Muž z ocele

• Česko Muž z oceli (viac)
USA / Kanada / Veľká Británia, 2013, 143 min

Šarmantný mladý novinár Clark Kent (Henry Cavill) je zdanlivo úplne obyčajný dvadsiatnik, no v skutočnosti to v ňom neustále vrie, pretože má rešpekt, a tak trochu i oprávnené obavy pred jeho vlastnými schopnosťami, ktoré siahajú ďaleko za hranice nielen ľudskej, ale i jeho predstavivosti! Pretože Clark nie je človek, hoci na Zemi strávil väčšinu svojho života... Pochádza z milióny svetelných rokov vzdialenej, dnes už neexistujúcej planéty Krypton, ktorej zánik ako jeden z mála jej obyvateľov prežil. Dnes ho najviac zo všetkých kvári zdanlivo jednoduchá, no v skutočnosti veľmi komplexná otázka... „Prečo som tu?“ Vďaka hodnotám, ktoré mu s láskou vštepili jeho pozemskí adoptívni rodičia Martha (Diane Lane) a Jonathan (Kevin Costner) Kentovci, si Clark uvedomí, že mať výnimočné schopnosti tiež znamená robiť ťažké rozhodnutia. A tak keď Zemi, ktorá sa stala jeho novým domovom, zrazu hrozí vyhladenie, prebudí v sebe hrdinu, aby ochránil tých, ktorých ľúbi a prebudil v ich srdciach nádej – stane sa Supermanom, neprehliadnuteľným Mužom z ocele! (TV Markíza)

saltonsea?

Příběh přeskakuje příliš zběsilým tempem. Žánrově spíše sci-fi než adaptace komiksu. Trikově výborné, podkreslené skvělým soundtrackem. ()

Tomo

Pro mě bezesporu zatím největší zklamání letošního roku. Opravdu, nebýt toho mega rozpočtu a slavných jmen, opravdu by to někomu něco dalo? Celá ta stylizace a ztvárnění planety Krypton a jejích obyvatel mi prostě nesedla, všichni jednají nelogicky a nesmyslně ..a proboha, co mají všichni s tou roztřesenou kamerou?! To už nikdo neumí točit normálně? Takže ...jedna hvězdička za hudbu, druhá za Russella Crowea, ...možná by byla i třetí, kdyby se jednalo o nějakou novinku na poli kinematografie, odvážný krok ...takhle vidím jen zmařený potenciál a spoustu vyhozených peněz za něco, co si prostě víc než dvě * nezaslouží. Superman R. Donnera zůstává nepokořen. ()

kersten

Asi zostanem pri starom klasickom supermanovi. Toto bola čistá katastrofa. Začiatok ok, ale potom.... . Pozerať sa viac ako hodinu ako dakto rozdrbáva mesto, tak to nie. Pre mňa veľké sklamanie. ()

Dimo

Snad poprvé v životě jsem se zalkl množstvím akce. Hrnulo se to na mne z plátna takovou rychlostí, až jsem přestal stíhat. Mrakodrapy padají v takovém množství, že musely být překonány všechny rekordy, dva supermani se mlátí s takovou vervou, že po svých úderech odlétávají kilometry daleko, hudba hřmotně hřímá a já jen čučím. Tak jasně, příběh, který zdá každý a každému je jasné, jak to dopadne, musí přehlušit, přeřvat a přebít něco jiného. Hudba, vizuál a akce. Ano, uchvátí, ale v druhé půlce už se zají a otupí, protože ona akce a její množství je skoro pořád stejné. A stejně jako jsem se poprvé zalknul akcí, tak poprvé mám rozpaky z výsledku práce mého oblíbeného režiséra. Hm... ()

