Americký gangster

• Česko Americký gangster (viac)
USA / Veľká Británia, 2007, 157 min (Special Edition: 176 min, Alternatívna 151 min)

Réžia:

Ridley Scott

Predloha:

Mark Jacobson (kniha)

Scenár:

Steven Zaillian

Kamera:

Harris Savides

Denzel Washington, Russell Crowe, Chiwetel Ejiofor, Josh Brolin, Lymari Nadal, Ted Levine, Roger Guenveur Smith, John Hawkes, RZA, Yul Vazquez (viac)

Strhující příběh o vzestupu a pádu jednoho z nejmocnějších mužů newyorského podsvětí a o obyčejném poldovi, který ho dostal na kolena... Atmosféra prohrávané války ve Vietnamu na začátku sedmdesátých let dolehla na Ameriku jako těžká deka. Vojáci se z asijských bojišť vraceli buď v černých pytlích, nebo závislí na drogách a tuto "zálibu" lavinovitě šířili mezi veřejností. Byznysu s narkotiky se okamžitě chytily mafiánské klany, které pro klid na práci neváhaly masívně korumpovat celé policejní sbory. V tomto ozvduší se zrodí černá hvězda podsvětí Frank Lucas (Denzel Washington), která díky vlastní odvaze a inteligenci dokáže záhy zaplavit ulice New Yorku bezkonkurečně nejlepší a přitom nejlevnější drogou. Díky tomu se záhy vyšvihne na samotný vrchol zdejších mafiánských struktur, odkud s bohorovným klidem řídí své impérium a pomocí finančních injekcí i nečinnost zdejších policistů. Detektiv Richie Roberts (Russell Crowe) je mezi nimi bílou vránou a především díky své pověsti dostane za úkol sestavit protikorupční tým, který zavedené pořádky změní. Jako prvního si vezmou na mušku distributora mimořádně dobrého materiálu za mimořádně nízkou cenu. Smyčka se pomalu stahuje a blíží se den, kdy tyhle dvě individuality stanou tváří v tvář. Z té konfrontace může vyjít jako vítěz jenom jeden. Nebo ne? Skutečný Frank Lucas patří mezi nejvíce fascinující zločince americké historie. (oficiálny text distribútora)

spaceboyCZ

Mafiansky New York prelomu 60. a 70. let. Neuveritelne temer celemu drogovemu podsveti vladne cernoch, navic byvaly ridic kmotra Bumpyho (ktery, jak se pozdeji dozvime, byl ale pouze nasazenou loutkou). Film o drogach, podplaceni, nemilosrdnosti drogove konkurence. Denzel rozehrava herecky koncert sve chladne tvare bez naznaku citu, na paty se mu snazi prilepit policista Russel Crow. Pusobivy je predevsim pribeh a scenar, vypravou ani kamerou film nijak neexceluje, zel i pres temer tri hodiny delky film ani chvili nenudi a nemate pocit, ze se divate na neco tak dlouheho. Nicmene, ve srovnani s trilogii Kmotr je to prumerne Bcko. Prijemne mne prekvapil konec, necekane Frankieho (Denzel) nikdo nezabil. davam 4 a pul *. ()

FFilipCZ

Nepůjdu s davem jen proto, že to tu má tisíce a tisíce 4* nebo 5*. Důvodů je spousta, ale místo abych je vypisoval, odkážu se na jakéhokoliv uživatele, který tomuto filmu dal stejně jako já 3*. Se všemi těmi námitkami a důvody se ztotožňuji. ()

ledzepfan

Tou pátou hvězdou si tak úplně jistý nejsem, ale vzhledem k tomu, že proti tomu filmu nemůžu říct ani popel a parádně jsem se celou tu dloouhou stopáž bavil - přestože Crowea moc nemusím a Washington se mi s těma svýma ohranýma gestama a mimikou zajedl někdy už před deseti lety - klidně jí tam vlepím. ()

