Temný rytier

• Česko Temný rytíř (viac)
USA / Veľká Británia, 2008, 152 min (Alternatívna 146 min)

Predloha:

Bob Kane (komiks), Bill Finger (komiks)

Kamera:

Wally Pfister

Christian Bale, Heath Ledger, Aaron Eckhart, Michael Caine, Maggie Gyllenhaal, Gary Oldman, Morgan Freeman, Cillian Murphy, Eric Roberts, Ritchie Coster (viac)

Mestečko Gotham City, kedysi raj zločincov, sa pomaly spamätáva z najhoršieho a začína rozkvitať, predovšetkým vďaka pomoci maskovaného netopierieho hrdinu Batmana a jeho občianskeho alter ega multimilionára Brucea Waynea (Christian Bale). Povestnou novou metlou, ktorá dobre metie, sa ukáže byť aj nový štátny žalobca Harvey Dent (Aaron Eckhart), ktorému sa zas a znova darí výrazne oslabovať svet organizovaného zločinu a vďaka ktorému sa čoraz viac mafiánov ocitá na nedobrovoľnom odpočinku - za mrežami. Harvey bojuje proti kriminalite, korupcii - a zároveň veľmi intenzívne i o priazeň Bruceovej priateľky Rachel Dawesovej (Maggie Gyllenhaal). Hoci sa možno na prvý i druhý pohľad zdá, že rezervovaný a samotársky Bruce je nad vecou a nejako výraznejšie mu to žily netrhá, v skutočnosti je všetko trochu inak... Odstup si totiž drží cielene! Tak či onak, všetko je razom nepodstatné, keď sa na scéne ako blesk z jasného neba objaví nová desivá hrozba, s ktorou nik nepočítal – šialený nekorunovaný kráľ zločincov Joker (Heath Ledger), ktorý mesto uvrhne do nového, dosiaľ nepoznaného chaosu a ktorý prinúti temného rytiera Batmana siahnuť až na dno svojich možností a temer prekročiť už skoro neexistujúcu hranicu medzi Dobrom a Zlom... (oficiálny text distribútora)

Hádés

Temný, epický, akční thriller podle komiksu. Je to thriller, kterému nic nechybí a když se něco zdá neskutečný, dá se to omluvit námětem komiksu. Nevídaná záležitost. Balův / Batmanův hlas zní občas trochu směšně a sám Batman upadávající jakoby vedlejší postava. Ovšem. Je to na škodu? Mně to tak rozhodně nepřijde. Eckhart to pěkně přisolil, ale Ledger? Heath Ledger (stokrát omílaný jeho výkon v podobě Jokera) byl vynikající (musím to omlít ještě po sto první), co vynikající, byl naprosto skutečně neskutečný a svojí rolí (i tak skvělý film) to pěkně opepřil; zvlášť v obleku sestřičky byl k nakousnutí (hahaha). Točivá kamera. Hudba znějící v těch nejlepších momentech vám zastavuje dech. Nemůžu se dočkat až opět uvidím tu prořízlou držku vyvolávající nádherně nechutný smích. ()

Playman

Slova odpornost, zvrácenost, zvrhlost a šílenství dostávají nový rozměr. Ať žije anarchie a chaos nechť zachvátí celý svět ! Film, který vás okamžitě vrhne do děje, který každým svým úsekem přidává na obrátkách, Nolan svou režijní taktovkou žene jak příběh, tak velkolepé akční scény po celou stopáž stále rychleji kupředu, Heath Ledger ve své životní roli, která se mu bohužel staka osudnou naprosto propadl svému charakteru a předvádí herecké výkony na nejvrcholnější úrovni světové kinematografie. Joker je vždy o krok napřed a Vy cítíte tu beznaděj, strach a nesnázi. Je to záporná postava vystavená ve vší svý odpornosti a nechutnosti, od pohybů, mimiky, po pomlaskávání a nechutném olizování zjizvených rtů. Naprostý vrchol dokonalosti pak završuje zvolená hudba, která ještě víc dodává na velikost, velkoleposti a jedičnosti tohoto snímku, jež se stal epickým příběhem a nejlepším zfilmovaným komiksem. Víc snad ani nejde říct vlastními slovy, to se musí zkrátka vidět ! ()

