Poklidné městečko v Kalifornii by prožilo další líný a ospalý den, ovšem studentka Casey Beckerová se svým spoluobčanům poněkud nedobrovolně postará o děsivé rozptýlení. Stává se totiž první obětí vraždícího maniaka, která byla nejdříve přinucena hrát s ním po telefonu šílenou hru, díky které přišel o život její přítel a posléze i ona sama. Na řadě je teď další středoškolačka Sidney Prescottová. Její matka byla před rokem zavražděna podobně jednajícím šílencem, a přestože Sidney svědčila proti údajnému vrahovi své matky, televizní reportérka Gale Wheatersová je přesvědčena, že jde o stejného zabijáka. Je tedy muž, který čeká v cele smrti na vykonání rozsudku nevinen? Podaří se nakonec zjistit totožnost vraha - který vraždí po vzoru scén z oblíbených hororů - dříve, nežli zamorduje Sidney? Na tyto otázky vám už dá odpověď pouze snímek sám... (oficiálny text distribútora)

Kakho-oto

Trilogie Vřískot patří k mým oblíbeným americkým filmům z poslední dekády 20. století. Nepovažuji je vůbec za horory, ale za brutální thrillery. Sadističtí vrahové z masa a kostí nejsou žádné oživlé mrtvoly, vlkodlaci, vesmírné příšery či smyšlená a zmutovaná zvířata, ale bohužel reálný prvek lidské existence. První díl trilogie Vřískot je nejbrutálnější a nejkrvavější ze všech, úvodní mord Drew Barrymorové je na můj vkus až přespříliš sadistický. Jestli se nepletu, tak i obětí je v tomto dílu nejvíce. Neve Campbellová hraje v celé trilogii oběť, v podstatě nemůže věřit nikomu ze svého okolí. Matka Cid Prescottové připravila své dceři svým životem peklo na zemi... Cid je však nesmírně statečná a inteligentní a může se spolehnout alespoň na pomoc novinářky Gale a rozpačitého policisty. Neve hrála nesmírně inteligentní postavu i ve filmu Nebezpečné hry, tam se však jednalo o postavu zápornou. Dodatek z ledna 2022: Dnes už vím, že film patří do hororového subžánru slasher (tzv. vyvražďovačky, které jsou poměrně realistické). ()

Stefan_M

Po 10. rokoch som to videl zase a - to je taka sprostost, ze sa tomu ani uverit neda. Ten reziser musel byt urcite zdrogovany. Ved to vystrasi akurat male deti, ktore nevedia, ako aj reziser, nic o logike. Ale na druhej strane, ak by tento film nevznikol, prisli by sme o vela dobrych parodii na neho. ()

Merggie

Skvele zvládnutá vyvražďovačka z polovice 90. rokov, ktorá otvorila priestor na nakrúcanie všetkých ostatných spravidla menej vydarených napodobenín. Vreskot je horor prepletený ironickým i situačným humorom, na ktorý tak skoro nezabudnete. Veď si vezmite napríklad tú masku vraha. Nie je strašidelná i smiešna zároveň? Craven dokonca zabŕdol i do sféry romantiky, no i z tej si robí metatextové orgie: Celý život je len film, ale žáner si nevyberieš. Pre niekoho je Vreskot nevýznamný film, ja si myslím opak. Toto Cravenovo dielo hrôzy /ani ja by som veru nemal preháňať:-)/ je zásadné minimálne zo žánrového pohľadu. Craven ním horor nasmeroval do komerčnejšej sféry ako bolo dovtedy zvykom. Výsledok jeho snaženia stále pretrváva. Veď sa len pozrite, čo dnes ťahá ľudí do kín. Už to dávno nie je Jack a Rose, ale motorová píla. Dnešné kvázi horory sú akoby bez duše, bez hereckej oddanosti. Craven zvládol skvele i výber hercov. Monica z Priateľov si zahrala mediálnu "bitch", Drew za 10 minút filmu podáva výkon, s akým som sa u nej ešte nestretol, psychopatickí psychoši naozaj pôsobia ako psychopatickí psychoši a úžasnej Neve Campbell uveríte každú vetu, dokonca i tie v titulkoch. Takých dobrých hercov som v súčasných hororoch ešte nezažil. Vreskot si podľa mňa pozornosť zaslúži. A to som mal predsudky... ()