Kremik

Man of Steel si jde vlastní cestou. A to jak Superman, tak samotný film. Ale je to cesta dobrá. Henry Cavill je podle mě nejlepší Superman všech dob, scény z Kryptonu jsou úžasné a na rozdíl od ostatních adaptací dávají příběhu konečně další rozměr. Superman má dva skvělé otce a jednoho skvělého protivníka. Vizuální stránka je perfektní, ani mi nepřijde nijak předimenzovaná. A Hans Zimmer se zase vytáhl :) Suma sumárum, asi nejlepší adaptace legendy... ()

cm hardy

No... tak podle mě se Superman asi do žádný spásy lidstva pouštět neměl, jelikož při honbě za tímto cílem nadělal víc škod než užitku. ''Při šarvátkách'' v centru New Yorku nebo co to vůbec bylo za město muselo umřít tolik lidí, že měla ''strana dobra'' raději na začátku kapitulovat a možná by to dopadlo líp. ()

Torgal

Veľmi mi vadilo, že sa film berie tak strašlivo vážne. Nie je tu nijaké odľahčenie v podobe humornej situácie, vtipu, alebo aspoň hlášky. Nijaký nadhľad, čo je u komixového filmu, ktorý má byť mainstreamovou zábavou a v ktorom sa v závere drvia na prach celé štvrte veľkomesta, veľmi podivné. Taktiež tá fantastická hudba, ktorá je aj v traileroch, mi začala liezť hore krkom. Problém je, že hrá v rôznych obmenách v podstate nonstop. A až tak dobrá, aby sa dala bez následkov počúvať vyše dvoch hodín nie je. Taktiež som úplne nepobral prečo musí byť VŠETKO natočené akoby ručnou kamerou - mierne vyklepané sú tak nielen všetky akčné zábery, ale dokonca ja dialógy u ktorých to fakt zmysel nemá. Najväčší problém ale je, že konfrontácia medzi Supermanom a Zodovou družinou je... nudná. Áno, roztĺkajú o seba lokomotívy a cisterny, obhadzujú sa autami a rozbijú na šrot všetko v dosahu, ale všetko je to strašne jednotvárne - ja dám pecku tebe, ty dáš pecku mne a takto dokola, lebo všetci sú nerozbitní. Chýba tomu napätie, gradácia, pocit, že hrdinovi niečo naozaj hrozí. Človek potom už len nezúčastnene pozerá na ten digitálny maglajz do ktorého už po stý krát znejú tie isté Zimmerove bubny a sláčiky. A ešte krátko o hercoch - obaja otcovia (Crowe aj Costner) skvelí, s tým, že Costnera som chcel na plátne viac. Cavill ako titulný hrdina adekvátny, Routh aj Reeve sa mi ale predsa len hodili do tej role viac. Amy Adams ako Lois Lane sa mi nehodila a rovnako Laurence Fishbourne ako jej šéf mi nezapasoval. Shannon ako Zod často preafektovaný, ale inak fajn. Napriek všetkému tomu hnoju, čo som na chudáka Kenta vykydal si ale nemyslím, že je to s ním úplne márne. Odporučil by som ho hlavne fanúšikom Trasformers, ktorí keď prežijú prípravy na záverečný showdown (trvajúci zhruba hodinu), tak sa dočkajú svojej trikovej exhibície. Na mňa toho bolo moc, ale vďaka prvej hodine a hlavne Kryptonu dávam nakoniec 6+/10. ()

denisavary

Pro mě za poslední dobu nejlepší film...Hned ze začátku úvod mě nadchnul na plné čáře, krásné ztvárnění Kryptonu. Vyprávění, které nás provázelo skoro celým filmem se mi dostávalo pod kůži, dlouho jsem nehltala každé slovíčko, tak jako tady. Ani snad nemusím komentovat výběr herců, Henry byl okouzlující, Costner vynikající, Russel mě uchvátil svojí rolí a z Michaela Shannona mi nabíhala husí kůže po celou dobu filmu... ()

LokiZombie

Pro mě bohužel moc rychlé vyprávění (jak dlouho byl na lodi? 20 sekund). Nebylo to sice tak zlý jako Iron man 3, ale že by ho to rozmázlo, taky říct nemůžu. Jsem zklamanej. ()

Darckol

Po mesiaci normálne rozmýšľam, za čo som dal štvrtú hviezdičku... Film je jasne držaný nad vodou (konečne) poriadnym scenárom - teda čo sa týka všetkých supermanovských filmov. Jasne, na hercov sa veľmi sťažovať nemôžem, ale nemám pocit, že by si tento film zaslúžil viac. A ak k tomu ešte prirátam pár kiksov... 7,0/10 - je mi ľúto rozmláteného mesta, tak tú štvrtú dávam ako cenu útechy ;) ()

