Tanec s vlkmi

• Česko Tanec s vlky (viac)

Poručík Dunbar, těžce zraněný v bitvě s konfederační armádou, je dekorován jako hrdina a poslán na vlastní žádost do opuštěné pevnosti na západní hranici. Spřátelí se s osamělým vlkem a pokouší se navázat kontakt s poblíž žijícím kmenem Siouxů. Přízeň obezřetných indiánů si získá informací o blížícím se stádu bizonů. Jazykové problémy mu pomáhá překonat ovdovělá Zaťatá pěst, kterou jako dítě bílých osadníků Indiáni unesli. Dunbar, přejmenovaný Siouxi Tančí s vlky, začne žít v indiánské osadě. Líbí se mu jejich způsob života, v němž nachází smysl další existence. Když se chystá jeho svatba se Zaťatou pěstí, je Dunbar zajat oddílem kavalerie, který s ním zachází jako se zrádcem. Siouxové ho osvobodí a zabijí většinu vojáků, ale Dunbar raději se Zaťatou pěstí kmen opouští, aby nepřivolal pomstu kavaleristů. (oficiálny text distribútora)

helrohir

Krásny, harmonický film o vzťahu človeka k pôvodným nematerialistickým hodnotám, k prírode a k ľuďom všeobecne. Za tento film si Costner zaslúži neskonalý obdiv, a to ako režisér aj herec. Už nikdy viac vo svojej kariére nedosiahol ani v jednom z týchto oborov na túto vrcholnú métu. Príbeh o pohnutých osudoch pôvodného indiánskeho obyvateľstva, ktoré sú v kinematografii až na pár výnimiek ignorované, je vskutku dojímavý. Nechýba však ani zopár scén, ktoré dokážu vyčarovať úprimný úsmev. Hlavne pri prekonávaní jazykovej bariéry sú tieto scény skvelým oživením ponurého príbehu. Oceniť musím aj úžasný vizuálny zážitok, ktorý ma na svedomí Dean Semler. Scény na pozadí nekonečných prérií dávajú vyniknúť kamerovým záberom a keď sa spoja s Barryho hudbou, výsledok je proste nezabudnuteľný. Ale musím priznať, že napriek nesporným režijným, vizuálnym a hereckým kvalitám som sa pri niektorých pasážach trocha nudil, a preto som pri tomto filme nemal nikdy ten správny päť hviezdičkový zážitok. Napriek tomu však tento film považujem za úchvatný a precízny kus filmárčiny. 80%. ()

PlayEasy

Výsledky z ostatních webů: IMDb - 8,0/10 | Rotten Tomatoes: Tomatometer - 83%, Audience Score - 87% | Fdb.cz - 87,7% | Neuvěřitelně krásný citový western, který začal s demýtizací divokého západu a ukazal krásnou i odvrácenou tvář tehdejší doby a především nezkreslený a krutý osud původních obyvatel Ameriky. A celé to vytvořil náš velký oblíbenec Kevin, který se skvěle ujmul režie i hlavní role a po boku výborné Mary McDonnell a ostatních indiánů :) stvořil bezpochyby nejkrásnější (netradiční) western všech dob! Plus úchvatná kamera, výprava, kostýmy či dokonalá atmosféra. Navíc Barryho "John Dubar Theme" určitě patří mezi tři nejkrásnější filmové melodie všech dob a v závěru se musí i ten nejpatriočtější Američan za své předky zastydět a každý divák minimálně slzu uronit. 95% ()

HEED

Hezky natočený příběh o vztahu k přírodě a mísení odlišných kultur. Stopáž se může zdát lehce odrazujicí, ale uteče to velmi rychle. Pak je tu vynikající soundtrack a výborný Costner v hlavní a asi životní roli. Film proste nenudil. ()

hrumsrt

A tak se Kevin Costner rozhodl, že si ten svůj velkofilm udělá po svém. Vložil si do toho každou penny a usedl na režisérské křeslo... Výsledkem budiž epický spektákl se vším všudy, který téměř okamžitě vstoupil mezi největší filmařské kousky. Kevin Costner ve své již typické roli, které já říkám "milovník". Jako běloch, dokonce poručík v armádě konfederace už dosloužil a rozhodl se dožít v prérii.. A pak už jen navazuje vztahy s jedním kmenem Siouxů, a to do takové míry, že se z něj nakonec stává jeden z nich. Z čehož vzniká typické filmové rozepření, kdy jedinec stojí po boku svých "nepřátel" proti svým, akorát, že je tomu přesně naopak (viz. Poslední samuraj, Avatar atd.). Zkrátka podobně laděných filmů můžete najít hodně.. Ovšem proč je teda Tanec s vlky něco více a není jen onou žánrovou tuctovkou?.. Tak především, spatřil svět jako první z těchto zmíněných filmů, a tak tohle příběhové vyústění ještě nebylo tolik okoukané. Jsem si jistý, že dneska by mu přesně tahle "neoriginalita" byla ku škodě... Možná poslední opravdu povedený přídavek do western žánru? No, podobně kvalitních již už od té doby nevyšlo. I když pro mě jsou, díky dětství, westernové etalony především mayovky, které spíše než na ona typická témata se soustředí na epickou akci, tak takhle nějak si představuji ten velkolepý westernovský trademark... I když jsem teda viděl jen standartní tříhodinovou verzi, tak i přesto si stojím za tím, že je ten film dlouhý. Avšak třeba s SE nebo při DC bych tvrdil něco velmi podobného navzdory ještě delší stopáži, jelikož ony nudnější rozvleklé pasáže vnímám na začátku filmu, kdy zhruba první třetina je tempem hrubě za zbytkem filmu. Ale jakmile se John Dunbar rozhodne navázat vztahy s kmenem Siouxů, už mě to pohltí o to více. Líbí se mi, jakým přístupem k tomu Dunbar přistoupil, že celé to setkávání vnímá jako výzkumnou studii, což jasně říká, že existuje k filmu nějaká knižní předloha.. Postupné poodkrývání indiánských zvyků a štípaní veškerých bariér je asi nejlepší částí snímku.. Costner natočil krásné dílko, které láká vynikající technickou stránkou, kde hrají prim táhle kamerové záběry a taky vynikající hudba. Přestože to pro mě není natolik perfektní snímek, tak jde o poctivou ukázku velké filmařiny, které navíc nechybí srdíčko. 80% ()

koty2201

Tak toto je výborný film, ktorému nie je čo vytknúť. Nejaké nedostatky by som naozaj musel starostlivo hľadať. Je len škoda, že som sa nedostal k director's cut verzii, ktorá má až 4 hodiny. Pri takomto peknom zážitku by mi ani takáto extrémna stopáž vôbec neprekážala. Westerny všeobecne vôbec nemusím a také filmy ma nebavia. Ale pozor, mám na mysli väčšinou tie staré legendy prevažne zo 60. rokov minulého storočia. Netuším prečo, ale niečo mi na nich prekáža a neviem si ich užiť. Tieto novšie a modernejšie westerny sú už iná káva a mám ich veľmi rád. Vášeň vo mne vzbudila zatiaľ duológia videohier Red Dead Redmption. Tie hry ma tak chytili, že by som si nikdy nepomyslel, že ma tento žáner tak zaujme.  Odvtedy som už videl viacero westernov, ale napríkad táto legenda mi stále chýbala a nikdy som ju nevidel, až doteraz. Vedel som len, že je to vysoko oceňovaný film s Kevinom Costnerom, ktorý ho aj zrežíroval. Musím povedať, že sa mu to podarilo bravúrne a dávam svoj kovbojský klobúk dole pred týmto filmom. Toto bola po dlhšom čase zmena, pretože doteraz som prevažne sledoval westerny, kde sa medzi sebou strieľajú kovboji, lovci odmien a šerifovia malých amerických mestečiek. Toto je však niečo úplne iné.  Americký vojak, ktorý slúžil v armáde počas vojny Severu proti Juhu a dezertoval zo služby, pretože našiel pratieľstvo, rodinu a lásku neďaleko stanice, ktorú mal povodne zveľadiť a strážiť. Až kým neprišiel za ním jeho vojenský oddiel. Všetko sa však zmenilo, keď sa so svojimi susedmi zoznámil a našiel si s nimi spoločnú reč a spoznal aj jednu krásnu ženu. Ide o krásny príbeh o poznaní samého seba a počúvaní volania svojho srdca. To zvládol Costner so všetkou gráciou a na úrovni. Z celého filmu sála veľmi príjemná atmosféra a dobre napísaný príbeh o tom, ako si vedia ľudia nájsť k sebe cestu aj keď sú z odlišných kultúr a postupne prekonajú bariéry, ktoré ich delili od seba. Až po moment, keď ich životy neohrozí nie len iný indiánsky kmeň, ale aj vojaci, s ktorými mal hlavný hrdina strážiť stanicu. Okrem toho je to aj bravúrne natočené, pretože zábery na prérie, bizónov a panenskú americkú prírodu sú dychberúce. Odprezentovanie autentickej kultúry indiánov je rovnako zvládnuté na jednotku a nájdete tu všetko o ich spôsobe života. Všetko je zachytené veľmi prirodzene a páči sa mi že sa snažili byť presní aj v tom, že sa rozprávali jazykom ich predkov a uskutočňovali ich typické zvyklosti. Jednoducho ten film má v sebe všetko a pokiaľ vám tento žáner nevadí, tak sa máte na čo tešiť. Teda ak ste to ešte podobne ako ja ani raz nevideli, samozrejme. ()

mac000

Zde by mě opravdu zajímalo vidět ten čtyřhodinový Director´ s Cut (i když tři hodiny v kině stačily). Costnerovo (zatím) nejlepší dílo ()

