Harry Potter a Fénixov rád

• Česko Harry Potter a Fénixův řád (viac)
Veľká Británia / USA, 2007, 138 min

Réžia:

David Yates

Predloha:

J. K. Rowling (kniha)

Daniel Radcliffe, Rupert Grint, Emma Watson, Jason Isaacs, Tom Felton, Maggie Smith, Helena Bonham Carter, Robbie Coltrane, Ralph Fiennes, Michael Gambon (viac)

Harry Potter (Daniel Radcliffe) sa vracia do Rokfortu, aby nastúpil do piateho ročníka školy čarov a kúziel. Tam však zistí, že väčšina členov kúzelníckej komunity verí, že jeho nedávne stretnutie s Lordom Voldemortom (Ralph Fiennes) je obyčajný výmysel, čím je zásadne spochybnená Harryho dôveryhodnosť. Ba čo horšie, minister kúziel Kornelius Fudge (Robert Hardy) opäť vymenoval nového učiteľa obrany proti čiernej mágii. V lekciách podozrivej profesorky Umbridgeovej (Imelda Staunton) sa však mladí čarodejníci nič zásadné nenaučia, a preto nemajú dostatok vedomostí k boju s temnými silami, ktoré sa okolo nich sťahujú. Na Hermioninu (Emma Watson) a Ronovu (Rupert Grint) výzvu sa Harry rozhodne vziať chod vecí do svojich rúk. Tajne sa začne schádzať s malou skupinou študentov, ktorí sa hrdo nazvali Dumbledorova armáda, a učí ich, ako sa ubrániť čiernej mágii. Hoci je sám ešte len študent, pripravuje odvážnych mladých čarodejníkov na nebezpečnú bitku, ktorá čoskoro prepukne. (TV Markíza)

K.I.N.G.

Série knih o čaroději jménem Harry Potter byl zatraceně dobrý a promyšlený základ pro cokoliv, co si budem povídat. Krom toho, že zfilmování jednotlivých dílů je mimořádně výnosný komerční tah, jedná se vždy o nadprůměrné snímky. Stejně tak je velmi kvalitní i toto pokračování s přídavkem "The Order of the Phoenix". Plně chápu zdejší nadšení pro věc a nejsem proti. Pro ty, kteří ve filmech nehledají hlubší myšlenky a k pocitu štěstí jim stačí výborné digitální efekty může tento film zcela jistě naplno uspokojit. ()

slunicko2

You will be pleased to know from now on, you will be following a carefully structured, Ministry-approved course of defensive magic - Pátá část komentáře. 1) Poté, co Mike Newell odmítl točit další díl, dirigentskou taktovku převzal 44letý David Yates a držel ji až do smutného konce celé série._____ 2) Dětství je definitivně pryč. Nastoupila vichry dospívání již ošlehaná mládež: 18letý Daniel Radcliff, 19letý Rupert Grint, 17letá Emma Watsonová, 20letý Tom Felton. Harry přestal puberťácky blbnout a začal se stylizovat do role akčního hrdiny._____ 3) Mnohé ve filmu je těžko pochopitelné bez znalosti knižní předlohy. Tím film ztrácí na autonomii a nabízí jen ilustrační živé obrazy, které je zajímavé sledovat s (vysvětlující) knihou v ruce._____ 4) Bradavice tentokrát tvůrci odbyli, natáčeli všechny scény jen ve studiu a pěkné venkovní záběry chybí. Naproti tomu je zajímavé výtvarné pojetí ministerstva kouzel._____ 5) Politická linka knihy i filmu je zřejmá. K tomu autorka: My model of the world after Voldemort's return was, directly, the government of Neville Chamberlain in Great Britain during the Second World War, when he tried to minimize the menace of the Nazi regime for political convenience._____ 6) Jazykový koutek. Nové bytosti: testrálové (thestrals), škrkny (nargles), skřítek Krátura (Kreacher), obr Dráp (Grawp)._____Nová kouzla: omračovací kouzlo (stunning spell) Mdloby na tebe (Stupefy!), nitrobrana (Occlumency), nitrozpyt (Legilimency)._____Z nových postav stojí za zmínku Lenka Láskorádová (Luna Lovegood) a především Dolores Umbridgeová z Ministerstva kouzel (Ministry of Magic) ve výborném podání 51leté Imeldy Stantonové._____ 7) Až si zase někdo bude stěžovat na zlořády světa, stačí mu připomenout: Dementors in Little Winging! Whatever next? The whole world's gone topsy-turvy! 8) Výstižný koment: gudaulin***. ()

