Blackthorn

• Česko Butch Cassidy: Bez osudu (viac)

Legenda žije. Butch Cassidy podniká výpravu zpět do USA. Brzy se ale přesvědčí, že minulost nelze pohřbít. Butch Cassidy měl být společně se svým kumpánem, Sundancem Kidem, zastřelen a pohřben roku 1908 v Bolívii. Datované úmrtí dodnes nebylo prokázáno… 1927 – Pod jménem James Blackthorn se Cassidy stále ukrývá kdesi na venkově v Jižní Americe. Na stará kolena se rozhodne vrátit zpět do Spojených států, když zjistí, že dávná parťačka Etta Placeová zemřela a zanechala po sobě syna. Na poklidné výpravě z exilu jej uprostřed ničeho přepadne chmaták Eduardo Apodaca. Cassidyho kůň se naneštěstí splaší a odcválá do neznáma spolu s 6000 dolary. To ještě Cassidy netuší, že tím veškeré dobrodružství teprve začíná. Okolo krku se mu stahuje smyčka spletená z hříchů minulosti i současnosti. (Česká televize)

mac000

Ono je to v podstatě jedno, jestli hlavní hrdina je přeživší Butch Cassidy nebo jiný padouch, skrývající se před zákonem. Z poetiky westernu Roy Hilla zde nenajdeme nic, ale přesto je film zajímavě vystavěný a dobře natočeny i zahraný. Včetně - i v tomto Butchově filmu - nejsilnější stránky: závěrečné scény. ()

verbal

Když Butch Cassidy rozchodil těch cca. šedesát kulek armády ze San Vincente, stal se z něj docela vitální bolivijský důchodce. Natolik vitální, že ho pěstování koksu a šukání dvacetiletých indiánek nenaplňuje a rozhodne se chcípnout nudou při pomalé jízdě prérií směrem k Rio Grande. Aby při tom sem tam něco i řekl, dělá mu společnost fešácký hispánský tunelář, jemuž je v patách asi tak tisícovka spokojených dyků. Milovníci "šílené akce a našlapaného děje" si dozajista přijdou na své, protože toho chlapci stihnou cestou spoustu probrat. ()

tron

Na prvé počutie absurdný a úplne šialený nápad. Butch Cassidy prežil a žil ďalej? Čože???? Na druhé vypočutie to ale prekvapivo má niečo do seba. Blackthorn je špinavý a naturalistický antiwestern. Je to krásne vidieť z niekoľkých drsných krvavých detailov, ale predovšetkým z ošuntelých postáv (najlepšie to zvládol urastený alkoholik Rea, ktorý ale zároveň bohužiaľ hrá najzbytočnejšiu postavu). Shepard starého Butcha zahral tak, ako by Butch vyzeral, ak by nezomrel v Bolívii: z takmer až rozprávkového a bezstarostného sympaťáka sa stal mrzút s vlastným (azda čiastočne až zvráteným) rebríčkom hodnôt, v mene ktorého nemá problém brať ľuďom ich životy (čo ale na Divokom západe nebolo zas nič šokujúce...). Film občas pôsobí ako plnohodnotné kinodobrodružstvo (soundtrack, kamera), no hneď v druhej scéne obyčajne, až televízne (dosť nudné dialógy neveľmi zaujímavých postáv v priemerných lokalitách). ()

Zeck

Netradiční western, který pracuje se scénářem, že z Butche a Sundance nezbylo po jejich poslední akci jen pár cárů masa, ale s klidem odjeli na koni a jeden z nich si ještě na stará kolena dopřává střílečky a vražedné jízdy na koních, kdy se trasa neměří na kilometry, ale na počet uřícených koní. Blackthorn je dost zvláštní a pomale plynoucí film, ale jako reprezentant umírajícího žánru je za poslední léta asi jeden z nejzdařilejších. Tak trochu působí jako divný kompromis mezi klasickým americkým westernem s Waynem a špageťákem z Itálie, přesto ve výsledku funguje. Pět hvězd nedám pouze proto, že mi hrozně chyběla silná postava, která by táhla film a nutila diváka k absolutní kázni při nudnějších pasážích. Pokud si vybavím western, pak si vybavím i silnou osobnost v jeho čele, důchodce mi v tomto případě nestačil. 80% ()

Beastmaster4

Celkem slušný životní příběh jednoho z nejznámějších pistolníků divokého západu. Pár skřípajících momentů by se našlo, ale jinak se mi BLACKTHORN líbil, spíš ale než Sam Shepard jako Butch Cassidy byl lepší Stephen Rea jako Mackinley. Možná to chtělo natočit víc živější, některé místa jsou zybtečné nudná. Film má hlavně jisté historické kouzlo. Pocit, že taková legenda, takový člověk je odnášen stářím a docházející síly mu pořád nebrání v jeho pouti, to se filmařům povedlo zachytit hodně dobře. ()

• V jedné pasáži se Mackinley (Stephen Rea) chlubí kousancem od hada a štípancem na noze od štíra, který, říká: "byl velký jak hodiny". Filmařům utekl malý detail a to pravidlo, které u štírů platí, že čím menší druh, tím jedovatější. Velké druhy štírů, jako např. Pandinus, Heterometrus, Opisthophthalmus mají velká, silná klepeta, která používají k lovu větších bezobratlých živočichů, ale také ještěrek, holat myší aj. Velcí štíři si jsou vědomi neškodnosti svých jedů, při ohrožení si kryjí hlavohruď za mohutná klepeta a útočníka (například prst chovatele) se nesnaží bodnout, ale štípnout a drtit svými klepety. O jedovatosti těchto druhů ve vztahu k člověku se nedá vůbec hovořit. Z bodnutí od velkého druhu by tedy nic nebylo a od štípance též ne. Proto je takové tvrzení ve filmu s ohledem na tuto skutečnost zavádějící. (Beastmaster4)
  • Butch Cassidy (13. dubna 1866 Beaver, Utah, USA – listopad 1908), rodným jménem Robert LeRoy Parker, byl proslulý železniční a bankovní lupič a známý pistolník na divokém západě. Vyrůstal v Circleville jako prvorozený syn z celkem 13 dětí Maximilliána Parkera a Anny Campbellé Gilliesé. (Beastmaster4)

Amenábarův scenárista točí sci-fi

Amenábarův scenárista točí sci-fi

16.03.2015

Mateo Gil, několika cenami Goya oceněný španělský spoluscenárista tří filmů Alejandro Amenábara – konkrétně Otevři oči, Hlas moře a Agora – se poslední roky pokouší i o režii. Po dobře přijatém… (viac)