Klasické spracovanie príbehu šerifa Wyatta Earpa, jeho priateľa Doca Hollidaya a ich legendárnej prestrelky s gangom Clantonovcov v meste Tombstone. Wyatt Earp (Burt Lancaster) je zástupca zákona, Doc Holliday (Kirk Douglas) je bývalý zubár, teraz hazardný hráč s povesťou zabijaka. Napriek tomu sú priatelia, ktorí si navzájom v minulosti zachránili životy. Jedného dňa dostane Wyatt telegram od svojho brata Virgila, ktorý je šerifom v meste Tombstone. Má veľké problémy s rančerom Ikeom Clantonom, zlodejom dobytka, ktorý si však dokáže zaplatiť, aby bol zákon na jeho strane. Ale nie všetci muži zákona sa dajú kúpiť a tak všetko speje k situácii, kedy sa proti sebe postavia na jednej strane bratia Earpovci a Doc Holliday a na druhej strane Clantonovský gang. Ich legendárna prestrelka bola predobrazom mnohých filmov, medzi nimi napríklad Wyatt Earp s Kevinom Costnerom v hlavne úlohe, či Tombstone, kde ústrednú dvojicu stvárnili Kurt Russell a Val Kilmer. (STV)

Omnibus

Jedna z nejznámějších pistolnických přestřelek slavné éry Divokého západu, ke které došlo ve středu 26. října 1881 v arizonském pohraničním městě Tombstone, na pozemku Harwoodovy dřevařské firmy, naproti vchodu do O.K. Corralu. Na jedné straně stál marshal Wyatt Earp se svými bratry Virgilem a Morganem, k nimž se přidal i karbaník jménem Doc Holliday – nechvalně známý pistolník s již několika „zářezy na pažbě“. Proti nim tasilo zbraně šest mužů: rančeři, ale současně žádného zločinu se neštítící zloději dobytka bratři Clantonovi, bratři McLauryovi, Billy Claiborne a úplatný šerif Johnny Behan. Po prudké přestřelce zůstali v prachu ležet tři mrtví a tři těžce ranění. Ústřední dvojici tohoto dramatického příběhu vytvořily hvězdy stříbrného plátna Burt Lancaster v roli Wyatta Earpa a Kirk Douglas jako Doc Holliday. Za zmínku stojí též dvě osudové ženy hlavních hrdinů: Rhonda Fleming coby hazardní hráčka Laura a Docova přítelkyně Kate, kterou hraje Jo Van Fleet. Zajímavou vedlejší postavu ztvárnil i John Ireland jako nájemný zabiják Johnny Ringo. Co vlastně předcházelo tomu, že proti sobě stanuly s namířenými zbraněmi dvě ruky zákona? A kdo z deseti drsných mužů, zapojených do legendární přestřelky, skončil po tomto souboji na hřbitově obutých? _______ Jen po sobě čtu tento svůj popisek k filmu a hned zase cítím pach spáleného střelného prachu a svrbí mě prst na spoušti :-) ()

strougy

Velice povedené zpracování klasického příběhu, který se stal neodmyslitelnou součástí americké mytologie, jenž si pro sebe takřka ukradl elegantní Kirk Douglas jako karbaník a opilec Doc Holliday. Pohybuje se s grácií, vybroušené hlášky hází jako bonbóny a charisma by mu mohli dnešní herci jen závidět a ač Lancaster nehraje špatně, Earpa představuje jako klasického ikonického westernového šerifa s neochvějným smyslem pro spravedlnost a hrdost, přesto z toho vychází jako pouhá vedlejší postava, co funguje jako přihravač na smeč Douglasovým bonmotům. Stáří filmu na jeho kvalitu nemá vliv, naopak uzrál jako víno a řadí se tak do skupiny westernů, co by měl každý fanoušek vidět. ()

Anderton

Gunfight sa na prvý pohľad ničím nelíši od klasických westernov 50tych rokov. Na ten druhý si ale všimnete jeho odlišné vyznenie, keď mužský pohľad na vec, čiže česť, hrdosť a pýchu stavia až za hodnoty rodinné. Muž by mal stáť pri žene a starať sa o dieťa, nie chodiť osamelý po svete s pištoľou a čakať najneskôr do 35ky na smrť. Názory žien tu sú rovnako dôležité ako tie mužské a vyznievajú racionálnejšie. Škoda, že tvorcovia nedokázali tohto ducha rozprávania udržať až do konca a pripravili nám v podstate stopercentný happyend. Herecké majstrovstvo Douglasa a Lancastera musí potešiť každého ortodoxného fanúšika westernu, rovnako ako malá úloha Dennisa Hoppera, na ktorej osude najlepšie vyznieva posolstvo filmu. ()

