Batman začína

• Česko Batman začíná (viac)
USA / Veľká Británia, 2005, 140 min

Film opisuje začiatok legendy o tajomnom Batmanovi a zjavení Temného rytiera ako sily dobra v Gotham City. Sklamaný dedič tovární Bruce Wayne (Christian Bale) cestuje po úmrtí svojich rodičov po svete a hľadá spôsob, akým by bojoval s nespravodlivosťou a ako by obrátil strach proti tým, ktorí okrádajú bojazlivých. Po čase sa vracia späť do Gotham City a vzápätí vypúšťa do sveta svoje druhé ja, maskovaného bojovníka Batmana, ktorý používa svoju silu, inteligenciu a množstvo  technických vymožeností k boju proti zlovestným silám, ktoré ohrozujú mesto ... (TV Markíza)

Korra

Když se člověk dívá na Baleova Batmana, je mu o to víc smutno z nových filmů s Benem Affleckem. Liam Neeson se pro role mentorů narodil. Nejlepší film Nolanovi trilogie, protože ještě tolik nepřehání a netlačí na pilu. Film stojí na reálně pojatých charakterech, v tom je jeho síla. V dalších dílech už je to hlavně o vizuálnu. ()

mistr97

Batman začíná má všechny kvality, které by takový velkofilm mít měl a je důstojným začátkem trilogie s Christianem Balem, jenž věrně ztvárňuje hlavní postavu. Možná by se ve filmu našlo pár kýčovitých částí, ale hlavní děj, který ukazuje zrod Batmana, si celou dobu drží velmi vysokou úroveň a přitahuje pozornost diváka. ()

Johnny88

Zaručeně nejlepší Batman je Christian Bale. Jak tenhle tak i ty dva další filmy jsou naprosto skvělý. Ben Affleck mi k tomu moc nesedí a náš Edward ze Stmívání no.... uvidíme :D ()

Sejkorka

Chyba, že jsem tyhle nový Batmany načal od Temného rytíře, čili dvojky - veden žebříčkem oblíbenosti. Tedy, tenhle první díl mi mnohem více vyhovuje. Taky proto, že není tolik drsný a má lepší příběh. To postupné zdokonalování Batmanovy výstroje, retro do dětství, skvělý Michael Caine v roli Bruceho opatrovníka, neoblomná Katie Holmes. A Christian Bale ? Potrvidl přítomnost v mých TOP 10 oblíbených. ()

Fish8888

Nolan se svým repertoárem hereckých es, kterými obsadil skoro všechny role,svým dvorním muzikantem (tentokrát ještě v tandemu s další legendou) a především pak svou režií, kterou z příběhu tvoří destilát akce, napětí, ale i psychologie postav, která funguje zkrátka správně, tvoří mimořádně chytlavý úvod do dnes už legendární trilogie. Za vadu na kráse považuji jedině scénáristické pojetí protagonistova "uvědomění si", že jeho himalájští mentoři jsou zlosyni, resp. tedy to, jak se Brucovi povedlo spustit onen gigantický ohňostroj, skoro všechny při tom zabít a zároveň nezemřít. Do filmu po těchto stránkách takto propracovaného mi to přišlo trochu levné. Nolanovo novátorství se samotnou atmosférou a pojetím tohoto formátu mi nicméně nedovolilo sestoupit pod 5*. ()

teekanee

Pamatuju si, jak jsem na tenhle film koukal asi jako devítiletej na nově a byla to pro mě jedna velká nuda. Pořád se čekal, když už se tam ten Batman konečně ukáže a usnul sem těsně po bitce v docích. Mé dospělé já už tenhle film dokáže náležitě ocenit a opravdu musím říct, že tahle trilogie nemá slabý místo. Castingově je tenhle film opravdu výbornej, tady nenarazíte na slabší výkon. Akční scény jsou v tomhle díle asi nejlepší z celý trilogie a opravdu musím pochválit, jak se Nolanovi podařilo představit a nenásilně stvořit Batmana, jelikož v rukách méně schopného režiséra a scénáristy to mohlo vyznít dost trapně. 93% ()

