Kenpú denki Berserk

• Japonsko 剣風伝奇ベルセルク (viac)
Japonsko, (1997–1998), 9 h 10 min (Minutáž: 22 min)

Zdevastovaným královstvím Midland prochází záhadný Černý válečník a bojuje s démony. Místo useknuté ruky protéza s opakovací kuší, v druhé ruce masivní meč velikosti dospělého muže. Po boji během odpočinku v lese vzpomíná na doby, kdy jeho jméno bylo Guts. Na doby války Midlandu proti říši Chuder, na své tažení s Midlandskou kumpanií Jestřába, žoldáckou bandou vedenou charismatickým albínem Griffithem, Bílým jestřábem. Griffith věří, že jeho osudem je stát se králem a tomuto osudu zasvětil život svůj i celé kumpanie, která ho oddaně následuje. Sledujme tedy s Gutsem jeho heroickou pouť za snem.

Anime seriál plný krve, války, intrik a bojů - středověká rytířská dark fantasy. Navíc dle mínění fanoušků seriál velice zdařilý, držící čestné 49. místo v databázi AnimeNewsNetwork (2.3.2007), a to i přes fakt extrémně častého využívání statické animace a dalších finančně nenáročných animátorských technik. (Subjektiv)

Corpsegrinder

Víc než dvě třetiny se skládají z celkem slušně zvládnutý fantasy řežby z válečnejch bojišť která až na pár vážnějších momentů nenaznačuje to že by se to nakonec mělo ubrat jiným směrem. Jenže pak přichází posledních pár depresivních dílů a obzvlášť ten poslední kterej je přehlídka totální beznaděje. Někoho možná zaskočí náhlej "konec" ale je jasný že anime sloužilo pouze jako propagace mangy a kdo se zde namlsal a chce vědět jak to bylo dál tak se musí pustit do čtení. Co však má anime navrch a bez čeho by to nebylo tak dobrý je Hirasawův soundtrack, těch songů je sice jen pár a někdo by mohl říct že stylově se do fantasy evropskýho stylu nehodí, ale já si to s jinou hudbou představit nedokážu. ()

Prochy38

Famózní seriál!!!! V anime nejsem zatím nijak zběhlý, ale tohle mi hodně sedlo. Po Elfen Lied, Claymore a Hellsingu další parádní manga. Hlavní postavy skvěle vypracované. Příběh, byť jen jeho jistá část, dokonale vymyšlený a parádně vykreslený. Styl seriálu je ohromující. Je vidět omezení v rozpočtu, ale seriálu to spíše přidává. Hlavní tah bych viděl v těch stop-obrazech. Ty nemají chybu a je to první kus, ve kterém jsem to kdy viděl, zatím i jediný. Hudba hodně dobře volena a přidává na síle okamžiku. Během dvou dílů jsem s dějem totálně splynul a už se jen bál posledních dílů. A přitom nešlo nekoukat. Obrovský zážitek. A jak se seriál vyvíjel, přišlo brutální epické finále. To byly dva poslední díly, které jsem dal snad na jeden nádech. Obrovská síla!!! U mě těžké nadšení! ()

Shimargh

Láska na první, druhý i třetí pohled, akorát je průser, že Berserk nastavil laťku tak vysoko, že každé další anime s tímto skvostem srovnávám což je nemožné samozřejmě...KULT ()

evil_ryu

Krásny seriál s vynikajúcov hudbou. Zanechal vo mne silný dojem. Po jeho konci som zostal slinať s dokorán otvorenými ústami a musel som si to riadne v hlave poupratovať, kým som mohol vypnúť PC. ()

Nirvanah

Láska na první pohled to opravdu nebyla – přece jenom tak častá statická animace není úplně user friendly. Navíc mi Berserk od pohledu vizuálně neseděl. Postupem času mi to už ale bylo úplně jedno, naopak, cítila jsem, že tahle forma sem prostě patří. Chtě nechtě vás začne Griffith a spol. fascinovat. Začnete polemizovat nad tím, co je správné, co ne; uhranutí se donutíte přemýšlet, proč vám běhá mráz po zádech, když k tomu zdánlivě není důvod. Navíc vás vývoj událostí po prvním dílu na chvíli tak nějak ukolébá, takže třebaže časem tušíte nějakou zradu, finále vám prostě otevře ústa a vyvalí oči. Přechod do temnoty, té pravé, je vskutku impozantní. ()

