Pán času

• Veľká Británia Doctor Who
Veľká Británia, (2005–2024), 155 h 57 min (Minutáž: 42–88 min)

Réžia:

Graeme Harper, James Strong, James Hawes, Joe Ahearne, Charlie Palmer (viac)

Predloha:

Charles Dickens (kniha)

Peter Capaldi, Matt Smith, David Tennant, Jodie Whittaker, Ncuti Gatwa, Christopher Eccleston, Billie Piper, Karen Gillan, Arthur Darvill, Catherine Tate (viac)

Recenzie používateľa Milano33 k tomuto seriálu (149)

Šarlatový děs (2012) (S07E12)

Počas sledovania tejto epizódy som sa váľal smiechom. Trax, ako komediálny prvok, funguje excelentne po všetkých stránkach. Strax a jeho svojský a priamočiary zmysel pre humor, ktorý je však v zárodku okázaly a výstredný, má vždycky dostane. Scény s nim boli naprosto k popukaniu, hlavne kvôli Straxovej prirodzenej náture. I keď tón tejto epizódy bol v niektorých situáciách dosť odľahčený a niesol sa v súznení všetkých tých hlášok a vtípkov, miestami som však mal pocit, že sa znenie príbehu dosť vykyvuje od svojej pôvodnej podstaty. Možno v tomto to bolo trošku nekonzistentné, keďže si scenár pohrával s dosť temnými témami. Doctor a Clara boli, ako inak, naprosto báječný. Vymeniť viktoriánsky Londýn za viktoriánsky Yorkshire takisto parádne oživilo túto časť. Vskutku išlo o príjemnú a vítanú zmenu. ()

Noční můra ve stříbrné (2012) (S07E13)

Matt Smith to riadne potiahol, stvárnenie dvoch rozdielnych osobností sa mu podarilo bravúrne. Matt si tie schizofrenické stavy dával neskutočne, sledovať psychické rozpoloženie Doctorovej geniálnej mysle bolo veľmi pôsobivé. Zvádzať vnútorný boj sa Doctorovi z dlhého hľadiska neoplatilo a preto so svojim cyber-náprotivkom uviazli na statuse quo. Zvádzať súboj dvoch myslí sa zdalo ako patová situácia a jediné riešenie z nej sa zdali byť práve šachy. Šachová partia to bola na šachové pomery dosť vzrušujúca, obidvaja oponenti museli naplno zapojiť mozgové závity. Taktiež sa mi páčilo, ako sa šachové pojmy a najmä stratégia prenášali do aktuálneho diania. Avšak mínusom boli určite tie otravné až neznesiteľné decká, ktoré sa skrátka nedali počúvať a vystáť. Clara bola opäť skvelá! ()

Doktorovo jméno (2012) (S07E14)

Snová scéna bola esteticky veľmi podmanivá. Príbeh nemožnej a neskutočnej dievčiny bol krásne uzavretý a dopátrali sme sa vytúžených odpovedí. Dočkali sme sa nie len vysvetlenia, ale i názornej ukážky, ako vlastne z jednej Clary vznikol taký široký počet totožných existencií naprieč časom a priestorom. A tie záverečné minúty boli veľmi expresívne, emocionálne vypäté a dramaticky dôsledne vygradované. Rozlúčkové scény s Clarou ma dojímali až k slzám. Clarin obetavý moment, kedy sa vrhla do Doctorovho timelineu a tým mu zachránila život, a v podstate zabránila i úplnému vymazanie z existencie, bol veľmi silný a intenzívny. Aj lúčenie Doctora s River malo podobný emočný dopad na mňa. Melódia týchto pohnutlivých chvíľ bola citeľne smutná. A na konci sa odkrýva Doctorove najtemnejšie tajomstvo. ()

The Day of the Doctor (2013) (S07E15)

Geronimo! Allons-y! Absolútny vrchol Doctora Who! Tu, na 50. narodeniny, sa prepisuje história a to vskutku impozantným spôsobom so všetkou gráciou. Oslava tohto jedinečného jubileá bolo skutočne exkluzívnym a nezabudnuteľným zážitkom, ktorý vo mne zanechal silný dojem. Pri sledovaní Davida Tennanta a Matta Smitha som sa cítil ako v rozprávke, kde sa sny stávajú skutočnosťou. Vidieť skrátka mojich dvoch najobľúbenejších Doctorov spolu bolo splneným snom. Interakcia medzi Davidom a Mattom bola neskutočná, tá ich dynamika vo mne vyčarila úsmev na tvári. To, ako po sebe dokončujú vety, bolo senzačné a k tomu tie vtipy a hlášky, proste lahôdka pre oči a uši. Tá narážka na Timey-Wimey bola nesmiere podarená. Moment, kedy sa všetci traja Doctori rozhodli vziať na seba podiel za zavinení skazy Gallifrey, bol velice silný a mrazivý. Avšak Clarine slzy na stekajúce po tvári obmäkčili ako aj Doctorov, tak aj mňa ako diváka. Hneď nato si zaumienili, že predsa len zachránia Gallifrey, čo bol vážne radostný moment plný nádeje. A scéna, počas ktorej sa zbiehali Doctorovia zo všetkých kútov vesmíru a za všetkých časových rovín, bola neskutočne epická a počas nej mi prebehol mráz po chrbte! ()

The Time of the Doctor (2013) (S07E16)

Odchod Matta Smitha určite zamrzel, ale ako to už u Doctora býva zvykom, ďalšia tvár vyplní po ňom prázdne miesto. Lenže tentokrát sme pociťovali Doctorov strach z nevyhnutného ešte intenzívnejšie, okrem toho, že mu už nezostávali žiadne regenerácie, sa rozhodol stráviť svoje posledné dní tvrdohlavo na Trenzalore. Komornejšie ladené scény s Doctorom, kedy svojimi slovami  prejavuje zmierenie sa s nepriazňou osudu, naozaj chytili za srdce. Ďalšie bolestivé scény boli tie, kedy Doctor opakovane poslal chudinku Claru preč od nebezpečenstva. Avšak Clara to s ním aj napriek tomu nevzdala a bola to práve ona, ktorá konečne vyriekla jeho pravé meno a tým je Doctor! Záverečné pohnutlivé momenty boli silno emocionálne uchopené a nezaobišli sa bez sĺz. Rozlúčka Doctora s Clarou a Amy bola viac než  srdcervúca. Matt to na konci pekne vystihol. ()

Deep Breath (2014) (S08E01)

Nič síce prevratné, ale Doctor Who si stále drží svoje kvality. Myslím si, že táto epizóda najviac dopláca na príliš dlhú stopáž a v niektorých pasážach do bolo vážne citeľné. Preto bolo tempo tejto časti také kolísavé a nevyvážené. Na konci sa nám to už pomerne ustálilo, keďže prišli na radu tie akčnejšie sekvencie. Doctor v podaní Petera Capaldiho mi celkom sadol, stále si však musí zvykať, keďže som sa cez odchod Matta Smitha zatiaľ nepreniesol. Capaldi si ma ešte síce úplne nezískal, ale to snáď spraví čas. Čo sa týka Clary, tá je úplne zlatíčko, ona ma neskutočne bavila naprieč celou epizódou. A nemohol si nevšimnúť, že Clara znovu na sebe nosila krásne šaty vo viktoriánskom štýle, ktoré jej veľmi pristalo a vyzerala v nich nádherne. A záverečný telefonát s Mattom bol velice dojemný. ()

Into the Dalek (2014) (S08E02)

