Rok 1900, Divoký západ. Bandité Butch a Sundance se zde rozhodnou přepadnout slavný Union Pacific Express - a to hned dvakrát za sebou. Poprvé jde všechno jako na drátkách, ale při druhém pokusu je překvapí strážci zákona. Od té doby jsou na útěku a všemožně se snaží zahladit stopy. Podaří se jim to? (oficiálny text distribútora)

pytlik...

Tento film se od ostatních legračních westernů výrazně lišil. V ostatních sice pistolníci, jako je třeba Eastwood (nomen neomen, on byl ze západu a dřevo bych se ho neodvážil označit ani náhodou) nebo Bronson, provádějí neuvěřitelné kousky, nedělá jim trefit ve vzduchu chřipkovou bakterii (vím, vím, že chřipku přenáší vir, ale to by tak nevyznělo!), ale aspoň vypadaj jako praví zápaďáčtí kovbojové. O tom si můžou Newman a Redford jen nechat zdá, jsou prostě nedůvěryhodní od prvního výstupu na plátně, přes veškerou snahu mi připadaj, že zrovna vyšli navoněný a načesaný z veřejné knihovny, kde celý den pilně studovali. Charisma na nule. Zejména Redford se svým knírkem a ďábelskou patkou má pěknou ránu, a to nemyslím jen tu z pistole. Navíc, jakoby nestačil jejich sladký vzhled, režisér tlačí na pilu ještě víc a nechává Newmana coby vůdce gangu říkat neuvěřitelnou větu, že jako ještě nikdy nikoho nezastřelil. To je taak prvoplánový, zaměřený na to, aby se i poslední odolávající divačky rozplynuly blahem. Navíc ten jejich morální profil, teda né, že bych byl nějakej mravokárce, ale by mě zajímalo, u kolika diváků by přetrvaly sympatie, kdyby tahle dvojka ukradla z banky jejich celoživotní úspory. Zkrátka, páč mi byli oba dva děsivě nesympatičtí, přál jsem jejich protistraně, ať už je konečně chytí, no šlo to ztuha, trvalo jí to skoro dvě hodiny, ale povedlo se! ()

progression

Legendární western s nezapomenutelnou ústřední dvojicí zločinců sympaťáků a rošťáků, kterým obecenstvo "odpustí" cokoliv a fandí jim od začátku až do konce. Tenhle film pro jejich vzájemnou hereckou alchymii nelze jen tak zapomenout a čistě hypoteticky by mne jen zajímalo, jak by ta alchymie dopadla, kdyby ústřední dvojice byla ve složení Paul Newman a Steve McQueen, jak bylo původně plánováno ... Drsnější scény jsou více než bohatě vyváženy humorem, exteriéry, kamera i hudba jsou rovněž nepřehlédnutelné a nezapomenutelné. Skvělých scén je habaděj, pro mne je asi nejpůsobivější ten "kolový námluvový koncert" v podání Paula Newmana (divím se, že ho poté nenominovali na MS v krasojízdě :-) A když se přitom divák dívá na překrásnou Katharine Ross a zní "Raindrops Keep Falling On My Head", není co řešit. Tu chybějící hvězdičku musím oprávněně přihodit. ()

Master19

Už od první scény s kartami, kdy v podstatě sledujeme pouze pokerovou tvář Redfordovu, se rozvíjí nezaměnitelná atmosféra, která graduje až do kultovního závěru. Velmi pěkná je pasáž s pučem v bandě, kdy Newman v "souboji" rebela zpacifikuje, ale jinak jsou ti dva tak strašně naivní... :-) ()

Compadre

Skvělý western. Absolutní klasika. Takhle sympatické zločince abyste pohledali. Jedna z nejlepších rolí pánů Redforda a Newmana. ()

Krustyburg

"What are you doing?" "Stealing your woman!" "Take her! Take her... " "Well, you re a romantic bastard, I ll give you that!" :-D Soundtrack obzvlášť dobrej. ()

Millanium

Pěkný a vtipný western. Se superlativy však nemohu jít tak vysoko, jako ostatní. Ikdyž Newman a Redford byli vážně super dvojice, rozhodně jsem tady neměl takový pocit spokojenosti jako u ostatních 5* filmů. 85% ()