Risolutore

Dlouho jsem přemýšlel o tom, co se k tomuhle seriálu teď chystám říct, ale je to tak - vživotě jsem neviděl nic působivějšího, vživotě jsem neprožil silnější zážitek, vživotě jsem nebyl svědkem TAKOVÉHO vývoje postav, než u (hlavně závěrečných) epizod anime Berserk. ()

seipy

Na Berserk jsem se díval na doporučení od anidb a ani jsem moc nečekal od 14 let starého anime. Více jsem se mýlit nemohl. Ve chvíli, kdy jsem si zvykl na statickou animaci mě příběh pohltil způsobem, že jsem prožíval každičký okamžik s hlavními hrdiny. A hudba, i když je jednoduchá a opakuje se, je velice emotivní. Nechápu jak dokázali, že se člověk tak moc vcítí do jednotlivých postav a soucití s každým těžkým rozhodnutím, nebo se raduje nad každou vyhranou bitvou. Rozhodně ale toto temné fantasy posunulo mou příčku anime možností zase o něco výše. ()

Kontractor

Berserk je skvělá zaležitost..nebo by alespoň byl, nebýt věcí, které mu nelze odpustit. a to je: 1 a poslední díl. Protože tvůrcům došli finance, nebyli schopni anime dokončit, tudíž udělali rychlí závěr, který bohužel prvním dílem logicky vyvrací. Takže tvrdě naznačí divákovi: Přečti si mangu a nebo si nejak domysli, že z naprosto bezvýchodné situace se dá nějak dostat...Další zápory jako animace a kresba jsou pochopitelné vzhledem k roku vzniku a úsporám. Hudba mohla byt opravdu lepší a Caska by byla skvěla nebýt spatného navrhu zobrazení postavy... ()

Narciska

8 dílů čekání na vyšší smysl, na něco za tím, co by vyvážilo všechny ty démony, věčné kapky na skráních ukazujících míru stresu a současně neschopnost využít širší škálu výrazových prostředků a obrázky na hraně masochismu. Po 8 dílech nic a pokračuji v hledání seriálu, co mě chytne :) ()

godycz

ta "levna"animace mi prisla vyborna. prolinacky do staticke mangy. obcas mi vadilo to vecne opakovani jasne skutecnosti. ale v hlouby serialu, vyborny napad a presne jak to umi jen japonci, nic neni cernobile....kazdy ma svuj duvod...kazdy je sam sebou.... serial ma dokonalou hudbu a priserny uvodni song. ()

solid

S každým dílem, jsem to chtěl sledovat víc a víc a dozvědět se jak to dopadne. Ale po poslední části bych byl možná rád, kdybych to raději neviděl. První kinematografické dílo vůbec, které mne zhnusilo a nadchlo zároveň a to tak, že jsem to málem nedokoukal. Není to a ani nebude mé poslední anime, ale dám si chvíli voraz, protože tohle budu vstřebávat dlouho. Zatím nedokážu ohodnotit a nevím zdali toho budu schopen a to hlavně kvůli konci Casky. EDIT: Teď když vím jak pokračuje manga, je to jasných 5. Jsem fakt zvědavý jak to skončí. ()

Radek.SCH

Statické obrázky ani moc nevadí, hudba výborná (i když u fantasy bych čekal asi něco jiného), realismus jsem už dopředu nečekal, ale co si budeme povídat, i tak mě to strašně iritovalo. To si vážně tvůrci myslí, že by mohl s tak velkým mečem máchat víc než pět minut v kuse? A stovka chlapů zabitých jedním? A proč všichni ksakru stojí pitomě kolem, zatímco na něho jdou jenom dva, tři lidi? A proč bohajo na něho nevystřelí skutečnou salvu šípů? Ale u fantasy jsem si už zvykl, že je lepší radši moc nepřemýšlet... Ale oproti Conanovi, Xeně, Kullovi a dalším kravinám, má tohle aspoň dobrý příběh. Každá ústřední postava (ač animovaná) má lepší psychologii, než výše zmíněné tři „legendy“ dohromady. Jen trochu zamrzý otevřený konec, který tam je jen proto, že tohle je teprve první série, ale bohužel pokračování se asi nedočkáme. - 80 % ()

fr3ak

Už dlouho mě žádný seriál takhle nepohltil. Nebýt výborného scénáře, tak by šlo hodnocení dolů, protože ten konec je na pováženou.... ()

