou hodin nelituji, na jedno zhlédnutí, je to úplně v pohodě. ()

Frajer42

Žádný správný remake se dnes samozřejmě nemůže obejít bez buzerantů a celé řady strong women, takže samozřejmě bylo změněno pohlaví veškerým Cenobitům, kteří nyní byli spíše k smíchu, nežli aby působili děsivě. Také se snímek neubránil současnému trendu obsazovat do hlavních rolí totálně nezajímavé a nesmírně obyčejné lidi. Odessa A’zion se do své role musela prokouřit, neboť to byl očividně nejslabší článek filmu. Zbytek naštěstí docela fungoval. Příběh nenudil a příjemně odsýpal. Nějaký náznak atmosféry to určitě mělo. Jen jsem byl zklamaný málo brutálními scénami ve filmu, u kterého by právě tohle měla být jeho největší devíza. Docela však fungoval alespoň správně černý humor a závěr byl k popukání. [66 %] ()

AllShallFall

Úplná klasika hororů za poslední roky. Nějaké tajemství, mladí k tomu přijdou jak slepí k houslím a odpovědi nachází u někoho v léčebně a na internetu a poté se vydají k boji se zlem na vlastní pěst. Ohrané. K tomu bonus. Hlavní hrdinka je fetka, která prozřela, brácha buzna a všude nasraný feminismus. Pinhead je teď ženská. A nesmí samozřejmě chybět všudypřítomné jebání. Je to o ničem. ()

PetrPan

Bruckner patří k těm současným režisérům, jejichž tvorba se mi líbí.  A tak jsem se na jeho Hellraisera pochopitelně docela těšil. A  fajn, atmosféra, hudba , prostředí , krvavé scény i Cenobiti samotní všechno je téměř tak jak má být. Ale brzy jsem se přistihl, že vyhlížím Pinheada, tedy toho, kdo se de facto stal značkou filmového zpracování Barkerovy novely. Chápu a respektuji volbu, která zřejmě přišla  po odmítnutí Douga Bradleyho, ikonickou postavu přepsat a přetvořit, ale já si díky tomu připadal jako v Noční můře bez Freddyho nebo Pátku třináctého bez Jasona.   Čili jedna zásadní změna, která možná více odpovídá předloze, ale osobně mi moc nesedla a pak paradoxně vlastně nic nového.  Areligiozní peklo plné bolesti, zase,  asi jsem čekal větu trochu více rozvitou. Silnější, ale trojka. ()

silentname

Moje prvé stretnutie s touto sériou ma úprimne navnadilo, aby som si pozrel staršie filmy. Minimálne prvé dva. "Hellraiser" 2022 mi príde ako skutočne fascinujúci film. Nemal som tušenie kam to bude smerovať, pohltilo ma to svojimi nápadmi a vizuálmi a rovnako aj nápadmi, ktoré sa tu dostali. Nenudilo ma to, bavilo ma to sledovať a ku koncu som si prial, aby sme sa dočkali aj niečoho ďalšieho. Takže dúfam, že to nebude stopka pre túto sériu. Jediné čo mi trošku vadí sú naši hrdinovia. Alebo ľudské postavy celkovo. Neskutočne ma nezaujali. Prišli mi vysoko tuctové, nudné a stereotypné. A najmä nie ani ten typ postáv, ktoré ma v hororoch baví sledovať. Na druhej strane mám aspoň pocit, že Odessa A´zion konečne neskončila v absolútne tragickom filme a prijala aj niečo, kde viac môže ukázať zo svojho talentu a nebude vo filme, ktorého sledovanie bude čistá frustrácia. No som zvedavý na staršie tituly. Uvidíme, kedy sa k nim dostanem, ale vidieť toto pre mňa stálo za to. Hodnotenie: B+ ()

Pedestrian

Snaží se to působit osmdesátkově (vizáž hlavní hrdinky, mytologie) a zároveň současně, zlo a pachuť už tomu ale chybí. Závěr nicméně přehlídkou utrpení a bolesti, takže ok. Stopáž neobhajitelná. ()

Arsenal83

Priznám sa, že najviac ma vystrašili tí muckajúci sa buzeranti, ale inak to nebolo úplne zlé. Hudba prituhla tam, kde mala, malo to svoje napätie. Len kučeravá bola na mňa až príliš hysterická, čo je na ženu už čo povedať, ako aj ten spotený v obleku to tiež už nezvládal, najmä keď sa mu tam začínali vrtieť pľúca. ()

Chrustyn

Překvapivě kvalitní uchopení kultovního hororu v novém století. Pomalý a překvapivě málo brutální horor, sázející více na atmosféru a postavy než laciné bafání. ()

