Vojna svetov

• Česko Válka světů (viac)
USA, 2005, 116 min

Scenárista David Koepp sa inšpiroval slávnym románom H. G Wellsa, ktorého témou je invázia Marťanov na planétu Zem. Jeho príbeh však presunul z konca 19. storočia do horúcej súčasnosti. Robotníka Raya Ferriera (Tom Cruise) trápia problémy v rodine, ktorej členovia si prestávajú rozumieť. Ray sa stane svedkom zvláštnej udalosti, ktorá navždy zmení životy ich všetkých. Akýsi ohromný vojnový stroj na troch nohách sa vynorí z hĺbky zeme a skôr, ako ktokoľvek stihne zareagovať, začne spaľovať všetko vo svojom dosahu. Normálny deň sa náhle zmení na najhroznejší zážitok ich života... (TV Markíza)

Phietros

Po nejpovedenějším scifi-filmu všech dob Dnu nezávislosti, konečně přišlo něco co zvyšuje laťku v tomto scifi žánru. Místo Willa Smitha je tu Tom Cruize, kterému opravdu role sedla a díky němu sem věřil každé minutě co se odehrávalo. Po náhlé změně počasí a silném úderu několika blesků, obyvatelstvo příjde o veškeré dopravní prostředky. Nelze nastartovat, mobilní zařízení nefunguje a začíná chaos na ulici. Blesky byly to nejmenší, pravda je taková že nimi mimozemská civilizace oživila svoje stroje ukryté pod naší zemí a postupně začnou ožívat. Co teprve příjde, je mnohem horší a stroje začínají zabíjet a ničit vše co mají na dosah. Hlavní hrdina Cruize se se svojí dcerou a synem( které si vzal na víkend ) prchá v jediném funkčním autě a boj o holý život začíná… Panika se stupňuje, lidé umírají, vojáci za naší vlast bojují a stroje zbírají lidi do svých košů. Avšak v závěru bude mimozemšťanům, kteří nás celou dobu jen pozorovali a vše plánovali na naše zničení k ničemu, protože podcenili to nejhlavnější a to je matka příroda! ()

anli

Slavného románu H.G.Wellse se ujal Steven Spielberg a vznikl katastrofický,postapokalyptický film se vším všudy.Postavy a chování lidí je vykresleno do detailu a režírováno s velkou péčí,jakou Spielberg filmu umí dát.Napětí a strach je cítit z plátna téměř stále a je to skoro hmatatelné.Tom Cruise je opravdu skvělý a Dakota Fanning též(i když možná toho ječení a histerie může být pro někoho příliš,je to prostě malá holka a kdo ví,jak by se v takové situaci choval,no?).Vizuální zpracováni je dokonalé,stejně jako zvuk,střih a Williamsova hudba.Musím říct,že se mi velmi rychle vybavila kniha a spousta věcí jsem si přesně takhle představoval.Inu v tomhle je Spielberg opravdový mistr.Scénaristovi bych vytkl menší nelogičnosti v ději(i když jde o katastrofický film,aspoň částečná logika by měla fungovat)a režisérovi musím přece jen vytknout opravdu zbytečně sentimentálně-familierní konec(který je stravitelný snad jen pro američany).Jinak jde myslím v pravém slova smyslu o nefalšované vizuální,zvukové a díky Kaminského skvělé kameře i kameramanské,scifistické orgie,které se na plátně tak často rozhodně nevidí.Takže mě Spielberg rozhodně nezklamal,i když pár připomínek jsem měl.Myslím,že Wells by byl spokojen a já jsem též a dávám světových 80% a sakra ,co je to venku pořád za blesky!? ()

civalII

Film sám o sobě tak za tři hvězdy, ale musím dát jednu dolu za to co předvádí Cruise. Jeho grimasy při jízdě autem na začátku filmu to je něco neskutečně trapnýho. Tváří se u toho jako kdyby sral. ()

terunka003

Napínavé, poutavé, depresivní, strhující, trikové, mimozemské, americké, křičící. Nemám ráda toho pána, co hrál hlavní postavu, ale tady mi kupodivu moc nevadil. Film jsem hltala spolu se špagetama k večeři od první minuty. Co do děje, je to dle knižní předlohy, takže si není nač stěžovat, navíc závěrečná myšlenka mi jako biologovi přišla víc než zadostiučiněná. Některé triky byly dobré, některé trochu slabší. Ale nic nemění to, co jsem po celou dobu cítila - stísněnost, deprese, bezmocnost a úzkost. V celku povedený film, řekla bych. ..radši si pustím vánoční písničky a rozsvítím světla v celém bytě.. ()

