Zlo si umí počkat

(festivalový názov)
  • Argentína Cuando acecha la maldad (viac)

V odlehlé vesnici najdou dva bratři muže pod vlivem démona, který se právě chystá přivést na svět samotné zlo. Rozhodnou se ho zbavit, ale podaří se jim pouze rozšířit chaos. (mikki089)

Sludger

Dočkal som sa hororu, ktorý už „otrepané“ posadnutie démonom poňať neskutočne originálne. Dalo by sa povedať ako mor, ako nehmotnú skazu, ktorá sa šíri dotykom, vôňou, vzduchom, cez zvieratá či malé deti a hlavne sa nedokáže zastaviť. Ku tomu posadnutý vďaka skvelej „bodyhororovej“ maske pôsobí naozaj temne, odporne a zároveň má námet exotický nádych. A to som skoro nič neprezradil.   Neviem, čo mám skôr chváliť. Hororové scény sú silné, drsné a nepríjemné. Či už vypichnem samotného nakazeného zo začiatku filmu, psa pod stolom, pojedanie dieťaťa či záverečné temné deti, každá jedna scéna by mohla byť vrcholom rôznych hororov, tu ich máme všetky zaradom.   Scenáristi sa nebáli ublížiť deťom a zároveň ich funkčne využiť. Dokonca skvelo použili postavu postihnutého a urobili z neho silnú súčasť temnej atmosféry. Ku tomu dravé tempo, hutná desivá atmosféra, všade dýchajúci chaos, trefná hudba, skvelá kamera, nočné nasvietenie a ukážkový depresívny záver. Postavy ku tomu konali rozumne v rámci možností.    Dorazil k nám majstrovský hororový zážitok z Argentíny. Konečne! Krucifix, konečne môžem napísať, že som videl horor roka! Horor, ktorý ma totálne pohltil svojou temnotou, rozpitval desivými scénami a dorazil svojou odvážnou odpornosťou. S kľudným svedomím mu dávam plný počet bodov. ()

PavelVanekArt

Zhruba do poloviny mi to vyráželo dech, nic jsem o tom nevěděl a netušil jsem co čekat, ale tak pěkně podané násilí jsem rozhodně nečekal. Velké plus, že se tu nešetří ani děti. Jen lore kolem Hniloby bylo na můj vkus až moc over the top a ke konci to vyprávěním ztrácelo dech a člověk byl chvilkama i zmaten, proč se určité věci dějí a proč se 90% postav chová jak dement. Chvilku jsem uvažoval nad 3*, ale za ty vynikající masky a chvilkama mrazivou atmosféru musím dát 4* a.k.a 70% Edit: Už mi to dává smysl, režisér natočil i super Terrified! ()

Martrix

Sedm pravidel při setkání s posedlým obsahuje hlouposti jako nepoužívat elektřinu, nezabít posedloně střelnou zbraní... . A vymítači jsou ve skutečnosti čističi, kteří ke své práci Boha nepotřebují, páč mají bazmek... . Působilo to divně, stejně jako chování drtivé většiny postav. Vymezit se proti hollywoodským klišárnám je fajn, ale ne za každou cenu. Závěrečná čtvrthodinka už vysloveně smrděla scénáristickou bezmocí. Samozřejmě se můžete nechat povodit a bez potíží tohle hororové chorizo zkonzumovat, ale pokud budete objektivní...je to jen další plytkoduchost bez pořádné pointy a s příběhem tak hloupým, že ji klidně šoupnu mezi zcela neohromující kousky jako Nikdo nevyvázne živý, Ďáblova kořist nebo  The Exorcism of God. Škoda, ta první třetina byla hodně dobrá. ()

MightyHal

Tak zlej horor tu minimálně tento rok ještě nebyl. Výborná záležitost ze které mrazí s naprosto skvělou variací na posednutí démonem. Tady místo klasických PG-13 kino kravin oběť vyloženě hnije za živa. Už jen tento koncept posednutí dává vědět že tohle bude drsný a taky že je. Celý si to totiž nebere servítky a před posednutím se tu neubrání ani zvířata či děti (což něco takovýho bylo fakt osvěžující vidět v hororovým filmu). Což má za následek že tady napětí či obavy co se hrdinům stane, opravdu fungují. Spolu s tím i potěší poměrně zajímavý lore celého dění okolo posednutí, to mi přišlo celkem kůl. Ve výsledku se prostě jedná o poctivou drsnou podívanou, která vám na stopáži 99 minut dokáže naservírovat tolik poctivých atmosferických a zapamatovatelných scén co většina hororů dokáže stěží i na dvou hodinách. Za mě jednoznačně aspirant na horor roku! Jo a gore efekty byli výborný. ()

