Náčelník Veľký Had

• Česko Náčelník Velký had (viac)
všetky plagáty

V dobách kolonizácie Ameriky stoja proti sebe dva znepriatelené kmene – Delavarovia a Huróni. Posledný potomok kmeňa Mohykánov Čingačguk – Veľký Had (Gojko Mitić) žije s kmeňom Delavarov. Keď zachráni život ich náčelníkovi (Adolf Peter Hoffmann), odmenou mu má byť ruka krásnej Wahtawah (Andrea Drahotová). Počas slávnostného obradu svadby však nevestu unesú Huróni. Veľký Had a jeho priateľ Lovec jeleňov (Rolf Römer) sa ihneď vydajú po ich stope. Cestou sa stretnú s Lovcovým priateľom Harrym Hurrym (Jürgen Frohriep), ktorý ich zavedie do plávajúcej chaty uprostred jazera. Tam žije starý lovec Tom Hutter (Helmut Schreiber) s dcérou Judith (Lilo Grahnová). Neďaleko sa utáborili Huróni. Ich prítomnosť láka bielych amerických vojakov, aby na nich zaútočili a zmasakrovali ich. Za získané indiánske skalpy totiž zinkasujú nemalé peniaze. V potýčke napokon zvíťazia Huróni a medzi zajatými belochmi sa ocitne aj Tom. Vyjednávanie Veľkého Hada s hurónskym náčelníkom Ostrým Šípom (Heinz Klevenow) stroskotá, pretože budúci náčelník Hurónov odmieta myšlienku na zjednotenie indiánskych kmeňov. Nakoniec sa podarí aspoň dohodnúť výmenu zajatcov. Pri ich odovzdávaní však jeden z belochov zastrelí Ostrého Šípa. Po krátkom prímerí tak opäť nastanú boje... (TV JOJ)

Kakho-oto

Mnohem lepší než Synové velké medvědice. Vyjma Tecumseha nejlepší indiánský film s Gojko Mitičem (mayovky, kde hrál nepočítám!!). Film byl z větší části točen v Tatrách, prostředí je rozhodně krásné, Gojko Mitič hraje dobře, příběh mě bavil (já se u tohoto filmu nenudil) - možná je to tím, že jsem nečetl knihu ani nečetl jiná zpracování stejné látky. 4 hvězdy i když slabé já dám. Apropos Rolf Römer se mně taky nijak zvlášť nelíbí. Jestli mají "mitičovky" s filmovými mayovkami něco společného, tak je to obsazování nemnoha herců do mnoha rolí. V mitičovkách se to týká např. právě Römera, dále třeba Hanjo Hasseho a dalších. 70 % ()

sud

"Náčelník Velký had" je o něco lepší než "Synové Velké medvědice". Předlohou mu je jeden díl Posledního Mohykána od Jamese Fenimora Coopera. Dobrodružství funguje, romantika také, příběh je krásný avšak provedení je takové obyčejné, jako u všech westernů studia DEFA. ()

Wacoslav1

Druhá Mitičovka je přeci jenom o něco podařenější než ta první. Hlavně to zpracování mi tentokrát přišlo o dost profesionálnější. Exteriéry jsou docela pěkný akce je dost a souhlasím z názorem, že i když Mitič nebyl žádnej kvalitní herec tak v rolích Indiánů je přirozenej a prostě mi to k němu pasuje. Takže tenhle film který se inspiruje Posledním mohykánem je celkem ucházející. Na druhou stranu netřeba mu stavět vzdušné zámky. Mitič je sice nařáchlý hovado, ale v bitkách se zase trestuhodně skoro nepředvede navíc ty prkený dialogy v jeho podání občas nechtěně pobaví. A taky si tvůrci než se pustili do zpracování na téma Poslední mohykán mohli zjistit pár detailů např že Velký had nebyl synem Unkase, ale naopak. Jinak to ušlo.55% ()

Mariin

Jako kluk jsem hltal indiánky a to díky skvělému západoněmeckému Vinnetouovi. Východní Němci začali vyrábět socialistickou alternativu indiánek se svalnatým Srbem Gojko Mitičem. Divák musí, chtě nechtě srovnávat s Vinnetouem, který se stal vzorem všech filmových indiánek. V takovém srovnání dopadají tyhle filmy z NDR hodně špatně. Zde se jedná v podstatě o Cooperův příběh "Lovec jelenů", který je sám o sobě pěkný a romatický, ale tohle zfilmování je strašná nuda; nemá to vůbec napětí, žádnou gradaci, je to jen jakési monotónní vyprávění příběhu. A ti herci, to je příšerné!, opět se mi potvrzuje, že Němci (zvláště Sasíci a ti východní) mají strašný vkus. Ralf Römer jako Lovec jelenů je komickou loutkou, a ty nehezké německé ženy: Lilo Grahnová jako Judith naprosto tuctová, Andrea Drahotová jako indiánka Wahtawa rovněž...Ve srovnání s tímto produktem NDR je i francouzsko-rumunský "Lovec jelenů" lepším filmem. ()