themic

Pěkný film, který splňuje všechna potřebná kritéria správného filmu!.. Vynikající herecké výkony Denzela Washingtona a Russella Crowa, kteří předvedli dokonalé herecké koncerty... Musím přiznat, že Denzel Washington dle mého předvedl lepší výkon než Crow... Čekal jsem od toho filmu trochu víc než co nakonec je, přesto to je vynikající film z gangsterského prostředí... 80% ()

kikuka

Co dodat..prijemne eklekticky zo 70' s puncom late 90'a sucasneho stylu, prepajajuc mafianske filmy, policajne - jeden cisty "boldog" proti ostatnym, ktore si pekne idu cely cas jeden vedla druheho a stretaju sa az pred tvarou spravodlivosti (uhm)..zaujimave je obsadenie nielen oboch hlavnych predstavitelov - aj ked je zaujimave, ako sa vo Washingtonovom hereckom prejave odrazaju akesi "kanony" mafiana a la de Niro ci Brando (to jemne predsuvanie sanky, drzanie hlavy, pokyvkavanie hlavou nebolo u DW nikdy tak vyrazne)..vytesila som sa v kine teda poriadne :-) ()

ladko

Ridley Scott síce nepatril k mojim obľúbeným režisérom(aj keď pár filmov od neho mi sadlo, ale pri Kingdom of heaven som veľmi trpel), ale treba uznať, že Americký gangster sa mu teda podaril. Film má užasnú atmosféru, ktorá vás napriek dlhej stopáži nepustí a film budete sledovať so zatajeným dychom(aspoň ja som sledoval). Príbeh Franka Lucasa mal proste šťavu.A Denzel je pán Herec a podáva ďalší zo svojich vrcholných výkonov...Aj keď som sa po zhliadnutí filmu dozvedel, že to s osudom Franka Lucasa bolo trochu inak ako nám to Ridley naservíroval v záverečnom písomnom dodatku k filmu(aj keď minimálne), nič to nemení na tom, že Ridley by si mal odniesť Oscara...(aj keď Atonement bude silný konkurent). P.S.: Tak nakoniec všetkým vypálil rybník No country for old men a Americký gangster nebol ani medzi nominovanými:( ()

agentmiky

I když jsem před pár dny viděl Skrytou identitu, tak jsem měl stále chuť na pořádný mafiánský film a Americký gangster s old-school nádechem mi v tomto směru přišel nejvhodnější. Ridley Scott filmu vtiskl svůj rukopis, který je již v prvních minutách ihned patrný. Scénáře se chopil také schopný člověk, který má v tomto oboru již mnohaleté zkušenosti. I díky tomu vznikl film, který se mi vryje do paměti na hodně dlouho. Denzel Washington v roli mafiána, který se vypracoval prakticky z ničeho až na vrchol. Zahrál tady fantasticky. Líbilo se mi, jak v některých chvílích byl úplně klidný a najednou znenadání vybouchl. V ten moment byste u něj opravdu být nechtěli. Russell Crowe se zde představil na opačné straně barikády. Roli detektiva zvládl na výbornou. Líbila se mi kamera a filtr, který filmu dával specifický odstín přesně sedící do doby 70. let 20. století. Chce to více takových skvělých filmů. Za mě dávám 90 % ()

Adman

85% - 90%_Bohužel to není až tak silné jak jsem čekal. Jak zde již padlo, srovnání se snímek nevyhne v tomto žánru ani náhodou. Pro mne je zatím stále jasný favorit, Mafiáni (Goodfellaz od Scorseseho). Je vidět jak se Ridley Scott snažil seč to jde, ale výsledek je zklamáním. Snímek mě dokázal dokonale vygumovat a naprosto odzbrojit. Nic víc, nic míň. ()