Deyw

Zajimave pouziti hniloby..celkem je to vpohode, gore na vysoky urovni - spis nez chcance kvalitni masky, kdy kazdej mord byl hodne cool - ukousnuti drzky psem je hodne cool..pribeh super a konec naslap.. bavilo 🤌 ()

Sfinkter

Celá skupina španělsky hovořících států od Španělska přes Mexiko až po Kolumbii a Argentinu má zajímavou filmografii a v hororech je často úspěšná. Kolotoč nehezkých událostí v okolí výskytu démona je roztočen krvavě a nekompromisně, postavy jsou zoufalé a každým okamžikem čekáte další nepříjemnou chvíli. Sekání sekerou do vlastní hlavy a útok psa na malé dítě jsou povedené a znepokojivé. ()

BROKEN_

Zlý, temný, nepříjemný horor, který dokonale vystihuje slovo horor. Režisér Demián Rugna u svého předchozího hororu Aterrados předvedl, že má velký potenciál a u nového When Evil Lurks potvrdil, že v současné době patří mezi ty nejlepší hororové tvůrce. Posedlost démona je zde vyobrazeno jako šířící se mor, před kterým je těžké uniknout. Film má dobré tempo a předvedl něco za co mu dávám velký palec nahoru. V tomto hororu je totiž jedno, jestli jste žena, dítě, zvíře, nikdo není v bezpečí. Film je brutální a drsný a není to pro slabší povahy. Scéna se psem je šílená (v dobrém slova smyslu). Finále je následně pěkně depresivní a nečekejte zde šťastný konec. Pro některé to bude horor roku a nemůžu se tomu divit. Pokud jste neviděli a chcete brutální horor, který vám dá ten nepříjemný a zlý pocit, tak When Evil Lurks je ideální volba. 8/10 ()

oveckaoa

Dá se napsat taková parodie na horor některé scény jsou tak vtipné, že by si zasloužily být ve Scary Movie 6  (asi nechtěně). Dva chlápci najdou mužskou mrtvolu bez vrchní části těla u ní je  ofocená občanka ženské kam ten mrtvý šel. Dojdou tam a zjistí, že tam jedna ženská má nakaženého syna hnilobou oni ho společně s jedním chlápkem naloží na korbu auta a  odvezou pryč po cestě , ale málem přejedou dítě tak ho vyklopí a neřeší to. Mezitím ten chlápek co jim pomáhal uvidí posednutou kozu zastřelí ji a zlo vleze do jeho manželky ta ho zabije  a pak zabije sebe (první vtipná scéna zabíjí se plastovou sekerkou a vypadá to příšerně) chlápek to zjistí a nabere toho druhého a jedou k jeho bývalé tam 20 minut řeší , že on má zákaz přiblížení a nemá tam co dělat pak její pes unese jeho dceru její současný přítel  ji hledá. Najde ji (překvapivě jí nic není ačkoliv ji ten pes kousal do hlavy) a zabije toho psa zlo vleze do něho tak zabije svou ženu a sebe a ta holka to oslavuje (druhá vtipná scéna) druhý chlápek mezitím naložil dva syny z toho jednoho postiženého po cestě i svou babku a jede pryč. Jeden ten syn viděl matku umírat , ale je mu to úplně u prdele co na tom, že mu zemřela matka neřeší to více ho štve to, že jeho postižený bratr se posral. Pak má telefon od té mrtvé/démona, že si jde pro ty děcka on se tam rozbrečí (předtím mu mrtvá žena nevadila zajímavé) a pak jedou k ženské co má s démony nějaké zkušenosti.  Dojde tam ta matka a unese toho kluka ačkoliv ji vidí , že je znetvořená nevadí jim to a povolí jí to a unese ho někam do školy . Pak ten chlápek s tou ženskou tam dojdou ho hledat a najdou ho ve škole jelikož ten démon má rád děti kolem nich jsou nakažené děti , ale jich to nesere pak ty děti tu ženskou zabijou on zabije toho prvně nakaženého  a to jeho děcka odejde s ostatníma kamsi do prdele. Otci je to u prdele (proč ho teda chtěl zachránit nevím) a jde domů dá tomu postiženému zmrzlinu a zjistí, že je taky nakažený a máme konec. 40 procent  za scénu kdy ženská zabije své nenarozené děcko a jí jeho mozek za toho prvního nakaženého a za útok toho psa. ()

bizz_mjc

Další originální kousek od Rugny. První třetina nandavá, pak snímek sklouzne do mystičtější sféry a drží až do konce celé rozuzlení pod pokličkou, aby nevybublalo, jak zlo porazit. Klidně bych si nechal líbit pokračování. ()

