Americký gangster

• Česko Americký gangster (viac)
USA / Veľká Británia, 2007, 157 min (Special Edition: 176 min, Alternatívna 151 min)

Réžia:

Ridley Scott

Predloha:

Mark Jacobson (kniha)

Scenár:

Steven Zaillian

Kamera:

Harris Savides

Denzel Washington, Russell Crowe, Chiwetel Ejiofor, Josh Brolin, Lymari Nadal, Ted Levine, Roger Guenveur Smith, John Hawkes, RZA, Yul Vazquez (viac)

Strhující příběh o vzestupu a pádu jednoho z nejmocnějších mužů newyorského podsvětí a o obyčejném poldovi, který ho dostal na kolena... Atmosféra prohrávané války ve Vietnamu na začátku sedmdesátých let dolehla na Ameriku jako těžká deka. Vojáci se z asijských bojišť vraceli buď v černých pytlích, nebo závislí na drogách a tuto "zálibu" lavinovitě šířili mezi veřejností. Byznysu s narkotiky se okamžitě chytily mafiánské klany, které pro klid na práci neváhaly masívně korumpovat celé policejní sbory. V tomto ozvduší se zrodí černá hvězda podsvětí Frank Lucas (Denzel Washington), která díky vlastní odvaze a inteligenci dokáže záhy zaplavit ulice New Yorku bezkonkurečně nejlepší a přitom nejlevnější drogou. Díky tomu se záhy vyšvihne na samotný vrchol zdejších mafiánských struktur, odkud s bohorovným klidem řídí své impérium a pomocí finančních injekcí i nečinnost zdejších policistů. Detektiv Richie Roberts (Russell Crowe) je mezi nimi bílou vránou a především díky své pověsti dostane za úkol sestavit protikorupční tým, který zavedené pořádky změní. Jako prvního si vezmou na mušku distributora mimořádně dobrého materiálu za mimořádně nízkou cenu. Smyčka se pomalu stahuje a blíží se den, kdy tyhle dvě individuality stanou tváří v tvář. Z té konfrontace může vyjít jako vítěz jenom jeden. Nebo ne? Skutečný Frank Lucas patří mezi nejvíce fascinující zločince americké historie. (oficiálny text distribútora)

Desmi

Další z amerických zásadových mafiánu, které mám tak rád. Kdo jiný by mohl podobného gangstera chytit, než podobně zásadový "týpek" na opačné straně barikády? Ve světě plém úplatků a drog je potřeba charakterních a zásadových lidí, potom je to pro diváka skvělá podívaná, přesně jako v tomto případě. Jak už tu bylo zmíněno - tenhle film nechce srovnávat s Mafiánama, Casinem, Kmotrama apod. Ne. Tenhle film se chce dostat minimálně na jejich úroveň. A nutno říct, že to se panu Scottovi podařilo. ()

Cazzysvjet

Denzel Washington, Russel Crowe, Ridley Scott, hromada bílého prášku z thajských plantáží a jeden blbej kožich. Když to protřepete a zamícháte získáte poutavou gangsterovku, která sice neohromí, ale také neurazí. I když nemám hlavní protagonisty dvakrát v lásce , výkon podali oba výborný. Nicméně nejlepší výkon zde podal režisér. Bez diskuze. Ani chvilku z lehce přepálené stopáže jsem se nenudil a napětím nedýchal jak to vlastně dopadne. I když jsem se dlouho přemáhal to pustit , vůbec to nebyl ztracený čas. Pro milovníky žánru jasná volba. 90% ()

iceworld

Jedna hviezdička dole za to že to bolo o dosť prikrášlené oproti skutočnosti a za tu "pomalšiu" prvú hodinu. Inak nadpriemerná gangsterka. ()

Unrelix

Sledovať nevšedný príbeh Franka Lucasa za čias klasickej americkej mafie núti zotrvať a nespustiť z neho zrak. Pútavo rozpráva a nechá diváka moralizovať čo považuje za správne. Každá akcia spustí reakciu a svoj osud má každý vo vlastných rukách. Hláška filmu : „Naozaj si ten milión z kufra auta priznal?“ ()