danoo

Posnažím sa byť stručný. Najlepší akčný thriller od Bournovho ultimáta má všetky atribúty kultového filmu: výraznú osobnosť (Teneo in memoriam), nekonvenčnosť (po všetkých stránkach), nezabudnuteľné dialógy a predovšetkým, „najkultovejšie" filmy patria k tým, čo porušujú určité tabu. Takže ovácie sú na mieste. ()

MiCM

Zpracovaní perfektní, ale nějak mě to vůbec neoslovilo.. Přišlo mi to tak nějak neosobní, čemuž se sám divím vzhledem k výsledku (hodnocení).. Zajímavé no.. ()

gjjm

Říct, že to změní dějiny filmu, je nepochybně arogance. Ale co je na aroganci špatného? Tohle je totiž změní. Ať už jako famózní labutí píseň Heatha Ledgera, nebo jako důkaz, že "dvojka" a "adaptace komiksu" nejsou sprostá slova. Anebo v nejlepším případě tím, že autorům akčních filmů (a žánrů tohohle typu vůbec) připomene jednu věc, jednu věc, která je přesně vyjádřená ve třech slovech: "Why so serious?" Tenhle film není o Batmanovi, ale o Jokerovi, Batman je jen bezvýznamná, epizodní, celkem záporná (je aspoň upozorněno na neetičnost Batmanova policejního státu v Gothamu) a zcela nedůležitá postava. Což je dobře. Joker je totiž brilantní, dokonalý nejen díky skvělému Ledgerově výkonu, ale i díky skvěle napsané a psychologicky propracované postavě. Film je černošedý, nádherně chladný, plný šílenství, skvělých záběrů (pro mě osobně vede ten, kdy Joker jako zdravotní sestra zastřelí vpadnuvšího policajta), svým způsobem skvělých hereckých výkonů. A co je na tom nejdivnější, je originální. Nemohu než dát pět hvězd a gratulovat tvůrcům ()

Triny

tenhle filmík měl u mě původně maximální počet bodů, ale musím říct, že s odstupem času to musím snížit o jednu hvězdičku.. Asi jsem podlehla davovému "ježiš, to je nejlepší batman všech dob!!" Ale teď? - "ne, to teda není..." Je to výborný film, ale ruku na srdce - 152 min.?? I přesto, že akce stíhala akci, tak i tak to na mě prostě bylo nějaké dlouhé a chvílema jsem se přistihla, že se krapet nudím.. Pak všechny ty maličkosti, které bych tam vytkla (drsný hlas netopejra, ty přespříliš patetická gesta, druhej záporák,.. - prostě to, co tu bylo již několikrát zmíněno).. vše tohle způsobilo, že musím dát o hvězdu méně. Ale zas na druhou stranu cením si výměny ženské role - katie fakt nemusím.. No a na závěr - Heath... omg - to je záporák, kterej se jen tak nevidí.. ty jo a že mu ta role sedla!! no toho bych nechtěla potkat v tmavé uličce, nebo jo??;) ()

