Klasické spracovanie príbehu šerifa Wyatta Earpa, jeho priateľa Doca Hollidaya a ich legendárnej prestrelky s gangom Clantonovcov v meste Tombstone. Wyatt Earp (Burt Lancaster) je zástupca zákona, Doc Holliday (Kirk Douglas) je bývalý zubár, teraz hazardný hráč s povesťou zabijaka. Napriek tomu sú priatelia, ktorí si navzájom v minulosti zachránili životy. Jedného dňa dostane Wyatt telegram od svojho brata Virgila, ktorý je šerifom v meste Tombstone. Má veľké problémy s rančerom Ikeom Clantonom, zlodejom dobytka, ktorý si však dokáže zaplatiť, aby bol zákon na jeho strane. Ale nie všetci muži zákona sa dajú kúpiť a tak všetko speje k situácii, kedy sa proti sebe postavia na jednej strane bratia Earpovci a Doc Holliday a na druhej strane Clantonovský gang. Ich legendárna prestrelka bola predobrazom mnohých filmov, medzi nimi napríklad Wyatt Earp s Kevinom Costnerom v hlavne úlohe, či Tombstone, kde ústrednú dvojicu stvárnili Kurt Russell a Val Kilmer. (STV)

jack_scott

Přes padesát let stará, ale zároveň nestárnoucí westernová klasika. Na snímku je jediné negativum pozvolný rozjezd, díky čemuž mu nedám pět hvězdiček, jinak jde ale v rámci žánru skutečně o klasiku, která by je jinak dostala. Obzvláště poslední třetina je skutečně povedená. Takhle tedy **** a 80%. ()

Gig

John Sturges se dvakrát vrátil k stejnému příběhu. Natočil pozdější Hodinu pušek a tuhletu Přestřelku u O.K.Coralu. Pokud porovnám oba filmy, vyhrává na plné čáře tento film. A musím říct, že je jeden z nejlepších filmů vůbec o Wyattu Earpovi. Ano, je tu dřívější Můj miláček Klementýna, je tu pozdějši Wyatt Earp nebo Tumbstone, a každý má cosi svého. Někde je svěly Doc, někde je ucelený příběh, někde jsou výborné hlášky. Tenhle má atmosféru Westernu. Má výbornou dvojku Earp-Doc - Lancaster a Douglas a výbornou hudbu z pera autora Rio Bravo či Eldorado. ()

Raz2

Ačkoliv western nepatří mezi moje oblíbené žánry, u tohoto jsem se docela dobře bavil. Celý film se točil vlastně jen kolem dvou postav - Wyatta Earpa a "Doca" Hollidaye, z nichž Doc měl v podání Kirka Douglase jednoznačně navrch. Těžko říct, jestli to bylo hereckým výkonem nebo jen přidělenou postavou. Kirk Douglas měl v postavě Doca určitě výhodu, jeho postava se během filmu vyvíjela, bylo zajímavé sledovat jak se pistolník pomalu a postupně začíná přiklánět na stranu zákona. Oproti tomu Burt Lancaster jako Wyatt Earp měl svoji úlohu předem danou. Když jsem si přečetl něco málo o historii téhle přestřelky, nějak jsem nechápal, proč zrovna tahle se stala tou nejslavnější přestřelkou na západě, ale každá kultura má svoje specifika. Tak jako tak byl to film, na který se dobře koukalo, který uměl pobavit a který rychle utekl. Když něco takového dokázal western, musím mu dát čtyři hvězdy (skoro by se chtělo říct jednu za každého z "mužů zákona" v přestřelce). ()

PTuranyi

Klasický western s námetom najznámejšej prestrelky. Doc Holiday je tu Wyattovi rovnocenným partnerom. Dobré herecké výkony a scenár. ()

Bogrant

Elegancia, hlášky, strelný prach, zopár mŕtvych a dvaja sympatickí hrdinovia. Sturges ako ostrieľaný westernový harcovník znovu bohate napĺňa v podstate všetky kritéria, ktoré sú potrebné pre dobrý pocit z pravého westernové pôžitku. Pri O.K. Corral sa pomaličky zahrieval, pri Siedmych statočných explódoval a definitívne to zaklincoval. ()

