Muž z ocele

• Česko Muž z oceli (viac)
USA / Kanada / Veľká Británia, 2013, 143 min

Šarmantný mladý novinár Clark Kent (Henry Cavill) je zdanlivo úplne obyčajný dvadsiatnik, no v skutočnosti to v ňom neustále vrie, pretože má rešpekt, a tak trochu i oprávnené obavy pred jeho vlastnými schopnosťami, ktoré siahajú ďaleko za hranice nielen ľudskej, ale i jeho predstavivosti! Pretože Clark nie je človek, hoci na Zemi strávil väčšinu svojho života... Pochádza z milióny svetelných rokov vzdialenej, dnes už neexistujúcej planéty Krypton, ktorej zánik ako jeden z mála jej obyvateľov prežil. Dnes ho najviac zo všetkých kvári zdanlivo jednoduchá, no v skutočnosti veľmi komplexná otázka... „Prečo som tu?“ Vďaka hodnotám, ktoré mu s láskou vštepili jeho pozemskí adoptívni rodičia Martha (Diane Lane) a Jonathan (Kevin Costner) Kentovci, si Clark uvedomí, že mať výnimočné schopnosti tiež znamená robiť ťažké rozhodnutia. A tak keď Zemi, ktorá sa stala jeho novým domovom, zrazu hrozí vyhladenie, prebudí v sebe hrdinu, aby ochránil tých, ktorých ľúbi a prebudil v ich srdciach nádej – stane sa Supermanom, neprehliadnuteľným Mužom z ocele! (TV Markíza)

bakeero

Tak mistrně vystavěnej charakter "pouze" v jednom filmu jsem dlouho neviděl. Nicméně celkovej dojem je takovej roztěkanej. 3D verze navíc docela trpí neostrostí a nestabilitou obrazu, takže si efekty ani moc nevychutnáte. Celkově tedy 3,5*. ()

IronFan

Ano, ano, ano! Po dlouhé době mě Snyderův film opravdu potěšil. I přes nějaké ty pochybné momenty rozjíždí epický příběh, který graduje doslova v popcornovém stylu. Potěšilo mě hlavně řešení minulosti pomocí flashbacků - tady Snyder neztrácí zbytečně čas vykládáním příběhu (u původu hrdiny se kolikrát opravdu zbytečně ztrácí čas) a jenom to využívá k navození takové "Nolanovské" atmosféry a udržení tempa. Cavill pasuje jak prdel na hrnec, Van Alden se do toho opřel a to ani nemluvím o duu otců, které bylo zvoleno naprosto bezchybně. Zpracování Jor-Ela a hlavně scény na Kryptonu - to bylo lahůdka.A i přes několik "cheesy" momenty a hrst pochybností je toto nejpovedenější Supák od osmdesátých let. Snyderovi díky "epičnosti" fanoušci mezery odpustí, ale právě toto se mu může stát osudným, protože pokud nezvládne pokračování, tak mu nepomůžou ani očividně dobře placené přesčasy pro trikaře. A ani Hans. ()

Durgas

Supermana som nikdy moc nemusel, do kina som šiel len s miernymi očakávaniami, podporenými hlavne tunajšími pozitívnymi reakciami. Preto ma prvá čisto sci-fi (zhruba) polhodina ako kladivo priklincovala do sedadla a ja som len s otvorenou hubou čumel na tie scenáristické a vizuálne orgie. Nakoniec to bolo dobré úplne celé, supermanovský príbeh tu bol tak umne a originálne prekovaný, že som miestami v duchu tlieskal. Megalomanské a vizuálne dokonalé akčné scény proste treba vidieť, najlepšie na veľkom plátne. Metropolis sa z tejto nakladačky bude ešte dlho spamätávať. Sentimentálne scény sa držali viac menej na uzde a beriem, že keci o dobre a zle proste k Supermanovi patria, takže ich ani neberiem ako mínus, navyše flashbacky do minulosti (ktorých sa to hlavne týka) boli uchopené veľmi dobre. Pridajme sympatického nie tak úplne záporáka, uchádzajúceho predstaviteľa supermana, štýlovú kameru, super hudbu a... nech ma čerti berú, ja tomu dávam plnú paľbu! ()

