Berserk: Ógon džidai hen I – Haó no tamago

• Japonsko ベルセルク 黄金時代篇Ⅰ 覇王の卵 (viac)
všetky plagáty

Narodený z obesenej ženy sa sirota Guts dostáva do výchovy žoldniera. Napriek neľahkému detstvu vyrastie z tohto dieťaťa silný mladík a veľmi schopný bojovník. Jeho sila mu dovoľuje používať aj masívny meč, ktorý presahuje dĺžku dospelého človeka.
Pri jednom z mnohých vojnových ťažení spoznáva Cascu a charizmatického Griffitha, vodcu žoldnierskej Skupiny Jastraba a držiteľa záhadného prívesku - Behelit. Guts mu očividne padne do oka a stane sa jedným z nich. Medzi členmi družiny nájde skutočných priateľov a postupom času získa pozíciu ako Griffithova pravá ruka.

Toto je iba jedna kapitola príbehu z rozsiahlej manga ságy od autora menom Kentaro Miura. Veľmi temný fantasy príbeh láka stále nových fanúšikov, pretože dej nie je ani po vyše dvadsiatich rokoch od jeho uvedenia v roku 1990 stále uzavretý. V roku 1997 sa Berserk dočkal aj svojho 25 dielneho anime prevedenia, ktoré slávilo tiež veľký úspech. Po približne ďalších pätnástich rokoch sa dostávame opäť k anime, ktoré bude ale na rozdiel od svojho seriálového predchodcu rozdelené do niekoľkých dlhších filmov. Prvý z radu filmov, ktoré majú pokryť dej celej manga predlohy, bude uvedený v roku 2012. Nesie názov Berserk Golden Age Arc I: Egg of the Supreme Ruler a ako jeden z troch filmov nám zachytí časť príbehu „zlatého obdobia“. (Trip)

Arkanoid

Statické obrazy akcie boli pôsobivé, no OVA svojím 3D povýšila akciu a priestor na nový rozmer, ktorý je pre príbeh len výhodou. Súboje nabrali na adrenalíne, tváre bohužiaľ stratili zo svojej charizmy. Niektoré udalosti sú zbytočne zrýchlené, iné zasa trvajú pridlho bez pridanej pozitívnej invencie, ďalšie sú zasa vynechané a preto situácie pôsobia prekvapivo (zle) bez podloženia logickým dejovým oblúkom, z ktorého vyústili. Vybratá hudba tu kazí poetiku, na ktorú je fanúšik zvyknutí zo seriálu. Intenzitu rozprávania a napätie ničí rozprávanie súvislostí s udalosťou, práve keď sa tá udalosť odohráva. OVA medzi svojmi kladmi a zápormi dosiahla kompromis. Fanúšika poteší, ale radšej sa vráti k seriálu. ()

Hitman_47

Pro fanoušky Berserka, tudíž i pro mě, je tenhle projekt více než vítaný. Rozepisovat se o ději tady nebudu... řeknu jen, co mi vadilo. Animace a kresba je opravdu na vysoké úrovni a je to pastva pro oči.... ovšem jen do té doby, než převezme veškeré otěže CGI. Nevadí mi, když se v anime objevují "full-cgi" prvky.... ale tady to vyloženě bije do očí. Upoutávka na druhý díl ovšem vypadá, že by mohla být, co se CGI týče, ochuzena. Nicméně i tak je první film vynikající a určitě nahlodá Berserk-panice k tomu, aby zkoukli i naprosto excelentní původní anime z roku 97, nebo se pustili do šíleně rozsáhlé (a těžce detailní) mangy. ()

Hromino

Nový Berserk ve filmové podobě se mi popravdě nehodnotí snadno. Na jednu stranu je pravda, že jsem očekával horší výsledek, než jakého jsem se nakonec dočkal, ale stejně se většina chyb, jichž jsem se obával, že se ve filmu vyskytnou, nakonec opravdu vyskytla. V prvé řadě je to nová kresba, té jsem se bál nejvíc. Fobie z nové kresby – jo, to může znít divně, ale vzhledem k tomu, že mezi rokem vzniku původního seriálu a nového filmu je rozdíl patnácti let, jsem se docela obával toho, že si na tu velkou změnu v kresbě zkrátka nezvyknu a bude mému oku spíš na obtíž. Navíc po zkušenosti s novým alchymistickým filmem, kde jsem místy skřípal zuby nad onou podivnou kresbou, jsem k filmu přistupoval o to nedůvěřivěji. Smysl to mělo tak napůl. Ze začátku to bylo těžší překousnout, ale po půl hodině už jsem si naštěstí zvykl a i přes mysl stále zaplňující myšlenky ve stylu "vypadá to děsně CG", "Griffith tu vypadá fakt divně" nebo "zlatý původní seriál!" jsem si dokázal kresbu jakž takž užít. Přesto si stále myslím, že statickou animací zahlcený původní seriál má prostě lepší look. Ale dobře, to je jen osobní názor. Další věc, které jsem se obával a která se potvrdila: nedostatečné vykreslení postav a děje. Dobře, to je celkem logické. Stejně jsem však doufal, že bude mít snímek delší stopáž na to, aby zafungovala lépe chemie mezi postavami. Ona zkratkovitost působí místy opravdu jak pěst na oko a pochybuju, že by si mohla od diváka neznalého předlohy některá z postav během sledování snímku získat nějaké bližší sympatie. Nicméně si myslím, že pokud měl mít snímek přesně danou tuhle stopáž, pak to asi nešlo odvyprávět lépe. Ano, v rámci možností to po celkové stránce věci asi nešlo zpracovat nějak výrazně lépe. Pokud měl snímek fungovat jako jakýsi předkrm před chodem zvaným Neanimovaná část příběhu, případně jako takový keksík pro fanoušky původního seriálu/mangy, pak byla jeho funkce splněna na výbornou. Jen mě zamrzela absence původní hudby, resp. nějaké variace na hudbu Susumu Hirasawy z původního seriálu, která – co si budeme nalhávat – tvořila nemalou část prvotřídního zážitku ze seriálu. Dávám slabší 4*, nicméně druhá část mě zajímá, jelikož jsem ji měl v seriálu ještě raději než tu první. Tak jsem zvědav, jak si s tím tvůrci poradí. ()