Wysch

Naprostá klasa nejen stylizovaná do sedmdesátých let, orgasmus poctivé, byť rozvláčné filmařiny, ejakulace hereckého charismatu obou hlavních představitelů... a neskutečně poctivý Ridley Scott. Garantuju vám, že za celé ty dvě a půl a kus hodiny od filmu neodejdete, i když v něm akce neteče proudem a tempo je asi stejně strhující jako sprint osmdesátileté babičky o francouzských berlích. ()

SaNcHeZ_cz

Kriminální drama z dílny Ridleyho Scotta je naprosto vydařeným příběhem mafiána, který je natočen tak bravurně, že i přes absenci vyloženě dobrých míst vypráví bezchybně, se skvělými hereckými výkony a stylovostí, jaká chybí velkému procentu současných filmů. Scott tak natočil jeden z jeho nejlepších snímků, který bych si dovolil označit za slabšího kmotra pro nové tisiciletí. ()

Asgy

Trilogie Kmotr a Goodfellas patří mezi moje nejoblíbenější filmy a myslel jsem si, že snad nikdo už nenatočí film, který by se těmto alespoň přiblížil. Ale Scottovi se to povedlo a už po úvodní scéně mi bylo jasné, že tenhle film se s nikým a s ničím mazlit nebude... Vyzdvihnul bych výborný soundtrack a skvělou atmosféru, která na začátku vtáhne a nepustí až do konce. Russell Crowe a Denzel Washington jsou oba výborní, tomuto filmu nemám co vytknout. ()

Dero

Co se v Beautiful mind Russell Crowe naučil, v American gangster jako když našel. Vynikající herecký výkon jeho i Denzela Washingtona. Mám-li však na filmu vyzdvihnout jednu jedinou věc, pak je to jeho hutná dějovost. Tempo, kterým se snímek v jednotlivých vrstvách odvíjí, je téměř dokonalé, nehrozí pocit přesycenosti nebo naopak nenasycenosti podněty. Prokres postav by však mohl být výraznější - herecké výkony jsou v pořádku, ale v porovnání s Cronenberovými Východními přísliby vynikne, že herci své role jen hrají, kdežto ve druhém zmiňovaném jimi téměř žijí. Další často zmiňované srovnání - totiž s legendárním Kmotrem - odmítám, jeho génia tento snímek podle mého názoru zdaleka nedosahuje. Přesto jsem velmi potěšen. 8/10 ()

Tayen

Těžko bych hledala žánr, který by mě oslovoval tak vlažně jako krimi o gangsterech, a přesto to Ridley dokázal. Strhl mě a to na 2 a 1/2 hodiny, aniž bych se nespokojeně zavrtěla nebo si zívla, a to přesto, že jsem v den promítání měla naspáno sotva 4 hodiny a blížila se půlnoc. Jeden z nejlepších filmů, jak jsem v poslední době viděla, a to beru napříč všemi žánry. Nebudu psát, jak charismatický a dokonalý byl Denzel W., bylo by to jako nosit dříví do lesa. Prostě doporučuju, doporučuju, doporučuju... ()

mysiak

Zrod prvého čierneho mafiáni, ktorý sa radí k mafiánskym klasikám....Denzel a Russell sú skvelá dvojka, aj keď Denzel má viacej priestore na dokázanie svojich schopností, ale Russell ich nemusí stále dokazovať...dokonalý film opäť Ridleyho Scotta ()