HDeer

Aj napriek menej nákladnejšiemu spracovaniu sa jedná o jedno z najhodnotnejších diel seriálovej kinematografie. Na základe vo väčšine prípadov presného spracovania Miurovej geniálnej predlohy sa teda šikovne dostávame do príbehu žoldniera, ktorého si osvojí charizmatický veliteľ mieriac priamo na svoj sen a to všetko prebieha prostredníctvom dvadsiatichpiatich autentických epizód, veľmi podrobne zachytávajúc detailnú psychiku postáv. Miestami som mal dokonca pocit, že seriál disponuje ešte lepšími dialógmi ako predloha. To všetko sprevádza neuveriteľná Hirasawova melódia, ktorá napriek jednoduchosti hravo triumfuje a celý svet temného stredoveku vrhá do akejsi mýtickej nálady. Veľká škoda, že seriál nepokračoval. ()

fablefavorit

Nejlepší kreslené fantasy a jedno z nejlepších anime vůbec. Berserk je dospělá, temná a hlavně brutální podívaná, která se s ničím nepáře a bez vyjímky trestá snad každého účastníka seriálu, ať už kladného či záporného, a někdy to dělá tak zvráceným a šokujícím způsobem, že i otrlejšímu divákovi z toho půjde mráz po zádech. ()

Hapretor

Úvodní hudba naprosto otřesná - spíš by se hodila do animáku od Lego friends - "Barbie hulí v campu u táboráku se svými kámoši" než do Anime, kde se sekaj těla vejpůl ... Konec naprosto debilní ... docela lituji toho času, který sem tomu věnoval ... ale pár dílů je opravdu záživných ... u mě průměr a na závěr jen zklamání ... jen na zabití času nic víc ... ()

asentra

Is the destiny of mankind controlled by some transcendental entity or Law? Is it like the hand of God hovering above? At least it is true that man has no control, even over his own will. ()

MartX

Animé, které nás zavede do stoleté války mezi Midllanským královstvím a Chuderskou říší. Ukáže nám osudy mladého válečníka, jehož osud přivede do kumpánie Jestřába, vedené charismatickým Griffithem, který si chce splnit svůj sen… Pro mě animé numero uno. Není to jen animé o muži s obřím mečem, litrech tekoucí krve a nespočetně zmasakrovaných vojáků. Když to člověk pozoruje, vidí zajímavé charaktery, které se postupně vyvíjí, lidskou touhu po moci a jak jsou někteří jedinci udělat cokoliv, aby dosáhli svých snů. Ačkoliv jsou dialogy v tomto animé důležité, není jich tam zase tak moc. Ve zkratce: hodně se to tam řeže. V celku má tento seriál pětadvacet dílů zhruba po dvaceti třech minutách. Z toho 70% soubojů (můj osobní odhad). O zvraty tu taky není nouze. V závěru určitě doporučuji fanouškům fantasy a myslím, že tímto dílem nepohrdne ani leckterý fanoušek animé. ()

Utero

Přiznám se, že příběhy se středověkým prostředím - rytíři, bitvy, meče, atd...nikdy jsem na to nebyl. Berserk je ale něco úžasného. Do nějaké zhruba desáté epizody jsem se do příběhu nemohl stále dostat, ale brzy na to jsem mu propadl. Guts a Griffith jsou ti nejlepší bojovníci ohánějící se svými meči jaké jsem kdy zatím poznal. Animace (jak už tu bylo mnohokrát zmíněno) je jednoduchá, ale tenhle příběh žádné nadupané efekty nepotřebuje. Guts, Griffith, Caska a další z Bílých Jestřábů vás provedou svým temným světem plného utrpení, nenávisti a smrti až k brutálnímu konci, který jsem absolutně nečekal...Ještě nesmím zapomenout na krásný indie opening a ještě lepší ending! (Na celé OST už se chystám!) Povinnost pro každého milovníka anime... ()