waska

Přijemně překvapen. V roli Supermana jsem byl zvyklej na dřevěné panáky. Nejdříve prkenný styl Christophera Reeva, potom přišlo prkno Brandon Routh a teď další strom herec v podání Henryho Cavilla. Po jeho filmech The Cold light of day a Immortals, kde nepředvedl vůbec nic, jsem od něj nic nečekal. Naštěstí tam hraje spousta výborných herců, takže jsem si říkal, že Supermana prostě budu ignorovat. Ale co se stalo, Henry Cavill nejenže působil velice sympaticky, ale dokonce hrál! K tomu Costner, Crowe, Fishburne, neuvěřitelně sexy Amy Adams a nakonec výtečný Michael Shannon, jehož generál Zod byl nepřekonatelný. V závěru filmu se to bohužel zvrtne do digitálních orgií a bordelu, ale celkový dobrý dojem z filmu už to zkazit nemůže. ()

LordMysti

První dojem - trikaři dostali nový výkonný software na simulaci destrukce objektů - a tolik se jim to líbilo, že tím zaplácali třetinu filmu. Ne že by to nebylo precizní a zajímavé, ale vystavět na tomto celé velké finále... ehm už nejsme v devadesátých letech aby nám tohle utrhlo spodní čelist. O to více mě potěšila první polovina filmu kdy v podobě flashbacků procházíme Supermanovu minulost a trable které si prožíval. Místy až zbytečně přehnaně vykonstruované a dojemné, ale je to Superman, tomu to odpustíme. ()

Shaleman

Pěkně popořadě. Nejdříve musím poukázat na to že nikterak nejsem obeznámen s universem kolem Supermana a Supermana a vše kolem něj znám pouze ze starých Donnerových filmů či kreslených podívaných, které stahuji pro svého syna. Superman se vrací pokládám za bezcennou sračku s pár nápady, které však nikdo nedokázal dovézt do úspěšného konce. Supermana 3 a 4 jsem neviděl a upřímně... vidět je nechci. Prostě Superman není Batman... A teď k filmu. Film začíná na Kryptonu, kde něco tvůrci ukradli z Matrixu a tu si něco vypůjčili z Avatara a já plesám, protože dokázali to, co se ani Cameronovi nepovedlo a já konečně viděl svět, jaký jsem ještě neviděl. Jenže pak se přesunujeme s nešťastným Clarkem na matičku Zemi a já se začínám trochu nudit. Zde má scénář největší trhliny. Snaží se strašně moralizovat a poučovat o jakýchsi hodnotách alá Temný rytíř, ale ani jednu myšlenku nedokáže dokončit, takže nám nezbývá, než se smířit s Dušínstvím Clarkovým, které mu asi stačí k tomu, aby pochopil co je dobré a do toho každé dvě minuty stihl střihnout unylou akční perličku, která je absolutně zbytečná, samoúčelná, ba co víc, diváka zvyklého na nekonečné exploze a počítačové triky horem dolem valené nijak nevyruší z pomalého usínání. Jenže pak si Clark konečně (ne)navlékne červené spodky a Snyder nám servíruje jednu bitku za druhou a já říkám veliké, uctivé "BRAVO!" a konečně mi dochází, že koukám na megalomanský akční velkofilm, ve kterém nemá smysl hledat smysl či nedej Bože lepší scénář (Goyer asi nebude takový frajer, jak jsme si mysleli, když nemá ten svůj čásek). A že ty bitky jsou luxusní. Samozřejmě, celá města se otřásají, všude padají mrakodrapy, létají rozmlácená auta a divák neví, na co má koukat dřív, jak už jsme zvyklý, ale tady nás Snyder pěkně vezme za ruku a každou ranou supermocných lidí nás bravurně provede. Každá rána totiž vypadá realisticky, každý pohyb jako když tancují a každý souboj, i když okoukaný z jiných filmů, je zábavný a nenudí ani na vteřinu. Jestli nějak bojují na pěsti superhrdinové, bojují právě takto. Kdyby takhle alespoň z půlky bojovali i Avengeři, nebyla by ta týmovka tak pitomě ukecaná a trapně zkopírovaná. Jako akční megalomanská podívaná funguje Muž z oceli, vzhledem ke hračičkovství Zacka Snydera, jako klenot a posouvá režiséra do akčního nebe velikánů jako je Michael Bay. Z pohledu hloubky příběhu a věčnosti dialogů je nový Superman až překvapivě unylý a nezajímavý - ostatně jako hlavní představitelé (na Cavilla si zvyknete, ale Amy Adams jsem nezkousl). Jenže to hračičkovství je natolik bravurní a zábavné, že po aktuálním prvním kouknutí nemůžu, nemůžu a nechci jít pod 4*. ()

