Newyorský detektív Keith Frazier (Denzel Washington) je typický drsný policajt s neoceniteľnými životnými skúsenosťami nazbieranými za dlhé roky strávené v uliciach Veľkého jablka. Plánovaný kariérny vzostup mu ale komplikujú obvinenia z nezákonného konania, ktoré sa s ním tiahnu od jeho posledného prípadu... Momentálne má však úplne iné starosti - v centre totiž práve došlo k prepadu jednej z najväčších bánk a lupiči v nej zadržiavajú desiatky rukojemníkov! Táto krízová situácia bude ale veľmi neštandardná. Protivníkom detektíva Fraziera je totiž asi najinteligentnejší zločinec, akého za svoju bohatú kariéru stretol - Dalton Russell (Clive Owen). Nuž a navyše sa musí pokúsiť prekaziť zločin, ktorý sa zdá byť dokonalý! A akoby to nestačilo, vo chvíli, keď sa vyjednávanie medzi políciou a chladnokrvným stratégom začne vyostrovať a všetkým zúčastneným začínajú tiecť nervy, vstúpi do hry vplyvná právnička Madeleine Whiteová (Jodie Foster) zastupujúca záujmy majiteľa banky Arthura Casea (Christopher Plummer), ktorý chce túto krízu evidentne využiť vo svoj prospech! Netrvá dlho a detektív Frazier si uvedomí, že karty v tejto hre na mačku a myš neboli rozdané úplne jednoznačne - a že na prvý pohľad dokonalý zločin môže byť... Ešte dokonalejší! (TV Markíza)

hazdrova

Parádna banková lúpež s prekvapivým koncom a super hereckými výkonmi. A aj sa celkom pobavíte. Toto bola moja šálka kávy. 4,4* ()

Dandy95

Parádní heist movie ve které excelují Spike Lee a Matthew Libatique s jejich úžasným citem pro blokování scén, dlouhé kamerové točky a průlety. Herecky je to na absolutním vrcholu a pro fanoušky heist movies jednoznačně povinnost. Luxus! ()

Duke90

Spojenec je strašně "výkyvový" film. V jedné chvíli se smráká nad napínavý thriller, aby se následně v té druhé rozjasnilo na ukecanou nudu. Nebudu kritizovat herce, protože tentokrát to určitě nebyla jejich chyba a snažili se, jenže nebýt konečného rozuzlení, tak v tom vidím docela obyčejnou kriminálku s menší příměsí thrilleru, kterých je na světě fakt mraky! S tím konečným Cliveovým "ojebem" to nakonec vidím tak na 3,5*, protože to byla opravdu věc, co mě aspoň trochu nadzvedla z pohovky.... Mohlo to být ale daleko lepší, už jen kvůli zkušenému režisérovi. ()

celticek

Tady Spike Lee zadiktoval. Denzel i Clive luxusní výkon, Jodie taky nebyla špatná. Mně se líbila Samantha Ivers. Dobrá zápletka, ještě by bylo fajn vědět, jak bankovní lupič zjistil nehezkou minulost majitele peněžního ústavu. Ale dá se to odpustit:) Edit: Jdu s hvězdou dolů, právě sleduji polské krimi a to je kompletně jiný level! ()

wege

Člověk by řekl, že ho v oblasti bankovních loupeží nemůže nich překvapit, a ono ano. Moc pěkně vystavěný příběh, moc krásně vyřešená loupež. Mělo to pěkný spád, bylo to chytré, občas to šlo trošku předvídat, ale zase třeba finální únik Cliva, to jsem nečekal. ()

BFG2000

Scénář je trochu děraví a celkové provedení není zcela uvěřitelné, ale čert to vem. I přesto je to totiž chytré a skvěle zahrané. Denzel opět předvádí svůj klasický koncert a Clive je skvělý, jako vždy. Zbytek perfektně sekunduje. Krásně se na to dívá a chytrý, klidný "záporák" je vážně super. ()

papadoce

Prázdna a ku všetkému režisérsky totálne zle natočená tliachanina. Herecky to napriek hviezdnemu ansáblu sklamalo úplne a príbeh bol tuctový, bez patričného šokujúceho záveru. Aj by som sa tu rozpísal, ale skutočne, že nie je o čom. Divák je prinútený pod zlým kamerovým filtrom sledovať siahodlhú maškarádu a snaží sa to dopozerať len preto, že neverí, žeby takíto herci hrali v niečom tupom a prázdnom. Navyše tak vysoko hodnotenom. A tak divák stále verí a vraví si, teraz to príde, už to príde, bude to veľké. Prepáčte za spoiler, ale nepríde, nepríde a nebude. Len málo minút bolo zaujímavých a koniec filmu je jedným z najslabších čo som kedy videl. 80%? Možno ste mysleli 18%. Nateraz dám asi dve hviezdy, ale keby som dal jednu, tak vôbec by som sa na seba nemohol hnevať. Len ďalší totálny nepodarok babráka Spajka. ()

unrocker

Celkem povedený snímek, Denzel klasicky vyrovnany vykon, Jodie to nějak moc extra sluselo... :) Příběh trochu přitáhlý za pačesy hlavně teda konec když si hrdina vyjde z trezoru nepozorován... JInak film celkem chytí má rychlý a zábavný spád... Ale jako zase nic moc... Za zhlédnutí to stojí ale moc od toho nečekejte... :) ()

