Claymore

Japonsko, 2007, 10 h 24 min (Minutáž: 24 min)

Claymore - z polovice človek, z polovice netvor. Vytvorené ako zbraň na zabíjanie príšer, z ktorých samy vzišli. Ich život ovládaný tajnou organizáciou nemá iný zmysel. Až raz... prišiel chlapec, vynorili sa spomienky a nalinkovaný scenár nabral nečakané obrátky. Ujala sa ho, a napriek všetkým nezomrela... pre neho. Ale on začína chápať, že svet, v ktorom žije, nie je len čierno-biely a zlo, ktoré sa tak snažili zničiť, má prekvapivo dobrú tvár, zatiaľ čo dobro bojuje čoraz podlejšie. Anime seriál z produkcie Madhouse Studios prináša netradičný pohľad na otázky dobra a zla, zabalený v sympatickom akčnom háve, odohrávajúci sa v alternatívnom stredoveku, kde vám prekrásne "Striebrooké čarodejky" ešte stále dokážu zasiahnuť srdce (veľkým mečom). Pozn. - Vďaka veľkej miere násilia a stále prítomnej sexualite nevhodné pre mladšie publikum... (mrksik)

SOLOM.

Země kde se děj odehrává, má 47 okresů, z nichž každý má přiřazeného jednoho válečníka (válečnici) Claymore, které odhalují a zabíjejí všechny hybridní bytosti Yoma…47 blondýnek, 47 válečnic, které jsou očíslovány dle svých schopností a dovedností, 47 je i naše hrdinka Clare se kterou budeme prožívat její strastiplnou cestu za pomstou. Jde opravdu o jedno z nejlepších anime, které jsem měl zatím tu čest vidět. Doslova jsem se na den a půl zažral do těch 26. dílů a nemohl se odtrhnout. Uchvátil mne hlavně samotný příběh, který měl sice tu a tam nějakou tu trhlinu, to nepopírám, ale jelikož jsem Mangu nečetl, nemůžu srovnávat. Pohlcen tímto světem, v němž nebezpečí a smrt číhá na každém rohu, jenž má nespočet podob a Yoma(s), kteří se s ničím a nikým neserou – no ony ani Claymore děvčata…Jako další velké plus vidím ve vzpomínkových pasážích, které skvěle doplňují děj – umřít tu může opravdu kdokoliv – však jsem ani nestačil počítat kolik Claymore bojovnic skončilo pod drnem – navíc se mi líbil nápad jejich proměny v Yomu, kterou musely mít pod dohledem. Dramatických chvilek, zrad, krve, bojů, nářků tu bylo nespočet, akorát jediné co mě trošku sralo, byla nevyváženost jednotlivých dílů. Patnáctiminutové souboje, při kterých odpadávaly končetiny, aby si je zas zpátky regenerovaly, po čase začali uspávat a ten konec taky nebyl zrovna nejšťastněji zakončený. Na druhou stranu soundtrack byl chytlavý a moc se mi líbil. Takže u mě převládá spokojenost. ()

Eddard

Po 26 dílech. Obrazově efektní slepenec poměrně provařeného příběhu o tom, jak se polodémonické lovkyně démonů vypořádávají se svými traumaty a démonskou podstatou. Na zabití času to není nejhorší a fanoušci soubojů na meče v nadlidských rychlostech si příjdou na své... ale to je samo o sobě málo. Dodatek: 26. díl byl tak příšerný, že musím hvězdu ubrat... nic patetičtějšího a přehnanějšího si už ani neumím představit. 40% ()

