Batman začína

• Česko Batman začíná (viac)
USA / Veľká Británia, 2005, 140 min

Film opisuje začiatok legendy o tajomnom Batmanovi a zjavení Temného rytiera ako sily dobra v Gotham City. Sklamaný dedič tovární Bruce Wayne (Christian Bale) cestuje po úmrtí svojich rodičov po svete a hľadá spôsob, akým by bojoval s nespravodlivosťou a ako by obrátil strach proti tým, ktorí okrádajú bojazlivých. Po čase sa vracia späť do Gotham City a vzápätí vypúšťa do sveta svoje druhé ja, maskovaného bojovníka Batmana, ktorý používa svoju silu, inteligenciu a množstvo  technických vymožeností k boju proti zlovestným silám, ktoré ohrozujú mesto ... (TV Markíza)

Franki69

Po těch estrádách s neonama a fosforeskujícíma barvičkama z devadesátek konečně dobrej Batman. Delší stopáž nevadí, zbývá dost prostoru i pro ostatní figury (Freeman, Irons, Neeson) a pro batmanův „výcvik“ v Himaláji. Do teďka to byly jen takové srandičky, které tu a tam ozdobili dobří padouši (Tomy Lee Jones a jack Nicholson), které ale za reprízu opravdu nestojí. Nolan tímhle filmem odstartoval kultovní minisérii a tu s nejlepším vědomím a svědomím doporučím celou. Ve dvojce je neskutečně dobrý padouch v podání zesnulého Heathe Ledgera a v trojce se s Batmanem nemaže Tom Hardy. Hodnotím na 3x95%. ()

Novko

Takhle má vypadat pravý Batman film. Řemeslník Christopher Nolan nezklamal a představil nám nejlepšího Batmana. Ano, říkám, že Christian Bale je lepší Batman než Michael Keaton. Pohled na děsivého Batmana mě strašně baví stejně tak i nechutně slizkej Scarecrow, kterého bravurně ztvárnil Cilian Murphy. Komiksové filmy, takový styl potřebují. 8,5/10. ()

PandyStraty

Začalo to naozaj úžasne a zostra. Pekný náhľad do psychiky Batmana aj Bruca. Podporené klasicky výbornou hudbou, v skratke úžasný zážitok. ()

PanPyzamo

Batman začíná je reboot z roku 2005, který si vzal na starost můj nejoblíbenější režisér Christopher Nolan a jako vždy odvedl perfektní práci. Do role Batmana zde nastoupil Christian Bale, což je záruka kvality. Batmanova pomocníka Alfréda se ujal Michael Caine. Další kvalita. No a takhle bych mohl jít kvalitou za kvalitou, až nám z toho vznikne vynikající film s vynikajícím příběhem s vynikajícím soundtrackem s vynikající akcí a tak dále. Prostě reboot se povedl a doporučuji zhlédnout. 8,5/10 ()

Kvidoland

Batman začíná a Batman Temný rytíř jsou u mě ty nejlepší filmy, co jsem kdy viděl. Myslím, že to nepotřebuje další komentář. ()