Damiel

90 % -Wow! Hodně jsem se toho bál, ale musím říct ještě jednou - wow! Televizní režisér David Yates uchopil pátého Harryho Pottera za takový konec, že mi vzal dech. Veškerá dětinskost je konečně pasé, tohle je temný psychologický thriller jako hrom. Rozhodně nic pro děti, leda že se je rodiče rozhodnou pořádně vyděsit. Kouzelnické srandičky, které dle mého soudu zbytečně ředily děj, zmizely na smetišti dějin a na jejich místo nastupuje důraz na opravdový příběh, na jeho hrdiny, na jejich nitro - tedy hlavně na Harryho Pottera. Yates z herců vymačkal opravdu maximum, zejména z Daniela Radcliffa. Když se vám před očima mihnou flashbacky z prvních, dětinských dílů série, člověk se až pousměje, jak tenhle kluk herecky vyzrál. Jeho boj s větrnými mlýny, s "estébáckou" klikou ministerstva ztělesněnou arogantní "růžovou sviní" Dolores (geniální Imelda Staunton) jde až na dřeň, výborně se povedlo vyjádřit Harryho vnitřní boj se silami zla uvnitř jeho samého. Příběh, oproštěný od všech zbytečností a brzd, sviští kupředu jako Lewis Hamilton na McLarenu ke kostkované vlajce, do rytmu tepe vynikající hudba Nicholase Hoopera. Finále je velmi dobře vygradované - nejlépe zajít na film do IMAXu, kde je finálních 20 minut k vidění ve 3D. To je opravdová třešnička na dortu. Když jsem si na poslední pár už opět 2D záběrů brýle sundal, připadalo mi to, že koukám na nějaký starý televizor ;-) K Harrymu Potterovi jsem nikdy nehořel nějak žhavými sympatiemi, ale pětka mě udolala. To přiznávám, i když jsem si něco takového ještě dnes ráno, kdy jsem usedal do kinosálu, nepředpokládal. Doufám, že tato změna stylu a obsahu bude pokračovat i v Princi dvojí krve, kterého mimochodem opět režíruje Yates. A už teď se těším... ()

dr.Orlok

Po Vězni z Azkabanu rozhodně nejlepší filmový Potter. Konečně je Potter teenagerem a ne pouhou pohádkovou postavou. I Dudley dospívá (hip-hopák !) a vše působí uvěřitelněji než kdy před tím. Smrt Siriuse Blacka je natočena na "dětský" film poměrně netypicky. Prostě zemře. Žádné dlouhé výlevy a předávání životních mouder. Avada kedavra - konec. V tomto díle nejen o postavy přicházíme, ale i objevujeme nové. Ať už jde o skvěle mimozní Lenku,které jsou některé "přízemní" věci (úklid,obuv..) fuk a radši se věnuje důležitějším problémům či její protiklad jakým je byrokratka Umbridgeová s laskovou tváří a vystupováním, která zlo oblékla do růžova, vždy jde o trefu do černého. Ale ani pětka není bez chyby. Film trpí tím, že často sklouzne k delším dialogovým/monologovým scénám bez nápadu, ale ty ve kterých se nemluví a používají se pouze "filmové" prostředky ( úvodní útok mozkomorů, teror Umbridgové, průlety novinami...) pak stojí za to. Je pravda, že ne-čtenáři HP mohou být z filmu mírně dezorientovaní (například linie s Cho není dovysvětlena) ale kolik takových si najde cestu do kina ? ()