Nyck

Tomu říkám parádní film. Spojení Newmana a Redforda byl jeden z nejlepších tahů všech dob, píseň "Raindrops keep fallin´on my head" je brilantní, skok do vody je taky nezapomenutelný. Uznávám, že "výlet" do Bolívie bych si klidně odpustil, ale rozhodně mi nevadil a přidal filmu něco, co v Americe nebylo. A tolik omílaný závěr je velmi spektakulární a opravdu jednoduchý, až si říkám: je to tak těžký udělat pěknej film? Tohle se vážně povedlo. ()

sskrblik

Dát filmu 5 hvězdiček za klasiku, skvělé herce a scénu s písní Raindrops Falling On My Head mi příjde trochu nefér. Vždyť je to zcela obyčejný western na kterém ač jsem se snažil, jsem si nenašel nic tak okouzlujícího, abych si řekl, že je něčím jedinečný. Oba pánové (Paul Newman, Robert Redford) hrají výborně to se musí uznat, ale tahle dvojka byla daleko lepší ve filmu Podraz. Tam pro mě bezpečně fungovala a bavila mě. ()

hroubek

Nevím co o tomhle filmu napsat, jelikož všechno důležité už bylo zmíněno tolikrát, že opakovat to co napsal druhý by bylo zbytečné, takže napíšu tohle a budu doufat, že to někdo přede mnou nenapsal: Svojí hrdinskou smrtí mi udělali radost, protože se zachovali jako chlapy. ()

chubaka

Pravděpodobně jedna z nejlepších dvojic na filmovém plátně. Hltal jsem každou vteřinu filmu. Zase jeden z filmů, kdy člověk fandí raději zločincům než spravedlnosti. Navíc výborná píseň Raindrops Keep Fallin' on My Head. ()

Brain-D

Výborný dobrodružný western, který nebýt absolutně nejlepší DVOJKY V DĚJINÁCH FILMU - Paula Newmana a Roberta Redforda, tak by to byl to byl obyčejný western. Díky kouzelné souhře těchto dvou herců a postav ve filmu dostavá film velmi pěkný nádech a obě postavy jsou tak sympatické, že jim fandíte každou banku, kterou vylupují. Hudbu byla také výborná a scéna s kolem nezapomenutelná. zatím 4,5*. Protože Westerny jsou moje slabší stránka.) ()

jujec

Fakt nerozumím tak vysokému hodnocení filmu - ano, v roce, kdy film vznikl, to musela být "bomba", ale s odstupem času to hodnotím jako průměrné dílo - poměrně rozvláčný děj, místy i nudný. ()

pursulus

Tři mouchy jednou ranou aneb malý výlet do historie 60. let.¬         V průběhu 60. let 20. století se jako houby po dešti začaly objevovati snímky, v nichž svoboda a spravedlnost hrají hlavní úlohu. Rozvoj technické civilizace a relativního blahobytu ve srovnání s válečným a poválečným obdobím, ukončení Karibské krize podnítily životadárný déšť, v němž vyklíčila kulturní seménka dekády ukončené v 70. letech postupným rozpouštěním pathosu v reálných společenských podmínkách.¬                 Nejprvé se spustila přímo smršť májovek, idealistických filmů z období dobývání Divokého západu natočených podle románů německého spisovatele Karla Maye, v nichž idealismus spravedlnosti představovaný ponejvíce postavami indiánského náčelníka Vinnetoua a bílého muže Old Shatterhanda zcela nahradil původní křesťanskou výplň románů: "Poklad na Stříbrném jezeře" (SRN, 1962), tři díly "Vinnetoua" (SRN, 1963-65), "Old Shatterhand" (Rakousko, 1964) a řada dalších až po "Vinnetoua a Old Shatterhanda v údolí smrti" (SRN, 1968).¬                 V dalším druhu filmů bezúhonní naháněči spravedlnosti jsou vystřídáni tvářemi zločinců nebo aspoň pochybných živlů coby hrdinů snímků*): "Frajer Luke" (USA, 1967), "Bonnie a Clyde" (USA, 1967), "Butch Cassidy a Sundance Kid" (USA, 1969), "Půlnoční kovboj" (USA, 1969), "Vanishing Point" (USA, 1971), "Podraz" (USA, 1973), "Dva muži ve městě" (Francie, 1973).¬                 *) V návaznosti na tuto skupinu vzniká, s určitým přesahem až do 90. let, řada existenciálně laděných snímků, v nichž hrdinou není už tvář zločince či pochybného živlu, ale "ztracená" (případně zpochybněná) existence: "Písečná žena" (Japonsko, 1964), "Zvětšenina" (Itálie, 1966), "Cizinec" (Itálie, 1967), "Zeď" (Francie, 1967), "Malé životní etudy" (USA, 1970), "Zapadákov" (GB, Austrálie, 1971), "Indiánský posel" (USA, 1991).¬                 Okruží příznakově a snad poněkud opožděně uzavírají "Vlasy" (USA, 1979), "květinový muzikál" původem českého režiséra M. Formana a newyorského scénáristy M. Wellera ukazující svět hippies†) v montáži na válečný protest — jeden z kultovních snímků části mládeže své doby.¬                 †) "Pokus o návrat do květinových šedesátých let. Žel už nějak nedokážu cítit sympatii k hippie ideálům té doby. Všichni byli v pohodě, žili jen pro dnešek, milovali volnost... Ty hodnoty znějí tak lidumilně, ale přitom klamou zevnějškem. Byla to také kultura sobectví, dětinské nezodpovědnosti, naivního pacifismu, sebezničující vzpoury. Nemám potřebu si ji idealizovat." — koment. uživ. "Aidan".¬                 Doba (ne nepodobná té po napoleonských válkách) onoho zvláštního pathosu vzniklého z naděje na lepší příští vzešlé z dobových příznaků byla zároveň dobou idealisace možností člověka, ale také — očima tradice — dobou vzpoury; obé poslední se přitom ukázalo jako naprosto neproveditelné. Proto došlo k onomu nepatetickému "rozpuštění" onoho pathosu ve skutečnosti, která měla v dalších dekádách ukázati svou pravou — technokratickou — tvář. Existencialismus se ukázal býti stejně povrchní vlnou a slepým nábojem jako hnutí svobody, lásky a nezávislosti.¬                 Vrátím-li se k opoznámkovanému snímku: je oslavou vzpoury proti systému, proti jeho nespravedlnosti sociální a lidské; hrdinou je v podstatě zločinec, kterému se mají diváci obdivovati pro jeho odvahu vzepříti se konvencím, zažitým stereotypům, pro jeho odvahu nepoddati se. Jde tedy o dekadentní neboli úpadkovou záležitost, zde ve slušivém kabátě. Žel, náš hrdina není žádným Jánošíkem, je nejvýše zatvrzelým individualistou, tudíž je filosoficko-etický přesah snímku nulový, je prázdnou množinou. Poučený divák si však přes to může odnésti platné a působivé poučení pro budoucnost. () (menej) (viac)