HombreT

Od kedy som tento film prvý krát videl, mu vzdávam úctu. Momentálne som sa dopracoval do bodu, kedy jednoducho aspoň každého pol roka si pozriem celú trilógiu. Poznám to už skoro naspamäť, ale až teraz som si vlastne uvedomil, prečo je Nolan môj obľúbený režisér. Nepotrebujem tu rozvýjať myšlienku, že vždy to pojme nejako inak a práve tu inovatívnosť a pokrok žeriem. Ide o to, že ten človek vie vždy vystihnúť atmosféru. Že dokáže spraviť osudovosť umeleckého diela a to je presne to, čoho by sa mali držať aj iní tvorcovia. Neviem teraz presne, ako sa to technicky povie.....či je to výprava alebo nejaký iný odbor na VŠMÚ, ale tento chlapec to zatiaľ v každom filme dotiahol do dokonalosti. A preto dávam standing ovation, prajem všetko skvelé do budúcnosti a v neposlednom rade sa teším na ďaľšiu projekciu o pol roka :D ()

Foltest

Dlouho jsem se rozmýšlel mezi třemi a čtyřmi hvězdami, ale vzhledem k tomu, že ten film jsem si opravdu upřímně užil (ani nevím proč, ale fakt mě to prostě bavilo), dávám čtyři. Batman začíná je nesmírně povedený snímek, který ve vyvážené míře kombinuje filozofii s akcí. Především jde ale o neskutečně pohodovou jízdu, která baví diváka od začátku až do konce. Děj i motivace všech zúčastněných dávají smysl a divák chápe, proč se co děje. S povděkem kvituji také vedlejší postavy, kreré fungují skvěle, především idealistická Rachel s Batmanem skvěle interaguje a do příběhu se hodí. Ze závěru, kdy se Batman Rachel odhalí pak přímo dýchá epičnost, stejně tak jako z celé závěrečné akční sekvence. Prostě Batman začíná je skvělý film, jenž rozhodně stojí za zhlédnutí. ()

topol999

Co dodat.... Chris Nolan se opět vytáhl a vytvořil výborný film se skvělými herci. Ze série s Balem mám o chlup raději 2. díl. ()

notfilip63

Batman začína je tak dobrý batmanovski film ten príbeh a atmosféra je výborná. Hudba tiež je dobrá. Ten zloduch mi neprišiel až tak zaujímavý myslím toho z tou taškou na hlave. Tak 8/10 ()

A_Shearer

Komiksy jsou obecně trapný, tenhle osmdesátkovej mor ale Nolan překonává překvapivou dávkou temnoty a příběhem, který je samozřejmě mimo realitu, ale aspoň zasívá semínko pochybností. Hrdina/padouch Neeson tomu dává rozměr na víc. V rámci žánru ok. ()

honza.g

Špička v rámci žánru. Pohádka pro malé i velké, a pro ty druhé rozhodně víc než jen návrat do dětského světa fantastických příběhů v formě líbivého komiksu. ()

MatyRock

Začátek velkolepé trilogie. První filmový origin Batmana, díky kterému lze krásně pochopit motivace a minulost hlavního hrdiny. Nolan je výborný režisér, ale v tomto případě ještě lepší scénárista. Velké množství postav není na škodu, překvapivě všichni skvěle fungují a mají svůj příběhový oblouk. Veškeré herecké osazenstvo předvádí přinejmenším dobré výkony, v čele s Christianem Balem, který je ve všech polohách Brucova charakteru úžasný. Pěkně se také pracuje s ústředním motivem strachu, díky kterému lze pozorovat rozdíly mezi jednotlivými charaktery a jejich odlišný pohled na strach. Jedinou výtkou, k jinak dokonalému komiksovému diamantu, jsou velmi nepřehledné akční scény. 9/10 ()

iskander1210

Pozitivne: - prvykrat na velkom platne batman origins story - vynikajuce postavy nepriatelov - Ra's al ghul a Scarecrow - herecke vykony, najma : Christian Bale, Michael Caine, Liam Neeson - atmosfera filmu je velkolepa, stupnovanie napatia - hudba Hansa Zimmera sa dokonale hodi k atmosfere a funguje na 100% Negativne: - odklon od komiksov, zmenene stories - mne osobne chybalo viac z toho slavneho treningu batmana,ci uz fyzickeho, alebo vycviku detektiva ()