Dakken

When Evil Lurks je temný, drsný kúsok, ktorý nám servíruje posadnutie z trochu iného, originálnejšieho uhlu. Tento film je ďalším dôkazom toho, že sa dá horor stále posúvať vyššie a prinášať niečo nové, neokukané, čo nadchne hororových fanúšikov. Demien Rugna oživil celý žáner jeho vlastným príbehom všadeprítomného zla. Od začiatku je cítiť veľmi príjemne - nepríjemnú atmosféru, ktorá vyvolávala pocit, že sa niečo zlé bude diať. Postupné budovanie sveta a odhaľovanie tajomstiev posadnutia bolo výborne spracované, ale nie všetko dostatočne vysvetlené, čo bolo trochu na škodu. Vrcholom filmu sú gore scény. Všetky tieto scény majú absolútne dokonalé načasovanie, sprevádzané precíznym strihom, ktorým Rugna umocňuje to, čo divák sleduje. Preto scény pôsobia tak šokujúco a nepríjemne, pretože udrú nečakane a obzvášť krutým spôsobom. Táto práca s kamerou a napätím je dôkazom obrovského talentu režiséra a lásky k remeslu. Skvelý film, ktorému ale predsa niečo chýbalo ku dokonalosti. Veľká škoda že sa nepodarilo natočiť jednu poriadnu, zimomriavkovú scénu, ktorá by mi prehnala mráz po chrbte. Už som viac nechcel byť znechutený a šokovaný, chcel som sa báť. Veľmi som si prial aby mi When Evil Lurks ponúkol full package, ktorý od horou očakávam, ale evidentne nemôžem mať všetko. No aj napriek tomu som nadmieru spokojný s tým, čo som pri sledovaní dostal a aké pocity vo mne snímok zanechal. Spolu s Talk to Me je to to najlepšie, nám rok 2023 v rámci hororu priniesol. ()

blackkocour

U Santa Maria, opravdu tak odvážné, brutální, hnusné, krvavé, nekorektní a  originálně svižný horor? Pokud jste měli tu čest vidět latinskou telenovelu, věřte mi, tohle je slabý odvar. ()

Soweek

4,5*. Skvělá volba na Halloween. Bývalo by to bylo za plný počet, kdyby se hlavní hrdina na konci fakt nechoval jak kokot z mexické (argentinské?) telenovely. Z filmu si odnáším podobné pocity jako před pár lety z Hereditary. Není to nijak zvlášť strašidelné ani lekací, je to ale silně nepříjemné až zlomyslné a dostává se Vám to pod kůži. Demián Rugna se navíc nebojí překročit pomyslné hranice, kdy i v hororech se většinou na děti a zvířata nesahá a když už, tak ne explicitně. Zároveň toho ale není tolik, aby to působilo vyloženě zvráceně. Zřejmě si budu muset někdy doplnit i Rugnovo starší kousek Aterrados. ()

sedm.1

S Argentinskou kinematografií tedy upřímně příliš zkušeností nemám, nicméně tohle, tohle je naprostá šleha, kdy musí jako první zmínit fakt, že ačkoliv mám hororově poměrně zatraceně dost nakoukáno, tak snad ještě v žádném filmu co jsem kdy viděl, nebylo Zlo zpracované tak intenzivním, nepříjemným a mrazivým způsobem, jako se to tvůrcům podařilo právě zde. Od první minuty mi nebylo při sledování této podívané vůbec příjemně, a to jsem ještě netušil, co teprve za neuvěřitelně silné a působivé INFERNO na mě tvůrci chystají, a konkrétně od příjezdu jednoho z bratrů do domu své bývalky s dětma jsme měl prdel už tak sevřenou, že jsem jen kvílel blahem, napětím a strachem zároveň, nehledě na to, že pár scén se mi z hlavy taky jen tak nevypaří a škoda je tak vlastně jen poslední půlhodinky, kdy na scénu vstupuje postava jakési ,,vymítačky´´, která mi v tom ději udělala trochu bordel, za což jsem jí tu její smrt upřímně přál, jinak ale fakt masakr, před kterým se klaním. Navíc to, že se film týká posednutí, tak se jedná skutečně o až nevídaně originální a nápaditou podívanou, která je nepředvídatelná, odehrávající se v naprosto zběsilém tempu, démon tu působí prakticky jako nějaký virus, co přeskakuje z oběti na oběť a nutno podotknout, že si absolutně nebere servítky, děti, zvířata, vše totálně nekompromisním způsobem likviduje, no nemám slov nadšení. K tomu všemu je pak nutné připočíst i luxusní atmosféru, neskutečné napětí, skvělé postavy, tohle je zkrátka horor ve své pravé podstatě a já jen musím znovu a důrazně zopakovat, na to, kolik už jsem viděl hororových filmů, tak až nyní mohu poprvé v souvislosti s touto argentinskou záležitostí konstatovat, že Zlo bylo skutečně zhmotněno. ()

