Zapadákov

• Československo Zapadákov (viac)

Mladý muž, povoláním učitel v jedné Bohem zapomenuté osadě, odjíždí na letní prázdniny do Sydney. Tam však nikdy nedojede, protože se cestou zastaví v jednom hornickém městečku, kde v kartách prohraje za večer všechny své peníze. Začíná se sžívat s místním prostředím a zjišťuje, že mu civilizace určovaná jistými lidmi připomíná peklo. (MVanis)

honajz2

Po filmařské stránce je to fakt perfektní, se správně nepříjemnou atmosférou a s pečlivě promyšlenými záběry, díky kterým to dokáže být tak intenzivní. Vadí mi ale, že to až moc sází na efekt. Takhle je totiž silné navenek, ale vnitřně je to nedodělané a nedopracované. O hlavní postavě se nedozvíme nic, kromě toho, že dělá učitele v ještě větším zapadákově a že ho ta práce vůbec nebaví a ten jeho čím dál tím razantnější pád dolů probíhá krapet nepřesvědčivě, že se do toho alkoholismu (a hazardu, ale s tím se pak dál nepracuje) spadne, totálně se ožere, pak toho chce nechat, ale zase do toho spadne a takhle furt dokola, SPOILER dokud nepadne na úplné dno a tam se zničehonic otřepe, s problémy se vrátí "zpátky" a je celkem v pohodě... On vůbec ten závěr je zvláštní, jelikož se dá interpretovat více způsoby a to i protichůdnými. KONEC SPOILERU Je to zvláštní film, zvláštně vedený, ale nepřijde mi úplně nejlíp napsaný a navíc má krapet přehnanou stopáž, protože to neustálé chlastání začne být místy monotónní a ta skoro-sexuální scéna tam je poměrně zbytečná. Vůbec to není špatný film, jenom by ho chtělo víc propracovat. Ale tu slabou čtvrtou hvězdu nakonec dám, protože v myšlence a pocitu, který to chce předat, to prostě funguje, i když ne zrovna dokonale. Slabé 4* ()

Joe321

Postupná a pečlivá destrukce lidského ducha. Syrovost filmu ve mě zanechala silný dojem. Zajímalo by mě kolik alkoholu se za celé natáčení vypilo. -"I'm a doctor of medicine. And a tramp by temperament. I'm also an alcoholic. My disease prevented me from practicing in Sydney. But out here it's scarcely noticeable." ()

Flipnic

Docela by mne zajímalo, jak na tento film pohlíželi diváci v době jeho vzniku a uvedení .... Tak bych řekl, že ten film docela svý, věkem vyzrál jako víno, ovšem ta nejlepší jakost to stejně není. Děj filmu je prostý. Vzdělaný týpek učitel se zasekne v jednom buranově, kde to je samej redneck, všichni zde pořád, ale pořád chlastaj, dělají bordel, střílej a zabíjej klokany pro zábavu, perou se mezi sebou, věnujou se gamblu ... Ti lidi nejsou přímo zlí. To je právě to zajímavé. Ve filmu není jedinná záporná postava. Ale jsou odporní, spocení, vysmátí, ožralí a naprosto nepříjemní. Film vykresluje, jak se učitel stává brzo jedním z nich, přijímá jejich vulgární a buranské zvyky a způsoby zábavy, začne drsně chlastat atd., atd. ... Nakonec mu asi nějak dojde, co se s ním děje a snaží se dát zase dohromady ... Připadlo mi to jako taková sociální studie, jak prostředí mění člověka ... Sleazy - odporný - nechutný film, hlavní herec hraje otřesně, ale vše to zachraňuje na plné čáře excelentní Donald Pleasence, který si svoji roli fakt užívá ... Je to kvalitní filmařina, ale jako celek občas nudí ... ()

nascendi

No Austrálčania, nepotešili ste ma. Ja vás tiež nepoteším, lebo film, ktorý som práve dopozeral bol síce profesionálne nakrútený, je dokonca možné, že existuje aj skupina divákov, ktorým takýto film "sekne", ale nevyrieši to môj problém, prečo som vlastne dopozeral film až do konca. Patrí do množstva filmov, ktoré cezo mňa prejdú a nezanechajú žiadnu stopu. Také neutrínové filmy. ()

emma53

Tenhle film můžu dost těžko komentovat, protože jsem pomalu dvacet minut musela rychloposuvem přejíždět scénu na lov klokanů (pro mě za mě, můžou k tomu napsat jaký chtějí dovětek, já to prostě nesnáším). Jinak se děj odehrává většinou v lihovém oparu po barech, při různých sázkách, kde nevíte jestli padnou hlavy nebo křížky a podobně. Bylo mně chudáka Johnyho líto, přála jsem mu, aby se nemusel do té Tiboondy vrátit, ale když jsem to tak sledovala, tak Johne buď rád, že jsi se k Charliemu a jeho flašce nakonec v relativně zdravém stavu dostal nazpátek. Byl to takovej chlapskej syrovej film. ()

• Miestom nakrúcania bolo banícke mestečko Broken Hill v štáte Nový Južný Wales. To inšpirovalo tiež autora knihy. (classic)
  • Najviac kontroverznou scénou v snímku je strieľanie klokanov pre zábavu. Použité zábery sú zo skutočného honu profesionálnych lovcov a dodnes budia silné reakcie u ochrancov prírody. Pri premietaní snímku práve pri týchto záberoch niektorí diváci z kín odchádzali. Dokonca sa traduje, že počas jedného premietania istý divák vstal a kričal : „Toto nie sme my" ! a prítomný herec Jack Thompson (Dick) mu odpovedal : „Sadni si, kamarát. Sme to my". Paradoxné je, že sám režisér Kotcheff bol vegetariánom a snažil sa, aby z konečného zostrihu boli scény odstránené, toho však nedosiahol. (classic)

Jamie Dornan bude turistou v Austrálii

Jamie Dornan bude turistou v Austrálii

28.01.2021

Britský herec Jamie Dornan (Synchronic, Anthropoid) byl obsazen do hlavní role v připravované koprodukční limitované sérii s jednoznačným názvem The Tourist. Natáčení šestidílného seriálového… (viac)