Frecerick

Máme tu první část Nolanovy trojdílné skládačky. Jediná scéna zde nepůsobí navíc, střih přeskočí všechno „nedůležité“ a pokaždé ihned vhodí diváka do děje. Díky tomu má film rychlé tempo a ty dvě hodinky a něco utečou jako voda. Hudební doprovod je zapamatovatelný a velkolepý… spolu s dalšími aspekty tak dokazuje, že už nejde o pouhou komiksovou, barvičkovou a šílenou podívanou. Tohle je pořádný blockbuster, který vůbec není jen pro izolovanou skupinu lidí (v tomhle případě fanoušky komiksů), ale užije si ho kdejaký milovník klasických akčňáků a, především v první hodině filmu, dobrodružných výprav kamsi daleko do Asie. Celý úvod a výcvik je jednou z nejlepších „tréninkových montáží“, jakou jsem kdy viděl. Trénink tělo na tělo je tu harmonicky propleten s hlubokými myšlenkami zprostředkovanými úžasným Liamem Neesonem, který jakožto Bruceův mentor funguje na jedničku. Právě díky němu je Batman po dlouhé době tou nejzajímavější postavou v Batman filmu, protože jsou nám poutavou formou ukázány jeho trable a to, že se musí nejdřív postavit vlastním démonům, než bude schopen začít s nápravou Gothamu. Rozpor mezi mentorem a žákem pak zapříčiní potřebný vývoj Bruceova charakteru a nesledujeme tak celou dobu toho „stejného člověka“, což ještě víc prohloubí náš vztah k němu. Kromě tohoto perfektního dua tu máme ještě komisaře Gordona (vlastně teprve seržanta, i když… ve výsledku spíš už poručíka), Bruceovu dětskou lásku a bojovnici za spravedlnost Rachel, a nakonec strašidelného Scarecrowa. Ti nemají ve filmu zas tolik prostoru, ale i přes to má každý svůj charakter, a tak není problém se s nimi během sledování „sžít“ a tím pádem si i užívat jejich přítomnost na plátně. Čestnou zmínku si ještě zaslouží Michael Caine jakožto Alfred, který je brilantní a každá jeho věta je jeden čistý průstřel za druhým. Děj samotný je ve filmu krásně vysvětlen, takže se v něm jen těžko ztratíte. Je ale pravda, že občas je něco vysvětleno opravdu až „pro debily“, kdy lidé doslova říkají „popis pracovního postupu“ záporákova plánu, ale nijak zvlášť mě to nerušilo. A takový je počátek jedné z nejlepších filmových trilogií všech dob. Žebříček všech celovečerních filmů s Batmanem najdete zde: https://sarden.cz/2021-04-13-0000/batman-vs-batman-usvit-batmanovosti ()

stanlyOu

Osobné, dramaticky zvládnuté, stále atraktívne aj pre ľahšie publikum a herecky veľmi sympatické. V komiksovej tvorbe sa málokedy podarí takýto prízemný a uveriteľný kúsok.   7/10 ()

Lendak

Okrem originálneho pojatia a hercov, tu reálne neje nič, čím by mal Batman Begins nejak výnimočný. Celé to je hrozne tiahle, nudné a skoro ničím zaujímavé. A aj keď tá prvá časť o strachu a psychike bola dosť zaujímavá, tak to nijak nevyzdvihuje. Bohužiaľ. VERDIKT: 6/10. ()

KajlQ

A proč padáme, pane? Abychom se naučili znovu se zvednout. Asi můj nejoblíbenější Batman. Proč? Mám prostě rád ten Batmanův progres, jak se se vším seznamujeme a Scarecrowa fakt žeru. Netvrdím že je to Batman nejlepší, ale nejvíce mi přirostl k srdci. Ve filmu vidíme celý lore za Batmanem a dostává se tu dost prostoru pro Bruce Wayne a tak můžeme poznat jeho osobnost a rozdíly mezi ním a maskou Batmana. Otevřený konec vás přinutí podívat se na úžasného Temného Rytíře. Herci jsou skvělý, obzvlášť Cillian Murphy, Liam Neeson, Christian Bale, Michael Caine. Nolan prostě ví jak udělat diváka spokojeným. 90% ()

v.indruchova

Je to hodně slušný film, více hodnotný něž z roku 2022, to je dno, s porovnání s tímto. Má to své chybičky, jako třeba vyznání lásky Rachel a její odůvodnění XD, scénář.. někdy to hold neodpovídá realitě. Souboje jsou hodně roztřesené a člověk nevidí úplně údery. Film je spíše dějový a má pro diváka cenné ponaučení, i když toto tvrzení zní jako klíšé. Vidím Begins po letech znovu a zvyšuji známku. ()

SaxGuy

Zrození temného rytíře. Komiksově nejvěrnější díl trilogie, z mého pohledu ale i nejslabší a i na spodku Nolanovy kinematografie. Film je podle svého témtu STRACHU strukturovaný do čtyř, což je však kromě brilantního úvodu také největší slabina díla. Záporáci jsou (i v porovnání s těmi z dalších filmů série) nevýrazní a celkově nemají jednotlivé příběhové části prostor dostatečně dýchat, neboť se musíme přesunout zase k další formě zobrazeného strachu. Pořád tam je ale ta svělá první třetina s prolínanými časovými rovinami, Bale s Cainem to neuvěřitelně táhnou, i díky skvělým dialozím, který jim sypou Nolan s Goyerem a Gotham dýchá atmosférou. V následujících dvou pokračováních to celé ale šlapalo ještě výrazně líp. ()

Super8martiN

Ocitneme se někde v asijském vězení, najednou jsme mezi ninjama a vykládáme si o pozici ohnivého tygra a horského geparda a celé je to protkáno nudnými rozhovory plných klišé. K tomu přidejte nemastnou neslanou přítelkyni od batmana a docela průměrný výkon Balea. Záporáci se nám střídají jako na běžícím páse a vlastně mě opět, jak to u Nolana občas mám, většina postav kromě skvělého Cilliana a Michaela Cainea nebaví. Naštěstí je to vše zpracováno s hezkým vizuálem a film má i světlá místa, ale i tak se pro mě jedná o průměrný akčnák s podprůměrnou akcí. ()

Bestfan112

Když jsem zjistil že Nolanova série Batman má na ČSFD skvělé hodnocení, tak jsem se na to chtěl strašně podívat, trvalo mi to asi tak dva roky než jsem se k tomu dostal, díval jsem se na něj v sobotu osmnáctého, a musím fakt říct, že se mi to líbilo, jako na Batmana fakt mistrovské dílo... Teď ohledně filmu řeknu, že tam dobře popsali Batmanovy počátky, třeba to jeho tragické dětství, anebo jak si vytvořil svůj vlastní oblek Batmana, jednak skvělá akce, hudba... Shrnutí: Tohle je zrovna jeden z mála Batmanů, kteří by mě zrovna bavili. PS: Hlas Batmana z Lego příběhu zní stejně jako z téhle filmové série. 11/10 ()

F2003F

Realisticky originálne poňatie Batmanovi, ako sa ukázalo, veľmi svedčí, rovnako tak serióznosť. Túto stránku, ale na plnej čiare dnes prekonáva The Batman, pretože dokázal vytvoriť ešte vhodnejšie vynikavú temnú atmosféru s väčším tónom blízkosti skutočného sveta. Batman Begins sa o to usilovne snaží, no vo výsledku sa aj tak nezaobíde bez neuveriteľne nadprirodzených prvkov s chabým pokusom o zabalenie do elegantného vizuálu bez kúska samostatnej intervencie v oblasti nového a odlišného vkladu do predstavenia superhrdinu. Film miestami pripomína staré klasiky ako napríklad Escape from New York a pôsobí príliš umelo, aj keď vytvára poctivo precíznu mozaiku charakterov. Situácie, v ktorých sa ocitajú (príchod Liama, výcvik, bitky) nenavádzajú na zdanie uveriteľnosti, ale naopak pôsobia pre príbeh samoúčelne a ohrane. Na atmosfére ani pútavosti inak nepoľavuje, drží si zaryto svojsky tmavý štýl a nevytvára pritom dojem trápnosti alebo vtipného nevkusu ako sčasti všetky predošlé výplody. Obsadenie fantastické, neprekážal mi nikto vrátane kritizovanej Katie Holmes , ktorá je len trochu bez chuti, ale nič nekazí. Mnohými miestami ma dej primäl uvedomiť si ako nápadne sa príbehy najznámejších komiskových postáv navzájom vykrádajú. 2005?? Po 20 rokoch stále bez straty na vizionárskej nadčasovosti vo význame pre inivátorske sfilmovanie komiksu. ()

zaack

Doufám že tenhle film viděl Joel Schumacher! Nedokážu si představit, že by to mohlo být udělané lépe (i když druhá půle je přeci jenom trochu horší). Christian Bale je jednoznačně nejlepší Batman. Caine a Freeman jsou cool, Oldman sympaticky kladný a Neeson + Watanabe jako záporáci - nezáporíci taky ujdou. Celkově comicsová pecka roku! ()

Zemřel herec Tom Wilkinson

19.07.2023

Christopher Nolan odhalil svůj příští film

Christopher Nolan odhalil svůj příští film

09.09.2021

Režisér Christopher Nolan byl jedním z prvních filmařů, kteří se loni rozhodli vyzkoušet sílu kin během pandemie, když de facto vlastnoručně protlačil svůj snímek Tenet k letní premiéře. Místo… (viac)

Watchmen ve stylu Jokera?

Watchmen ve stylu Jokera?

05.01.2021

Dávno před tím, než komiksové Watchmen oživil svým seriálovým pokračováním scenárista Damon Lindelof (Ztraceni, Pozůstalí), nebo se o filmovou adaptaci původního komiksu pokusil Zack Snyder (Muž z… (viac)