LencaN

Přííííšerně dlouhé. Ta stopáž mi vadila nejvíc, spousta scén by se dala vystřihnout. Sice to takhle bylo poctivější, ale zbytečně natahované, až jsem si chvílemi říkala, že to snad ani nedokoukám. Jde o pomyslné nůžky - mámě dvě dějové linky, které se v průběhu filmu pomalu začínají prolínat, až se ke konci setkají úplně. Bylo tu pár věcí, které mě dostaly. Předně to, že v tomhle filmu projde i vražda za bílého dne na rušné ulici a nikdo s tím nic neudělá. Vykreslení feťáků, jak dítě s pláčem sedí na posteli vedle své mrtvé matky, jak mají lidi rozpíchané ruce a prostě všude samé drogové svinstvo - to klobouk dolů, to bylo úžasné. Taky oceňuju vše co se týkalo postavy detektiva Richieho (Russell Crowe), alias jednoho z mála poctivých policajtů někde, kde nakonec dvě třetiny policajtů braly úplatky. I když teď si uvědomuju, že to bylo trochu necitové, nikde žádné emoce, chlapík se soudil o syna, s kterým když zrovna byl, tak se mu skoro nevěnoval, ale hlavně že měl v posteli sexy kost, kde opět nevidíme žádné feelings. A to je vlastně příznačné pro celý film. Ale jinak to byla kvalitní kriminálka, propracovaná, dobře vymyšlené všechny nitky, atd. ()

Polter1

Filmy, ako napríklad Vykupenie z väznice Shawshank, Terminátor 2 , alebo Obchodník so smrťou. Sú filmy, ktoré sa pozerajú jedným dychom. Do tejto kategórie rozhodne patrí aj tento brilantný snímok. Vykresľuje dobu New Yorksého drogového podsvetia a Vietnamskej vojny z úplne iného uhla. Uhla, ktorý vykreslil fenomenálny Ridley Scott. Film ide do hĺbky a odhaľuje celú zločineckú mašinériu. Práve to čo sa deje za oponou. Užastné dialógy a ani jeden zbytočný záber. Jednoducho niet čo kritizovať. Len chváliť. ()

TonoM

Ridley Scott věděl co dělá k dispozici měl knižní předlohu dobrý scénář a po angažování Washingtona s Crowe se nic jiného, než pecka nečekalo a také to tak je, film má dobrou kvalitu a spád. 90% ()

PatrikP4

Zajímavý film jen možná až moc dlouhý po chvíly moje pozornost pomalu opadala až jsem se soustředil na čas kdy to má skončit... Rozhodně skvělé herecké výkony... ()

oSiSko

Úprimne povedané som čakal obrovské veci, ALL-Stars zloženie tohto filmu hovorí za všetko. Aká je však pravda? Film som pozeral na trikrát. Prišiel mi to ako úplne obyčajný film, ktorý sa absolútne ničím neodlišoval od hocijakého dobrého filmu. Paralela medzi týmto a "Catch me if u can" je pre mňa v tom, že oba filmy sú podľa skutočnej udalosti, oba filmy hovoria o príbehu jedného zločinca, obidva filmy majú kladného hrdinu (policajta) a teda aj záporného hrdinu (zločinca). Je to Denzel Washington + Russel Crowe vs. Leonardo Dicaprio + Tom Hanks, pre mňa všetci štyria veľmi obľubení herci, ale víťaz je jasný, "Catch me if u can" je film, ktorý som videl viackrát a určite si ho ešte viackrát pozriem, "American Gangster" si už nepozriem nikdy, tým som si istý, nepomohlo mu ani toto absolútne hviezdne obsadenie. I am sorry. 70% ()

jackalsc

Film dobrý, naprosto zbytečně urychlený konec. Připomíná mi to Neúplatní, kde to taky zpackal ten urychlený konec, kde divákovi jen vlastně řekli co se stalo. Škoda, ale patří to do těch lepších filmů dnešní doby. ()

buchannon

Průměrný film. Dá se říct, že celkem nuda. S filmem Tenkrát v Americe se nedá srovnat. A ani fakt, že je podle skutečnosti, ho nezachrání. ()