Capaldimu a jeho Doctorovi by som mohol všeličo vytknúť, ale jedná vec sa mu musí uznať, hrá Doctora naozaj perfektne. Síce nám Doctor v jeho podaní výrazne potemnel, pôsobí na mňa v niektorých situáciách dosť pesimisticky až melancholicky. Jeho cynické chovanie a uhrančivé pohľady z neho robia dosť prezieravú postavu. Všetko najprv uváži, a nevrhá sa smelo do nerealistických situácií, ako to robili prechádzajúci Doctori. A možno to je aj tak dobre, Capaldi sa toho chopil skutočne jedinečne a svojsky. Takisto sa mi páči tá paralela, ktorá vznikla medzi Doctorom a Dalekom. Rusty vzniesol konečne trochu svetla na Dalekov, čím sa aspoň čiastočne rozplynula bublina ohľadom toho, že Dalekovia sú iba čistokrvné zlo. Zase Clara, tá bola také zlatíčko, veľmi príjemná postava s dobrou dušou. ()

Robot of Sherwood (2014) (S08E03)

Dobrodružstvo s legendárnym Robin Hood sa jednoducho podarilo. Epizóda bola zábavná, nahláškovaná a sem-tam aj poriadne utiahnutá za vlasy. Taktiež sa mi veľmi páčilo posolstvo tejto epizódy ohľadom hrdinstva, ale na zamyslenie bola aj tá pekná myšlienka, že legenda či príbeh bývajú častokrát tak veľmi silné práve kvôli ústnemu tradovaniu. Keďže sa o hrdinoch hovorí medzi bežnými ľuďmi, stávajú sa z nich legendy, ktoré navždy utkvejú v pamäti, a to i napriek nie vždy historickému podloženiu. Doctor bol však vrámci tejto témy dosť cynický a skeptický, a keďže nepokladal Robina za skutočného, choval k nemu zášť a bol naňho uštipační. Avšak o to viac ma bavilo doberanie sa a interakcia medzi Doctorom a Robinom, tá lyžička a ich súboj v lukostreľbe boli vážne k popukaniu. Clara vyzerala naozaj rozprávkovo krásne v tých šatách, vskutku pôvabná ako princezná. ()

Listen (2014) (S08E04)

Moffat zase uchopil veľmi výdatnú a málo prebádanú látku a zabalil ju do temného kabátu. Je to geniálne napísané, keďže Doctor snáď poprvýkrát nečelí žiadnemu nepriateľovi, ale iba vlastnému strachu. Táto epizóda bola neskutočne atmosférickým, hutným a nadýchaným zážitkom. Veď tá prenikavá a pohlcujúca atmosféra bola cítiť z každého jedného záberu. Pri týchto dychberúcich scénach sa mi nejedenkrát ťažko dýchalo a i môj tlkot srdca sa zrýchlil. Tma a šero vo mne vyvolali nepríjemný mrazivý pocit, z ktorého mi nabehli zimomriavky. Napätie, tajomno a z toho prameniaca mysteriózna atmosféra boli starostlivo vybudované a strach z neznáma bol silným atribútom tohto desivého počinu. A ten koniec bol naprosto dokonalý, niekedy tma je iba tma a netreba v tom hľadať nič viac. Na to, ako sa príbeh sústavne a systematicky naprieč celou epizódou zamotával, sa na konci krásne rozuzlil a dočkali sme sa vskutku zdarného a odôvodneného záveru. ()

Time Heist (2014) (S08E05)

Doctor spolu s niekoľkými ďalšími komplicmi, medzi ktorými bola aj naša Clara, stoja pred nemožnou výzvou, ktorá nabrala masívnych rozmerov. Totiž sa upísali k tomu, že sa vlámu a vykradnú najlepšie stráženú a najviac nedobytnú banku v celom šírom vesmíre. Táto heist epizóda je ďalším svedectvom toho, že že sa seriál nedrží zaužívaných žanrových schém a nebojí sa vydať cestou experimentu. Na túto lukratívnu žanrovu variantu, v podstate až obrodu, sa úžasne pozerá. Všetky tie bezpečnostné opatrenia poriadne zavarili našim postavám a v momente, keď sa do tejto lúpeže ešte zamiešalo stvorenie schopnému vycítiť vinu, bol príbeh o to nabitejší napätím a prekvapením. A ten časový twist na konci bol parádny, z heistu sa vykľul time heist, avšak nakoniec sa ukázalo, že išlo o záchrannú misiu. ()

The Caretaker (2014) (S08E06)

Zábavný a správne vkusný diel! Doctor ako školník bol velice podarený a chopil sa tejto práce naozaj svojsky. Sledovať, ako tento exot, ktorý má z nejakého záhadného dôvodu prechádzajúcu skúsenosť s vydrami, ktoré k tomu ešte prirovnáva k ľuďom, bol zaručená sranda. Tie komediálne výjavy a groteskné situácie idú Capaldimu veľmi dobre. Z Capaldiho úst vypadlo množstvo vtipných hlášok a gegov. Situácia okolo Doctora postavilo Claru do náročnej pozície, z ktorej sa už nedalo len tak ľahko vycúvať. Keďže si nevedela vybrať medzi dvoma svetmi, tak začala dostávať do trápnych situácií. A tie Doctorove schopnosti dedukcie, kedy si zle vyvodil totožnosť Clarinho partner, boli úsmevné. Doctor bol dosť zasadnutí a prezieravý, čo vo vyvolávalo pocit, že sa umelo vytvára napätie a dusno. ()

Kill the Moon (2014) (S08E07)

Malo to svoje momenty, ale ináč dosť monotónne a nudné. Ono to síce malo zopár skvelých nápadov, najmä fascinujúce vysvetlenie zvýšenej gravitácie Mesiaca, avšak bolo to tak plano a fádne podané. Preto aj nejavíte vyslovene veľký záujem o to, čo sa okolo vás deje, keďže okrem postáv Doctora a Clary, vás vyslovene žiadna iná nezaujíma. Vedľajšie postavy sú vám od začiatku ľahostajné a poväčšineičasu vás iritujú. Najlepší nápad, pri ktorom som zbystril svoju pozornosť, bol ten s tým vajcom. Vykľutie záhadného mesačného stvorenia z Mesiaca, ktorý poslúžil ako vajce, a následné nahradenie novým, bol veľmi podivuhodný jav. A na konci sa poriadne otriasol vzťah a dôvera medzi Doctorom a Clarou, bola len otázka času než to napätie medzi nimi vyeskaluje, len som nečakal, že až tak do výšin. ()

Mummy on the Orient Express (2014) (S08E08)

Mimoriadne štýlová a vzrušujúca jazda v samotnom Orient Expresse! Doctor spoločne s Clarou nastúpili na palubu Orient Expressu a nechali sa len unášať historickým nádychom a dobovou atmosférou, ktorá len srší z priestorov tohto ikonického vlaku. S interiérom vlaku sa pekne vyhrali, išlo o vskutku decentnú prácu s detailmi. Všetko tam pôsobilo tak honosne, pompézne a nadýchane, že ste na vlastnú kožu pociťovali exkluzivitu tohto zážitku. Každopádne, bez nejakej tej peprnej vraždy by to nebolo skrátka ono a aj v tomto prípade sme sa dočkali pútavej detektívnej zápletky. Toto vzdanie holdu starým detektívkam určite potešilo a počas riešenia tejto záhady mi nejedenkrát srdce zaplesalo. Do epizódy sa pochopiteľne preniesla aj kríza, ktorou si momentálne Doctor a Clara prechádzajú. Vždy, keď sa Clara usmiala, som z nej cítil viacej smútku než radosti. Mimochodom, našej Clare to neskutočne slušalo v tých jej pôvabných a vyzývavých šatách a v tom krátkom účese. A záverečný moment bol naprosto boží a epický! ()

Flatline (2014) (S08E09)

Tomuto sa vraví fascinujúci zážitok, dokonca by som to nazval až skúsenosťou. Dovolím si tiež tvrdiť, že nič takéto podobné som doposiaľ nikde inde nespatril. Vidieť stret 2D a 3D sveta bolo niečo úžasné, tento priestorový kontrast ma skrátka nadchýnal. Základná premisa sa má tak, že do nášho sveta sa začala predierať hrozba z inej dimenzie, ktorá však kvôli svojej dvojrozmernosti bola v trojrozmernom svete dosť limitovaná. Premiešavanie dvojdimenzionálnych prvkov s tými  trojdimenzionálnymi utvorilo pôsobivý spektákel, ktorý je nevšedne a jedinečne krásny. O tomto nevídanom vizuálnom prevedení sa nedá hovoriť inak než o umení. Vskutku išlo o mimoriadne kreatívnu záležitosť podanú tak, ako ju nepoznáme. Clara ako Doctor bola proste parádna a to, ako si tým doberala Doctora, bolo podarené. ()

In the Forest of the Night (2014) (S08E10)

Akože nápad to bol zaujímavý, len to prevedenie mohlo byt o niečo lepšie. Trošku rozprávkový príbeh, ktorý automaticky musel skončiť happyendom. Preto sa mi táto epizóda zdala byť taká prázdna, ničím ma výrazne nenaplnila. Zem sa z noci na deň prebudí do zelenšieho rána, pretože celý svet je znenazdania obklopený stromami. Stromy všade navôkol začali rásť ako z vody a zemská biosféra začala prekypovať lesmi. Po prebudení prvé, čo udrie do očí, je tá jasná zelená farba, ktorá robí celú kolorizáciu veľmi osviežujúcou a pestrou, keďže zelená je farbou rastlinného života a krajiny. Zelená hlása návrat k prírode, v ktorej môžme nájsť pokoj, kľud a odpočinok, ale i život v súznení, spolunažívaní a vzájomnej symbióze. Preto zelené sama o sebe tak pozitívne vyplýva na mozgovú činnosť a zrak. ()

Dark Water (2014) (S08E11)

Otváracie scéna nám priniesla šokujúcu udalosť, ktorá určila smer vývoja zvyšku epizódy. Clara odmietala akceptovať Dannyho smrť a ani tá zarážajúca skutočnosť, že mu tesne pred skonaním úprimne vyznala lásku, tomu moc nepomáhala. Clara bola z toho úplne mimo a nesvoja, dokonca sa nebála vziať situáciu do vlastných rúk a vydierať Doctora. Aj keď Clara zradila Doctorovu dôveru a tým sa otriaslo ich priateľstvo, Doctor prejavil súcit a pochopenie a rozhodol sa navštíviť posmrtný život, čo bolo od neho naozaj veľké gesto. Nethersphere oplývala podmanivým vizuálom a vodné akvária v mauzóleu vyzerali dosť temne. Tieto priestory fungovali na princípe uploadovania umierajúcej mysle, proces pokračoval editovaním a re-downloadovaním. Missy ako Master v podaní Michelle Gomez bola naprosto úžasná. ()

Death in Heaven (2014) (S08E12)

Missy ako Missy ako záporačka bola dobrá, i keď pravda, že som si užíval jej šialenosť, jej plán mi prišiel až príliš pritiahnutý za vlasy a zo smeru, akým sa to uberalo, som bol celkom sklamaný. Vo výsledku bol jej zámer vcelku chabý a návrat cybermanov zase slabý, aj napriek solídnej myšlienke s dátovým cloudom a slušnou prácou s potenciálom Nethersphereu. Zakončenie bolo také zvláštne, s cybermanmi mám už dlhší problém, keďže neprinášajú do príbehu nič nové ani osviežujúce. Najviac ma však vzal trpký rozlúčkový rozhovor medzi Doctorom a Clarou, počas ktorej obidvaja aj naďalej pokračovali v klamstvách, a tak to aj dopadlo. Našťastie sa záverečné subtitles rýchlo utnú a prichádza nám na scénu Santa, ktorý láka na ďalší vianočný špeciál, kde nám bolo prisľúbené ich opätovné stretnutie. ()

Last Christmas (2014) (S08E13)

Tak toto bola úchvatná ukážka toho, ako má vyzerať komplexná a mätúca snová konštrukcia. Mali sme čo dočinenia s mimozemskými parazitmi, ktorí sa dokázali napojiť na najbližšiu myseľ a z nej detektovať mentálny obraz. Išlo o vnímanie tretej strany, ktoré automaticky generovalo telepatické pole. Nielenže bolo smrteľne nebezpečné sa na tieto stvorenia pozerať, ale len samotná myšlienka na nich vám mohlo privodiť smrť. Bolo vskutku fascinujúce sa strácať v snových stavoch a neodmysliteľnou súčasťou tohto zážitku bolo aj všímanie si jednotlivých medzier v tomto perfektne realizovanom snovom svete. Keďže sme boli naplno vtiahnutý do intímneho a nekonečného sveta snov, odlíšiť fantáziu od reality nebolo vôbec jednoduché, a o to nemožnejšie sa to javilo počas spoločne zdielaného mentálneho stavu. Cítil som sa pri tom, ako pri sledovaní filmu Inception, tento vianočný špeciál mal dosť podobný vibe. A za druhú šancu, ktorú Doctor a Clara dostali, som samozrejme rád. Našťastie to neskončilo tak drastický, ako nám to bolo pôvabne nastienené. Každopádne, aj napriek šťastnému rozuzleniu, touto pomyselnou rozlučkou skutočne silno dojímali. ()

Čarodějův učedník (2015) (S09E01)

Po celom svete došlo k jednému mimoriadne fascinujúcemu javu a tým bolo zdanie, že sa všetky lietadla náhle zastavili. Neskôr sa ukáže, že za týmto podlým, ale sofistikovaným plánom stojí Missy, ktorá prežila udalosti posledného finále. Tým, že zamrazila všetky lietadla v čase, si získala Clarinu pozornosť a tak sa spoločne vydávajú navštíviť Doctora. Mimochodom,Clare tie krátke vlasy jednoducho slušia, preto nie je žiadnym tajomstvom, že sa mi jej nový strih ihneď zapáčil. Tento novučičký účes krásne zvýraznil jej oblú hlavičku. Jedná vec sa Doctorovi nemôže uprieť a to je, že vie, ako sláviť vo veľkom. Doctor oslavuje svoj posledný deň na svete so všetkou gráciou, nechýbajú ani cool okuliare a elektrická gitara. A dokonca stredovekú komunitu naučil s predstihom pár moderných fráz. ()

Čarodějčina pomocnice (2015) (S09E02)

Veľmi pekná epizóda o súcit a zľutovaní. Peter Capaldi naprosto válí! Capaldiho Doctor je dokonalý, keďže aj napriek všetkému, čo sa mu prihodilo, dokázal stále ešte nájsť v svojom srdci túto nežnú emóciu. A moment, kedy sa ukázalo, že svoj sonic screwdriver vymenil za slnečné okuliare, som v sebe pocítil taký epický závan. Doctor sa rozhodol ísť s dobou a to naozaj štýlovým spôsobom. Missy a Clara ma tiež bavili, hlavne kvôli nepredvídateľnosti a zradnej povahe Missy. Clara ako dalek bola podarená, a ako tá technológia upravovala jej každú vetu do slovníka, ktorý nepoznal mnohé koncepty, bolo dosť kruté a obmedzujúce. A preto scéna, kedy sa Clara snažila spojiť s Doctorom, bola tak veľmi skľučujúca a dojímavé, keďže to, čo vypustila z úst, si často protirečilo kvôli vytrhnutiu z kontextu. ()

Jak to vypadá s filmovým Star Trekem?

Jak to vypadá s filmovým Star Trekem?

12.01.2024

Temný případ nabírá posily

Temný případ nabírá posily

24.09.2022

Jedna z hlavních tváří seriálu Deadwood John Hawkes, bývalá hvězda seriálu Doctor Who Christopher Eccleston a nesnesitelná teta z Harryho Pottera herečka Fiona Shaw se nově připojují k obsazení… (viac)

Zemřel herec David Warner

Zemřel herec David Warner