snake

25. hodina Spikea Leeho je jeden z mých nejoblíbenějších filmů. Pravda-Spojenec se mezi ně rozhodně nezařadí, nicméně mě celkem překvapil. O ději jsem před shlédnutím věděl asi to, že jde o kriminálku s ohraným motivem jakési loupeže.O.K.-nic originálního. Jenže v režii Spikea Leeho to rozhodně nemůže být pouze jen tak "nějaká" kriminálka. Což se mi v podstatě potvrdilo. Spike Lee má svůj osobitý styl (jakýsi neurovnaný, civilní obraz) a to se mi velice líbí. Skrz něj dokáže sebeprůměrnější scénář vytáhnout na silný nadprůměr. Abyste špatně nechápali, scénář Spojence není čistě průměrný. Je velice dobře promyšlený a dává starému ohranému schématu cosi navíc. Ale právě tento pan režisér ho dokaže podat způsobem, který mu minimálně já sežeru i s navijákem. A pokud má po ruce takovouto skvadru herců (hlavně Clive Owen je v roli "záporáka" úžasný), není co řešit. Tento film je prostě nadprůměr, i když 25. hodině nesahá ani pokolena. ()

wef

Tento film má opravdu perfektní kameru a taky bezvadně vtipné narážky. Scénář není bezchybný, to ne, ale na rozdíl od svých "filmů-kolegů" je docela dost chytrý. Většina lidí to asi stejně nepochopí, já sám jsem na to s bratrem přišel až po dlouhé diskuzi. Tedy myslel jsem si, že to chápu, jenomže scénárista byl ještě chytřejší, a tak si toho možná skoro nikdo nevšiml. Herci jsou bezva, obzvláště Jodie Foster. Abych byl upřímný, nemám ji moc rád, ale tady působila dost sebejistě a "profesionálně (?)". Tento film je rozjetý hned na začátku, proto mě mrzí, že skoro polovinu se vezl jen setrvačnou rychlostí. ()

Fanak

Na to, kolik známých jmen se podílelo na realizaci snímku jsem z něho poněkud rozpačitý. Především je nehorázně rozvláčný, takže by potřeboval nějakou (tak o 30 minut) zkrácenou verzi. Co do provedení loupeže mi to přišlo jako nepovedená odvozenina nesmrtelné Bezva finty. Chabá logika hlavního odhalení (nacisticko-židovský motiv) byla zmíněna Limou. ()

Pharlap

Podle traileru to vypadalo na BUHVIJAKY thriller.. a nakonec to bylo velike zklamani a po napeti aby clovek lovil a patral.. :-( ani v ramci vysetrovani ani v ramci akce v bance.. tedy vyloupeni banky.. napad sice chytrej.. ale to zpracovani velmi slabe podle mne. ()

Bigfuckman

Excelentně vymyšlené přepadení banky. Skvělý výkon Denzela a Cliva. Jodie chladná jako led. Ale na plné hodnocení mě tam ještě něco chybělo. Hudba je na velmi dobré úrovni. ()

George3110

Pre mňa je to jeden z najlepších filmov za posledných zopár rokov. Už len herecká kombinácia Clive Owen a Denzel Washingthon je vydarená. Aj keď v tomto filme hraje aj Willem Dafoe zase až toľko priestoru nedostal a jeho postava akosi vyznieva do stratena. V tomto filme sa mi potvrdilo že Clive Owen je jeden z najlepších hercov v súčasnom Hollywoode. ()

gudlak1

"Máte vyzitku? Neberte to osobně, nemám nemůžete si mě dovolit. A víte co řeknu vám to upřímně , můžete mi políbit prdel." Výborné hlášky, kterých zde není málo, skvělý herecký výkon hlavních hrdinů filmu. Skvělá kamera, ve filmu se stále něco děje, takže vás nenudí. Po dlouhé době se mi opět líbil akční film. ()

dragosta

Konečně opravdu dokonalá bankovní loupež. Člověk by řekl, že na toto téma se nedá vymyslet nic nového…a omyl. Spojenec člověka nenechá ani na chvíli vydechnout, vše do sebe náramně zapadá. Hvězdné obsazení, napětí do posledních pěti minut, to všechno pod taktovkou Spikea Leea. Judie Foster tentokrát trochu zklamala, ale vše dohnal Denzel Washington a Clive Owen, díky kterým jsem chvílema měla pocit, že se koukám na komedii. ()

Záporáci pro Oldboye a pokračování 300

Záporáci pro Oldboye a pokračování 300

21.12.2011

Starořecká řežba 300: Battle of Artemisia nedávno přišla o hlavního představitele, když Joel Edgerton odmítl hrát athénského generála Themistokla, který velel řecké flotile v námořní bitvě u mysu… (viac)

Spike Lee si nedá říct

Spike Lee si nedá říct

05.02.2009

...a navzdory velmi vlažným reakcím diváků i kritiků na svůj epos Miracle at St. Anna plánuje další film z období 2. světové války. Předlohou pro něj bude faktografická knížka dopisovatele New York… (viac)

Zachraňte černého vojína

Zachraňte černého vojína

11.06.2007

Spike Lee díky svému prozatím nejkomerčnějšímu filmu Spojenec přičichl k opravdovému úspěchu a velkým penězům a klasický Hollywood ho opět láká. Adaptace románu Waltera McBrida Miracle at St. Anna… (viac)