the_weaver

Netušil som, že môže existovať ešte väčší idealista než Old Shatterhand s Nedom Flandersom dohromady, dokým som nevidel Wyatta Earpa v tomto filme. Nielenže pevne veril v autoritu neozbrojených policajtov na divokom Západe, ale dokonca ani nedokázal zastreliť poblázneného mladíka, ktorý naňho mieril nabitou zbraňou! Nechápem, prečo potom robil policajta; veď to ako keby chirurga robil človek, čo sa bojí krvi. Keby takto "citlivo" postupovala NAKA, tak by sa na ministerstve doteraz vyškierala i tá zmaľovaná opica, čo s Kočnerom nekomunikovala ani priamo, ani sprostredkovane, ani osobne, ani prostredníctvom iných osôb, nijako!↵  Avšak vtedy, keď sa mal Wyatt najviac oprieť o zákon a ísť zatknúť (či zastreliť) vrahov a pašerákov s pomocou policajtov prinajmenšom z celého štátu, tak sa just rozhodne, že z toho radšej spraví rodinnú vendetu s prestrelkou na život a na smrť. To je teda tak "konzistentný" prístup, že aj bývalí SMERáci z Hlasu by sa snáď za podobné obracanie kabátov hanbili. No čo, hlavne, že pritom všetci Earpovci dobre vyzerali, majúc na prestrelku oblečené tie najformálnejšie saká, ktoré sa dali zohnať v celom Tombstone. Však to by bolo pre padavky, keby si obliekli niečo pohodlné, čo ich nebude obmedzovať v rýchlom pohybe.↵  Aký bol Wyatt upätý policajt, tak ešte päťkrát upätejší bol milenec. Jeho romanca s Laurou bola zďaleka najdrevenejšia, ktorú som kedy videl.↵  Bez pochýb najzaujímavejšou postavou tak bol Doc Holliday, ktorého stvárnil Kirk Douglas. Jednal so šarmom a viac podľa pravidiel než samotný Wyatt a neprehrával nielen v kartách, ale hlavne na scéne (na rozdiel od postáv okolo neho).↵  Smutné je tiež to, že žiadna vláda USA si doteraz nedokázala vziať príklad z Earpovej politiky obmedzenia nosenia zbraní; naopak, všetky vlády sa zhliadli v právach zbojníkov Shaghai Piercea. ()

Sopholojong

Navnadzujuce uvodne titulky s usiam lahodiacou heroickou pesnickou. Potom nejake konverzacky v baroch a narastanie napatia kazdou dalsou minutou. Vsetko podfarbene majstrovskou hudbou Tiomkina a upevnene preciznou reziou "westernoveho vlka" Sturgesa. Tuberacky lotor Doc, gavaliersky a spravnacky Earp, damska hracka pokeru, odvrhuta stetka a banda intriganskych pistolnikov. Friendly chemia medzi Lancasterom a Douglasom bravurna, zaistujuca polovicu zazitku. Zaverecna vybijana pri "ohrade" samozrejme highlightom filmu. ()

JARDAHONDA

Burt Lancaster a Kirk Douglas,jako Wyat Earp a John "Doc" Holliday,kteří se rozhodli společně zbavit arizonské městečko Tombstone bandy zabijáků vedené jedním z bratrů Clantonových..Po příjezdu do města se ocitají tváří v tvář nejhorším protivníků ,s jakým se,kdy setkali....proti nim stojí Ike Clanton a jeho drsný gang..Netrvá dlouho a ze vzájemné konfrontace se stává boj o přežití,,**** ()

PORTER44

Herecké výkony dvou hlavních představitelů výborný,ale příběhově slabota až moc měký western ve smyslu přestřelek až na závěrečnou přestřelku k žádné jiné nedojde když nepočítám ty pěti vteřinovky pár výstřelů a nic,když mělo dojít k přestřelce vždy se to nějak utlumilo a bylo to bez výstřelu. ()

honza.g

Klasický western, který vlastně nemá chybu. Je zvláštní, jak tyhle staré filmy udržují žánrová klišé na snesitelné úrovni. Dneska je děj žánrových filmů snadno předvídatelný. ()

A_Shearer

Zub času je mrcha a na filmech, které nemají jinak nic moc víc co říct, účinkuje dvojnásobně.Snaha o rozehrání ženských vztahů, na tu dobu patrně progresivní, příliš nefungovala, přestřelky taky ne, hlavní záporáci příliš odosobnění až v druhé části filmu. Herecké výkony nijak oslnivé. Jediné co z toho zůstane je notování písně a chuť nalít si whiskey. ()

Tucne.prasa

Kirk jedinečný, Burt nevýrazný, dej poslabší, ženy otravné, štúdiové kulisy ako krásna sladká spomienka na časy, ktoré sa už nezopakujú. ()

Petbrab

Takový ten western, kdy dobro a zlo jsou jasně ohraničené. Výborný Kirk Douglas a závěrečná přestřelka také měla grády. ()

Zemřela herečka Rhonda Fleming

Zemřela herečka Rhonda Fleming

17.10.2020

Ve věku 97 let zemřela v kalifornské Santa Monice herečka Rhonda Fleming. Zprávu médiím předala její asistentka Carla Sapon. Hvězda Hollywoodu 40. a 50. let, později filantropka a výrazná tvář boje… (viac)