Wysch

Inu... nedopadlo to špatně. Filmový Berserk je příjemný osvěžení pro fanoušky, pro neznalce předlohy je momentálně naprosto nicneříkající. Jak je vidět z hodnocení, dovedl bych si představit určitě pár věcí jinak a snad i líp, a rozhodně si myslím, že by bylo ode mě nefér, abych je nevypsal. Hlavní mínus vidím v nerovnosti tempa. První polovice je výborná, svižná a naprosto nechybí těch několik scén, které jsou pro celkové vyznění příběhu Berserka důležité- Divák se tak naprosto vůbec nedozví, že Guts je vlastně strašlivě zahořklý mladík, kteréhožto dětství ho změnilo v tak nedůtklivýho válečníka s obrovským mečem, ale jak jsem říkal, vůbec to ve filmu není (prozatím) potřeba. Trpět tak bude nový divák neznalý předlohy, divák, který se může podivit, proč Guts udělal to, co udělal, proč to odnesl Adonis a tak dál. Ale jak bylo avizováno, Berserk ve filmu je filmem pro fanoušky, a tihle fanoušci tahle vysvětlení nepotřebují. Nabízí se ovšem otázka, proč tedy vůbec film vznikl a vzniká celá série. Každopádně to, co strhává v mým případě hodnocení o hvězdu níž, je druhá polovina, která logicky ztrácí tempo s nástupem pasování Griffitha na rytíře. Tam, kde manga mohla nastolit jemnější tempo, protože ho prokládala stále stejně dynamickými obrázky a zaměřila se na detaily, tam film musí zkracovat, a vzniká tak logicky rozmělnější vyprávění s řadou mezer. Chybí jakýkoliv kontext s předcházející polovinou, u které ty chybějící mezery díky neskutečnému tempu skutečně nevadily. V druhé polovině vadí. Útěchou budiž to, že druhý díl vstoupí do mojí nejoblíbenější části Golden Age Arc. Animace... je dobrá. Nejsem kumštýř a můžu jen posoudit, jak je animace věrná předloze, a tady jen řeknu, že je. Sice se neobjeví rozpůlení koně, ale koně s useknutýma hnátama jo. Sice se neobjeví ta temnost Černého šermíře, ale to je logický, když film začíná vlastně až tam, kde už manga měla dávno nakročeno k termonukleární náloži kulervoucího fantasy příběhu. Barvičky jsou oukej a oukej jsou hlasy, dabing se poměrně povedl, byť místama jsem měl dojem, že je trochu odfláklej a nesedí k animaci (dvě místa by se našla). Skvělá je ovšem moderní animace postav, které už tupě nestojí, ale v pozadí něco dělají. No a hudba je dobrá, místama sice zbytečně japonsky kýčovitá, ale soundtrack má dvě tři slušné pecky, z nichž největší je bezkonkurenčně skutečně Blood and Guts :) ()

TomX2

Najväčšie nedostatky vo filmovej trilógie Berserka spočívajú v nie veľmi konzistentnom deji. Sedemdesiat minút na adaptovanie prvej tretiny seriálu je jednoducho málo, preto bolo mnoho vecí urýchlených, mnoho dôležitých informácií bolo podaných veľmi skratkovito, na niektoré sa dokonca aj vykašľalo. Stret s Griffithom a jeho kumpánmi nebol až tak silný, sympatie postáv sa tiež budujú celkom ťažko, spočiatku môže mierne odradiť vizuálna podoba a zamrzí tiež absencia podmanivej hudobnej stránky od majstra Hirasawy, ktorá hrala nemalú úlohu vo verzii z roku 1997. Dramaturgia bola v porovnaní so seriálovou verziou slabšia. Ale stále veľmi dobrá. Aj napriek všetkým nedostatkom (jediný nedostatok je v podstate ten, že verzia z roku 1997 je ešte lepšia, takže v podstate to žiadny nedostatok ani nie je) sa jedná o vynikajúcu záležitosť, ktorú som si neskutočne užil a prial som si toho dostať ešte viac. Berserk je jednoducho úžasný. ()