AngelG

No jo,není to zase tak hrozné,ale už se na to nemůžu tak dobře soustředit a už vůbec ne,se u toho bát,protože at´ se tam stane cokoliv,vzpomenu si na Scary Movie... ()

pravo

Tak toto je ako slabá komédia, tak ešte slabší horor. Ak sa filmár rozhodne zmiešať dokopy dve žánre, ktorých spojenie je dosť nepredstaviteľné, tak musí očakávať, že existuje väčšia šanca neúspechu filmu ( filmové štúdia si to dobre uvedomujú a preto pravidelne najväčšie sumy peňazí investujú do osvedčených vecí.). Wes Craven šiel do toho rizika a tak stál pri zrode nového žánru teenage hororu, ale mňa viac zaujíma film samotný a ten je z môjho pohľadu ako málo vtipný, tak aj vraždy a konečné rozuzlenie mi prišli ako veľmi priemerné a film tak akosi zabúda vtiahnuť diváka do deja a to nehovorím, že neexistuje postava, s ktorou by sa dalo buď stotožniť alebo aspoň s ňou sympatizovať. Možno ak by som videl film pred pár rokmi v mladšom veku, tak by ma viac oslovil, a pri tomto hodnotení by možno zaúradovala aj štipka nostalgie. Ale keďže ma k tomuto filmu neviaže žiadna spomienka na mladícke obdobie môjho života, tak podľa môjho subjektívno-objektívneho hodnotenia ide o mierne podpriemerný snímok. ()

Mr.FreeZer

Horor, který se mi zapsal hodně do paměti a to nejen svým hlavním zabijákem ve skvělé masce, ale i svým příběhem a vysokým stupněm strachu. ()

Utero

Vynikající slasher s legendární maskou Ghostface, který si dělá srandu a upozornuje na klasické horové série, plný dobrých herců a vražd! ()

towstit

Najlepsi slasher. Posledna polhodinka je dokonala. Este uvediem ze vsetky 4 vreskoty su u mna na rovnakej urovni a nehodlam si ich davat vsetky do oblubenych filmov, zbytocne by brali miesto. ()

helraiser

Skvělá svižná vyvražďovačka která je plná odkazů a humoru. Malo kterej horor dokáže pobavit jako právě vřískot a to ani nemluvím o postavách, především Rendy- hororovej maniak je naprosto dokonalej. Opravdu se mi to líbilo a mrtě jsem se u toho bavil a tvrzení, že to je hloupá trapná vyvražďovačka v tomto případě je naprosto mimo mísu. ()

Mukunda

Když jsem viděl začátek, myslel jsem nejdříve, že se jedná o parodii filmu a že jsem si stáhl něco špatného. Pak jsem pochopil, že se jedná o parodii, ne však na film, ale na žánr jako takový, na přílišné brojení proti násilí ve filmu, na divákův vkus jako takový. Po tomto zjištění jsem se skvěle bavil a ač je zde mnoho scén, které dávají logice na frak, ač různé bitky připomínají lety Chucka Norrise, a ač je mi hlavní hrdinka vyloženě nesympatická, tak musím tleskat. ()

PEZ

Scream je aj po 15 rokoch stale vo forme (kua, to to ale teda riadne leti, mam pocit, ze to bolo len vcera, co to bola novinka!). Film, ktory vzdava poctu zanru, zaroven si uspesne z neho utahuje a dokonca si utahuje aj sam zo seba. Ked si k tomu pridame zaujimavy napad co sa vraha tyka, perfektnu reziu Wesa Cravena a mladych talentovanych hercov k tomu, niet co riesit (asi najlepsie to suverejne dala Neve Campbell). Celu atmosferu dotvorila dobra hudba s niektorymi znamymi hitmi z 90. rokov. Hej, film, ktory priniesol skrz vsetko to klise novum, ktore ozivilo zaner. Ucesy a oblecenie ukazuje svoj vek, ale inak je to stale dobry zanrovy film. ()

Al44...

