Diablova korisť

• Česko Ďáblova kořist (viac)

Podľa správ z Vatikánu sa v posledných rokoch výrazne zvýšil výskyt posadnutí démonom. Katolícka cirkev preto opäť začala vybraných kňazov zaúčať do tajov posvätného obradu exorcizmu. Vo filme Diablova korisť dostanú diváci možnosť nahliadnuť do jednej z týchto škôl, ktoré tvoria obrannú líniu ľudstva proti silám večného zla. Hoci vyháňanie diabla bolo vždy výsadou mužov – kňazov, sestra Ann je hlboko presvedčená, že exorcizmus je jej poslaním. Keď jej starší profesor potvrdí, že má naozaj zvláštny dar spoznať zlo, stane sa prvou mníškou, ktorá dostane šancu absolvovať tajomný rituál. Jej vlastná duša sa však ocitne v nebezpečenstve, pretože vyjde najavo, že s temnými silami už mala do činenia aj v minulosti. (Forum Film SK)

pornogrind

Pro horory o exorcismu mám celkem slabost. Navíc mě navnadil i trailer takže jsem očekával originální osvěžení do exorcistických vod. Nestalo se. Originální je tu pouze žena jako exorcista. Jinak jde o tuctovou, x krát viděnou podívanou. Popravdě jsem z toho hodně zklamanej a kdybych na to šel do kina(jak bylo původně v plánu) tak jsem vyloženě nasranej. Kdo neviděl tak za poslední pětiletku raději doporučím The Cleansing Hour (2019) nebo The Old Ways(2020). Oba tyhle filmy jsou rozhodně originálnější než tenhle slabej vymítačskej odvar. ()

Adramelech

Běžný exorcistický film obohacený o heterodoxní téma feminismu a se standardně naddimenzovanými okultními prvky, aby bylo na co koukat. Vždycky si kladu otázku, proč satanáši tak rádi posedávají křesťany, zatímco ateisté jsou vůči posedlosti zřejmě imunní. Také je s podivem, jak dlouho křesťanům to vymítání trvá a jak se u toho nadřou. Katolické vymítací formule v Rituale Romanum zabírají celkem 21 tiskových stran (vydání z roku 1752). Židovský rabín by to zvládnul levou rukou. Jméno JHVH má v astrálu totiž lepší zvuk než jméno Jehošua. ()

Martrix

Ďáblova kořist vcelku přesně odráží dosavadní zkušenosti tvůrců. Zappia je sotva průměrný scénárista a Stamm průměrný, ale relativně zručný režisér. Producenti se také pohybují spíše v mělčích vodách, ale budiž jim ke cti, že co ušetřili obsazením neotřelých tváří (v kombinaci s velmi otřelými polobéčkaři), to dali na solidní výpravu. Takže výsledkem je docela dobře vypadající horůreček, který vás ničím krom lekaček nepřekvapí, jen vás možná rozladí primitivním příběhem. Ono by nejspíš šlo i s tímto scénářem, udělat atmosferickou jednohubku, která by nejednoho fandu potěšila. Stačilo by vyměnit pěknou tvářičku Jacqueline Byers za nějakou jeptiškoidnější average..., udělat to celé ponurejší, komornější a špinavější. Když je to takhle napudrované, vyniknou hloupá místa, nedaří se udržet atmosféru a zbytečně přitažlivá jeptiška v kombinaci s pomrkávajícím kněžím, odvádí pozornost... . Navíc měli tvůrci potřebu potěšit feministky, které jistě těžko koušou fakt, že je církev samý pinďourkář a ženám je mnoho věcí zapovězeno. Myslím si to taky...proč by měl Bohdan ženám něco upírat...když můžou boxovat, proč by nemohly potírat démony. Nicméně aby to proběhlo bez odporu a dokonce s takovým nadšením ze strany církve, jako v tomto filmu...to by ani cool Franta nedovolil. V reálu by zatuchlá církev spíš dovolila knězům nosit tanga pod sutanou, než aby nechali mladou jepťu, někoho ovymítat. 50% ()

Aurus

7/10. Takže tohle je můj poslední film roku 2022 a musím říct že je docela solidní a upřímně párkrát jsem se lekl. Příběh je velmi dobrý, postavy jsou sympatické, hudba je výborná, atmosféru tento film má povedenou, napětí je zde docela časté, lokace jsou zájímavé a kamera filmu je fakt super. Doporučuji. ()

Psychor

Koukatelné, byť předvídatelné a úsečně jednotvárné filmové cvičení na téma vymítání, které sestává ze spousty žánrových klišé. Je smutné, že z českých kin prakticky zcela vymizely horory s ofenzivním potenciálem, které se dokážou lišit a vytrhávat publikum z navyklých stereotypů. Letos bohužel splňuje daná kritéria pouze Garlandův Men, za jehož uvedení vděčíme artové distribuční společnosti Aerofilms. Uvítal bych, kdyby se ostatní distributoři chytli za nos a adekvátním výběrem snímků znovu začali kultivovat divácký vkus (samozřejmě s ohledem na potenciální návštěvnost), tak jako tomu bylo ještě před pár lety, kdy se v multiplexech stály fronty na skvosty typu The Witch či Mother! Za pár týdnů se za tímto účelem setkám s jedním vysoce postaveným člověkem z Unie filmových distributorů. Uvidíme, jestli moje odborná kritika dopadne na úrodnou půdu... Jakožto zdejší hororový expert tak snímku Prey for the Devil uděluji dvě slabší hvězdy. ()

• Film sa natáčal v Sofii (Bulharsko) počas leta 2020. (Arsenal83)
  • Herec Ben Cross zomrel 18. augusta 2020 a natáčanie ukončil len desať dní predtým. (Arsenal83)
  • Název filmu se objeví až před závěrečnými titulky. (Amras)