Saw: Hra o prežitie

• Slovensko Hra o prežitie (viac)

Geniální vrah, bizarní smrti, dějové zvraty, falešné stopy. Pokud jste ujížděli na filmu Davida Finchera Se7en (Sedm), pak budete chtít skládat i tuhle SKLÁDAČKU. Ale pěkně od začátku: Probudíte se v neznámé místnosti. Nic si nepamatujete, nic nevidíte, protože je všude tma. Cvak, rozsvítí se světla. Ležíte na špinavé podlaze ve staré vysloužilé umývárně. Proti vám stojí chlap, který také nevypadá nejlíp, a mezi vámi leží mrtvola v kaluži krve. Chcete k ní, ale nejde to. Jste za kotník připoután k trubce u zdi. Ještě to nevíte, ale čeká vás nejhorší noc ve vašem životě. Nejhorší, nebo poslední - a nejspíš oboje najednou. Dostal jste se do spárů vraha, který terorizuje vaše město, vraha, kterému říkají Jigsaw, vraha, který proslul bizarními způsoby likvidace svých obětí... (oficiálny text distribútora)

elimS

65% - komentář 20ti slovy: V té době originální a "inovativní" počin! Zvraty, napětí, hudba a šokující závěr. Dnes už to tak nefunguje, ale přesto zůstane v mém srdíčku. ()

Soni_borec

"Hello. I want to play a game." Film, který odstartoval sérii o brutálních hrách s lidskými pastmi a tajemném skládačkovém vrahovi, který chce, aby si lidé vážili svého života. Jsem velký fanoušek celé série a už jsem jí celou několikrát projel od začátku do konce. K filmům jsou nejčastěji kladené dvě otázky: "Je Jigsaw opravdu vrah?" a "Je Jigsaw dobrý člověk, když do svých her dává zlé lidi?" Odpověď: Ano, je to vrah. I když své oběti nezabijí sám ale pastmi, pořád je do těch pastí dává on. To, že má oběť šanci přežít, nehraje moc roli. A dobrý člověk je tak na půl. Určitě není dobrý si hrát na boha a sám si vybírat, kdo je ten zlý nebo dobrý člověk, ale na druhou stranu, někteří lidé si to možná zaslouží. Nikdy jsem si nemyslel, že by tenhle film byl tolik odlišný a o tolik lepší než ostatní díly v sérii, jak si většina lidí myslí. Ano, ostatní díly se soustředí spíše na pasti a akci, ale ta psychologická stránka tam pořád zůstává a docela mě mrzí, že to většina lidí považuje jen za "torture porn" a nic víc. Každopádně tenhle díl je nepochybně nejlepší, na tom se asi shodneme všichni. Má to své originální nápady, příběhem vás provází skvělá atmosféra a skvělý soundtrack. Napětí po celou dobu stoupá, v hlavě si pomalu začnete spojovat kousky skládačky a na konci vás čeká velké finále s twistem, který vás zaručeně dostane. I tak se vám, ale nakonec příběhově neodhalí úplně všechno a něco si musíte domyslet, pokud teda nehodláte sledovat další díly, které vám příběh více doplní. Určitě to není perfektní film, ale na to, kolik bylo do filmu investováno peněz, to stálo za to. Kdybych měl hodnotit všechny díly v sérii od nejlepšího po nejhorší, bylo by to asi: 1-2-6-8-3-5-7-4. (80%) ()

papadoce

Saw je super. Ten záver ma po prvýkrát rozobral jak cigáni kolobežku. Wan prišiel a vyškolil chudáka nepripraveného diváka spôsobom len málo vídaným (okrem Finchera si takéto závery nevybavujem u žiadneho rejžu). Bez veľkej hereckej hviezdy poskladal absolútne dokonalú, hororovo atmosferickú, erkovo srillerovú, skladačku par excelans. Ale nenechajte sa pomýliť, na filme cítiť, že ide o nižší rozpočet, dopad ale nijako neubližuje výsledku. Samozrejme, že ďalšie pokračovania už nedosiahli na tento level, ale záverečná scéna z jednotky, hudba a znepokojujúci zvuk zabuchnutia brány, mi navždy ostanú v hlave. V podstate D O K O N A L O S Ť. ()

LdaVinci

Ty jo! O tom jsem věděl hodně dlouho, ale nikdy mě to nelákalo, jenže ono to bylo úplně skvělý! Dávám sice 5, ale bylo zde co odpouštět. Bylo tam tak trochu nelogické nebo možná negramotné chování některých postav, ale tak když toto pominu... Je to jinak fakt supr. ()