Mariin

Western Johna Stturgese (m.j. režiséra Sedmi statečných) na motivy pravdivých událostí událostí o Wyattu Earpovi a Docu Hollidayovi je pojat zcela v duchu klasických amerických westernů. Spravedlnost a zákon proti lumpům. Atmosféra postupně houstne a místo je tu i pro lásku a skicovité vykreslení lidských povah. Velmi pěkně natočené: lépe než novější Tombstone. ()

nascendi

Mal som dobrý pocit pri opakovanom sledovaní tohto známeho westernu. Mohol som si detailnejšie pozrieť množstvo maličkostí, ktoré mu vytvorili dobré meno. A neboli to iba excelentní herci, dobre vystavaný príbeh a hudba Dimitri Tiomkina, ktorá nesklame. Bola to najmä atmosféra, ktorú vytvárali dynamické vzťahy medzi hrdinami a ich predstavami, ako sa má chovať muž v kritických situáciách. Pridal som jednu hviezdičku, aj keď nie úplne zaslúžene, pretože v ideálnom prípade by som dal sedem z desiatich možných. Ale na to si musím ešte počkať. ()

Arsenal83

Chválim, určite jeden z tých lepších westernov so správnymi drsňákmi Lancasterom a Douglasom a vhodným výberom herečky. Ohnivovlasá Rhonda Fleming sa v snímku len tak vyníma. Pre fanúšikov žánru povinnosť vidieť. ()

klerik

4* kvôli tomu, že zbožňujem Wyatta Earpa. Inak štandardný western, ktorý nie práve najpresnejšie (Morganova smrť) popisuje legendárny stret dvoch "bánd" (Earpovci určite neboli hrdinovia s čistým štítom :)). To, čo v ďaľších filmoch (WYATT EARP, TOMBSTONE) je len jedna scéna, je tu celý film, ale funguje to aj v takejto natiahnutej verzii. Absolútne finále mohlo byť "hrdinskejšie", no film ako celok poteší... ()

Chrustyn

Jedna z mnoha verzí příběhu o bratrech Earpových a jejich boji za spravedlnost. Tento příběh se věnuje převážně Wyattovi a přidává do hry zabijáka Doca Hollidaya. Nejedná se o špatný western ale tempo je dost vláčné a poravdě se zde vyjma závěrečné přestřelky mnoho neděje. Ale herci v čele s Kirkem Douglasem zachraňují film před nudou. ()

classic

Na tomto, podľa mňa trochu atypickom westerne, sa zišiel vskutku pozoruhodný štáb s hereckými esami v popredí, ale i napriek týmto superlatívom nemôžem zase povedať, že by som bol z tejto «sturgesoviny» extra nadšený, na jednej strane je zaujímavo nastavená psychologická rovina postáv: Wyatta Earpa a Doca Hollidaya, keď prvý by sa rád už konečne usadil a zavesil šerifskú hviezdu na klinec, že atraktívna Laura Denbow je dostatočným dôvodom, aby tak aj učinil, ale zatiaľ si musia ešte obidvaja počkať, pokiaľ sa tak i stane, a druhý príliš chľastá whiskey, a do toho aj strašne kašľe, že taktiež má dievča Kate Fisher, ale tú tak dlho ignoruje, až prechádza na zlú stranu ku banditovi Johnnymu Ringovi, ktorý sympatizuje s Ikeom Clantonom, čo disponuje horlivým bratom Billym, ktorý si nie a nie dať dohovoriť ! Našťastie i Wyatt má ďalších troch súrodencov, medzi nimi aj Virgila, ktorý ho raz požiada o pomoc... Schyľuje sa k neskutočnej prestrelke, ale mňa osobne veľmi oslovila i sekvencia s Shanghaiom Pierceom a jeho bandou. Dosť často som mával taký dojem, že všetci strašne dlho chodia okolo horúcej kaše, až som pomaly začal strácať samotný záujem o snímok, ktorý sa mi javil aj ako pomerne natiahnutý a rozťahaný, ale pre zmenu niekoľko záberov bolo veľmi intenzívnych, silných a dynamických. Summa Summarum: Ostávam mierne sklamaný... ()

BMW12

Na to, že to je z roku 1957, tak to má fakt dobrou grafiku. I když teda nevím, jestli jsem se náhodou nedíval na nějakou zremastrovanou verzi. Každopádně jedná se o velmi kvalitní western, je to prostě ten klasickej dobrej westernovej film. Líbil se mi příběh šerifa Wyatta Earpa a střelce Doca Hollidaye. Především Kirk Douglas byl ve své roli fakt dobrý. Jó Kirk byl pan herec. ()

Kimon

Westernový příběh Přestřelka u ohrady O.K. patří bezesporu mezi nejlepší westernové příběhy, které ve Spojených státech kdy vznikly. Žádný slaďák "ala John Wayne", ale pravý, nefalšovaný drsný příběh o spravedlnosti, zákonu či zlu a podlosti, ale také i o špetce lásky. Samozřejmě snesitelně zidealizovaný. Je to westernový příběh, který by neměl chybět ve filmotéce každého milovníka filmového divokého západu. Režisér John Sturges se nedržel starý zkostnatělých způsobů práce s herci a čb materiálem, ale přistoupil k dílu nadčasově. O tři roky později to ostatně znovu dokázal v režisérském křesle při natáčení nejúspěšnějšího westernu všech dob "Sedm statečných" (1960). Pro srovnání: v uvozovkách "pouhých" pět let zpět od vzniku tohoto snímku, vznikl western s názvem Vysoké nebe (1952). Dalo by se říct, že pět let není až tak velký rozdíl, aby to bylo nějak znát na rozdílu z hlediska porovnání kvality hereckých výkonů v obou snímcích, ale pokud máte možnost srovnat kvalitu hereckého podání u obou těchto westernů, když nehledím na rozdíl film černobílý - barevný, jeví se těch pět let dobou obrovského posunu ve filmové tvorbě amerických westernů a přesvědčivého podání jednotlivých herců. Řekl bych dokonce, že přestože vznikl snímek Přestřelka u ohrady O.K. v roce 1957, kvalitativně se vyrovnává snímkům o deset i více let mladším. Jsem tedy přesvědčen, že tento western si "barevné vidění" v tehdejších počátcích barevného filmování v USA dozajisté zasloužil. A přirozeně ten nejlepší a nejmodernější filmový materiál. Předpokládám, že při pozdější digitalizaci filmu bylo navíc provedeno i digitální "vyčištění" obrazu. Bravo. Škoda, že zůstalo tenkrát jen u Oscarových nominací. ()

Morholt

Westernová klasika, která nikoho znalého příběhu Wyatta Earpa a Doca Hollidaye nijak zvlášť nepřekvapí, ale rozhodně potěší. Ačkoliv je pravda, že mě trochu zarazilo, jak si Sturges pohrál se skutečností, ale z míry mě to nevyvedlo. Kromě Burta Lancastera a výborného Kirka Douglase zaujme i malá rolička mladého Dennise Hoppera. 80% ()

Lacike

Pre mna sa z toho vyklul najlepsi western o prestrelke u O.K. Corrale. Burt Lancaster ako cestny Wyatt Earp je charizmaticky a Kirk Douglas ma nikdy doteraz tak nebavil ako v ulohe Doca Hollidaya. Takisto ma potesilo, ze zaverecna prestrelka netrva zlomky sekund ako je zvykom vo westernoch od Sergia Leoneho ale niekolko minut. (To ze v skutocnosti ta prestrelka trvala iba par sekund mi je u prdele). Akcne sceny su pôsobive. Dialogy vtipne. Proste som sa nenudil ani na chvilu. Postupne zistujem, ze predtym ako westerny so svojou rozvlacnou stylizaciou ovladol Leone, tak boli vtipne a zabavne s dostatkom dlhych akcnych scen. 8/10. ()

argenson

Jeden kladný hrdina (Burt Lancaster), jeho sympaticky kontroverzní parťák (Kirk Douglas), dvě rádobyšmrncovní baby s vizáží barových kurev, papundeklové městečko, spousta desperátů a nijak objevnej příběh. Chtěl bych znát názor odborníků, jestli tahle Přestřelka patří do zlatého fondu kvůli hereckému obsazení nebo je to jenom jeden z mnoha westernů, jakých se tehdy v Hollywoodu točily desítky ročně. Mě to moc nebavilo. ()

MrCreosote

No, na čisté 4 hvězdy to není, film je ve své střední části poněkud rozvláčnější a nudnější, nicméně závěrečný ,,gunfight" a pánové Douglas s Lancasterem to nakonec z průměru vytáhnou. ()

liquido26

Určité menší výhrady bych sice měl, ale celkový dojem z filmu byl vynikající - svižný zábavný western se skvělým Kirkem Douglasem v roli Doca Holliadaye, který svým výkonem jednoznačně zastínil ostatní herce. ()

corpsy

Životný príbeh Wyatta Earpa má nespočet filmových spracovaní. Tento je o niečo krotkejší, ako moderné variácie, rovnako sa však môže pochváliť náležite hviezdnym obsadením a remeselne výborne spracovanou titulnou prestrelkou. ()

Zemřela herečka Rhonda Fleming

Zemřela herečka Rhonda Fleming

17.10.2020

Ve věku 97 let zemřela v kalifornské Santa Monice herečka Rhonda Fleming. Zprávu médiím předala její asistentka Carla Sapon. Hvězda Hollywoodu 40. a 50. let, později filantropka a výrazná tvář boje… (viac)