TheEvilTwin

Původního Hellraisera jsem neviděl, a tak hodnotím samostatně tento "reboot" bez jakéhokoli srovnání a musím uznat, že zklamaný rozhodně nejsem. Sice se nekoná žádný hororový převrat, jak jsme mohli očekávat, ale jako fajn moderní a vizuálně příjemný horor je Hellraiser dostačující. Strašně se mi líbí celá mytologie kolem Cenobitů, kostky a kletby a jde vidět, že z hlediska jejich vizuální stránky se na nich tvůrci šikovně vyřádili. Lekačky zde nejsou, atmosféra spíše také ne, ale hlavní myšlenka je dostatečně záživná, aby se spolu s obstojnými herci postarala o dvouhodinovou zábavu se skvělými prvky utrpení, bolesti, gore a originality v hororovém žánru, který se poslední dobou topí v kýčovitosti a nezajímavých, přízemních nápadech. Chválím. K lepšímu zážitku mi sice chybí větší ambice a krvavější a masakrálnější gore, které zrovna zde úplně vybízí k extrémům (stahování z kůže, sekání těl...), ale jinak si nemůžu stěžovat. ()

eraserhead666

„Dost je mýtus.“ Kdybych měl použít jen jedno jediné slovo, muselo by to být slovo zklamání. Já od nového Hellraisera ani nic nečekal, i přesto mě vlastně zklamal. A to hlavně svou plochostí a absencí atmosféry. Obsazení postavy Pinhead mi nevadilo vůbec, vlastně poprvé tato postava svým zjevem ve filmu odpovídá či přímo odkazuje k literární předloze. Výhrady bych ale měl k vizuálnímu pojetí cenobitů. Asi bych snesl, že jsou „bílí“, respektive světlí, přijde mi však škoda, že na rozdíl od předchozích cenobitů, nehrají na detaily, jejich vzhled působí tak nějak celkově. A nejde z nich strach, což z takového Butterballa jsem jako smrádě sral maggi v kostkách. A kulervoucnosti Angelique už série asi nikdy nedosáhne. Pinhead je fajn, dostává zase hodně prostoru a hodně mluví, jen po čase člověku dojde, že toho v podstatě mnoho neříká (to, co tady řekne za celý film zvládl Bradleyho Pinhead třemi čtyřmi slovy). Samotného mě překvapilo, že vůbec někdy budu kritizovat mluvu této postavy. Jsou tu i mé oblíbené létající řetězy. Pozměnění univerza, i to by se dalo přežít, byť mi profesní degradace cenobitů (s P. v čele) přišla líto. Asi jako když vás v práci přeřadí od počítače ke kopírce. Co mi vyloženě vadilo bylo pojetí Konfigurace nářku. Tahle zničit funkční žánrovou ikonu. To se mi normálně kroutily střeva. Přepálená stopáž, jedna z nejnegativnějších věcí filmu. Ona (a přílišné zaměření tvůrců na vizuální stránku) může za absenci atmosféry. Co při své levnosti předchozí dva díly alespoň trochu dokázaly v mnohem kratší stopáži (trochu zajímavý příběh, napětí a atmosféra), k tomu tenhle film nepřičichl ani jednou za celé dvě hodiny. Abych jen nehanil, velmi pozitivně vnímám obsazení a pojetí hlavní hrdinky, úplně obyčejná normální holka, která si diváka získá během chvilky. 2,5* Mé celkové pořadí oblíbenosti série: H2, H1, H3, H5, H4, H7, H9, H10, H11, H6, H8 ()

Remake hororu Sliz má režiséra

Remake hororu Sliz má režiséra

09.01.2024

O předělávce kultovního hororového snímku The Blob z roku 1958 se mluví už nějaký ten pátek, ale i když s ní v minulosti byla spojována jména režisérů jako Rob Zombie nebo Simon West, dosud se tento… (viac)

Reboot Spy Kids našel hlavní hvězdy

Reboot Spy Kids našel hlavní hvězdy

27.06.2022

Po úspěchu snímku Můžeme být hrdinové režiséra Roberta Rodrigueze (Alita: Bojový Anděl, Spy Kids: Špioni v akci) se Netflix rozhodl prodloužit spolupráci se známým tvůrcem, a to rovnou do takové míry… (viac)

Hororový Hellraiser oznamuje obsazení

Hororový Hellraiser oznamuje obsazení

08.10.2021

Remake kultovního hororu Hellraiser byl před pár dny dotočen, tvůrci tak nyní mohou oznámit plné obsazení. Režisér David Bruckner (Temný dům) spolu s autorem originálu Clivem Barkerem údajně… (viac)

Hororové pohromy ve 3D

Hororové pohromy ve 3D

27.09.2009

Spy Kids 4. Že to není horor? Neříkejte, že neječíte děsem. Robert Rodriguez už píše scénář, v březnu začne natáčet. Jak jinak, i tohle pokračování bude ve 3D. Stejně tak se třetí rozměr plánuje pro… (viac)