Aj hrdosť mladej ženy môže byť natoľko silná, že nečakane zastaví vládcu Anglicka v jeho neukojenej žiadostivosti... Na stôl anglického panovníka (Richard Burton) je predložená závažná listina, ktorá má rozhodnúť o živote kráľovnej Anny (Geneviéve Bujold). Obvinenie z cudzoložstva a zrady nenechá ani kráľa Henricha VIII. chladným. Keď raz muž miluje ženu po svojom boku, túži po jej objatí, trpí s ňou a nedočkavo očakáva príchod ich dieťaťa, nemôže byť pre neho ľahké určiť, či ostane nažive alebo bude nemilosrdne sťatá. Vo svojich myšlienkach sa vracia späť do minulosti, kedy Annu spoznal. Kráľ Henrich žije nespútaným spôsobom života, síce je formálne ženatý, ale to mu nebráni mať nespočetné množstvo mileniek. Ešte žiadna sa mu nevzoprela, získal každú, na ktorú ukázal prstom. Podobne je to aj s Anninou sestrou Mary (Valerie Gearon), tá sa do kráľa zaľúbi, vo všetkom sa mu podvolí a nič za to nežiada - len jeho lásku. Napriek tomu, že pod srdcom nosí jeho dieťa, Henricha stráca, pretože jemu je vzácne len to, čo mu je odopreté. Jej otec Thomas Boleyn (Michael Hordern) týmto vzťahom získal vysoké postavenie kráľovského pokladníka a nemieni sa ho vzdať. Panovník sa zaujíma o Annu, jej srdce však patrí mladému Lordovi Percymu (Terence Wilton). Neodbytný Henrich prichádza do jej domu a dožaduje sa jej pozornosti napriek tomu, že o neho nestojí. Jedinou túžbou Anny je vydať sa za Percyho, ale kráľ im sobáš prekazí, chce, aby sa stala len jeho milenkou. V strachu zo straty pohodlného života a vysokého postavenia na ňu rodina tlačí, aby sa podvolila nekompromisnému vládcovi. Anna je však neústupná, jej sladký hlas vypovedá panovníkovi všetko, čo si o ňom v skutočnosti myslí. On ostáva jej úprimnosťou zaskočený, takú opovážlivosť si ešte žiadna žena nedovolila. Ubíja ho jej vynútená chladná prítomnosť a nesmierne trpí, pretože ju začína ľúbiť. Zároveň si začína uvedomovať, že vôbec nebude jednoduché, získať si srdce neoblomnej krásnej ženy... (TV Markíza)

rikitiki

Kdo by čekal staré kostýmní drama plné teatrálních dialogů, ten bude v šoku. Vztah krále a jeho dlouho vzdorující lásky je oboustranně zraňující, drsný, hravý, ale především (pokud si odmyslíme renesanci) naprosto současný. Richard Burton a Genevieve Bujold předvádějí hereckou mistrovskou školu. ()

anderson

ČESKOSLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: ČST 1 = 6.8.1977, réžia českého znenia (ČST Praha) = IRENA SKRUŽNÁ+SLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: MARKÍZA = 6.3.2003, réžia českého znenia (MARKÍZA 2002) = JIŘÍ KUBÍK (25.2.2013) ()

Morholt

Krátce poté, co Jindřich VIII. získal v mých očích tvář Raye Winstonea, prošel další změnou a už navždy ponese podobu Richarda Burtona. A jak asi vypadala Anna Boleynová? V tom jsem neměl dlouho jasno. Teď už mám. 100% ()

Padme_Anakin

Úplně ze všeho nejdřív musím napsat, že Richard Burton je v roli Jindřicha VIII. bezchybný, propůjčil hlavní postavě ohromné charisma, lásku i vášeň, pochyby i zklamání.. Tuším, že tento výsek z historie britských dějin patří k tomu nejlepšímu, co jsem kdy viděla.. Touha po synovi zdá se býti mocným hybatelem událostí.. Mimochodem Jindřich VIII. je pro mě přece jen jaksi komplexnější.. ()

curunir

,,SÍDLO MOCI SA NENACHÁDZA MEDZI NOHAMI ŽENY." __ Fyziognomicky mi Burton sprvu ako Henrich VIII. príliš nesedel a ako najlepšieho zástupcu tejto úlohy by som zatiaľ videl Raya Winstona v filme z roku 2003. Pravda je však aj taká, že akonáhle (vlastne hneď na začiatku) uvidíme úžasnú Burtonovu osobnosť, záruka kvalitného diváckeho zážitku je zaručená. Ostatne všetky herecké nominácie na Oscara sú zaslúžené, v prípade Genevieve Bujond (,,aspoň" Zlatý glóbus) však len táto skutočnosť zamrzí, nakoľko podáva absolútne bravúrny výkon. Nedá mi ale nespomenúť tiež Michaela Horderna ako Anninho otca, muža s neustálym nožom pri krku a odporného Johna Colicosa ako Thomasa Cromwella, aj napriek Burtonovmu charakteru hlavnú zápornú postavu filmu. Vo filme absentuje megalomanská výprava či davové scény, zato sa môže popýšiť dobrým scenárom, ktorý by však predsa len zniesol nejaký oživujúci prvok, nakoľko 140 minút dialógov aj napriek ich kvalite je silno poznať. Možno sa do deja mohol vniesť náznak nejakého mystického nádychu, keď už sa v deji tak často spomína Henrichovo prekliatie. Posledná polhodina má ale svoj strhujúci náboj a potešil ma chladný záver bez akéhokoľvek pátosu. Kráľ vyráža v ústrety Jane Seymourovej a malá Alžbeta cez ohromnú záhradu smeruje k svojmu osudu. Taylorku som si vôbec nevšimol. (143. hodnotenie, 14. komentár k filmu) ()

NinonL

Tento film stojí za to vidět i s jeho nadprůměrnou délkou. Marťan popsal děj bravurně, podrobnosti, jak to všechno bylo, lze nalézt na wikipedii. Nejvíce mě překvapila Genevieve Bujold v roli energické, ambiciózní a drzé Anny Bolein (skvělý dabing Jorgy Kotrbové). Richard Burton hrál roli malicherného a panovačného krále Jindřicha VIII. dobře, jak jsme u něho zvyklí. Ale nejvíc si na filmu cením podrobný popis rozchodu anglického vládce s Vatikánem a katolickou církví (vznik církve anglikánské, kde hlavní autoritou není papež, nýbrž anglický král). Mocichtivá a destruktivní role církve je zde popsána skvěle a bez jakékoli přetvářky. Včetně dialogů, které jasně ukazují, o co katolické církvi šlo (jde?), že spása lidských duší to není ani náhodou. Proto hodnotím plným počtem. ()

Sesitka

Kdysi jsem viděla konec tohoto filmu a ten mě opravdu zaujal tak, že jsem si ho při nejbližší příležitosti nahrála, ale dlouho trvalo, než jsem na něho podívala – představa, že se budu dívat 145 minut na historický film nebyla moc lákavá. Nicméně po zhlédnutí musím přiznat, že moje obavy byly úplně zbytečné. Dvě hodiny sledujeme výborného Richarda Burtona a Geneviève Bujold a scénář ani na chvilku nenudí. I přesto pro mě nejlepší částí zůstává poslední čtvrthodinka. Zvlášť scéna ve vězení a poprava jsou tak skvěle natočené, že nejenom za ně si film zaslouží plné hodnocení. ()

Martin741

Perfektny film s mojim oblubencom Richardom Burtonom, ktory v roli anglickeho krala Henricha VIII rozhoduje o zivote kralovnej. Filmu vladne perfektna rezia Jarrotta, vyborne dialogy a vkusne vybrate kostymy, kulisy a prostredie. 93 % ()

Garson

Byly doby kdy našeptávači z řad církve byla ta nejhorší pakáž která kdy existovala,horší než všichni králové co vládli diktátorskou rukou.Herečka Geneviéve Bujold,která ztvárnila Annu Boleynovou byla moc roztomilá,do určité doby nevinnost sama,ale bohužel padla do oka královi kterému bylo jedno s kterou bude žít,nebo že zrovna s nějakou žije a bylo mu i jedno koho svým jednáním v nejbližším okolí zasáhne.Svobodné rozhodování pro mladé dívky téměř žádné a vše podřízeno královské moci.Církev dál držela dohled nad milostným životem Jindřicha VIII kterého tak výborně ztvárnil Richard Burton i když v těch barevných královských kostýmech působil až moc dobrácky něco jako Waldemar Matuška ve filmu Noc na Karlštejně.Král se stále pokoušel dobývat chladné srdce Anny,ale ona sama nevěděla co skutečně cítí,ale věděla,že král je jejím touhám stále dost vzdálený.Vzpurná Anna,kterou král dobýval jako Robert Peary Severní pól se nakonec podrobila státníkově vůli.Bylo to prosté a jednoduché jako facka,Anna Boleynová zatoužila po moci stejně jako později Marie Antoinetta u dvora Ludvíka XVI a proto obě dopadly stejně a život jim ukončil kat neboť každá moc má kluzké schody a na podpatcích se snadněji uklouzne.Královi v uzavření sňatku bránilo jen stále platné manželství s královnou Kateřinou,které ho začalo velmi tížit a ve vykonstruovaném soudním procesu proti ní díky nesouhlasu církve neuspěl.Jindřich VIII proto upevňuje svou moc schválením nových zákonů a potlačením práv církve které nemůže zapomenout,že mu dlouhodobě omezuje jeho absolutismus.Anna dosáhne sňatku s Jindřichem VIII a stane se královnou-KDYŽ CHTÍČ JE JAKO BIČ,PAK LÁSKA POZNÁ LYNČ...První dítě které nová královna porodí je dcera Alžběta.Rozepře královského páru se po narození dcery ještě víc prohloubily,ta upnutá touha na jeden cíl,tedy zplodit syna ohrozilo celé manželství.Jako další dítě se narodil mrtvý syn což královu zlobu nafouklo do obludných rozměrů a jediné o co pak královi šlo bylo vymyslet jak se zbavit Anny a tak jí obvinil z cizoložství které se rovnalo vlastizradě a nejvyšší trest na sebe nenechal dlouho čekat.Církev zde ukázala svou temnější tvář která však nikomu chytrému nezůstala nikdy utajena.Výborný herecký výkon všech představitelů a výborný dabing,ale historický film Panenská královna který jsem viděl minulý rok byl mnohem lepší. ()

Cafú

Historické drama z doby krále Jindřicha VIII. Geniální dialogy i herecké výkony. Zejména Geneviéve Bujold strhla veškerou pozornost na sebe a převýšila velikány Burtona nebo Quyala. Vůbec se nedivím těm historkám o žárlivé Taylorce, která se prý pro jistotu nechala upíchnout u komparzu jen proto, aby měla svého Richarda a tuhle mladou charismatickou žábu pod dohledem. Pokud bych měl zmínit i nějaké negativum, tak snad jen to, že ten patetický a příliš doslovný závěr se záběry na malou Alžbětu a opakováním Anniných slov v snovém ozvěnovém aranžmá zavánělo úlitbou pro méně vzdělané americké publikum, kterému se musí školomecky připomenout, jaké historické vyústění příběh má. Škoda, stačila (SPOILER!) poprava a šmytec. ()

C0r0ner

Dost tomu nepomohlo několik věcí - historické pozadí událostí jsem znal z dějepisu dopředu, to zaprvé. Zadruhé to bylo dlouhé jako svině. Zatřetí to byla zejména romance, které fakt rád nemám. Takže fakt, že to bylo skvěle natočené a zahrané, mě v poměru k negativům nezajímá. 25% ()

marťan

Anglický král Jindřich VIII poprvé ženatý s Kateřinou Aragonskou, se kterou se mu narodila dcera Marie (později neblaze proslulá „Krvavá“ ). Seznámí se s krásnou, ale také mimořádně chytrou a ambiciózní Annu Boleyn. Po velkých potížích, a především tahanicích s církví dosáhne rozvodu se španělskou princeznou, a ožení se s Annou. Nejdříve je jejich manželství šťastné a plné vášně. Když se jim narodí dcera Elizabeth, král není nadšený, ale doufá, že konečně dalším potomkem bude tentokrát vytoužený následník trůnu a dědic. Anne ale dítě mužského rodu porodila mrtvé, a od té chvíle se začne všechno v jejím životě hroutit.Král se již ohlíží po nové ženě (Jane Seymour) a Anny se potřebuje rychle zbavit. Pověří důvěrníky mezi svými věrnými, aby nastrojili past, a nepohodlné ženy ho opět zbavili. Po vykonstruovaném procesu,kdy je Anna obviněna z krvesmilstva se svým bratrem umírá na popravišti .......drobná dětská postavička malé osiřelé Elizabeth prochází obrovskými zahradami ……a její otec se baví s novou ženou. Genevieve Bujold a Richard Burton byli vynikající... ()

danecek24

27. Zlatý Glóbus za rok 1969 - cena (4) - *Nejlepší film (drama), *Nejlepší herečka (drama) - Geneviève Bujold, *Nejlepší režie - Charles Jarrott, *Nejlepší scénář - Bridget Boland, John Hale + nominace (3) - Nejlepší herec (drama) - Richard Burton, Nejlepší herec ve vedlejší roli - Anthony Quayle, Nejlepší hudba - Georges Delerue ()

zette

Vyprava neni nijak velkolepa, na kostymech si ale tvurci dali zalezet. Nejsem fanouskem filmu z anglickeho kralovskeho dvora, tento o Jindrichu VIII. a jeho manzelce Anne je zdarily a dokaze zaujmout sirsi divackou verejnost. Herecke vykony poctive, nikdo vsak nedominuje. Ve svem zanru urcite nadprumerny pocin. Ta doba mi v nicem neimponuje a nechtel bych tam zit ani za zlate prase:-). ()

pakobylka

----- "Jsem anglický král ! Když se modlím, Bůh odpovídá !" ----- Výpravné, dramatické - a VELICE poučné vyprávění ... o tom, že kdo chce moc (a moc), nemívá nic. Vezměte ženě lásku - mnohá si popláče a podvolí se ... ovšem pokud je dostatečně vzpurná a vytrvalá a tvrdá jako křemínek, může se změnit ve fúrii (ve VELICE ambiciózní a cílevědomou fúrii) a udělat ze života peklo vám - i všem, kteří se nacházejí v jejím dosahu ... neboť jde za svým cílem doslova přes mrtvoly - žádný přenesný význam tady nehledejte. A pokud snad její srdce přece obměkčíte, může být už pozdě - příliš pozdě pro ni ... a třeba i pro vás, neboť: ----- "Každý jde do pekel svou vlastní cestou." ----- P.S.: Víte ... pro něho bylo pozdě hned od první minuty - protože čekal na zázrak ... na zázrak v podobě vytouženého syna - protože dcera mu nebyla dost dobrá. Ovšem Bůh ani dějiny se na názory vrtošivého panovníka nikterak neohlížely, co je pro ně jeden zhrzený král ? ()

majo25

Rovnako zaujímavá a kvalitne odvedená práca ako pri ďalšej historickej dráme s tematikou kráľa Henryho VIII a jeho žien - Človek pre každé počasie. Mrzí ma iba, že tu bol Cromwell vykreslený ako veľmi ctižiadostivý a nemilosrdný kráľovský služobník, ktorý splnil všetko, čo videl na kráľových perách. Herecké výkony brilantné, obsadenie až na Bujoldovú taktiež, predsalen by som o čosi viac vyzdvihol výkon Anthonyho Quayle-a. Zápletka zaručuje vyhranie sa s príbehom, ale privítal by som viac exteriérových scén. ()

vesper001

Richard Burton je nejlidštější Jindřich, jakého jsem zatím viděla, a Geneviève Bujold je hezká, ačkoli ne tak zajímavá Anna jako třeba Natalie Portman. Valerie Gearon je sice tou nejošklivější Mary a Wolsey Anthonyho Quaylea nesahá Wolseymu v podání Davida Sucheta ani po lem kardinálské sutany, ALE hudba je u tohoto filmu bezkonkurenční a celkový dojem výborný. ()

dr.fish

Film tak starý a přitom tak pěkně odsýpá. Stopáž velká a přitom maximálně využitá. Myslím, že se film velmi povedl, navíc český dabing perfektní. Jindřich byl zkrátka týpek k pohledání a pro následníka byl schopen udělat cokoli, ještě víc mu ale myslím komplikovalo ale to, že jeho mozek sídlil nikoli v jeho hlavě, ale mnohem mnohem níž....80% ()