Aj hrdosť mladej ženy môže byť natoľko silná, že nečakane zastaví vládcu Anglicka v jeho neukojenej žiadostivosti... Na stôl anglického panovníka (Richard Burton) je predložená závažná listina, ktorá má rozhodnúť o živote kráľovnej Anny (Geneviéve Bujold). Obvinenie z cudzoložstva a zrady nenechá ani kráľa Henricha VIII. chladným. Keď raz muž miluje ženu po svojom boku, túži po jej objatí, trpí s ňou a nedočkavo očakáva príchod ich dieťaťa, nemôže byť pre neho ľahké určiť, či ostane nažive alebo bude nemilosrdne sťatá. Vo svojich myšlienkach sa vracia späť do minulosti, kedy Annu spoznal. Kráľ Henrich žije nespútaným spôsobom života, síce je formálne ženatý, ale to mu nebráni mať nespočetné množstvo mileniek. Ešte žiadna sa mu nevzoprela, získal každú, na ktorú ukázal prstom. Podobne je to aj s Anninou sestrou Mary (Valerie Gearon), tá sa do kráľa zaľúbi, vo všetkom sa mu podvolí a nič za to nežiada - len jeho lásku. Napriek tomu, že pod srdcom nosí jeho dieťa, Henricha stráca, pretože jemu je vzácne len to, čo mu je odopreté. Jej otec Thomas Boleyn (Michael Hordern) týmto vzťahom získal vysoké postavenie kráľovského pokladníka a nemieni sa ho vzdať. Panovník sa zaujíma o Annu, jej srdce však patrí mladému Lordovi Percymu (Terence Wilton). Neodbytný Henrich prichádza do jej domu a dožaduje sa jej pozornosti napriek tomu, že o neho nestojí. Jedinou túžbou Anny je vydať sa za Percyho, ale kráľ im sobáš prekazí, chce, aby sa stala len jeho milenkou. V strachu zo straty pohodlného života a vysokého postavenia na ňu rodina tlačí, aby sa podvolila nekompromisnému vládcovi. Anna je však neústupná, jej sladký hlas vypovedá panovníkovi všetko, čo si o ňom v skutočnosti myslí. On ostáva jej úprimnosťou zaskočený, takú opovážlivosť si ešte žiadna žena nedovolila. Ubíja ho jej vynútená chladná prítomnosť a nesmierne trpí, pretože ju začína ľúbiť. Zároveň si začína uvedomovať, že vôbec nebude jednoduché, získať si srdce neoblomnej krásnej ženy... (TV Markíza)

trojtmberk

Chvilku po tom co u nás letos prolítla kiny Králova přízeň, mi bylo doporučeno, vychváleno a následně až pod nos naservírováno (za což děkuju) Tisíc dnů s Annou. V tomhle bezmála o 30 let starším zpracování toho samého příběhu mě zaujala hlavně jedna osoba. Genevieve Bujold. ()

hans500

Výbornému historickému filmu vévodí brilantně sepsaný scénář a skvostné výkony Richarda Burtona v roli Jindřicha VIII. a Geneviève Bujold jako Anny Boleynové. Nezaostávají však ani ostatní herečtí představitelé. Kostýmy po zásluze oceněny Oscarem, oprávněné jsou i nominace za kameru, výpravu, scénář a již zmíněné herecké výkony. ()

andrii

Taková jest králova přízeň pod baldachýnem omrzelosti. Zalíbení, které si ustlalo na růžích pichlavě vznětlivých. Královská choť hodna zavržení vzepřením se poslušnému výsluní. Úcta sražena posvátností slibu nenaplněného, uštknuta mocí jeho výsosti. V prachovém peří ulehá blahobyt urozený s nadějnými vyhlídkami na mužského dědice. Protokol touhy klanící se ke kotníčkům sličné, nepřístupné lady. Sesazení z trůnu i lože povyky kratochvíllí ega pošetilosti aristokratů. Rozum i cit královnin oddán procitnutí z cinkrlátek pokušení. Zaslíbena důrazné hrdosti a poklonám zásadovosti, sťata podpisem zbabělé žárlivosti, krutostí chtíče nabaženého rozmarem, odpustky pykající v klatbě rozsudku nevyhnutelného. Richard Burton precizně panuje v kolekci hlasitého charismatu, které se skví na všech kamíncích vsazených do koruny monarchovy. Dědictví lásky osiřelo v záletech panovačné vrchnosti. ()

filmmovier

Lahůdka, jak jinak. Naprosto fantastická hlavní dvojice (a prakticky všichni ostatní, jak je ostatně u podobných filmů dobrým zvykem). Výpravné. dramatické, strhující a přitom nijak extrémně velkolepé. Prostě prvotřídní exkurze do jednoho z nejzajímavějších období britských dějin, tak, jak to umí jen Angličané. Tedy nejlépe. Strhující, vtahující, dokonalé. A uteče to jako voda. Vynikající záležitost. 95%. ()

Pavlínka9

Komentář uživatele Radyo plně vystihuje mé pocity z filmu. Je to příběh plný intrik, lásky, zabíjení, touhy po vládě a velikého důrazu na další vládu, kdy Elizabeth převezme moc po své matce....A ty kostýmy - aspoň, že za to získali nějaké ocenění :) ()

klima777

Překvapivě toporné. Překvapivě cimrmanovské. Historicky dosti nepřesné.------ Díky solidnímu řemeslu snesitelné.------ Malebná pohlednice ne jen z Toweru (Quoth the Raven “Nevermore”). ()

Autogram

Veľké udalosti anglických dejín spracované veľkolepo a s takou iskrou vo všetkých osobnostiach, že som sa napriek svojmu odporu ku kostýmovým historickým dielam neodtrhol od obrazovky po celé dve a pol hodiny. Kráľ a hlavne Anna boli prvotriedni v podaní svojich trochu poetických preslovov, vášnivých hádok a práve tá básnická reč ma zaujala. Príbeh, ako sa najmocnejší kráľ stane otrokom svojich vášní, hračkou v rukách slabej ženy a schytajú to hlavne nevinní, je tentokrát dosť odlišný, ako v novšom filme Kráľova priazeň, ale tu je spracovanie o niečo lepšie. –––– Jak nemoudré dát mu všechno a nežádat o nic. Jeho Milost šílí po tom, co se mu odepírá. Co získá bez námahy, tím opovrhuje. Stratilas ho! –––– Já královou milenkou nikdy nebudu, i když mi žehná sám kníže svaté církve! ()

Pecival

Měl jsem ze začátku připravené nějaká moudra o tom jak moc likviduje charakter, ale ten film mě několikrát překvapil zajímavými veletoči (z nichž některé se událi zbytečně rychle). Sice jsem se díky tomu občas ztrácel v motivacích jednotlivých postav, ale moje zaujetí to rozhodně nesnížilo. Historické, kostýmní drama s hromadou intrik což já rád. A na síle jim vůbec neubývá, že se nejedná o nějaké velké dobývání držav, ale pouze čachry s manželkama. Genevieve (kromě toho, že byla opravdu moc hezká), skvěle zvládla všechny polohy svého charakteru - od zamilované, nezkažené (relativně) slečny až po intrikující (skoro)královnu. A Richard Burton ... ten je skvělý vždy. ()

Aqualung

Inu ach ty ženy. Ovšem je třeba dodat ....,ti chlapi! Následník a ješitnost .Ženský fenomén je silný a v téhle hře vystupuje obzvlášť silně. Síla pochybností, mučivost nejistoty a červ pochybností. No a nezbytný Jago, ale také zrůdnost Cromwellova jednání a soudní šaškárna.....,cosi to připomíná a přitom mrazí. Slušný film. Ovšem jak to bylo ve skutečnosti? Kdoví??Kdoví? ()

Jezinka

Nevím jestli filmu byla za předlohu divadelní hra, ale propracovanost dialogů by tomu odpovídala. Nebo byly dřív lepší scénáře. Hra s city se tu opravdu rozehrála, ač šlo o nenávist či lásku. Odpustím i Annino prorocké prohlášení ohledně malé Alžběty (vítěz píše dějiny). Za vším hledej ženu a za každou nepravostí právníka ()

Han22

Jestli něco angličani uměli, tak tyhle historické konverzačky. Sice to není žánr, který by mě dokázal strhnout na maximum, ovšem v rámci toho žánru prakticky bezchybné a na tu délku jsem se skoro nenudil. Výborně zřežírováno, perfektně natočeno, naprosto skvostně zahráno (a velký plus za starý dabing). O Richardu Burtonovi jsem nepochyboval a byl samozřejmě perfektní, ale pro mě neznámá Genevieve Bujoldová si zasloužila Oskara, protože ta její andělská tvářička skrývala naprosto úžasný herecký výkon. Navíc Tisíc dnů s Annou má tři části - nadbíhání Anně, snaha zlegitimizovat sňatek a snaha se jí zbavit; přičemž ta druhá část slouží v podstatě jako úžasný sidequel k o tři roky staršímu Člověku pro každé počasí, kdy tytéž události vypráví trošku z jiného pohledu a kdy Thomas Moore je zde sice vedlejší, ale poměrně důležitou postavou. Dostalo mě, když mezi těmi všemi intrikami a chtíčem probleskly i chvíle skutečných citů. Velice silné 4* a historický film roku 1969. ()

Zagros

Tisíc dnů s Annou zobrazuje známou historii anglického krále Jindřicha VIII, který tak velmi toužil po následníkovi trůnu (a taky byl na ženské, co si budeme povídat), až kvůli tomu rozvrátil zavedené pořádky. Stylem jsem přeci král! Mně nemá kdokoli cokoli zakazovat, no ne? Že se nemůžu rozvést? Tak to ne! Nejprve vám všem důrazně domluvím, poté seberu hodnosti a statky, případně popravím a udělám si novou církev a jmenují se její hlavou… Ač je samotná historie dostatečně známa, dál děj nebudu prozrazovat. Film ale nestojí na příběhu a nějakých zvratech. Jeho předností je perfektní obsazení, herecké výkony a především výtečné dialogy. Prakticky jde o jeden dialog za druhým a naštěstí jsou všechny skvělé. Jak rozhovory Jindřicha VIII. se zástupci církve, tak jeho hádky se ženami. Za zmínku stojí rovněž úchvatná výprava. Film získal deset nominací na Oscara a byla to právě výprava, která jako jediná nakonec Oscara získala. Rád všem doporučuji, stejně jako podobně laděné filmy z anglické historie: Becket a Lev v zimě. ()

Rozjimatel

3,5  Keďže nie som fanúšik historických filmov, čakal som len nejakú kostýmovú teatrálnosť, ale bol som príjemne prekvapený autentickosťou filmu. Páčila sa mi realistický vzhľad, či už nádherne kostýmy, kulisy, výborné herecké výkony. Veľké plus filmu je to, že som sa pútavou formou dozvedel niečo z histórie, hlavne ako to bolo s odlukou od Vatikánu a vznikom anglikánskej cirkvi. Vyššiemu hodnoteniu bráni to, že som bol väčšinu času zhnusený charakterom a jednaním hlavných postav (skvele zahraných), takže nebolo to pre mňa veľmi príjemné pozeranie. ()

Alf

skvělá výprava, výborní herci i slušný scénář, jen nechápu ty náhlé zlomy - např. v jedné scéně je Anna ještě romanticky zamilovaná do Percyho (a odmítá krále), v další už je to tvrdá vyjednavačka, které jde jen o moc... ()

Marina111

Čarovné. Krásne. Vtipné. Múdre. Smutné. Takéto je toto dielko. Teda presne ako život. A to nielen ten Henrichov (s Annou či bez Anny). Apropo, Anna. Čo ako mi jej predstaviteľka Geneviéve Bujoldová nebola sympatická, samotná postava (respektíve scenáristov pohľad na skutočnú historickú postavičku) mi priam učarovala - minimálne tak, ako samému veľkému anglickému kráľovi... No, presne tak až nie, ale... Skrátka, TAKTO si predstavujem historický, romantický či všeobecne kvalitný film. ()

Mikino00

Výborné, převážně konverzační, drama s velice kvalitními hereckými výkony, propracovaným scénářem a příjemně věrohodným prostředím. Burton je pravý Jindřich VIII., skvěle mu sekunduje Bujold, což se projevuje třeba ve výborném finále ve vězení. Takhle si představuji historická dramata z tudorovské Anglie, ne ty moderní verze plné modelek a modelů se scénáři plnými násilí a sexu. ()

rerabinka

Vůbec není nudné, jak by kategorie historické drama mohla zavánět. Jindřicha osmého asi jen těžko lépe vykreslit v celé jeho sobecké urputnosti, krutosti a zároveň plného lásky a vášně. Jen je to s ním jako s přesýpacími hodinami, když druhá strana jde naproti a podvolí se, tak on okamžitě začne couvat a hledět po jiné.. Dialogy se sympatickou, inteligentní a nepoddajnou Annou mě vážně bavily. ()