Americký gangster

• Česko Americký gangster (viac)
USA / Veľká Británia, 2007, 157 min (Special Edition: 176 min, Alternatívna 151 min)

Réžia:

Ridley Scott

Predloha:

Mark Jacobson (kniha)

Scenár:

Steven Zaillian

Kamera:

Harris Savides

Denzel Washington, Russell Crowe, Chiwetel Ejiofor, Josh Brolin, Lymari Nadal, Ted Levine, Roger Guenveur Smith, John Hawkes, RZA, Yul Vazquez (viac)

Strhující příběh o vzestupu a pádu jednoho z nejmocnějších mužů newyorského podsvětí a o obyčejném poldovi, který ho dostal na kolena... Atmosféra prohrávané války ve Vietnamu na začátku sedmdesátých let dolehla na Ameriku jako těžká deka. Vojáci se z asijských bojišť vraceli buď v černých pytlích, nebo závislí na drogách a tuto "zálibu" lavinovitě šířili mezi veřejností. Byznysu s narkotiky se okamžitě chytily mafiánské klany, které pro klid na práci neváhaly masívně korumpovat celé policejní sbory. V tomto ozvduší se zrodí černá hvězda podsvětí Frank Lucas (Denzel Washington), která díky vlastní odvaze a inteligenci dokáže záhy zaplavit ulice New Yorku bezkonkurečně nejlepší a přitom nejlevnější drogou. Díky tomu se záhy vyšvihne na samotný vrchol zdejších mafiánských struktur, odkud s bohorovným klidem řídí své impérium a pomocí finančních injekcí i nečinnost zdejších policistů. Detektiv Richie Roberts (Russell Crowe) je mezi nimi bílou vránou a především díky své pověsti dostane za úkol sestavit protikorupční tým, který zavedené pořádky změní. Jako prvního si vezmou na mušku distributora mimořádně dobrého materiálu za mimořádně nízkou cenu. Smyčka se pomalu stahuje a blíží se den, kdy tyhle dvě individuality stanou tváří v tvář. Z té konfrontace může vyjít jako vítěz jenom jeden. Nebo ne? Skutečný Frank Lucas patří mezi nejvíce fascinující zločince americké historie. (oficiálny text distribútora)

yerdua

do poslední chvile jsem neverila ze to bylo natoceno v roce 2007 ale v sedmdesatch letech, denzel washington je sekáč a russell crowe je drsnej polda :)) ()

departed

Ridley si vybral, jako obvykle, Russela, vypůjčil si od svýho bráchy Denzela a natočil nadprůměrnou gangsterku a tím dokázal, že má cit i pro tento žánr. Intenzivní mrazivá hudba (hlavně pak ten nejčastěji hraný hudební motiv) zapadala přesně do atmosféry šedých ulic plných drog, gangsterů a zkorumpovaných poldů. Celý příběh je dost poutavý na to, aby jste se ani na chvíli nenudili (smysluplné dialogy, žádná herecká přehrávání, svižné vyšetřování) a na konci obsahuje dost nahuštěnou policejní razii, u které se dá jen slintat nad tím, jak efektně byla natočena. Absence několika nominací sice zaskočí, ale co se dá dělat... Ridley je prostě asi moc dobrej na to, aby si ho akademici víc všímali. ()

Shredder

Tak precital som si niektore komentare a z chuti som sa zasmial. Nadupana gangsterka? Rovnako dobre ako Goodfelllas? Omyl, mierne nadpriemerny snimok to priznavam, ale o ziadny kultovy filmovy zazrak sa nejedna. Prve dve hodiny su neskutocne nudne a jednotvarne, dej zachovava status quo a s vynimkou Washingtona len tazko hovorit o interesantnych hereckych vykonoch. Chyba tu akekolvek napatie ci akcia, rozhovory su plytke a bez energie, technicka stranka nijak nevystupuje z priemeru. Vedlajsie postavy su len akousi kulisou okolo Crowea a Washintona a emocie by ste hladali len marne. American Gangster nemal len 2 oscarove nominacie (ta za najlepsi snimok medzi nimi nebola) pretoze si ho akademici nevsimli, ale proste preto, ze si ziadne dalsie absolutne nezasluzil. Nebyt toho, ze mi o nom rozpraval jeden znamy by som sa k nemu ani nedostal. Takze mozte tu kludne pisat ody od vymyslu sveta, ale o tomto filme sa nehovorilo pred troma rokmi nehovori sa o nom teraz a nebude sa o nom rozpravat ani za 15 rokov len zato, ze na CSFD je znacne nadhodnoteny. Do prvej stovky by som ho nezaradil ani omylom a prirovnavat ho k fenomenalnym mafianskym skvostom je dehonestujuce fiasko. ()

.killer.