Sany33

Keď si dáte predsavzatie, pozrieť si top 100 najobľúbenejších filmov na CSFD, môže sa vám stať, že natrafíte aj na film, ktorý tak úplne nie je z vášho súdka. Presne s týmto problémom som sa potýkal pri tomto filme. Mal som veľmi veľký odpor k samotnému zapnutiu, nakoľko am westerny moc neberú. herecké obsadenie síce sľubovalo že sa bude jednať o ozaj solídnu snímku. Newman aj Redford zahrali v podstate svoj štandard a to dokonalé herecké umenie. Dej filmu bol ale plochý a nudil. Pasáže s fotkami doplnené hudobnými vsuvkami pôsobili akoby sacenáristi nemali divákovi čo ponúknuť a koniec bol už iba jediným možným vyústením príbehu o dvoch baditoch, ktorý si nevedeli nájsť svoje miesto v progresívne sa meniacom svete. 57% ()

VanTom

Romantizovaný pohled na končící éru Divokého západu od pádu do přeslazenosti dělí mimo absence dramatického soundtracku (oscarový hit samozřejmě z hlavy nedostanete) i citelné "utahování smyčky", které hlavním hrdinům nevěstí zářivou budoucnost. Paul Newman a Robert Redford pak ztvárňují takové ohromné sympaťáky, kámoše a parťáky, že jim prostě neodoláte, přestože se chovají jako lehkovážní kluci (anebo právě proto). Odlehčeně komediální, svobodomyslný nádech převažuje, ovšem až nezapomenutelná tragická, nedopovězená tečka – záběr (jimž předchází skvělá přestřelka) udělaly z filmu legendu. ()

Matt Damon a Casey Affleck v bostonské vykrádačce

Matt Damon a Casey Affleck v bostonské vykrádačce

30.04.2024

Zemřel hudební skladatel Burt Bacharach

Zemřel hudební skladatel Burt Bacharach

09.02.2023

V požehnaném věku čtyřiadevadesáti let odešel do muzikantského nebe oceňovaný americký skladatel popmusic, pianista, textař a hudební producent Burt Bacharach. Médiím tuto zprávu předala jeho mluvčí… (viac)

Butch a Sundance dostanou seriál od Amazonu

Butch a Sundance dostanou seriál od Amazonu

19.09.2022

Na televizní obrazovky míří velká westernová akce. Reálné postavy amerických psanců Robert LeRoy Parker a Harry Longabaugh, kteří jsou více známi pod svými přezdívkami Butch Cassidy a Sundance Kid,… (viac)

Butch Cassidy a Sundance Kid míří do televize

Butch Cassidy a Sundance Kid míří do televize

02.10.2021

Americká produkční společnost Stone Village vyhrála práva na televizní zpracování románu Butch Cassidy: The True Story of an American Outlaw, podle něhož vznikl slavný snímek z roku 1969 s Robertem… (viac)