RAFT

Příští rok to bude 20 let co šel do kin saw . A kino myslím bylo úplně narváno.James Wan natočil tenkrát obří pecku.A za mě největší top horor .Za mě 85% ()

Ceja

Opravdu skvělý thriller, který patří k nejlepším vůbec. Zajímavý nápad se povedlo filmařům výborně zrealizovat... neustále vás nutí o vaši pozornost bez chvilek nudy... navíc závěr, kdy to opravdu graduje nese s sebou spousty překvapení... ()

snake

Rozhodně jedno z velmi netradičních a velmi originálních pojetí kriminálky s prvky thrilleru. Rozhodně jsem si nevšiml nějáké velké podobnosti s často srovnávaným Sedm. Ano, jeden vrah, složitá skládačka. Ale to je asi tak všechno. Velký rozdíl je v pojetí filmu. Zatímco Sedm nám hustí do hlavy drsnou atmosféru a velké honičky za vychytralým vrahem, Saw nám do hlavy pere hodně drsnou psychologickou hru s rozsáhlými dialogy. Co se mi velmi líbí je, že film není složen jen ze zběsilých honiček detektvů za vrahem, ale hlavně v hodně promyšlené hře na city, tím chci říct, že musíte zákonitě prožívat situaci hlavních protagonistů a vžít se do jejich myšlení. Jen si představte probudit se v rozbourané místnosti a dozvědět se, že pokud nezabijete jediného živého člověka v místnosti, tak zemře vaše rodina. Totální psycho. A tato situace se postupně stupňuje s ubývajícím časem. Hrdinové začínají šílet, jedno odhalení se ukáže chybným a přibývají další a další..... Mozaika pro herce. Ano, pro herce, kteří umí hrát. A myslím, že hlavní protagonisté určitě hrát umí. A je skvělé, že nikdo z nich nepřehrává a k tomu jsou absolutně neznámými tvářemi. Ve filmu jsou hlavním tématem právě oni dva, ti, kteří se probudí v těchto nehostinných končinách. A na scéně zůstávají aspoň 3/4 z celého filmu. A musím se přiznat, že spousta věcí mně ve filmu unikla. Konec se vám snaží tak nějak vše osvětlit alespoň do určité míry, což je dobře, protože nesnáším když je na konci filmu deseti minutové vysvětlování. To tady rozhodně ne. Pár sekund a stačí. Veliká pochvala pro scénáristu. Snažil se vyhnout již zajetým thrillerovým kolejím, což je myslím jeden z velkých kladů filmu. A po tom co jsem slyšel, že ve filmu je spousta násilí a krve jsem byl mile překvapen. Vraždy z minulosti vidíme většinou jen ve zkratce . Skvělé, myslím, že to bohatě stačí. Proč vidět deseti minutová zbytečná jatka? Doopravdy to není potřeba. Velice mě překvapil styl, jakým se James Wan filmu ujal. Žádné zdlouhavé scény, psychedelická, často zrychlená kamera, herci hrající na max... Pro tohoto režiséra myslím velky příjemná vizitka do budoucna. Každopádně mi přišel závěr filmu trochu nevyřešený. Jistě, originální, ale trochu nelogický. A ještě jsem si všiml jistého společného znaku s Telefonní budkou. Hele, neviděli jste už někde vraha, který vraždil a přitom prováděl jakýsi očistec? Film budu asi muset shlédnout ještě jednou, třeba ho pochopím více. ()

Gekon

Vynikajicí temný, místy až brutální film s mnoha nečekanými zvraty, připomínající svou atmosférou film Sedm. Pouze poslední zvrat, se mi zdá být poněkud přebytečný, nikterak to však nekazí celkový dojem z filmu. ()

Sir Ludvig

Jedná sa o zvlášť vydarené béčko, ktorému sa úspešne darí vyhýbať sa väčšine dnes tak moderných hororovo-teenagerovských trendov. Tým pádom je Saw dráždivý, prekvapivý a miestami geniálne natočnený. Nie však geniálny. ()