amim

„A good death is its own reward.“ Začínám se v poslední době nějak opakovat. Skvělá první polovina, která vypráví něco málo z Kal-Elovy historie, o které vím celkem málo, neb Supermana zas tak nemusím. Všechno nám to hezky klape, herci odvádějí svoji práci (Henry Cavil i Amy Adams příjemně překvapili) a pak se nějaká moudrá duše rozhodne, že by to chtělo nějakou tu akci. Bez akce přeci není správně superhrdinskej film, ne? A tak přijde hodinka, ve které se zničí snad všechny mrakodrapy, které kdy byly na Zemi postaveny, všechno nám to hezky vybuchuje a do toho Superman lítá fakt rychle a zachraňuje všechny před střepinami a výbuchy. Bože můj, proč? Jako dívá se na to hezky, o tom žádná, nicméně já už jsem v poslední době ze superhrdinských filmů, které se ničím neodlišují od ostatních, unaven, neb jich prostě příliš! A o to víc jsem teď naštvaný, když měl Man of Steel tak hezky našlápnuto touto výjimkou být! ()

Pilník

I když k tomu mám pár výhrad a trošku více jsem fanoušek starších dílů, tak toto určitě neń hanba... Každopádně i kdybych nechtěl, tak za estetickou a naprosto úžasnou vizuelní stránku tam prostě těch 5* musí být.... Velice slušný snímek... 90% !!! ()

Withree

Příběh, hloubka, destrukce, boží casting, Nolan, Snyder, Superman vs. Zod, "Welcome to Planet" a nejlepší blockbuster letošního roku! ()

Moiraine

Nemůžu říct, že bych tomu objektivně měla co pořádně vytknout. Škoda jen, že mě to moc nebavilo. Nedokážu pořádně ani říct proč to tak je, jenom mi ty dvě a půl hodiny přišly moc dlouhé. ()

Sykon

V jednotlivostech se mi tento film líbil. Kostýmy - fajn, obsazení - výborné, Clarkovo morální tápání - proč ne, souboje - občas i zajímavé. Ale dohromady to fungovalo jen chvíli. Částečně si myslím, že za to může zkraje i trochu zmatený střih, ale později se to nedá už ani na ten svést. Pak to prostě jen plyne a člověk se u té magalomansky pojaté digitální destrukci velkoměsta nudí. Ale vzato kolem a dokola, mohlo to dopadnout i hůř. Jen doufám, že dalšího remaku se během dalších pěti let už nedočkám, protože Superman nikdy nebyl "můj" superhrdina a už bych asi nenašel důvod se na něj podívat. ()