T-pack

Dodnes jedna z nejnezapomenutelnějších (fuj) návštěv kina. Krom ohlušujících zvukových efektů, tísnivé atmosféry, úžasných triků je představen velice civilní příběh táty, který musí dokázat své schopnosti jako otec na mimozemšťany napadené Zemi. V hlavě mám navíc dodnes zaseklou obrovskou řadu scén: jak se Ray oprašuje v koupelně, jak je trojice schovaná ve sklepě, zatímco se jim nad hlavou řítí letadlo, jak tripod zalejvá kytky, scéna u řeky... je toho vážně hodně a stačí si vzpomenout na kteroukoli z nich, aby mi běhal ten nejledovější mráz po zádech několikrát cikcak nahoru a dolů. Jediné malé doporučení - pokud jste film viděli A nečetli předlohu, nečtěte jí - po tomhle snímku je pěkně nudná. ()

elanius

(5/2014) / Bohužial žiadna sláva. Vojna svetov na mňa skôr ako zábavný napínavý letný kus pôsobila ako prehliadka demolácie rôznych budov, aut alebo ľudských tiel. Nič čoho by sa dalo chytiť som neobjavil. V konečnom dôsledku film ťaží hlavne z tej nepretržitej akcie, pri vypnutom mozgu sa to dá odsledovať docela bez ujmy. Napriek tomu, že režisérsky je podpísaný pán Spielberg, mal som pocit, že na toto by si trúfol aj pán Emmerich. (6/10) ()

pytlik... odpad!

Odpad dávám za ten konec, páč je naprosto nelogický. Myslet si, že mimozemská civilizace na daleko vyšší úrovni, než je naše, si neuvědomuje nebezpečí mikrobů na cizí planetě a klidně se jima nechá vyvraždit, je zcela absurdní (hááá, vlastně bych měl v rámci csfd etikety upozornit na vyzrazení zápletky, tak bacha, spoiler!). Ono je taky možné, že za to vybití emzáků nemohli mikrobi, ale ta lidská krev, kterou oni hromadně na něco používali, páč co si budeme nalhávat, dnešní lidé se přímo hemží všelijakýma jedovatýma toxinama a éčkama. Takže v příští invazi se mimozemšťané zaměří na vegetariány a další příznivce zdravého životního stylu. Jinak, to s tím nebezpečím od cizích mikrobů už věděl náš spisovatel Souček v sedmdesátých a osmdesátých letech, i kvůli tomu zpochybňoval, že by kdy došlo ke kontaktu dvou a více civilizací. Na druhou stranu, kromě Spielberga (a asi Wellse, knihu jsem nečetl) to netušili ani režiséři všelijakých predátorů a vetřelců, které nechali pobíhat bez skafandru na cizích planetách a dokonce požírat místní obyvatelstvo. No každopádně, každou chvíli můžeme čekat invazi č. II, kdy se mimozemšťané poučí a přiletí navlečeni do ochranných obalů! ()

noriaki

Začal jsem na třech hvězdičkách a skončil na zasloužených pěti. Ve srovnání s průměrným Greenlandem, nebo lehce podprůměrným 2012 je totiž tohle jiná liga. To říkám i přes přeslazený konec a přes několik nelogičností - vesměs vyplývající z respektování předlohy. H.G. Wells napsal geniální alegorii na mocné Britské impérium rozpínající se po celém světě. Ve své knize nechal pyšné Angličany zakusit to, co prožívali zoufale zaostalí domorodci v Africe a Asii. V americké verzi zbyl z myšlenky jen závěr, což zážitku nutně uškodilo. Naštěstí ho Spielberg podpořil několika opravu silnými scénami, v nichž ukázal, že lidská morálka je v krizi velice labilní a tvárná. Svou lekci syrové psychologie podtrhl trikovými orgiemi, jenž už trochu zastaraly, ovšem směšné rozhodně nejsou. Nemyslím tím jen ikonickou bitvu - i scéna ve sklepě má pořád své kouzlo. ()