Lomy

Po technické stránce dokonalý film, kterému mu lze jen máloco vytknout. Ale z hlediska příběhu, jeho temnoty či proklamované propracovanosti psychologie postav, zas takové nadšení nesdílím. Pořád se jedná "jen" o komiks, nic víc v tom není. Tzn. postavy jsou jednorozměrně vykreslené, kostra příběhu banální, pořád jde jen o velkou popcornovou zábavu. Nějaký přesah, či nadčasovost by v příběhu člověk hledal marně, ale to asi ani nebylo záměrem. Film mě v žádném případě nenudil, ale zároveň mě nijak zvlášť nenadchl. Jo a Heath Ledger si možná svou roli užíval, ale podle mne úplně přesvědčivě nevypadal. Jack Nicholson mi v roli Jokera připadal působivější. Pravdou je, že Batman nikdy nebyl mou oblíbenou postavou, takže tím je mé hodnocení drobet ovlivněno. Lepší 3,5 hvězdičky. Zkrátka jako přímého konkurenta Kmotra a Forrest Gumpa v hodnocení filmů si představuji něco jiného. ()

galba

Jako většina lidí jsem byl zvědavý, jaký-že trhák, nám to pan Nolan ukuchtil a nestačil jsem se divit. Celému filmu dominuje herecký výkon pana Ledgera, za který by si zasloužil oskara. Místy je sice film mírně mimo, a hlavní hrdina je v zakrytu Ledgera, přes to si zaslouží 5 hvězdiček. ()

PierrevanH

Bezesporu vynikající film, kde vyniká především Ledger. Na druhou stranu musím říct, že jak Bale tak Eckhart podle mě o moc nezaostávají, přičemž Heath mohl víc hrát, neboť jeho postava nemá žádné hranice. Mnoho lidí považuje jeho výkon za geniální a jeden z nejlepších v historii filmu. Prostě měl zahrát šílence a povedlo se mu to. Po jeho smrti se však podle mě strhl velký humbuk, že Heath pro svou roli obětoval "život" a zahrál to neuvěřitelně, což nevidím stejně. ()

_DAVE_

Ještě o kus lepší než "Batman začíná". A hype kolem hereckého výkonu Heahta Ledgera nebylo vůbec přehnané. Byl opravdu vynikající. Jediné co mi na tomhle filmu fakt vadilo, byla trikově upravená tvář Aerona Eckharta, ta mi opravdu nesedla. ()

marvan

Nejen Joker, ale celý tenhle film je tak nějak ujetý. Uprostřed té neskonalé profesionality se divák ocitá na okraji pozornosti. Film ambiciózní až běda. ()

Pajj

Naprosto úžasný film. Z Ledgerova Jokera neuvěřitelně mrazí a film svým tempen nenechá diváka ani na minutku vydechnout. ()

Jazzzz

Já vím, že těma 4 hvězdičkama filmu s tak skvělým hodnocením moc neublížím, ale doufám, že alespoň trošku. Ano film je dobrý, možná je dost dobrý, snad i chvalitebný... Ale opravdu se Vám zdá tento snímek o Batmanovi jako film na Oskara? Já tedy zarputile tvrdím, že ne. Nechci nijak zpochybňovat skvělou spádovitost filmu, snad i jistý pokus o myšlenku. Určitě musím ocenit to, že těch 152 minut mi uběhlo rychle a film mě nenudil, ale spíše mě místy otravoval. Čím? Množství dialogů, uspěchanost děje, která dělá sice z filmu zběsilé akční drama, ale zběsilé nikoli svými akcemi, kterých není ve filmu zas tak moc jak bych čekal, ale zběsilé svým nátlakem inforamcí na diváka. Možná a nechci se Vás nijak dotknout jste tady všichni zapoměli, že jde o film v kterém hlavní hrdina je Batman, komiksový hrdina a nikoli hrdina z románu a 1000 stránkách. Já osobně bych dal 5 hvězdiček kdyby film měl 90 minut a stejné množství akce - i tak by zbylo místa pro dialogy dle mého názoru dostatek. Batman není dle mého názoru vůbec špatní - špatné je to kolem čehož je ve filmu o Batmanovi zbytečně příliš.. Co bych ale vynesl do výšin a nejsem jediný je herecký výkon Heatha Ledgera (Šlo o hlavní nebo vedlejší roli? To je jedno - ten by si ocenění zasloužil), který dosti obdivhodným způsobem vdechl postavě Jokera úžasné kouzlo. Místy však dosti nevyrovnaný výkon - mnozí si myslí že neurotičtí a psychopatičtí lidé jsou nevyzpytatelní - A mají pravdu, přesto však se Joker v každé scéně snaží chovat tak neuroticky až to občas působí kýčovitě. Podtženo, sečteno - pěkný akční film, kteří se snaží dle mého názoru dělat ze sebe víc než opravdu nabízí a dost mě udivuje, že mu to takové množství lidí sežralo... ()