666Carnage

Zajímavý nápad s tím, že se démon bude šířit jako nákaza. Akorát jsem čekal možná trochu vic? Určitě se jedná o zajímavý horor s pár gore scénkami, které nebudou pro každého. Finále překvapilo. 60% ()

iXtr3m3

Fakt drsný film, ktorý nezvládne každý, ja som mal s tým čo robiť. Extrémne násilný, neštítiaci sa ničoho, Argentína sa jednoducho nezapre. Na druhú stranu mám dojem, že forma zabíjala obsah neskutočne, takže u mňa za slabšie tri hviezdy, fanúšikovia to vyvalili na plnú palbu a beriem to, každému sa páči niečo iné. ()

Adramelech

Projevy ďábla, démonů a strašidel ve filmech a nejen v nich bývají vymezeny náboženským, mytologickým a kulturním rámcem doby a prostředí, v nichž se tyto projevy odehrávají. Argentinští filmaři zde veskrze překvapili. Vzorec chování ďábla, jaký tu pozorujeme, je dost atypický. Je možné, že ďábel, který pronikl do Latinské Ameriky spolu se španělskými kolonisty, vstřebal na domorodém indiánském substrátu některé nové kvality. Aspoň filmové postavy mu rozumějí a dokonce svým způsobem vědí, jak mu čelit, i když to nakonec zvržou. Ale i profesionál by z toho měl těžkou hlavu. Diabolus peregrinus (ďábel stěhovavý), v exorcistickém slangu pro svoji invazivnost a obtížnou vykořenitelnost nazývaný Putor (Hniloba), který z vlastních pohnutek migruje z jednoho člověka do druhého, ba i do zvířat, nikdy nestál v centru pozornosti evropských démonologů. Bližší informace bychom možná našli v dílech starších argentinských katolických autorů, ať už publikovaných tiskem nebo rukopisných. Kdybych plynně četl latinsky a španělsky, zkusil bych začít s hledáním v Biblioteca Nacional Mariano Moreno de la Republica Argentina. I kdyby tam hledané texty neměli, jistě by dokázali člověka dál nasměrovat. Každopádně na nás v tomto filmu zavanul z argentinských pamp svěží pekelný větřík, jemuž žádný český brujo ani slovenská bruja svoji přízeň neodepře. ()

Strandmon

When Evil Lurks rozhodně podává klasický námět originálním a zajímavým způsobem a nabízí opravdu několik znepokojujících až šokujících scén, které jsou pro běžného diváka jednoznačně za hranou, ovšem jako celek nakonec za mě dopadá zcela průměrně. Snímek sice dokáže člověka rychle vtáhnout do děje a navnadí na hutné a krvavé psycho, ale tahle předtucha se rozpadá už zhruba po první třetině stopáže. Atmosféra je překvapivě poměrně chudá. Casting špatný není, ovšem chovaní postav je snad ještě více nesmyslné, než v klasických konzumních hororech a to hlavně kvůli tomu, aby fungoval scénář, který působí tak trochu slepovaně a díky tomu trpí i zábavnost a spád celého filmu. Podprůměr to není, ale určitě se nemůžu zbavit pocitu, že se z toho dalo vytěžit více. ()

56. MFF fantastických filmů v Sitgesu

56. MFF fantastických filmů v Sitgesu

14.10.2023

V posledních deseti dnech probíhal ve slunném katalánském Sitgesu 56. ročník Mezinárodního festivalu fantastických filmů. Kulturní svátek zahrnující zástupce zejména žánru hororu, thrilleru, fantasy… (viac)