Dawydov

Scott znovu dokazuje, že je velice všestranný režisér a že svoji práci prostě umí. Tento film pro něj není zrovna typická poloha, ale působí to naprosto přirozeně a profesionálně. Můj divácký zážitek ale není na pět hvězd (zhlédnuta kinoverze v roce 2016). Film mi nenabídl nic extra. U toho typu filmu to na pět hvězd musí být buď super strhující, nebo super napínavé, nebo emocionálně vtahující, nebo nějak imaginativně působivé, nebo nadstandardně zajímavé alespoň dějově, anebo by tam musely být nějaké bonusové motivy či myšlenky. Všechno, co film nabízí, je "jen" skvěle(!) zpracovaný, nicméně "standardní" obsah vzestupu a pádu drogového magnáta. Bohužel. Už jsem to viděl jinde. Navíc první polovina se docela vleče. Až ta druhá je svižnější a odsýpá. První se více věnuje budování impéria z pohledu gangstera, druhá je spíše vyšetřovací krimi z pohledu policie. Postava neúplatného policisty je super, a je to podané přesvědčivě. Škoda, že má ale Scott v oblibě zrovna toho otylého nesympatického Crowa. Mohlo to být asi s někým jiným lepší. Celkově tedy silné 4*, ale pět bohužel ne. Když si vzpomenu na Departed, u toho jsem místy tajil dech. Tady ne. Stejně tak když si - z jiného úhlu pohledu - vzpomenu na Breaking Bad, zejména na pátou sezónu, vše mělo větší dopad (taky na to bylo nesrovnatelně více prostoru). V budoucnu ale možná stojí za to zkusit extended cut, třeba to bude silnější. 80% ()

Vairon

Skutečné veledílo, které se jen tak nevidí. Dokonalé znázornění světa nejvlivnějších gangsterů v 70. letech včetně vhledu na všudepřítomnou zkorumpovanost policie a neschopnost s tím něco dělat. Navíc v podání úžasného duelu DW a RC. Víc takových filmů, prosím! ()

jooker10

Po slabsim zacatku jsem si rikal, kdy uz to prijde. A ono to prislo. Denzel Washington jako Frank Lucas byl vynikajici. Nemene dobry byl ale i Russell Crowe, kteremu neslo neprat, aby Franka dopadl. ()

vandamator

Skvělá gangsterka dle skutečných osob a události, Washington táhne celý film a Crowe mu může pouze přitakávat, místy dost zdlouhavé ale rozhodně ne nudné. Hrdý člen nejlepších Mafiánských filmů. ()

hony23

Denzel a Russell jsou hlavními taháky této gangsterky, která přináší celkem banální příběh o vzestupu a pádu jednoho drogového bosse. ()

PanPyzamo

Jakožto fanda krimi žánru tohle byla jasná volba a můžu říct, že nelituji. Bavilo mě to. Ze začátku jsem se trochu ztrácel, protože mi přišlo, že všechno začalo jaksi rychle, ale postupně jsem se do toho dostal a hlavně od druhé půlky filmu jsem si to užíval a pořádně jsem se do toho zažral. Velmi tomu i pomohl fakt, že se jedná o film dle skutečné události. Já jsem spokojen. Měli jsme zde pohled jak ze strany policie, tak ze strany gangstera. To nebylo na škodu. Jako vždy mě to zajímalo více z pohledu gangstera, ale z pohledu policie jsem se vyloženě nenudil, takže nevadí. Za mě skvělý film, který doporučuji fanouškům gangsterských filmů. 8,5/10 ()

Denzel Washington vás naladí na trochu akce

Denzel Washington vás naladí na trochu akce

18.12.2011

Plány studia Sony natočit celovečerní film na motivy akčního seriálu z 80. let The Equalizer nejsou žádnou novinkou. Prvním kandidátem na hlavní roli byl Russell Crowe, ale momentálně jej jeho… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz