Náčelník Veľký Had

• Česko Náčelník Velký had (viac)
všetky plagáty

V dobách kolonizácie Ameriky stoja proti sebe dva znepriatelené kmene – Delavarovia a Huróni. Posledný potomok kmeňa Mohykánov Čingačguk – Veľký Had (Gojko Mitić) žije s kmeňom Delavarov. Keď zachráni život ich náčelníkovi (Adolf Peter Hoffmann), odmenou mu má byť ruka krásnej Wahtawah (Andrea Drahotová). Počas slávnostného obradu svadby však nevestu unesú Huróni. Veľký Had a jeho priateľ Lovec jeleňov (Rolf Römer) sa ihneď vydajú po ich stope. Cestou sa stretnú s Lovcovým priateľom Harrym Hurrym (Jürgen Frohriep), ktorý ich zavedie do plávajúcej chaty uprostred jazera. Tam žije starý lovec Tom Hutter (Helmut Schreiber) s dcérou Judith (Lilo Grahnová). Neďaleko sa utáborili Huróni. Ich prítomnosť láka bielych amerických vojakov, aby na nich zaútočili a zmasakrovali ich. Za získané indiánske skalpy totiž zinkasujú nemalé peniaze. V potýčke napokon zvíťazia Huróni a medzi zajatými belochmi sa ocitne aj Tom. Vyjednávanie Veľkého Hada s hurónskym náčelníkom Ostrým Šípom (Heinz Klevenow) stroskotá, pretože budúci náčelník Hurónov odmieta myšlienku na zjednotenie indiánskych kmeňov. Nakoniec sa podarí aspoň dohodnúť výmenu zajatcov. Pri ich odovzdávaní však jeden z belochov zastrelí Ostrého Šípa. Po krátkom prímerí tak opäť nastanú boje... (TV JOJ)

helrohir

Mitičovky ani na druhý pokus nedopadli tak, ako by si priemerný fanúšik divokého západu želal. Neviem, čo by som mal haniť skôr. Či mizerné herecké výkony, lacné kostýmy, prapodivné indiánske tance a zvyky, dementný strih alebo celkový príbeh? Pritom Gojko Mitič je vcelku sympaťák a má aj niečo ako charizmu, ale takéto niečo sa proste nedá ani dopozerať. ()

Kakho-oto

Mnohem lepší než Synové velké medvědice. Vyjma Tecumseha nejlepší indiánský film s Gojko Mitičem (mayovky, kde hrál nepočítám!!). Film byl z větší části točen v Tatrách, prostředí je rozhodně krásné, Gojko Mitič hraje dobře, příběh mě bavil (já se u tohoto filmu nenudil) - možná je to tím, že jsem nečetl knihu ani nečetl jiná zpracování stejné látky. 4 hvězdy i když slabé já dám. Apropos Rolf Römer se mně taky nijak zvlášť nelíbí. Jestli mají "mitičovky" s filmovými mayovkami něco společného, tak je to obsazování nemnoha herců do mnoha rolí. V mitičovkách se to týká např. právě Römera, dále třeba Hanjo Hasseho a dalších. 70 % ()

MickeyStuma

Zatímco produkce západního Německa v roce 1967 nenatočila jedinou indiánku, ti východní nelenili a vytvořili alespoň jednu a s nikým jiným, než s Gojko Mitićem. Filmová adaptace knihy od Jamese Fenimore Coopera je po dějové stránce tak jednoduchá, že jednodušší snad už být ani nemohla. Vlastnostmi však hodně připomíná ony západoněmecké mayovky. Hlavní indiánská postava je Velký Had, poslední z kmene Mohykánů, mající stejně jako Vinnetou bílého bratra, v tomto případě si říkající Lovec jelenů. Výprava je skvělá, avšak moc míst použito nebylo. Akční scény tu takřka nejsou a o nějakém dobrodružství se téměř také nadá mluvit. Celkově to vypadá spíše jako výpravnější televizní film bez problémů vhodný i pro menší diváky. Takže zcela odpočinkový nenáročný snímek pro celou rodinu bez bázně a hany. ()

Mitch645

Ne úplně zdařilé zpracování slavného Cooperova románu. Přesto se jedná o nejlepší film z východoněmecké série indiánek s Gojko Mitičem v hlavní roli, rozhodně i třídu lepší než Synové velké medvědice. Pro mě určitě klasika, ke které se čas od času povinně vracím podobně jako k filmovým mayovkám. Kdyby ale soudruzi víc zapracovali na scénáři a na akčních scénách, mohlo to být o něčem jiném. ()

curil

Nemůžu tenhle film z bývalé NDR hodnotit jinak, než jako parodii na příběhy a amerického Západu. U nás film uváděný pod názvem Náčelník Velký Had režiséra Grosschipa v hlavní roli s Gojko Mitičem je pouhým odvarem knih spisovatele J.F.Coopera, který věrně vykreslil ve svých knihách boj o anglickou nadvládu v tehdejší amerických provinciích. ()

• Filmovalo se i v Pieninském národním parku. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)
  • Během natáčení filmu na Štrbském plese, byl ztracen tomahawk náčelníka Velkého Hada – Gojko Mitiće. Znovu byl nalezen začátkem října 2018 po 51 letech při čištění jezera potápěči. (Vanilla77)
  • Film sa natáčal vo Vysokých Tatrách, plávajúca drevená chata bola postavená pre potreby filmu priamo na Štrbskom plese. (corona)