Poměrně povedená teenagerská vyvražďovačka, která tímto dílem odstartovala novou hororovou sérii. Plus tohoto snímku je to, že dokáže překvapit nečekaným rozuzlením. Nicméně nic jiného "navíc" nenabídne. Oběti vraha jsou (jako vždy) hloupé a jednají značně nelogicky - pod kudlu tak lezou jak prasátka na porážku. ()

Fat'Fatal

Do popisku bych snad ještě přidal Komedie :) . Wes Craven má komediální horory prostě v krvi a i ve Vřískotu si nezapomněl odkázat na svého slavného Freddyho z Elm Street (jestlipak jste si všimli uklízeče Freddyho ve škole v zelenočerveném svetru, na kterého křikne ředitel :), stejně jako na další aspekty populárního vraha s rukavicí - vtipné momenty, především Mattehw Liliard a jeho gumový obličej mě pravidelně rozesmíval. Jinak se jedná o mírně nadprůměrnou vyvražďovačku, kterou na další level pozdvihává parodie Scary Movie. // Viděl jsem v originálním znění s titulky. ()

chrispe

Jo, tak na takových hororech jsem "začínala". Proto je to pro mě klasika. A jelikož mi byla Neve Campbell vždycky děsně nesympatická, tak jsem se o ni, jakožto o hlavní postavu, ani nijak zvlášť nebála. :)) ()

Kingjiri

Pro mě nejlepší Cravenův film a jeden z nejlepších vyvražďovacíh teenage hororů vůbec. Obsahuje spoustu atributů, který žánrový konkurenci (nejen) v posledních letech scházej - nebere se vůbec vážně (dělá si srandu ze všemožnejch žánrovejch klišé), má slušný herce i příběh a poctivý filmařský řemeslo od zkušenýho Cravena. Zmínit ještě musim slušnej soundtrack. Ani se skoro nechce věřit, že Vřískot vzniknul v takový podobě za 14 mega. Škoda, že už všechny další díly v sérii nepřinesly aspoň trochu něco novýho, pět slabších hvězd. ()

1Legend1

Vyvražďovačky nejsou vůbec mým šálkem kafe, ale musím říct, že Scream má svoje kouzlo. Od začátku do konce se pořád něco děje a konec je skvělý. Kdybych neměl takový odpor k tomuto stylu horroru, možná bych šel i do 5*, ale dávám 4*. 75% ()

Professor Zoom

Dobrý film hlavne pre hororových nadšencov, ktorí uvažujú aké by to bolo stať sa vrahom alebo pre tých, ktorí už majú dosť tých klasický nadprirodzených/nereálnych hororov. Do konca filmu neustále uvažujete, kto je vrah, atmosféra stúpa a ...možno vás nakoniec totožnosť vraha aj mierne prekvapí. Každopádne už po niekoľkom pozretí ma film stále baví a myslím, že jeho atmosférou krásne vyčnieva z radu slasheroviek. 98%-5* ()

Šestý Vřískot oficiálně potvrzen

Šestý Vřískot oficiálně potvrzen

03.02.2022

Následující zpráva by asi jen málokoho překvapila. Novému Vřískotu se v kinech velmi daří - snímek s rozpočtem 24 milionů dolarů má momentálně díky světovým tržbám na kontě už 107 milionů a částka… (viac)

Paramount odkládá své hity

Paramount odkládá své hity

02.09.2021

Tak jsme zase zpátky. Zkraje léta se ještě zdálo, že by se třeba koronavirová situace z loňského roku nemusela úplně opakovat, nyní to ale vypadá, že dřívější katastrofické předpovědi, že se filmový… (viac)

V novém Vřískotu se vrátí starý šerif

V novém Vřískotu se vrátí starý šerif

20.05.2020

Herec David Arquette se vrátí coby šerif Dewey Riley v chystaném filmovém rebootu kultovní hororové série Vřískot. Série se dočká podobné péče jako pár let starý Halloween, jinými slovy se budou… (viac)

Pátý Vřískot od tvůrců Krvavé nevěsty

Pátý Vřískot od tvůrců Krvavé nevěsty

13.03.2020

Už jste si taky mysleli, že se nedočkáte? Kultovní hororová série Vřískot se nakonec ale přece jen vrátí do kin s pátým dílem. Natočí ho režiséři Krvavé nevěsty Matt Bettinelli-Olpin a Tyler Gillett… (viac)