PogoJoe

Možná protože jsem nejdříve četl předlohu, nemohu odpustit spoustu zajímavých věcí, které scénárista vypustil nebo zmatečně zhustil do jednoho rozhovoru či směsi výjevů (Snapova minulost, Nevillovy rodiče, Umpbridgeové testy bradavických profesorů, upozaděný Sirius ...). Už od začátku na mě film působil útržkovitě, nesouvisle - ale to vše díky tomu, že jsem mohl porovnat, co ve filmu chybí oproti knize nebo zejména, co scénárista "zjedonodušil" či předělal v rámci úsilí nepřehnat stopáž filmu. K tomu připočítám nekvalitní herecké výkony 3 hlavních týnedžerských představitelů, matnou hudbu a podle mého gusta neosobitou a nevýraznou režii a musím konstatovat, že tento díl nedosahuje úrovně ani čtyřky, ani trojiky. A to i přes povedené finále (na které se lépe kouká než čte) a výborné herecké výkony některých nováčků - zejména H.Bonham Carter. | Režie: ***, Scénář: ***, Herci: ***, Hudba: ***, Efekty/Výprava: **** ()

stration

Konečně díl, který převyšuje Vězně z Azkabanu. Yates překvapil snad všechny. Všechno je temnější a tak nějak dospělejší. Po všech předchozích dílech jsem si říkal, že je to sice pěkný, ale kdybych už nikdy žádný díl neviděl, nic by se nestalo. Teď je to jinak. Na další díl se těším a fakt mě zajímá, jak se to bude vyvíjet - knihy jsem nečetl a jak to pokračuje nevím. Některé scény mně připadaly opravdu úžasné. Na tricích mohli někde autoři trochu přitlačit - obzvlášť ohňostroj proti nebi vypadá dost fušérsky. Nejlepší, nejpropracovanější, nejzajímavější a také nejlépe zahranou postavou stále zůstává profesor Snape v podání Alana Rickmana. Ikdyž poklonu zaslouží i adrenalin zvedající Helena Bonham Carterová. Pouze u závěrečné "šermovačky hůlčičkama" jsem si připadal jak v Hvězdých válkách. Ale mozkomor to vem. Prostě se mi to mooooooc líbilo a dávám poprvé absolutní hodnocení. ()

MATADOR

Pátý díl Harryho Pottera je daleko přirozenější, než-li předchozí díly. Úvod začíná velmi netradičně v tzv. mudlovském světě, ovšem ne v domě Dursleyových, ale na zapomenutém pískovišti, kam se přižene bouře. Podle mého skvělý začátek, ještě lepčího dílu. Celý Fénixův řád se potom nese ve velmi slušném ději, který je opravdu plný změn, oproti starším dílům. Fénixův řád se dle mého povedl výborně a prospělo tomu i zkrácení stopáže, což vadí určitě všem poctivým čtenářům knižní podoby, ale divák se u filmu nebude nudit, ba naopak v některých scénách dostane i pocit zadostiučinění. Fénixův řád je nejpovedenějším filmovým zpracováním Harryho Pottera. ()

katuska138

Konečně se zase ujal režie někdo, kdo s Harryho dokáže vytřískat přesně ty emoce, které jsou na stránkách knihy. Pro mě příjemné překvapení a Helena Bonham Carter jako Belatrix byla velký, ale pozitivní, šok. ()

Aiax

Jednoduše nejlepší potterovský film, Yates odmítl natočit další leporelovou ilustraci ke knize a vykouzlil plnotučný, osobitý a soběstačný film. Herci konečně hrají, nejsou to jen pohádkové figurky vypouštějící z úst papírové repliky, i to je třeba připsat k dobru režisérovi. Vynikají především úžasná Imelda Staunton coby Dolores Umbridgeová, ta svou roli ála sestra Ratchedová vystřihla s chutí a umem, samozřejmě Alan Rickman a Gary Oldman, ale svým starším a slavnějším kolegům nezůstali nic dlužni ani Rupert Grint a Emma Watson. Že se blýská na lepší časy naznačuje i Daniel Radcliffe, který konečně rozdřevěněl, a i když ostatním svým "dětským" kolegům stále nesahá ani po štulpny, alespoň už jeho polenovitý projev neirituje. Hudbu si budu muset ještě projít ušima a hlavou, ve filmu mi přišla jako uspokojivě odpovídající audioilustrace, otázkou je, zda obstojí i samostatně. Sečteno a podtrženo, sláva nazdar výletu do kina, stálo to za to, teď jen držme Yatesovi palce, ať se podobně sebevědomým způsobem vypořádá i se šestkou, s přehledem nejnudnějším a nejvatovitějším dílem. A kdo ví, třeba si připíše další prim - třeba natočí první potterovský film, který bude lepší než kniha. Dobrou noc děti. ()

runner85

Okrem hlúpeho ministra, hlúpej ministrovej patolízačke, hlupáka ktorý si zničil mozog peroxidom vodíka a bla bla bla deja tam nič nebolo. Nič! Zatiaľ najhorší diel celej ságy ... nuda, nuda a nuda ()