Film výborně zvládnutý po všech stránkách. Skvělé výkony podal můj oblíbený Denzel Washington i můj méně oblíbený Russell Crow. Co nejvíce potěší je samozřejmě návrat ke gangsterskému námětu. ()

Ogrb

Naprosto parádní film s famózníma hercema a režisérem, kterej přesně ví, co a jak chce vyprávět. Jeden z vůbec nejlepších Scottovej filmů. 9/10 ()

altaica

PRO MUŽE: Americký sen realizuje bystrý černý mládenec, který po smrti svého mentora a ředitele firmy provede vlastní marketingový průzkum a co nezjistí? Konkurence prodává předražený šunt. Kvapem založí vlastní firmu, odjede přes půl světa – Bangkok pak džungle – nespecifikováno kde. Zajistí si přísun kvalitního zboží z Thajska a Vietnamu, speditéra, dopravce atd. Své produkty náležitě zabalí (jeho baličky jsou opravdu sexy )a vrhne na trh v prvotřídní kvalitě a za poloviční cenu. Firma vzkvétá a roste. Jako hodný chlapec koupí mamince dům velkosti jihočeské Hluboké a každou neděli ji vozí do kostela, ubytuje a zaměstná i své bratry. Konkurence se začíná šklebit, ale nakonec zásobuje i ji. A nebýt jednoho zpropadeného policejního hajzla, který se domnívá, že jediným přispěvatelem na jeho penzi může být stát, tak prosperuje dodnes. Vřele doporučuji.  PRO ŽENY A *CITLIVÉ* MUŽE: Film má vše, nač si, madame, můžete vzpomenout. Rozvod, love story, hvězdy jak na praporech EU, hezkou zápletku, Miss Portoriko, špatné vztahy jedné rodině, výborné vztahy v jiné rodině, pravdu, lásku, vítězství, lež, nenávist i prohru. Hlavní role viz. Kvíz : č.1 Hlavní město USA č..2 černý pták česky na 5 v . . . a anglicky taky c . . . e č..3 pár metráků bílého prášku, nikoliv na praní – začíná na H.  HLÁŠKY: Co to je, do hajzlu, mikrovlnka? Něco jako atomovka. Přerovnává to molekuly. Chceš ji zkusit? Strč tam hlavu..../// Střílel na tebe tvůj úspěch. Buď jsme úspěšní a pak máme nepřátele, nebo jsme neúspěšní a pak můžeme mít přátele./// Odejít na vrcholu, Franku, není totéž, jako se vzdát. ()

syphoon

Klasický gangsterovský film, kde se z malého hráče vyklube prvotřídní eso. Přesto má celý film předvídatelný scénář - střílečky, bafuňářské vyjednávání, pády a vzestupy jednotlivých osob. Herci asi zahráli maximum co tomto žánru mohli, ale i tak bych řekl, že je tento film trochu přehodnocený. Na druhou stranu, tento žánr filmů mi moc pod kůži nejde, takže neznamená co se nelíbi tolik mě, se nemusí líbit někomu jinému. Přesto dávám dobrých 65% ()

speedy7929

"Keď si úspešný máš nepriateľov, keď si neúspešný máš priateľov" tento aj iné pravdivé citáty v tomto krimi-mafiánskom filme. Všetko podľa skutočnosti ako to vie zachytiť len Ridley Scott. Dve hlavné role perfektne obsadené Washingtonom a Croweom. V mojom prípade plných 5 hviezd! ()

Rodin

Koukám, že jsem to ještě neokomentoval, k čemuž se dostávám po opětovném zhlédnutí, tentokrát na formátu televizní obrazovky. Ani nevím, co mně vlastně chybí, nedokážu přesně specifikovat svůj trochu odtažitý dojem z filmu, ale čekal jsem prostě víc. Speciálně od Ridleyho vždy očekávám podobnou ránu, jako u Soupeřů, Blade Runnera nebo Vetřelce. A to se tady nedostavilo, Není to natočené ani zahrané špatně, jen nepřeskočila jiskra. Je to poctivých 80%, takže dobré, ale k pěti hvězdám potřebuji prostě něco víc, než jen velmi dobře zvládnutou profesi. Ještě upravuji: když drogy, tak Kokain má všechno to, co mně tady scházelo. ()