Lukango

Začátek jedné z nejlepších superhrdinských trilogií. Nolan nám tu naservíroval temný film s povedenou hudbou, kamerou, správným dávkováním humoru, poutavým příběhem, akcí, gadgetama (podle mě nejlepší batmobile ever), zvraty, zajímavými postavy a skvělými hereckými výkony. Za co bych ale filmu ubral, je to, že při pěstních soubojích s batmanem je příliš mnoho střihu a akce tak někdy působí nepřehledně. Druhou chybou je podle mě nepříliš uvěřitelná motivace hlavního záporáka, avšak Liam Neeson hraje na jedničku. To samé Bale, Murphy, Caine, Freeman, Oldman. Další věc je už jen detail, který jsem vždy při sledování filmu přehlídl, a to je ten, že stroj na vypařování vody, zázrakem nefunguje na člověka, což je divné, když se člověk zkládá z vody. Celkově se jedná o povedený superhrdinský film, který se nesnaží hrát na nic barevného a milého, a Gotham je díky Nolanovi temné zkorumpované místo. Známka: 7/10 ()

Matteo_

Christopher Nolan vytvořil své životní dílo na které může být právem pyšný. Nejlepší Batman ever? Ano! Christian Bale je jedním z nejschopnějších herců současnosti, role ve filmu Americké Psycho jen předpovídala, že se s tímhle hercem rád potkám v dalších filmech. Nezklamal mě ještě v žádném filmu. Tempo, dynamika, neskutečně poutavě napsaný příběh a hudba? Hudba by si zasloužila samostatný odstavec...snad tedy postačí jen připomínka, že filmová hudba ze všech dílů má v mém Spotify playlistu své zvláštní místo. Tento film ve mě probudil naprostou ''fan mánii'' k filmům, hrám a komiksům s Batmanem. Doporučuji všem, kteří to ještě neviděli! Moment...existuje někdo takový vůbec? ()

scenarista

Ch. Nolan sa rozhodol prejsť na určitý čas k DC a Batmanovi, pričom nakrúcal aj svoje diela. Urobil dobre. The Dark Knight trilogy je jedna z mojich najobľúbenejších sfilmovaných trilógií. Batman Begins je film opäť na vysokej úrovni. Predsa len je to Christopher Nolan. V prvej polovici sa dívame na progres Bruca Wayna, scény sa nádherne prelínajú - súčasnosť s minulosťou. Druhá polovica je o už úplne niečom inom... Wayne sa vráti do Gothamu aby navrátil mestu spravodlivosť a odstránil kriminalitu. Ako porazí mafiánsku skupinu Falconeho, ukáže sa nový "záporák". A už sa pomaly dostávame do záveru. Liga Tieňov, menší Plot Twist a je to tu. Finálna scéna. Batman víťazí a stáva sa hrdinom Gothamu. Klasický záver filmu, dokonale sfilmované, dramatická hudba. Nieje čo vytknúť.     | Cinematography: 9/10 | Plot: 8,5/10 | Characters: 8,5/10 | Acting: 9/10 | Music: 8,5/10 | Pacing: 9/10 | Ending: 8,5/10 | Overall: 9/10 | ()

Zemřel herec Tom Wilkinson

19.07.2023

Christopher Nolan odhalil svůj příští film

Christopher Nolan odhalil svůj příští film

09.09.2021

Režisér Christopher Nolan byl jedním z prvních filmařů, kteří se loni rozhodli vyzkoušet sílu kin během pandemie, když de facto vlastnoručně protlačil svůj snímek Tenet k letní premiéře. Místo… (viac)

Watchmen ve stylu Jokera?

Watchmen ve stylu Jokera?

05.01.2021

Dávno před tím, než komiksové Watchmen oživil svým seriálovým pokračováním scenárista Damon Lindelof (Ztraceni, Pozůstalí), nebo se o filmovou adaptaci původního komiksu pokusil Zack Snyder (Muž z… (viac)