Lachyc

Tak nějak nevím, co si o tom mám myslet. Na jednu stranu se mi moc líbí originální zpracování počátků Supermanova příběhu, tedy zmapování Kryptonu a Clarkovo vyrovnávání se se svojí odlišnost, a Henry Cavill byl také moc dobrá volba. Ale jinak je to pro mě celkem zklamání, hlavně ty přemrštěné bojové scény (které jsou všechny stejné, hlavně proletět vším, co pak spadne a ideálně i vybouchne) doplněné pořádnou dávkou amerického nacionalismu. ()

PEZ

Vydareny casting a epicka hudba Hansa Zimmera. A k tomu necakane silne neakcne sceny. Henry Cavill zamakal a behom extremneho 4-mesacneho treningu dokazal dostat telesny tuk na 3% (pricom odmietol brat steroidy, ako aj digitalnu upravu jeho svalov v scenach hore bez). O co lepsie, dodal Supermanovi dusu - ludskost a zaroven mimozemsky nadhlad. Vsetka cest. Zack Snyder si vychutnal akcne sceny, ku koncu som sa uz musel smiat, pretoze ta destrukcia bola vskutku nadbytocna, no Zimmerova hudba nedavala ani chvilku na oddych. Druhe pozretie v kine este viac umocnilo zazitok z komornych/dialogovych scen, Kevin Costner a Russel Crowe dokonale prispeli svojou troskou. Zaujimave je, ze pri pozerani som si uzival kazdy jeden zaber, no po filme zazitok vyprsal dost rychlo, preto aj to vahanie medzi 4 a 5 hviezdickami. Asi to rozhodne az tretie pozretie. Man of Steel je vsak jednoznacne najlepsi filmovy Superman. 9/10 ()

Professor Zoom

Bolo to ťažké rozhodnutie. Na film so čakal už od začiatku natáčania. Po zhliadnutí som sa nevedel rozhodnúť: Nechcel som dať 4* pretože mám Supermana rád, ale na druhú stranu som nemohol dať 5*, pretože na 5* to (podľa mna) nemalo. Nakoniec som sa predsa len rozhodol pre 4* a uvidíme ako sa vydarí pokračovanie. SPOILER: Niektorých určite prekvapí nezvyčajný koniec a aj nejaké cameo napr. na satelit Wayne Enterprises alebo na budovu LexCorpu. 85% - 4* ()

MartX

Muž z oceli.... brrrr, šedivý průměr... první půlka byla super, ale pak to šlo do háje a nezáchranila to ani superdestrukce Metropolis ()

bararich8

A máme tu další velkolepou destrukci, jenom že už jsme tu měli Avangers, Iron Many, Transformery a kupu dalších a to se na nás žene poslední roky více a více, tudíž je sice hezké, že tu máme konečně i Supermana, ale jde tak nějak trochu s křížkem po funuse a přepálená stopáž tomu zrovna nepomůže a po chvíli budete u padajících mrakodrapů zívat. Tím však zhruba výčet kritiky končí (pomineme-li spoustu nelogických kiksů, klišoidní části příběhu a nekonečný americký egoismus). Na druhé straně tu totiž máme "příjemného" záporáka Shannona, dobře padnoucí roli i pro Crowea. Za zmínku taky opět stojí kvalitní hudba. Ve výsledku se na to teda určitě dá koukat a zabaví, ale zfilmovaných komiksů už jsem poslední dobou nějak přejeden. Slabší 4* ()