LeG!oN

Hodně depresivní až hororově podanej snímek podle knižní předlohy. Chvílema sem měl opravdu hodně silný depky. No a ten konec mě zas tak nevadil, konečně to nebylo podaný v klasickym americkym stylu ala Den nezávislosti...... Hodně taky záleží na tom, jestli ste to viděli v kině nebo doma. Kino zážitek je na 4 - 5* ()

yeniczek

Čekal jsme velkou národní katastrofu v čele s prezidentem, jak letí ve stíhačce, aby zničil poslední UFOunskou loď... Že to bylo už jinde? No.. Ale stejně jsem to čekal.. Místo toho se mi dostalo psycho-výpravy s rodinou skrz mimozemskou okupaci.. Pro mě jednoznačně jeden ze sugestivních a velice překvapivých zážitků v kině. ()

Natabar

Slušná akční podívaná. Akorát, jak se blížil konec, ptal jsem se sám sebe, jak že to chce Spielberg v těch pár minutách vyřešit, když to nijak jakoby k závěru nespěje (což by mohlo být i plusem - alespoň neodhadnu závěr v první půlce filmu). Jenže tohle řešení je jaksi úplně mimo mísu - dokonalý Cimrmanův "krok stranou". (A pak že Jára Cimrman je pouze český fenomén! I v Hollywoodu se od něj učí!) :-)) ()

JohnSmith

Cruise hraje moc pěkně naprostýho loosera.Dakota hraje rozmazlenýho fracka tak přesvědčivě,že mi bylo Cruise chvílema líto a nejradši bych ji nafackoval.Spielberg jako vždy perfektní ()

dANo

Spielberg si už dávno nezaslúžil za svoje diela 5* (naposledy u mňa je to Schindler) a tento film podľa mňa ukazuje, ako to s ním ide dole vodou... Okrem efektov (ktoré už dávno nerobia dobrý film) nie je vo Vojne svetov čo vyzdvihnúť. Príbeh je asi najväčšie sklamanie a aj napriek tomu, že som nečítal predlohu, tak si dovolím tvrdiť, že to proste v scenári nezvládol... Logika chýba ľuďom, masám, ale aj mimozemským votrelcom a ten záver je absolútnym vyvrcholením tejto frašky. Dávam tomu 50%, ale musel som sa dlho presviedčať, že to zaokrúhlim hore na 3*. ()

Danny F.

Nádherné Sci-Fi s trochu průměrným dějem a se skvělými vizuálními efekty. Přijatelně koukatelný. Mohlo v tomto filmu být o trochu míň klidných pasáží a ždibec víc akce. 70% ()

Tomatáš

Takhle to dopadne, když tvůrci vykradou náměty z podobných amerických velkopříběhů, hlavního hrdinu si zahraje jedna z jejich celebrit a film je navrhnut na několik ocarů...Nechápu, kam se poděla originalita...Asi jsem toho nepochopil více...Hodnotím některé zajímavé a tak typické scény z davových psychóz!Never ever. ()

hroubek

Spielberg nám ukázal mimozeštani dvakrat, ale ne nikdy jako vraždící stvůry.Tento film není o efektech a tricích, ale hlavně o napětí což se ukázalo jako to nejlepší.Scéna, kdy se poprvé ukážou je skoro ta nejlepší má všechno napětí,akci ale i konec.Další nádherná scéna je ta ve sklepení.Celý film je hodně dobrý, ale spoustu věcí kazí hlavního hrdiny děti, které jsou místy opravdu otravní. ()

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

19.04.2024

Parazit Davida Koeppa našel režiséra

Parazit Davida Koeppa našel režiséra

24.04.2020

David Koepp je nejen filmový scenárista stojící za snímky jako Válka světů, Jurský park, či Mission: Impossible, je totiž zároveň i úspěšným spisovatelem. Jeho nejnovější knížku, v originálním názvu… (viac)

Kdo napíše Indiana Jonese 5?

Kdo napíše Indiana Jonese 5?

21.03.2016

U Disneyho konečně pohnuli s Indiana Jonesem. Pátý díl půjde do kin 19. července 2019 a natočí ho Steven Spielberg, samozřejmě s Harrisonem Fordem v hlavní roli. George Lucas by se na pokračování… (viac)