Shakaar

Asi tak. Ti kteří se zažívají v dechberoucích scénách a v neustálých padajících mrakodrapů, střiženými občasnými vrženými předměty typu autobus, cisterna, náklaďák, nebo samotný akční hrdina do protilehlé zdi, aby z té zdi se stala další, respektive nejmíň 10 děr zasebou, budou spokojeni. Protože až na necelou hodinku, kdy hrdina hledá sám sebe nic jiného ve filmu nenajdete. Pomalu si říkám, že Singer vlastně až na CGI Supermana udělal solidní film, protože tohle je vyloženě uděláno aby to kasírovalo prachy a zapomnělo se na to. Na mě to dojem neudělalo a to nejen proto, že Supermana ani jiné borce DC Comics nemusím (teda až na Batmana). Překvapivě dobře si vedl ale takový Russell Crowe a i Cavill byl rozhodně změna k lepšímu oproti Singerovi. Když to tak vezmu tedy kolem a kolem, starý Superman z 70. let jasně vede. Ačkoliv příběh to ani tehdy nebyl bůhví jaký, tak aspoň po konci filmu nebylo tamní město (města) srovnána se zemí. 2*. ()

Likan7

Dosavadní zklamání roku. Těžko říci, zda to bylo dáno obrovským očekáváním, které vzniklo po nádherných trailerech, které mi zahrály na notu. Celé je to vlastně docela fajn, ale nejočekávanější film roku nemá být jen fajn. Úvod na Kryptonu je výborný. Tam bych byl klidně celý film a kašlal na Kal-Ela a jeho pouť :-) Akční scény jsou fajn tak první půl hodinu a na závěr jsou naprosto otravné. Kamera lítá sem tam a divák nemá potuchy, co se děje. Jsem fanouškem velkého měřítka (zdravím Transformers), ale nesmí se to přehnat, protože to pak vypadá blbě (zdravím pokračování Transformers). Tady padají mrakodrapy, všechno burácí až je to člověku prostě jedno! Moc pěkná akce je pouze hraní Antje Traue s vojáčky, které likviduje stylově. Takhle má vypadat akce, ne bum, let, bum, bác a je po půli města. Dokážu vypnout, a nekoukat na logiku, ale u MOS to už nešlo. Supík (btw. skvělá přezdívka) boří celý město, naprosto logicky u toho zařve tisíce lidí, aby divák na konci snímku sežral scénku s rodinkou??? Takhle prostě ne....Příště ho nechat zarostlého, smutného koukajíc do jezera na svůj obraz vzpomínajíc na svého (jedno kterého) otce ptajíc se sám sebe "kdo jsem?" Tohle nevyšlo Zacku.. PS - Pro Amy mam slabost, zbožňuju jí a je sexy víc než dost. Tady je taky, ale její vztah s Clarkem, resp. Supíkem je napsán tak blbě, až je blbej............ ()

peteriko

70% ... David Goyer si dal námahu a pripravil príbeh, ktorý je jednoduchý pre ľudí ako ja, čiže pre tých, ktorý pred týmto dielom o Supermana ani len nezakopli. Epický príbeh opisujúci mytológiu a následný pád Kryptonu je skvelý. Rovnako aj herecké obsadenie sa vskutku vydarilo. Čím ale tento film trpí sú podľa mňa siahodlhé bojové scény striedajúce sa s "boom" pasážami. Klobúk dole pred ľuďmi, ktorý tieto efekty vytvárali pretože sú naozaj skvostné ale pravdupovediac mohli byť o polovicu kratšie. Ešte spomeniem aj hudbu v ktorej sa Zimmer opäť vyznamenal. ()

Hanzman

Osobně jsem spíše rozpolcený. Na jednu stranu to byl film se Supermanem, jaký jsme ještě neviděli - Víc o charakteru postavy a rozhodně víc akce, na druhou stranu - Opravdu musí každý superhrdinský film poslední doby skončit zdemolovaním celého města? Chápu, že se to dělá pro 3D, ale spokojený s tím rozhodně nejsem....Proč se nemlátili někde v džungli? Nebylo by to ono, ale rozpadlý Metropolis ve mě vyvolal tolik vášně jako když se mlátili Gamera a Gaos ;-) Ale čekal jsem, že to bude opět realistická schizofrenní depka a la Nolan a nebyla, což bylo taky dobře. Neříkám, že se mi Batmanovská trilogie nelíbila. Líbila a moc, ale jako alternativní Batman, něco samostatně charakterizovatelné.... Líbí se mi, že DC se tlačí mezi lidi jinak než Marvel. A na Batman vs. Superman se opravdu těším. Možná mi konečně udělají netopýra jak ho znám a miluju já - bez rakoviny hlasivek nebo bradavek na brnění. Za mě - Man of steel jsou hodinové nutné (ne nudné) kecy a seznámeníí s osobnosti hrdiny a pak už jen řežba, chybí mi nějaký přechod. Krapet míň demoličních záběrů, víc DC a bude to super, věřím, že Snyder to dokáže :) 70% ()