KryplXxX

Čekal jsem od tohoto filmu úplně něco jiného. Saw by měl šanci na 5*, ale bohužel díky hereckým výkonům srážím půl * a další půlku * za klišé které tady bylo zmiňováno. Určitě si tento kousek zaslouží vaši pozornost, a to už jen z důvodu, že konec tohoto thrilleru Vás určitě dostane. Všechna čest scénáristovi. ()

deep

Když jsem saw viděl před pár lety poprvé, bylo to za ****, napodruhé a s několikaletým časovým odstupem od prvního shlédnutí musím jít dolů. Je to brutální podívaná, ale neřekl bych, že prvoplánově (narozdíl od svých mladších sourozenců) a scénář není blbej (narozdíl od -II-), ale když znáte konečnou pointu, je možný že zjistíte, že vás to vlastně ani moc nebaví. Tenhle film rozhodně není špatný, je to dobrý začátek série, která zdegenerovala do toho čím je dnes, ale napodruhé už to prostě na víc jak *** nemá. ()

Dinsberg

Geniální námět o skládačkovém vrahovi, sice na první pohled vypadá trochu přehnaně a strojeně, ale důsledně metodických lidí mezi námi nebude zrovna málo. Jediné co sílu toho námětu sráží, je výskyt dalších (momentálně čtyř, na pátého už je zaděláno) sourozenců, kteří vedle něj vypadají jako nevítaná teta z Moravy. ()

pepino

Tento film vznikl jako nízkorozpočtový horor poměrně neznámého režiséra. Vyklubal se z toho ale kvalitní a originální horor, který vyvolal právem kladné reakce a mezi dnešní hrorovou produkci přivál čerstvý vánek originality a brutality. Na 5 to sice není ale 4 si zaslouží právem... Další díly už nehodnotím, protože nejsou nic jiného než pračky na peníze. U tohoto dílu to mělo skonnčit. Protože čím víc dílů na nás tvůrce chrlí, tím větší sračky to jsou. ()

Jaromír

Další "probouzecí" film :), jako je Fight Club . Vždy se mi líbily různá technická "udělátka", a pokud tyto zázraky navíc chytají lidi, tak musí být každému jasné, že jsem z filmu nadšen. Nemám rád násilí a krev, ale z Saw jsem byl doslova unešen (asi se probudila má vnitřní sadistická stránka povahy :) ). Navíc to téma probouzení lidí k životu je naprosto úžasné. Člověk, který si jen trochu všímá svého okolí, a vidí tu spoustu doslova promrhaných životů, se musí mnohdy s hlavním zabijákem aspoň minimálně ztotožnit (i když demokracie a možnost je volby je posvátná, a proto je lepší o daném tématu jen točit filmy...). Je to parádní film, který z mého pohledu je bez chyby, atmosféra je naprosto realistická a nedovolí člověku po celý čas filmu vydechnout. Naprostá špička. ()

nula87

Těžko hodnotit film, který hodinu a půl hraje s divákem hru, která je zajímavá, místy šokující a znepokojivá, a nakonec ji spláchne do kanálu nesmyslným závěrečným zvratem. Pane Wane, vaše hry jsou na mě asi moc vypečené. 65% ()

Maxmilian

Wow!! Nevím co říct. Je to něco neuvěřitelného. Takové násilí konané jen a jen na sobě, to se jen tak nevidí. Důležitý je nápad a zde se to opravdu povedlo. Celý film jsem sledoval s otevřenou pusou a s rukou na padrť (přítelkyně). Strašně jednoduchý začátek a pak to teprve začíná nabírat na obrátkách. Pochvala panu režisérovi a hlavním hrdinům. Tak se do toho vžili, že je to skoro autentické. ()

Příští rok dorazí jedenácté Saw

Příští rok dorazí jedenácté Saw

12.12.2023

Studio Lionsgate na nic nečekalo. Desáté Saw se sotva ohřálo v kinech a už na sociálních sítích vyskakuje informace o tom, že jedenáctý přírůstek do této série dorazí již příští rok, a to konkrétně… (viac)

Hororoví mistři spojí síly

Hororoví mistři spojí síly

19.11.2022

Samuel L. Jackson si zahraje v Saw

Samuel L. Jackson si zahraje v Saw

09.07.2019

Reboot hororové série Saw nabírá obsazení. Snímek zatím pojmenovaný jako Saw IX tlačí kupředu herec a komik Chris Rock (Trestná lavice, Machři 2), který v novém snímku ztvární hlavní roli detektiva… (viac)

Resident Evil čeká 6 dalších filmů

Resident Evil čeká 6 dalších filmů

25.05.2017

Zatímco v Hollywoodu finančně selhává jedna herní adaptace za druhou (Need for Speed, Warcraft, Assassin's Creed...), Resident Evil to letos s klidem dotáhnul k šestému dílu. Paul W. S. Anderson ho… (viac)