asirtes

Neposral som sa. Väčšina by potrebovala rozhodne vymeniť plienky a sem tam asi dať nejaký ten obklad na ukľudnenie. Davová psychóza najhrubšieho zrna je v plnom prúde a v kine každý sere jako o život. Takže prelom v kinematografii. Iste. Ako globálne riešenie akútnej zápchy určite chmatá po Nobelovke. Buďme tolerantní. TDK nechce vyslovovať myšlienky, má pretrepávať v hlave popkorn a asi aj riešiť uvedené diagnózy a vegetatívne stavy. Gratulujem Nolanovi a strašne ho uznávam, že toto dokázal predať takto globálne so všetkými dierami veľkosti Číny, ktoré mimovolne vyvolávajú v stave príčetnosti skôr záchvat smiechu. Tu je skrovná ukážka úprimného traileru od screenjunkies, ktorá odhaľuje niekoľko absurdít Temného rytiera výstižnejšie, ako väčšina filmových kritikov. The Dark Knight je zvukovo a obrazovo proste efektne zostrihaná dynamická hračka s využitím kultu násilia, obľúbenosti konzervatívnej komixovej kultúry a potemnelej atmosféry šmahnutej dostatočne primitívnou a dobre zahranou psychológiou postáv, zvukmi a vizuálom podprahovo afirmujúca, že je niečim iným, ako krabicovým monumentom s triviálnou dejovou linkou uzavretou po americku hrdinsky. Toto proste musí fungovať. Trochu smiešne. Trochu myšliekovo prázdne. Trochu absurdné. Trochu dobré. Trochu strnulé. A tiež trochu aj smutné. ()

Mairo15

152 minut, u kterých se nebudete nudit ani vteřinu....Jsem naštvanej, že tohle dílo není nominovaný na oscara za nejlepší film, protože něco takového se jen tak nevidí každej rok....Na poprvé za 5, na podruhé za 6, na potřetí za 5. ()

mickyreed

Velmi vyrovnaný film co se týče akce a dialogů. O Heathově hereckém výkonu není třeba mluvit. Je to naprosto geniální dílo, které se charakterizuje již v názvu. Ten vám napoví, že se film nese v celkově temné atmosféře, do které vkládá Joker svoje šílené vtípky. Navíc ksicht Harveyho Denta po požáru mi vyrazil dech. Nemám už co dodat - jasných 5*. Nejlepší komiksový film všech dob i po několikaletým odstupu a nespočtu novejch komiksáren .... klidně i 6* kdyby to jen šlo. ()

Batman se blíží k půlmiliardě

Batman se blíží k půlmiliardě

14.03.2022

Druhý týden v kinech a chválený komiksový snímek The Batman už se pomalu ale jistě blíží k půlmiliardě dolarů z celého světa. Film o druhém víkendu zaznamenal jen 42% propady, díky čemuž si v… (viac)

Nový Batman bude rekordně dlouhý

19.01.2022

Tvůrce Westworlu natočí pilot Falloutu

Tvůrce Westworlu natočí pilot Falloutu

09.01.2022

Jonathan Nolan, bratr slavnějšího Christophera Nolana a zároveň zkušený televizní veterán, jenž má na kontě věci typu Lovci zločinců nebo v titulku zmiňovaný Westworld a rovněž pomáhal psát scénáře k… (viac)