slidealama

Man of Steel není dokonalý film. Jako valná většina amerických výtvorů, i tento snímek má slušnou dávku patosu. I přesto mu dávám 5 hvězdiček, protože je to dle mého názoru dosud nejlepší filmová adaptace o Clarku Kentovi. Není to ten Superman, kterého známe ze starých filmů s Christopherem Reevem ani Superman z komiksů. Clark nezachrání každého, ale ukazuje všem ostatním, že i oni mohou být hrdinové. Největším potěšením v tomto filmu byly bezpochyby úžasně over-the-top akční scény. Všechno letí sem a tam, domy padají, vlaky padají a narozdíl od předchozího filmu konečně dal Superman někomu pěstí. ()

vincchuppo

Solidní Remake na Xtou. Samí pěkní a dobří herci. Nabušená Super Akce a Maga Tuny speciálních efektů, které byli mimochodem luxusně provedené. Legenda o Kal-Elovi znovu oprášena. Ale k čemu? Bude stát připravovaná série Supermana za to? Nebo zapadne do čím dál víc se nafukující černé díry komixáckých Blockbusterů!? Inu, uvidíme. Ale jako rozjezd na Xtou mě to celkem bavilo. Líbilo se mi zpracování. ()

NoPopcorn86

Dej mi důvod, abych tě zabil, ještě jeden, ještě jeden…tak jo, já tě zabiju…Nééééé. (poslední scéna tak trochu Matrix Revolution). Zklamání… ()

Melvej

Takže, proč se mi to líbilo - super efekty, moji oblíbenci Russell Crowe a Kevin Costner, zajímavější příběh něž jaký měly ostatní filmy/seriály o Supermanovi a také trochu jiný pohled na něj. Proč se mi to nelíbilo - absurdity - Superman zničí půlku města a pak dostane sprdung za rozbitýho drona za 12 milionů dolarů (WTF?), kompletní popírání fyziky - nic proti, i když je to scifi, pořád by se některý věci měly chovat stejným způsobem jako v reálu (kupříkladu věc pohybující se machem 24 (8 166.96 m / s) by opravdu při dopadu na zem neudělala malinkatý krátýrek. No, je toho víc. Dál se mi nelíbila Amy Adams jako Loise, ale to už je jenom drobný kaz na kráse. Suma sumárum, nebylo to zas tak hrozný, akce je to pěkná, ale možná už jsem na něco takovýho moc starej, protože bitka dvou nezničitelnejch lidí mi přijde absurdní. Doufam, že Superman vs. Batman bude lepší. ()

West

EPIC! Vždycky jsem měl raději Batmana, než ulízance s červenou pláštěnkou. Měnim názor.. Cavill je frajer a sympaťák, kterýmu se dřívější Supermani nemohou rovnat. Ohledně kamery, která je famózní a dokonalé hudby ,nemám co bych vytknul. Efekty skvělé, příběh originalní o proti dříve známému..Muž z Oceli si jde vlastní cestou, stejně jako Nolanův Temný Rytíř.. Těšim se na pokračování. ()

Superman: Legacy nabírá další herce

24.03.2023

Gunn začíná čistku DC filmů

Gunn začíná čistku DC filmů

08.12.2022

James Gunn a producent Peter Safran byli nedávno vybráni jako noví šéfové rebrandovaného DC Studios pod studiem Warner Bros. Discovery a jeho ředitelem Davidem Zaslavem. Gunn, který před pár dny… (viac)

Nový šéf Warnerů by chtěl více Pottera

Nový šéf Warnerů by chtěl více Pottera