Shitonit

Mám rád mafiánský filmy. Hodně rád. Pět hvězd, za příjemně rozvleklý, přehledný, klasický příběh poctivé cesty vzhůru (american dream) a tvrdý pád na proklatě černou prdel. Film kterej mi udělal radost, ukazuje, že není na světě všechno černý, i když to tak někdy kolem vypadá... pro mě výborná kamera, duch doby na mě vyskakoval z obrazovky, poodkryl vynikající využití americký armády pro civilní účely v praxi, herci přesvědčivý, napětí tak akurát. Není co okecávat. Dost dobrý. :-) ()

mac000

Vynikající drama Ridleyho Scotta, napínavý a gradující děj, sledující příběh dvou mužů na opačné straně zákona. Ale jak to mnohdy bývá, co je "Dichtung" a co je "Wahrheit"? Skutečný Frank Lucas byl nadšený filmem, ale uvedl, že pravdivá je z něj pouze malá část a že většina byla pozměněna z důvodu dramatického efektu snímku. A podobně i skutečný Richie Roberts zkritizoval na filmu jeho nepřesnost a prohlásil, že líčí Lucase "příliš vznešeného"... ()

Knor

Scott opět potvrzuje svojí preciznost. Dokonale vystižená atmosféra tehdejší doby na pozadí zajímavýho příběhu o zločineckým životě. Jedinou vadou na kráse je Denzel Washington, kterej je pro mě absolutně nezajímavej a nevýraznej herec. Ten člověk mě příšerně nudí. Ale to je opravdu maličkost, ten film je samozřejmě výbornej a kdo má rád filmy o mafii, tak by tohle rozhodně neměl vynechat. ()

Godhaj

,,This guy was a dealer. Fucking dealer. Scum of the earth.“ Americký gangster je Scottův majstrštyk. Tenhle chlapík ukazuje, že i v novém miléniu nepatří gangsterka do starýho železa. Předkládá poctivou tříhodinovou fresku, kde je dost času na rozehrání pomalé hry na kočku a myš a především precizně vybroušených charakterů. Ty sice nejsou nijak originální, máme tu tradičně sociálně vykořeněného policistu klaďáka a stylového elegantního mafiána s občasnými výbuchy hněvu. Do této antagonie je chytře napasovaná linie se zkorumpovanými policisty představované slizkým Brolinem. Tato část příběhu je hodně podobná filmu Serpico s Al Pacinem, ale oproti němu vede Americký gangster na celé čáře. Ne moc nadšený jsem byl z kamerových filtrů, od hnědé až po šedomodrou, které měly navozovat špinavost sedmdesátých let v New Yorku a starých 16 mm kamer, ale díky tomu působí obraz plytce a trochu neostře. Také některé sekvence jsou na můj vkus příliš narychlo stříhané, já raději delší záběry. ()

papadoce

Toto bol film. Ste nevedeli ? Nie vážne. Ihneď po westernoch a možno aj pred nimi, je gangsterka môj suverénne najobľúbenejší filmový žáner. Potom komiksy, pre doplnenie. Toto bola ale ďaleko viac než len gangsterka. Toto bol normálne film. Film, ktorý dokonale, dostatočne detailne, pritom nie zbytočne rozťahane, opísal život jedného New Yorského gangstra. Nebolo to o preplácanej akcii, ani o šokantnom násilí, za to to bolo celé uveriteľné. Ridley Scott dal divákom dosť času a možností nájsť si cestu k hlavným protagonistom a vytvoriť si k nim vzťah. Dokonca to u niektorých divákov môže vyvolať dojem, že Frank Lucas bol fasa chalan. Nenechajte sa pomýliť. Drogový díler patrí do basy navždy. Naozaj film mal štruktúru a vo mne zanechal výborný dojem životopisného nádychu. Skvelá filmarina predovšetkým. ()

wege

Ten příběh je fajn, herecký výkony taky. Ale strašně mí vadí ta stylizace, že gangster byl elegán s vytříbenými způsoby a polda byl vagus. Dobré na tom je, že i přes ty skoro tři hodiny se u toho ani chvíli nenudíte, pěkně to plyne. Zároveň je to ale zvláštní, děje se tak totiž i přesto, že ten film nemá silné momenty, prostě něco, na co by člověk vzpomínal i po letech. ()

Denzel Washington vás naladí na trochu akce

Denzel Washington vás naladí na trochu akce

18.12.2011

Plány studia Sony natočit celovečerní film na motivy akčního seriálu z 80. let The Equalizer nejsou žádnou novinkou. Prvním kandidátem na hlavní roli byl Russell Crowe, ale momentálně jej jeho… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz