Zábavný snímek, mapující s typickým anglickým humorem pestrý život Jindřicha VIII. a jeho šesti manželek, se nezabývá politickými intrikami té doby ani církevními spory. Soustředí se pouze na osobnost tohoto panovníka a jeho milostný život. V krátkých epizodách poznáme s výjimkou jeho první ženy Kateřiny, o níž je tu jen zmínka, všechny manželky i okolnosti králových sňatků.
Příběh, který začíná popravou Anny Boleynové, nás provede manželstvím s Janou Seymourovou, která zemřela při porodu syna Eduarda, krátkým manželstvím s nevzhlednou Němkou Annou Klevskou, která se po půl roce prozíravě s králem rozvedla a s další popravenou nevěrnicí Kateřinou Howardovou. Poslední Jindřichovou ženou se stala Kateřina Paarová, která se o něho starala ve stáří a jediná ho přežila. (Skuby47)

Skuby47

Tento vpravdě historický film jsem si pustila z 22 let staré televizní nahrávky. Ztvárnění osobnosti Jindřicha VIII. Charlesem Loughtonem odpovídá skoro přesně mým představám o tomto panovníkovi. Musím přiznat, že jsem se při téměř 80 let starém filmu dobře bavila, protože toto drama bylo podáno s tak notnou dávkou anglického humoru, že i poprava byla zábavnou záležitostí. Herecké výkony byly spíše divadelní, což lze připsat stáří snímku a částečně i našemu dabingu. Výpravou a atmosférou těchto starých časů snímek připomíná některé naše pamětnické filmy. Samozřejmě ty roky jsou na něm znát, ale živočišný a věčně rozesmátý Jindřich, který je zde vykreslen spíš jako oběť ženských intrik, než jako krutý despota, dodal tomuto, později ještě mnohokrát natočenému příběhu jiskru a vtip. Umím si v této roli docela dobře představit i Jana Wericha. ()

Exkvizitor

Nejen vynikající suchý (a často velmi cynický) anglický humor sluší této klasické erotické komedii, která zahájila jedno ze slavných období britské kinematografie. Vedle propracované výpravy a opakovaně nápaditého užití montáže (zejména co se match cuts a paralelních střihů týče) filmu zřetelně dominuje gargantuovská postava Charlese Laughtona. Jeho bohémský, nenažraný, ješitný, živelný, dětinský a mohutně se smějící Jindřich VIII. - je k nakousnutí. ()

dopitak

Tak už aspoň víme, podle jakého mustru se točil Císařův pekař! Žánrově čistá komedie a nic jiného, které výborný Čestmír Řanda dodává ten správný ironický úsměv. Nuda, samozřejmě, vědomé zkreslení historie, ovšem, ale s ohledem na rok vzniku filmu docela solidní zábava. Jo a plejáda výborných českých herců v hlasech královského dvora a všech manželek. ()

• Laughton získal Oscara za Nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli. Byl to první Oscar udělený britskému filmu. (Sinecod)