Pitryx

Já vždycky jen závidím tu samotu a ten klid. Pak ještě koně, vlka a další věci. Méně už závidím divákovi, který musí v kině čučet čtyři hodiny. S mou páteří bych to nedal. Zajímavé na tomto snímku je, že je zdlouhavý, ale přesto nekoukám na čas. Nu, více nemám co dodat a moje hodnocení snad hovoří za vše. ()

shade000

Och, neskutočne krásny film. Westernov som mal poslednú dobu plné zuby, no Kevin Costner mi opäť dodal nádej, že nie sú všetky na jedno kopyto a vedia byť skutočne krásne. No a keď sa k tomu pridá hudba Johna Barryho, dielo je dokonané. Ďakujem pán Costner! ()

PlysovyMacko

Film pôsobí veľkolepo a zároveň poeticky,  až mi je ľúto napísať ako ma veľmi nudil. Musím vyzdvihnúť peknú hudbu, ale mínusom je nehorázna dĺžka. ()

majk_n

Neuvěřitelně výborný film, kde se jen těžko hledají slova k recenzi. Snad jen bych vyzdvihl hudbu J. Barryho, která se řadí k tomu nejlepšímu, co v oblasti soundtracků vzniklo ()

fifany

Od prvního zhlédnutí v kině v 9 letech můj nejoblíbenější film, pokaždé ho hltám od začátku do konce. Vynikající herecké výkony, kamera, výprava, krásná příroda a soundrack, bez kterého by tento film nebyl tím, čím je! Nezapomenutelný, silný, citový, dojemný (přiměřeně smutných i veselých scén) příběh, který donutí člověka zamyslet se nad svým životem. "Přemýšlel jsem o stezkách, které vedou životem. Jen na jediné opravdu záleží. Je to cesta opravdového člověka. Jsem rád, že po ní jdeš." Tahle scéna+všechny ostatní po svatbě Tančího s vlky a Stojí s pěstí=NÁDHERA!!! Podle mě dokonalý film. ()

Baudelaire

Pěkný film, ale také pěkně dlouhý. Nejdřív ho zkritizuji, potom pochválím. Příběh poručíka Dunbara se odvíjel pomalu, místy až zdlouhavě. Navíc postrádal napětí nebo nějaké větší zlomy a ještě byl navíc příliš prvoplánový. Prostě to nemohlo dopadnout jinak, než jak to dopadlo - jen jsem myslel, že Costner vsadí na emoce a udělá ubrečený konec, což by zde jistě nebylo problémem. - - - Ale na druhou stranu je to příběh velmi lidský, hluboký, ukazující mnoho věcí, které si člověk dnešní doby ani neuvědomuje. Film je prorostlý povedenými záběry nádherné krajiny. Všichni herci odvedli skvělou práci - mám na mysli hlavně indiány, kteří mě překvapili. Jinak "Hledal smrt a našel sám sebe." je velmi přiléhavý slogan. ()

Weirdman

10/10... Kto chce s vlkmi žiť, mal by s vlkmi žiť... Kostner chcel a dobre urobil... A ja chcem tiež... Do prérie odísť a v kľude a pomaly žiť... ()

Lewaso

Zasloužené oskary, příběhově plná sága - myslím že na úrovni Little Big Mana, ale o mnoho akčnější a vlastně zábavnější. Takže vlastně lepší... :-) ()

moviepill

Krásny film s krásnymi scenériami, ale predsa má u mňa jednu chybu: zdá sa mi príliš dlhý a tak trochu pomalý - v určitých chvíľach samozrejme. Ale inak nadpriemer. ()

(fjw)

Asi jediný vynikající film s Costnerem a jediný vynikající film Kevina Costnera:) Režiserská verze o chlup lepší. A ta hudba:) ()

Kevin Costner chystá desetihodinový western

Kevin Costner chystá desetihodinový western

02.01.2017

Když Kevin Costner poprvé usedl za kameru, bylo z toho 7 Oscarů, včetně toho za režii. Ano, řeč je o legendárním Tanci s vlky, na který však Costner nikdy úspěšně nenavázal. Vodní svět byl obří… (viac)

Tak, a je to tady. Remake Vinnetoua!

Tak, a je to tady. Remake Vinnetoua!

13.08.2011

Poté, co se Christophe Gans pustil do nové verze Fantomase, jsme tak nějak tušili, že se na plátna kin vrátí i další evropské klasiky. Německá produkční společnost Constantine Films (od Resident Evil… (viac)

Sam Mendes na Divokém západě

Sam Mendes na Divokém západě

10.12.2009

U tohoto tvůrce už nás „nečekané“ žánrové volby nemůžou překvapit. Proč by si nemohl zkusit třeba western? Obzvlášť, když se schyluje k návratu kovbojek na filmová plátna (komiksový Jonah Hex,… (viac)

Tanec s piráty

Tanec s piráty

20.03.2009

Kevin Costner se chystá opět režírovat. A protože jeho Krajina střelců byla ukázkou víc jak solidní řemeslné práce, není důvod jeho nový film nevyhlížet se zájmem. Obzvlášť, když mu scénář pomáhal… (viac)