Subjektiv

Claymore, jak již bylo řečeno, je mixem přísad kvalitních i hrozných. Zajímavou volbou je prostředí světa, ve kterém lidé rozhodně nejsou na vrcholu potravního řetězce. Jedinou nadějí lidí jsou Claymores, bojovnice, z polovice ženy, z polovice démoni (nebo jiný přijatelný ekvivalent slova Youma :) ). Neoblíbené, ale potřebné. Claymore jsou tvořeny a ovládány tajemnou Organizací. A tu vidím první vadu seriálu. Když je ve fantasy seriálu něco tajemného, divák bývá zklamán, když mu nakonec ono tajemství není odhaleno. Že se nedozvíme mnoho detailů o světě Claymore, bych tvůrcům odpustil, ale Organizace, hlavní hráč... s tou nás měli seznámit více. Nedozvíme se ale i další věci. Jak je s poloprobuzením? Po čem vlastně toužil Easley a proč? To všechno je chyba scénáristů, kteří se zjevně ocitli v rozpacích, když zjistili, že do konce jim zbývá 8 dílů (po předchozích povětšinou dobrých dílech) a nic ještě nevyřešili. Místo řešení však nacpali zbytek seriálu souboji a rádobydojemnými scénami a v úplném závěru příběh nerozuzlili, ale loadnuli do stavu před oněmi osmi díly (s pár mrtvolami navíc). V poslední třetině mi navíc tvůrci dokázali znechutit postavu Rakiho do míry neúnosné a k mému překvapení podobně naložili i s Priscillou. Pokud jde o technickou stránku věci, Madhousovská statická animace mě osobně příliš neurážela a v některých chvílích si mi dokonce i značně líbila. Pravda je, že v temném seriálu Shigurui působí tento styl vhodněji, ale i zde je na co se dívat. Kresba je zdařilá, podtrhuje neveselou atmosféru světa. Ve výtvarném pojetí potěší některé drobné detaily, jako jsou emblémy jednotlivých Claymorek, či design některých Probuzených. Dávám slabé ****, s tím, že nebýt poslední třetiny, asi bych lepší ****. Nyní je čas zkusit mangu a doufat, že většina vad seriálu jí není vlastní. ()

Sokka_

Ten konec to teda zkazil.. Přišlo mi, že se hlavní postava až lehce vzdala svého hlavního cíle. Představoval jsem si to jinak. Všichni "zloduši" přežili a pár těch Claymore bylo nakonec ušetřeno:D V každém díle bylo mnoho informací a moc se toho dělo.. Příběh byl moc dobře vymyšlenej, hlavně schopnosti každé z Claymore. Anime zkouknuto za 3 dny. Don't cry, it will make your face even uglier. ()

Saraph

Z nějakého divného důvodu jsem Claymore strašně dlouho nechal jen tak rozkoukané. Mohly to být tak dva roky. Není to špatné anime, jen se mu prostě moc nedařilo mě skutečně zaujmout a nepustit. Je tu ale jeden zásadní průser, a sice scénář. Scénář tohohle anime je naprosto příšerný. To je samé „musím zesílit, víc, víc, víc, víc, víc!!!“ a „dal jsem slib, tak... tak.... tak!!“ (nedokončená věta, tj. běžné klišé obecně ve scénářích anime). Tohle je jen útržek z všemožně a nemožně opakujících se frází. Nápad Claymore je ale docela decentní i originální a příběh má hlavu a patu, takže určitě tím zase úplně nepohrdám, to by nebylo fér. Abych nezapomněl - hudba - opening a ending byly fakt chytlavé. ()

• Dne 28. května 2009 byla na motivy seriálu vydána i videohra s názvem "Claymore: Gingan ne Majo" od společnosti Digital Works Entertainment. (Hem.m)
  • Název pro postavy Claymore je odvozen od jejich typické zbraně, tedy dvouručního meče. Původně šlo o meč z 15. století, který používali skotští horalové nebo irští žoldnéři. Meč dosahoval délky až 140 cm, měl oboustrannou čepel s kovovou rukojetí potaženou kůží, která byla zakončena kulovitou hlavicí. Meče Claymore se postupně vyvíjely, až se z nich staly meče ozdobné. (Prochy38)