klerik

Knihy J.F. Coopera potrebujú pri prerode na film veľkú výpravu, krásnu krajinu a romantiku. Toto je však iba "inscenácia", kde však je môj obľúbený Gojko Mitič a preto je to pre mňa pozerateľné... ()

classic odpad!

Toto je tak otrasné,že je to na nezaplatenie...Také katastrofálne,že neverím vlastným očiam.No Gojko,klobúk si skladám pred Tvojim hereckým výkonom.A strih nemá chybu,proste parádička. ()

Zazie

Do slova a do písmene velmi chudý příbuzný Vinnetoua, jako ostatně všechny východoneměcké indiánky. Jen ten Gojko Mitić, ten se pro roli indiánského bojovníka snad narodil. Ostatně u nás už několik generací bezpečně "ví", že právě takhle vypadá správný Indián. Za zmínku stojí choreografie indiánských rituálních tanců a svatební oděv Čingačgúkovy nevěsty, který září bělostí i po několika dnech zajetí. Ti Huroni holt znali tajemství čistoskvoucího prádla... ()

Dale

Lepšie ako Synovia Veľkej medvedice, no je tu až príliš veľa nudných dialógových pasáží. Americkým westernom 60s a 70s sa to stále ani nepribližuje. ()

Historik

Jednoznačně promarněná příležitost. Daleko lepší scénář (nebo vůbec příběh), než u předchozích Synů Velké medvědice, ale to zpracování - škoda mluvit. Herci bez charismatu jen deklamují naučený text jako na divadle. Celé to je toporné, upjaté. Třikrát škoda. ()

Yarwen

Jedná se o zfilmování prvního dílu Cooperovy pentalogie, který se v některých věcech odchyluje od tlusté knihy, ale vystihuje ji v míře nadmíru dobré. Čingačgúk, budoucí poslední Mohykán, se snaží osvobodit svou squaw, kterou zajali Huróni, za pomoci svého přítele Lovce jelenů alias Kožené punčochy. Za mě velmi vydařený kousek. ()

MickeyStuma

Zatímco produkce západního Německa v roce 1967 nenatočila jedinou indiánku, ti východní nelenili a vytvořili alespoň jednu a s nikým jiným, než s Gojko Mitićem. Filmová adaptace knihy od Jamese Fenimore Coopera je po dějové stránce tak jednoduchá, že jednodušší snad už být ani nemohla. Vlastnostmi však hodně připomíná ony západoněmecké mayovky. Hlavní indiánská postava je Velký Had, poslední z kmene Mohykánů, mající stejně jako Vinnetou bílého bratra, v tomto případě si říkající Lovec jelenů. Výprava je skvělá, avšak moc míst použito nebylo. Akční scény tu takřka nejsou a o nějakém dobrodružství se téměř také nadá mluvit. Celkově to vypadá spíše jako výpravnější televizní film bez problémů vhodný i pro menší diváky. Takže zcela odpočinkový nenáročný snímek pro celou rodinu bez bázně a hany. ()

helrohir

Mitičovky ani na druhý pokus nedopadli tak, ako by si priemerný fanúšik divokého západu želal. Neviem, čo by som mal haniť skôr. Či mizerné herecké výkony, lacné kostýmy, prapodivné indiánske tance a zvyky, dementný strih alebo celkový príbeh? Pritom Gojko Mitič je vcelku sympaťák a má aj niečo ako charizmu, ale takéto niečo sa proste nedá ani dopozerať. ()

curil

Nemůžu tenhle film z bývalé NDR hodnotit jinak, než jako parodii na příběhy a amerického Západu. U nás film uváděný pod názvem Náčelník Velký Had režiséra Grosschipa v hlavní roli s Gojko Mitičem je pouhým odvarem knih spisovatele J.F.Coopera, který věrně vykreslil ve svých knihách boj o anglickou nadvládu v tehdejší amerických provinciích. ()

LeePriest

Gojko Mitić opravdu není Vinnetou. Nemastné, neslané a nezáživné. Jediné, co mě opravdu zaujalo byla scénka, ve které indián hodil po druhém sekeru, ten ji chytil a hodil mu ji zpátky. ()