L_O_U_S

Po rozpačitém Ohnivém poháru určitě zlepšení. Několik výtek: Co všichni vidíte na rozcuchané ježibabě Lestrangeové? Umbridgeová mohla být tvrdší a Lenka Láskorádová divnější. Závěrečná akce je opět přemrštěná. Jinak se ale jedná o poměrně slušnou adaptaci, která ani nijak zvlášť netrpí nějakou osekaností jako její předchůdce. Skvělá hudba. Jako fanda do příběhů Harryho Pottera nemůžu dát méně než čtyři hvězdy. "Kdo jsi a co jsi udělala s Hermionou?" (277.) ()

kajas

Páni, tohle je prostě bomba! David Yates stvořil nejlepší potterovský film (taky nejtemnější, o rodinném filmu se tu moc mluvit nedá) a nasadil laťku hodně vysoko. Nejrozsáhlejší kniha se sice dočkala nejkratšího zpracování, ale kupodivu mi nic nechybělo (a že ráda kritizuju). Diktatura Dolores, Sirius, Harryho první polibek... pořád je to silné. Po zhlédnutí všech dílů posouvám k "Fénixovu řádu" první část posledního filmu. ()

higuain

Kniha je vynikající, možná vůbec nejlepší ze všech dílů. Bohužel je pro svých 800 stránek těžce zfilmovatelná a když navíc Warneři vsadí na průměrného televizního režiséra, těžko lze čekat film hodný své předlohy. Ale hlavně, že si za tu práci Yates moc neřekne, že. Opět zoufale chybí Williamsovy tóniny, bez nich to prostě není ono. Umbridgeová je ovšem stejně odporná jako v knize, za ní palec nahoru. ()

Aleee89

Názor jsem kdysi napsala hned po návratu z kina. Od filmu jsem toho zase moc nečekala, protože vím, jak by dopředu dopadlo, kdybych něco očekávala. Knižní předlohu jsem četla několikrát, recenze a názory jiných jsem samozřejmě taky sledovala, abych trochu věděla, do čeho jdu. Pátý díl mě moc nenadchnul ani jako kniha, nejraději mám čtyřku, takže ani film u mě čtyřku nepřekonal. Pocity nejsou pocity nadšení, spíš něco jako: jo, fajn, ale nic zázračného. Asi nemá cenu rozebírat, co všechno je ve filmu jinak, ale stejně mě to při sledování vždycky dopálí. Zvláště nějaké hrubé chyby v ději. Celkově byl děj hodně rychlý a měl spád, ale ti, kdo nečetli předlohu (což asi není skoro nikdo) v tom můžou mít malinko zmatek. Ale aspoň se film nikde nezdržoval, pěkně ubíhal a nepůsobil tak nudně. To se mu musí přiznat - nenudil. Jelikož je to pátý díl (takže kousek za prostředkem), připadá mi to, jako by to byla jen prostě nějaká epizoda, bez konce a začátku. Jako by z celku vytrhli část a naservírovali vám ji. Nevím, jestli mi úplně rozumíte a vím, že to tak působit bude, protože to je část celé heptalogie Pottera, ale přesto... Moc mě mrzí, že tak skvělým hercům jako je Maggie Smith a Rickman nedali prostor, hlavně McGonagallová ho měla zoufale málo. I ostatní - Tonksová, Belatrix, Lenka - to je něco, z čeho by mohli těžit. Některé postavy zase vypadaly úplně jinak než v mých představách, Ron mi připadal jako zhulený. Pár scén (které byly divné a trapné - většinou takové ty sentimentální okecávačky) mohli nahradit něčím pořádnějším. Zasmála jsem se. Někdy opravdově, někdy jízlivě některým scénám. Ta romantika mě v Potterovi ruší. Ale efekty a závěrečná bitva na ministerstvu - to se povedlo. Film to není špatný, ale rozhodně ve mně nezanechává pocity nadšení. Další díly si samozřejmě ujít nenechám, ale nemá to to dětské kouzlo jedničky a dvojky a prostě to není podle mě nejlepší čtyřka... ()

marleyy

70% Kino. Režisér Yates mě příliš nepřesvědčil, nechápu proč vzal kouzelníkům hábity. Snaha o dospělejší zpracování úplně nevyšlo, měl by se učit od Cuaróna. Přesto všechno mě příběh bavil, neboť dětští herci konečně začli hrát. ()

Lennnnna

Kdo by očekával, že ode mě snad uslyší cokoliv špatného na adresu Harryho Pottera, ten je blázen. Navíc, když nemám absolutně žádný důvod, protože, jak se zdá, dostávají Pottera do svých otěží stále nadanější režiséři a on je jednoduše díl od dílu lepší a lepší. Já vám skoro ani nedýchala!!!! Jediné, co můžu vytknout je (klasicky) vyškrtání velké části děje. Pro mě za mě by to mohlo být klidně deset hodin dlouhé, jen aby se mi tam vešel každičký detail a já bych pištěla blahem a vydržela jistojistě bez mrknutí oka přikovaná u plátna, ale uznávám, že těžko najdu dalšího takového šílence jako jsem já, takže se holt k uspokojení mého fandovského srdce spokojím s knihou. Harryho partička nám dospěla a já jí mám čím dál tím raději a pokaždé se třesu strachy, aby mi to všichni přežili, protože J. K. Rowlingová je díl od dílu nemilosrdnější a vraždí mé oblíbené postavy jako na běžícím páse. Zato postavy, které bych s chutí vyškrtla já - jako je například první Harryho láska Cho Changová (velice nesympatické stvoření už v samotné knize a její hlavní představitelka jí také příliš nepřidává), zůstávají bez poskvrnky (ale já vážně nežárlím:o). No, naštěstí to není láska poslední, takže alespoň něco. Ale zpátky k filmu jako takovému: díky bohu to tentokrát i Lord Voldemort poměrně rozbalil oproti čtvrtému dílu, kde byl jaksi unylý a upřímně mě poměrně naštval (i na ten podivný zjev si docela zvykám, i když bych si ho zkrátka představovala úplně jinak) a sekunduje mu i nečekaně originální záporák v přehršli růžové a sladkým úsměvem v podobě profesorky Umbridgeové, která je neskutečně vydařená. Za zmínku stojí i Bellatrix Lastrangeová v podání Heleny Bonham Carterové, což je sice minirolička, ale jak už to tak bývá v podání téhle herečky nezapomenutelná. Jinak je to paráda a myslím, že nejedno srdce Potterofilovo zaplesá a obyčejný divák by měl být také nadmíru spokojen (i když může být lehce zmaten, jak usuzuji ze současné Cinemovské recenze, kterou mimochodem doporučuji přečíst, je totiž opravdu zábavná). ()

Fanucci

Pěkné efekty (hlavně nakonci, souboj v muzeu) a dobrý příběh, který se držel předlohy. Já byl moc spokojen. Hlavně vymítací scéna v úplném závěru mě dostala. Pěkné, jen tak dál:-) ()

Huntelaar

Mě osobně se tento díl líbil daleko víc než Čtyřka. Skladačka do sebe začíná pomalu zapadat a navíc téměř všichni záporáci mají své charisma, které jim dává uvěřitelnost, což je super. A taky se nedá souhlasit s některými názory, kterým se nezdál Radcliffe. Ten kluk má vážně talent. ()

Držitel Oscara Gabriel Yared zahraje v Praze

Držitel Oscara Gabriel Yared zahraje v Praze

23.07.2012

Norton a Pitt opět spolu

Norton a Pitt opět spolu

18.09.2007

V Klubu rváčů byli nerozlučnou dvojicí ;-), a brzy Eda a Brada opět uvidíme na filmových plátnech bok po boku. Stane se tak v dlouho připravovaném celovečerním remaku televizní minisérie State of… (viac)

Hoffman miluje Thompsonovou

Hoffman miluje Thompsonovou

09.06.2007

Dustin Hoffman a Emma Thompson si během natáčení Horší už to nebude zřejmě padli do oka. Zanedlouho se totiž spolu objeví v romantickém dramatu Last Chance Harvey. Ale pravděpodobnější možná bude, že… (viac)