Laxik

K tomuhle filmu jsem přistupoval s tím, že se asi nebude jednat o nic převratného, ale že by mě mohl překvapit. Takže očekávané hodnocení bylo 75-95%. Po půl hodině jsem si říkal fajn kousek, ale odsejpá to nějak pomalu. Jestli to takhle půjde dál a já budu muset další dvě hodiny sledovat propracované, ale lehce nezajímavé nic, asi zústanu na čtyřech. To jsem ale ještě podvědomě věřil, že se to celé zvedne. Jenže po další hodině, tedy po několika kontrolách uběhléo času, si film pořád jel svým rozespalým tempem, ve kterém je sice všechno na svém místě, ale nějak nevíte, proč že jste si to pustili. A pak přišel konec. A zázrak se nekonal, takže myšlenka a její rozpracování fajn, herecké výkony nadstandartní a to, že Denzel občas někoho bez mrknutí oddělá nebo nakope do míst, kam sluce nesvítí, to vše osvěžují. Ale jinak co? Táhlá kriminálka, která by potřebovala jak zkrátit stopáž, tak napumpovat adrenalinem. Navíc celé to hodný neúplatný polda pozavírá bandu kolegů, kteří znectili odznak i vlast je, no jak jen to říct, klišoidní a natvrdlé. To ale odpouštím, protože to má být údajně podle skutečnosti. Ale i tak jsou to tři hvězdy. ()

vhojta

Pokoušet se v dnešní době natáčet Gangsterku je asi stejně troufalé, jako být absolutním znalcem klasické hudby a přitom nikdy neslyšet W.A.Mozarta. Vedle velikánů typu Kmotra, Tenkrát v Americe to měl Ridley Scott přes příliš složité. Evidentně si s tím vůbec nelámal hlavu. Big Boss Denzel Washington zaměstná do drogového obchodu celou svou rodinu a jeho 100% Black Magic prodávaný za poloviční tržní cenu, začne pomalu, ale jistě ničit Ameriku. Nikdo by nepředvídal, že samotní vojáci, vracející se z mise, dopomohou k uskutečnění převozu bílého prášku. ()

Praxis

Herecký koncert dvou pánů herců - mistrovského Washingtona a obtloustlého Crowea. Film je vystavěn dle typické šablony takových životopisných filmů o jednom grázlovi. Nejdříve začátky, pak kariérní postup, cesta na vrchol a následný pomalý pád. Příjemně potěšila rozmáchlost, výprava i bohatost prostředí. Rozehrály se nám tady dva paralelní příběhy, které postupně směřovaly k jednomu vyústění. Jenže ta rozmáchlost se podepsala na té úmorné délce, kdy si už po hodině a půl začnete říkat, jestli už to nebude končit, bohužel je před Vámi ještě další hodina, což v případě mě vyústilo v to, že jsem se pomalu začal nudit. Příběh se totiž dopředu posouvá spíš jen komářími krůčky a nijak zvlášť kromě konce negraduje. Ridley Scott točí skvěle, je to vidět, že je to jeden z té top hollywoodské elity, ale v tomto případě mě zase tolik nevydřel až na kost. Námět i zpracování pěkné, leč já si dám zase spíš toho Kmotra...75% ()

javak810i

Novodobá Scottova legenda mezi gangsterkami, která by se bez ostychu mohla zařadit mezi Scorseseho klasiky 80. a 90. let. Ovšem i přes to, že Americký Gangster po všech stránkách precizně zmáknutý film, tak se nemůžu ubránit pocitu, že mi v něm něco chybělo. Něco, na co nedokážu přesně ukázat, ale zároveň mi to brání v udělení nejvyššího hodnocení. Zkrátka ve mně nezanechal takový dojem, který by pětihvězdičkový film měl. Ale možná je to jen můj problém. Každopádně dávám lepší 4* ()

kobejn

Strašně nadhodnocený, pro mě naprosto nepochopitelně, je to dost rutinní záležitost - neurazí, nenadchne. Scorseseho majstrštykům, natož těm Coppolovejm se to fakt rovnat nemůže, i když zdejší hodnocení by to snad mohlo naznačovat. ()

Denzel Washington vás naladí na trochu akce

Denzel Washington vás naladí na trochu akce

18.12.2011

Plány studia Sony natočit celovečerní film na motivy akčního seriálu z 80. let The Equalizer nejsou žádnou novinkou. Prvním kandidátem na hlavní roli byl Russell Crowe, ale momentálně jej jeho… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz