Americký gangster

• Česko Americký gangster (viac)
USA / Veľká Británia, 2007, 157 min (Special Edition: 176 min, Alternatívna 151 min)

Réžia:

Ridley Scott

Predloha:

Mark Jacobson (kniha)

Scenár:

Steven Zaillian

Kamera:

Harris Savides

Denzel Washington, Russell Crowe, Chiwetel Ejiofor, Josh Brolin, Lymari Nadal, Ted Levine, Roger Guenveur Smith, John Hawkes, RZA, Yul Vazquez (viac)

Strhující příběh o vzestupu a pádu jednoho z nejmocnějších mužů newyorského podsvětí a o obyčejném poldovi, který ho dostal na kolena... Atmosféra prohrávané války ve Vietnamu na začátku sedmdesátých let dolehla na Ameriku jako těžká deka. Vojáci se z asijských bojišť vraceli buď v černých pytlích, nebo závislí na drogách a tuto "zálibu" lavinovitě šířili mezi veřejností. Byznysu s narkotiky se okamžitě chytily mafiánské klany, které pro klid na práci neváhaly masívně korumpovat celé policejní sbory. V tomto ozvduší se zrodí černá hvězda podsvětí Frank Lucas (Denzel Washington), která díky vlastní odvaze a inteligenci dokáže záhy zaplavit ulice New Yorku bezkonkurečně nejlepší a přitom nejlevnější drogou. Díky tomu se záhy vyšvihne na samotný vrchol zdejších mafiánských struktur, odkud s bohorovným klidem řídí své impérium a pomocí finančních injekcí i nečinnost zdejších policistů. Detektiv Richie Roberts (Russell Crowe) je mezi nimi bílou vránou a především díky své pověsti dostane za úkol sestavit protikorupční tým, který zavedené pořádky změní. Jako prvního si vezmou na mušku distributora mimořádně dobrého materiálu za mimořádně nízkou cenu. Smyčka se pomalu stahuje a blíží se den, kdy tyhle dvě individuality stanou tváří v tvář. Z té konfrontace může vyjít jako vítěz jenom jeden. Nebo ne? Skutečný Frank Lucas patří mezi nejvíce fascinující zločince americké historie. (oficiálny text distribútora)

herr_carter

Je opravdu zvláštní, že poté, co jsem odcházel po projekci filmu z kina, byl jsem jako mnoho ostatních přítomných diváků spíše rozladěn a dojmy z filmu byly velice nesourodé, a až negativní. Asi rok nato jsem si pořídil DVD a v klidném domácím prostředí jsem se u závěrečných titulků nestačil divit, jak moc jsem se v kině mýlil, respektive kolik důležitých momentů jsem stačil prvně přehlédnout, či vůbec nevnímat - ten film nemá chybu !..................moje hodnocení = 10 z 10. ()

Seti

Všechno podstatné tady již bylo řečeno, ale tento film si jistě další komentář zaslouží. Tento žánr je jeden z mých nejoblíbenějších, proto byl Gangster mnou velice očekávaný. A rozhodně mě nezklamal. Má sice celkem pomalé a pozvolné tempo (na můj vkus skutečně chybělo víc drsnějších a typicky gangsterských scén), ale závěrečná půlhodina je prostě úžasná (scéna zatýkání je téměř geniální). Herecké výkony jsou skvělé, i když někdo by mohl namítat, že Denzel hraje poněkud úsporně. Ale Frank Lucas byl úsporný mafián, proto si myslím, že Denzelův výkon je skvělý a přesně ví co hraje. Jedná se prostě o poctivou oldschoolovou gangsterku v pomalejším tempu, u níž jsem se ani minutu nenudil a kterou by si nikdo neměl nechat ujít. Vřele doporučuji! 4,5 ()

chef

Dobre som spravil, že druhý krát som tohoto "Scotta" zhliadol na širokom plátne v multiplexe. Široké plátno totiž spravilo divy a umocnilo moje pocity z filmu do stavu úplného uspokojenia. ()

uzzi

Rozhodně se jedná o jeden z vrcholů filmového roku 2007. Osobně stavím tento film na úplný vrchol. Nechci přehánět svoje nadšení, ale už dlouho jsem neměl po celou dobu a po skončení filmu pocit něčeho velikého a skvěle vystavěného. Neoddiskutovatelná je skvělá řežie Ridley Scotta, který jen potvrzuje, že žádný žánr netvoří hranici jeho talentu. Skvělé herecké výkony a to hlavně ten Denzela Washingtona, nenechají nikoho na pochybách. Přes celou stopáž filmu jste vtaženi do děje a na konci vyplivnuti s blahým úžasem, že to Ridley dokázal. Nemá cenu popisovat, tohle musíte vidět. Závan těch nejlepších starých dobrých časů kinematografie, postavený na hereckém a režijním umu. 95% ()

KoRner

Dej, atmosféra, herci..tento film má len jedinú chybu a tou je viac obdržaných Oscarov, ale to už nie je problém Ridleyho Scotta. Ten si svoju prácu splnil na jednotku. ()

chmíří

Skvělý snímek se skvělým hereckým duem a skvělým příběhem( holt pravda je většinou lepší než fikce...), ale pro trochu slabší první polovinou a tím pádem bych určitě neřekl nej gangsterka, ale prostě skvělý film! A věřím že by si s touhle látkou Scorsese pohrál víc ať už mladý či starý, on prostě tohle umí víc prodat, ale to neznamená že by to Scott neuměl...85% ()

Frankie

Myslím, že ovace jsou z velké části na místě. Scottovi se podařilo obživit hříšný New York v období celospolečenské deprese z prohrávající války ve Vietnamu naprosto dokonale; propůjčil mu nejenom tvář ale i úžasnou dynamiku. Naštěstí autoří neposouvají film do kazatelské roviny, ale věnují všechnu svoji energii na vykreslení samotného Franka Lucase. Je to jeho příběh, story o troufalosti, odhodlání a neutuchající posedlosti dosáhnout bohatství, o nedozírných šancích a rizikách, kterým pohlednou do očí pouze ti nejstatečnější. Divák má možnost hledat v kontextu příběhu zajímavé souvislosti (Vietnam - drogy, politika ...) zodpovídat si morální otázníky v hrdinových motivech, či dokonce podrobovat etické hodnoty Ameriky kritice (a že takovému divákovi dává film do rukou mocnou munici). Ale nemusí, je to pouze kulisa k výtečně rozehranému dramatu, lehce uhlazeném a nekomplikovaným, ale o to intenzivnějším v prožitku. Jsem zvědavý jaké následky zanechá na tomto snímku čas, poněvadž například jistá jednorozměrnost detektiva Richie Robertse nenasvědčuje nic optimistického. ()

Tjaden

Skvělá gangsterka podle skutečné události. Nečekal jsem příliš mnoho akce, a tudíž nemůžu být zklamaný. Kmotr je Kmotr, ale i tak se jedná o jasně pětihvězdičkovou záležitost. ()

BluT

Na začátek bych chtěl říct, že jsem film viděl asi na třikrát, protože jsem se u něj poněkud nudil a ztrácel jsem pozornost, takže jsem to vždy radši vypnul a šel dělat něco jinýho než abych u toho třeba usnul nebo pak nevěděl o čem to je. ; Hlavní téma filmu, tedy drogy a jejich distribuce, je sice celkem zajímavé, ale nedokázal jsem se ztotožnit s žádnou z postav, žádná nebyla dostatečně zajímavá, abych jí fandil či naopak zavrhoval a celkově mi to přišlo celý takový anonymní. ; Bonusový body by mohl přidat fakt, že film je podle skutečný události, ale mě se někdy zdá, že je to dvousečný. Sice může u filmu dostat pocit, že se to fakt někde stalo a proto se právě víc vžít, ale taky (a tak to přišlo mě) může hláška "based on a true story" omezovat rozlet a hloubku filmu. Vytvoří zdi za který se jít nedá a člověk pak ví, že tohle a tohle se stát nemůže, páč to tak třeba v historii nebylo. Samozřejmě je spousta výjimek a já všeobecně nezavrhuju filmy podle skutečných událostí, ale tady se to moc nepovedlo. ; Škoda taky, že na místo Russella Crowa nedali někoho jinýho, protože podobnou, ne-li téměř totožnou roli spávňáka policisty si zahrál už v L.A. Přísně tajné a tak se mi po celou dobu zdálo, jako bych to už viděl. Pak taky Lymari Nadal jako misska nehrála ani zdaleka oslnivě, a přestože je to málo známá herečka, dostala celkem velkou roli a moc dobře s ní nenaložila. Ostatním hercům nemám moc co vytknout a hlavně Denzel Washington hrál výborně. ; Verdikt? Nakonec se přes celkem velká očekávání z Americkýho "gengsty" stal průměrný film, který ve mi nedopřál moc požitků z koukání na dobrej film. ()

bari68

Skutočne výborný mafiánsky film.Lepšie povedať ďalší výborný mafiánsky film. Keď som videl Kmotra a Vtedy v Amerike myslel som si, že už nič takého nikdy neuvidím. Mýlil som sa. ...A som rád. ()

iXtr3m3

Denzel Washington je herec, ktorý dokáže urobiť filmový megazážitok snáď aj z reklamy na vložky. Ja neviem, ale ja tomu chlapovi žeriem všetko, čo natočí... :-) Tým som nechcel povedať, že by v tomto filme išlo len o neho. Ridley Scott natočil fantastický snímok, ktorý je v podstate taká novšia verzia Mafiánov alebo im podobných titulov mierne "líznutá" aj snímkom Heat. Dokonalá kombinácia, dokonalý námet, dokonalé herecké stvrárnenie a to nespomínam vedľajšie úlohy ako Crowe, Ejiofor, Brolin, Cuba Gooding Jr., Elba atď., jednoducho dokonalý zážitok. ()

Chipsonator

První polovina byla pro mně až příliš zdlouhavá a nezáživná (dokonce jsem uvažoval že to vzdám a vypnu to). Druhá polovina filmu už je však jiné kafe. Bohužel ani ta druhá polovina mě nedokázala chytit za srdce, tak jak jsem čekal, aspoň že na Russella může být spolehnutí. /65% ()

klukluka

Dnes jsem to viděl po mnoha letech už podruhé. Pamatoval jsem si z toho jen Denzela Washingtona a ten tady byl vážně vynikající. Je to můj nejoblíbenější černej, resp. afroamerickej herec a kdybych v mužském žebříčku neměl takový přetlak, rád bych ho tam vtěsnal. Čímž neříkám, že se tam jednou neprobije. Russel Crowe taky výbornej, taky patří k těm, kteří to jinak než bravurně neumí. Stopáž je ukrutná, ale tenhle film vážně stojí za to, aby člověku “sebral” jeden kompletní večer. Jestli mě na něm něco mrzí, je to jeho název. Gangster tady byl po čertech chytrej a rafinovanej, ale ještě unikátnější tady byl policajt. O tom, že byl úctyhodnější, vůbec nemá smysl polemizovat. Ten film bych pojmenoval po něm: Americkej polda. Jinak bez výhrad, velký kino á la starej dobrej Hollywood. ()

Revolver

Americký gangster je pro mě jedno z největších filmových překvapení posledních let. A sice z toho důvodu, že pod takhle nadupanou, svižnou, dokonalou a zničující filmařinou je podepsán Ridley Scott. Kdo by čekal, že po Alienovi, Black Hawk down, nebo Gladiátorovi natočí něco jako je tohle? Scott dokázat svořit gangsterku, která se může s klidným svědomím postavit po bok takovým mafiánským klasikám jako jsou Scarface, Casino,nebo Carlitova cesta. Všechny aspekty filmu jsou absolutně precizní a opravdu nedokážu najít sebemenší chybu. Režie je naprosto dokonalá, scénář vynikající, technická stránka na výbornou, co ovšem uchvátí (po režii) ze všecho nejvíc jsou herecké výkony. Russell Crowe podal poměrně nadstandartní výkon, ovšem vedle Denzela Washingtona není téměř vidět, protože převádí absolutní mistrovství po všech stránkách a je pro mě osobně(zatím) jasný kandidát na oscara. ()

xmozek

Vynikající film. Jen ke konci je to natahované, aby divák byl ve výsledku zklamán, protože čeká famózní konec a najednou tam jsou titulky.Jinak hodnotím velice kladně. ()

Denzel Washington vás naladí na trochu akce

Denzel Washington vás naladí na trochu akce

18.12.2011

Plány studia Sony natočit celovečerní film na motivy akčního seriálu z 80. let The Equalizer nejsou žádnou novinkou. Prvním kandidátem na hlavní roli byl Russell Crowe, ale momentálně jej jeho… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz