Legendárny western Johna Sturgesa nie je iba majstrovským príbehom o siedmych pištoľníkoch, ktorí sa nechajú najať hŕstkou chudobných mexických dedinčanov, aby bránili ich životy a majetok pred bandou chamtivých banditov. Ide zároveň o prvý remake diela japonského klasika Akira Kurosawu, ktorý dokazuje, aká úspešná môže byť kultúrna inšpirácia, z ktorej ťažia obe strany. Akokoľvek je morálny kódex pištoľníkov a samurajov odlišný, obe skupiny sa púšťajú do boja, v ktorom vyhráva ten najslabší. (ASFK)

Thomick

Vlastně jedinej western, kterej jsem si kdy dokázal pořádně oblíbit. Svýho času jsem ho moh vídat (a taky vídal) skoro dennodenně. ()

SOLOM.

Jeden z mých nejoblíbenějších westernových filmů. Už ani nespočítám, kolikrát jsem ho viděl a přesto nikdy neomrzí. Yul Brynner a jeho hrstka odvážných pistolníků neztratili nic ze svého charisma ani po tolika letech. Status kultovní je v tomto případě zcela oprávněný a jen těžko bych vybíral, která postava mi byla nejsympatičtější. Každý z nich měl něco do sebe a přestože tam každý šel z jiného důvodu – nicméně asi nejvíc dojal osud Charlese Bronsona. ()

ARI50

Western je další oříšek na seznamu kdy se málo vydaří moje zaujmutí a tak tahle banda pistolníku mě nepřesvědčila. ()

Exkvizitor

Američané mají zvláštní schopnost dělat příšerné remaky, a to zejména francouzských filmů - zřejmě usoudili, že válku s Francií je možno vést mnoha způsoby. Ale tenhle je snad příliš zákeřný i na můj vkus. Zato předělat japonské filmy se jim překvapivě občas povede. Ale geniální americká předělávka japonského filmu je jen jedna - Sedm statečných. Takhle má totiž remake vypadat: nekopírovat původní film, ale vzít jenom námět a pohrát si s ním, přidat nové nápady a rozvinout původní myšlenku. A že Sedm samurajů myšlenku má, o tom není pochyb - v Sedmi statečných vyzní pak vzhledem k žánru stejně kacířsky: "My jsme nevyhráli, vyhráli vesničané. My vždycky jenom prohráváme," říkají Yul Brynner i Takeshi Shimura na konci obou filmů, a já pokaždé jen stěží zadržuji slzy - ač se k tomu nerad přiznávám. Můžeme o tom diskutovat, ba to i popírat, ale to je asi tak vše co se s tím dá dělat: Sedm statečných je bezpochyby jeden z nejlepších westernů všech dob. ()

kajda.l

Herecky nadprůměrné a to především díky dvěma mužům stojích na opačných stranách spavedlnosti úlisně odpudivém Eli Wallachovi a charismatickém Yulu Brynnerovi. O tom se nedá diskutovat. O čem se naopak diskutovat dá je to, že po zhlédnutí Kurosawova epicky čistého originálu Sedm samurajů, toto osekaně ušpiněné pistolnické dobrodružství ztratilo podstatnou část svého lesku. A když k tomu přidám, že western nikdy nebyl a nebude mým žánrem, tak prostě musím o hvězdu dolů. Pistolníci jsou sice zábavnější, ale za sebe dávám přednost charakterově propracovanějším Samurajům. Lepší 3. ()

JASON_X

I když jsem měl v dětství radši Indoše než pistolníky a Sedmi statečným bych dal tehdy tak maximálně čtyři, zatímco Vinnetouovkám dvakrát podtržených pět, viděno dospělýma očima je to naopak. Tenhle film je nestárnoucí a jeho hlášky nesmrtelné. "Ten s tou jizvou by se nám hodil." "Spíš ten, kdo mu tu jizvu udělal", atd atd. Genialita snímku ještě víc vynikne v porovnání s jeho mizerným novým zpracováním (2016), které mě taky přimělo k sepsání tohohle pochvalného až oslavného komentáře. A mimochodem - pořád chci strašně moc umět házet nožem tak, jako Britt. ()

Sifaka

Nejlepší western všech dob, absolutní legenda v žánru se skvělým hereckým obsazením a výbornou hudbou. Jako dítě jsem tento film miloval a vždy se na něj těšil. ()

luka4615

Legendární western s plejádou známých hereckých tváří a příběhem, jenž ani po těch letech neztrácí nic ze svého původního lesku. Tohle je zkrátka snímek, který definuje celý svůj žánr. Výborná práce! „Is that what you want? Answer me! Who's for going on and who's for giving up? I want to know now!“ ()

Sawy

Sedm statečných.Klasika.Není to nejlepší western všech dob,na to tady máme Leoneho,ale je tím nejzábavnějším.Se skvěle obsazenou partou pistolníků(Steve McQueen je král!),výtečným záporákem a úžasnou hudbou.Sedm samurajů je sice lepší,ale ruku na srdce,kdo má na to vyrovnat se mistru Kurosawovi?90 % ()

Lucasion

"To je nejlepší trefa jakou jsem kdy viděl! - Nejhorší. Mířil jsem na koně..." Nezapomenutelný a legendární western. Sedm pistolníků se rozhodne pro dvacet dolarů bránit malou vesničku před zlých banditou Calverou. I po tolika letech se na to můžete podívat a říct si: „Jo panečku, takhle se dřív dělaly filmy.“ Sedm statečných je klasika, která nestárne. Sedm sympatických kovbojů se za krásné hudby vydává zachránit pár vesničanů a farmářů. Nechybí nějaké hlášky typu – Odkud jste? A kam míříte? A samozřejmě pořádná akce. Na tenhle western mám jen hezké vzpomínky. Především na hudbu a nekonečnou kovbojskou akci. (85 %) ()

stub

Pěkný western, který oproti originálu částečně rezignuje na obsah a sází spíše na podívanou a "chlapáctví" (byť několik obsažnějších momentů nechybí). Režie ujde, ale úspěch stojí hlavně na velmi šťastném výběru herců, kteří film táhnou (zvlášť dobrý je McQueen, ale i Vaughn, Bronson, nebo Coburn). Originál je lepší, jiné westerny jsou lepší. Váhám mezi 3-4*, a protože jde o jeden z výrazně nadhodnocovaných filmů a navíc záležitost veskrze netvůrčí, tak raději ***. Navíc mě zlehka irituje přitroublá postava Chica, která křečovitě spojuje původní charaktery Kikuchiya a mladého učedníka. ()

RelaxMan

Už je tomu dlouhých 50 let , co byl natočen tento jeden z nejlepších westernů všech dob a pořád se na něj dá koukat . Čím to je ? To bude tím , že to není úplně typický western , jaký byl ve své době zvykem . Je to spíš takový akční film své doby . Nebudu ho , ani srovnávat se sedmi samuraji , protože ty jsem zatím neviděl . Sedm statečných je filmem mého dětství a to doslova . Už jako malý jsem na chatě běhal po lese a představoval jsem si , že jsem Chris a nebo Vin . Dnes , už jsem ve věku , kdy ocením spíš záporáky a to hlavně kvůli hereckým výkonům . No a právě v tomto filmu je záporák jak mám být , jménem Calvera , kterého hraje nesmrtelný Eli Wallach a to slovo nesmrtelný myslím doslova , protože letos mu bude 96 let a stále se drží , tak že klobouk dolů . Film mohu také doporučit , už kvůli skvělému soundtracku . Před cca 10 lety dokonce zvažovali natočit remake tohoto díla , myslím že tam měl hrát T. Cruise , B. Pitt , K. Costner , na ty další herce , už si nevzpomenu , každopádně jsem rád , že k tomu nedošlo . Na tomto filmu , už se nedá co vylepšit . Je to prostě westernová klasika . ()

ScarPoul

Sedem statočných, nedosahujú takú epickosť ako sedem samurajov a rozhodne nemajú takú špinavú atmosféru ako Leoneho trilógia. Ale sakra - Sturges vytvoril predsa len jeden z pamätných westernov. Celý film sa nesie v príjemnej atmosfére, ktorá je odľahčená tým najlepším možným humorom a siláckymi rečami, ktoré sú cool a ktoré do filmu sedia ako povestná riť na šerbeľ. Hudba, rovnako ako film skultovela a dotvorila ten prvok dobrodružstva, ktorý bol tak potrebný, aby sa film niesol v ľahkom duchu a nenudil. A podarilo sa. Nenudí. Veľmi ma mrzí, že som sa k tomuto filmu dostal takto neskoro. úprimne som sa mu vyhýbal, lebo sedem samurajov považujem za jeden z najlepších filmov vôbec, ale teraz keď si to tak vezmem, sedem statočných sa vôbec nemusí hanbiť za to že vznikli. Je to naozaj výborne spracovaný remake klasiky, kde všetci od Brynnera, cez McQueena až po samotného zloducha s tvárou Eli Wallacha predstavujú úplnu špičku na poli hereckom aj charakterovom. Aj keď Toshiro Mifune je len jeden, nemám k filmu žiadne výhrady. Skvelo som si ho užil a doporučujem. ()

Lacike

Vďaka nadšenému Wacíkovemu špeciálu som si dal repete a dá sa povedať, že som nadšený aj ja. Videl som to asi druhýkrát a aj keď westernom nejak extra neholdujem, tak musím povedať, že je to fakt pecka. Prvých 45 minút tvorí úvod v ktorom sú veľmi trefne načrtnuté jak postavy, tak aj doba v ktorej sa to odohráva. Nebezpečenstvo číha na každom kroku, ale radový občan nie je žiadny pištoľník a radšej sa tyranom podvolí. Teda do určitej chvíle, keď pohár trpezlivosti pretečie. Ústredná sedmička mi prepracovanosťou charakterov pripomenula legendárnu posádku Star Treku. V centre je trio. Charizmatický vodca Yul Brynner, ktorý á riešenie na každý problém. Akurát tá jeho teatrálna chôdza miestami pôsobí jak keby ho niečo tlačilo v rozkroku. Hláškar Steve McQueen mu neustále kryje chrbát. Zbrklý mladíček Horst Buchholz to toho morálne ešte nepoškvrneného, ktorý ukazuje celej skupine čo je správne a čo nie. Potom tu máme trio jednoducho načrtnutých figuriek. James Coburn sa neustále hrá s nožíkom, Brad Dexter baží po akomkoľvek poklade aj keby to mala byť fatamorgána, Robert Vaughn už má všetkého po krk a smrť by vlastne bola pre neho vyslobodením. No a niekde medzi čo sa týka priestoru je Charles Bronson, ktorý má teda stokrát väčšiu charizmu ako tá jeho súčasná béčková kópia a to napriek tomu, že žiadny herecký koncert tu nepredvedie. Prekvapivo zmysluplnú motiváciu má aj záporák Eli Wallach, ktorý nie je žiadny prehrávajúci magor. Až mi ho bolo skoro ľúto. Hrdinami filmu sú ale dedinčania. Nielen za tú úmornú prácu bez ktorej by sa nikto, vrátane pištoľníkov, nenažral, ale hlavne za to, že nestoja bokom a keď už sa odhodlajú, tak priložia pištole, pušky, náradie a aj obyčajné palice k bitke. Má to skoro až také komunistické posolstvo. Keď sa pracujúca trieda spojí, tak tých zlých imperialistických pištoľníkov porazí. Haleluja. Nečudujem sa, že tento film u nás vo veľkom premietali. Nakoniec sa pristavám pri akcii, ktorá sa ma tiež potešila. Nie je jej tu príliš, ale finále je fakt dobré. Nie sú to kratučké prestrelky s nekonečnou predohrou ako u Leoneho, ale štandardná akcia s množstvom výstrelov. Trochu mám pochybnosti, či si pustiť aj nejaké pokračovanie, pretože neverím, že by aj v ňom išli postavy tak do hĺbky, aby sa hrdinovia zamýšľali nad nezmyselnosťou pištoľníckeho remesla, ale tento diel si rozhodne zaslúži označenie klasika. Mať väčšiu slabosť pre žáner alebo ho vidieť v detstve, tak dám plný počet, ale aj 8/10 je na moje pomery pre westernový žáner vysoké hodnotenie. P.S: pustil som si VHS dabing a spojenie Václav Postránecký - Steve McQueen je fakt vydarené, až ma to prekvapilo. ()

Gwaihir

Opravdová westernová klasika a pro mě jednička tohoto žánru, která není ani horší ani lepší než, tolik obdivované, filmy italského režiséra Sergia Leoneho. Kvality této skutečně legendární předělávky velmi slavného easternu jsou prostě někde úplně jinde, což do určité míry, samozřejmě, souvisí z původním dílem, přestože oproti jeho Kurosawovu, pojetí je tentokrát příběh o záchraně jedné vesnice převyprávěn v mnohem svižnějším tempu. 100 % ()

Seriálové rebooty na cestě

Seriálové rebooty na cestě

16.04.2023

Snyderův Rebel Moon rozšiřuje obsazení

Snyderův Rebel Moon rozšiřuje obsazení

09.04.2022

Chystaná velkolepá akční sci-fi Rebel Moon režiséra Zacka Snydera (Armáda mrtvých, Liga spravedlnosti) pro streamovacího giganta Netflix, jež je škálou a pojetím přirovnávána rovnou ke slavným Star… (viac)

Snyderova sci-fi našla hlavní hvězdu

Snyderova sci-fi našla hlavní hvězdu

03.11.2021

Režisér Zack Snyder (Watchmen, Muž z oceli) zdá se našel představitelku hlavní role pro svůj příští snímek. V jeho obří sci-fi Rebel Moon, kterou Snyder točí pro Netflix, a která původně vznikla jako… (viac)