gp_one

Ajajaj, tak tenhle Slizoman nosí své házecí lokomotivy proklatě nízko a já těm emzákům v legračních slipech prostě na chuť nepřijdu, ať jsou modří, červení, či zelení. Americká komiksová něcojakokulturačicotokurvamábýt mě prostě míjí na sto honů. Ale i když na to kouknu okem nezaujatým, tak tenhle snímek je prostě o prdu a šípku, scénář asi dělala na zakázku Mongolská literární kočovná společnost a dialogy, v těch pak člověk marně hledá nějaký smysl, tam si každý mele své plky. Apropo je fajn, že si Slizoman málem dokáže servat plášťenku a prdnout do slip pro jednoho páprdu, na kterého by mohl spadnout vláček, ale tisíce lidí, co muselo pochcípat při jeho efektních průletech budovama či pod ležérně a zcela zbytečně odhozeným břemenem, to ho nechávalo naprosto klidným :)) Za dobrý konec to vzal..., a že to bude ptákovina včas pochopil,....akorát poručík Dunbar, který to dobrovolně zabalil v půlce a odfrčel jako správný Superotčím na osedlaným tornádu a pravý supertatík generál Maximus, kterej pro sichr nechal vetšinu filmu vyblbnout jen své virtuální alterego. No tak zas příště no u dalšího podobného psychoporna Avengers vs Spiderman in the Captain America's asshole.. ()

cogi

Musím říct, že co se týká napětí, děje, akce, tak se jedná o nejlepší filmové/seriálové zpracování supermana. Na druhé straně film nepřišel s ničím novým. Pokud by se do budoucna hodnotili dobře filmy, které jsou kopíí filmu, tak bychom se nedívali na nic jiného, než na ty stejné filmy pořád a pořád dokola. Proto tři hvězdičky. ()

Nochioni

Najlepší filmový Superman, taká neskutočná deštrukcia že Transformers sú oproti tomu divadelný kabaret. ALE! Ak toto má byť odpichnutie k novému svetu ala Marvel Cinematic Universe, tak neviem kam tie ďalšie filmy budú chcieť posunúť čo sa týka akcie, na ich mieste by som sa krotil. A ešte taká jedna chybička - aj keď sa mi tento film páčil, niečo tomuto filmu chýbalo aj keď neviem čo. Ale nič to nemení na fakte, že postavy sú správne obsadené (duo Costner - Crowe je BOŽSKÉ!) a Cavill sa naozaj pre tú úlohu narodil. ()

pepa3rd

Zajímavá mytologie světa na konci svých dnů kdesi v dalekém vesmíru ve střetu s naší nedospělou civilizací v plenkách. To vše zabaleno ve velkolepých kulisách, které vyčnívají tak, že bohužel často zastiňují příběh. Není to ani tak tím, že by tu nebyl. Filmaři se zde snaží vybudovat pevné základy reálného hrdiny podobně, jako v Batman začíná. Nového hrdinu, který není tak jednoznačně dokonalý, ale naopak má své temné děsy, jeho minulost není jen pohádkou o radostném dětství na americkém středozápadě a který si teprve hledá své místo na tomto světě. Jenže tu chybí to hlavní. Vývoj postavy, prozření, nalezení sebe sama a především nadhled. Místo toho je tu velmi zmatené a zkratkovité vyprávění, kde přebíhají z jedné scény k druhé, nevysvětlují, nespojují. Nesouvislý děj v podobě retrospektiv mám velmi rád, ale tady příliš nefunguje. Filmaři bohužel v té první a zajímavější části filmu brali do rukou nůžky častěji, než bylo třeba a v té druhé naopak zbytečně přes hodinu sledujeme zmatené ničení digitálního velkoměsta, kde nejspíše bez povšimnutí (a bez emocí) umírají tisíce lidí. To, že se dívám na Supermana, jsem defakto pocítil opět až v posledních dvou minutách. Kdo viděl, ví proč. Jen proto k těm třem hvězdám přidám nějaké to procento navíc v očekávání lepších zítřků. Nadprůměrné, ale přesto zklamání. 65 %. ()

Superman: Legacy nabírá další herce

24.03.2023

Gunn začíná čistku DC filmů

Gunn začíná čistku DC filmů

08.12.2022

James Gunn a producent Peter Safran byli nedávno vybráni jako noví šéfové rebrandovaného DC Studios pod studiem Warner Bros. Discovery a jeho ředitelem Davidem Zaslavem. Gunn, který před pár dny… (viac)

Nový šéf Warnerů by chtěl více Pottera

Nový šéf Warnerů by chtěl více Pottera