Ramón je již 30 let upoután na lůžko a jeho rodina se o něj stará. Jediný pohled na svět mu umožňuje pouze okno v jeho ložnici. Dívá se na moře, na které se často plavil a na kterém utrpěl úraz, který zkrátil jeho mládí. Od té doby má jediné přání - důstojně ukončit svůj život. Jeho svět je však převrácen naruby příchodem dvou žen: Julie, právničky, která mu pomáhá v jeho úsilí legálně ukončit svůj život; a Rose, žena z vesnice, která se ho snaží přesvědčit, že život za to stojí žít až do konce. Obě ženy jsou zaujaty Ramónovou poutavou osobností a jsou nuceny se samy sebe ptát po důvodech, které ovládaly jejich životy až potud. Ramón ví, že pouze jedna z nich, která ho skutečně miluje, mu pomůže podstoupit tu poslední cestu. Pravdivý životní příběh Španěla Ramona Sampedra, který 30 let vedl kampaň za právo na euthanasii a za právo na svou vlastní smrt.

Film byl na MFF v Benátkách oceněn stříbrným lvem a také Volpi cupem za herecký výkon hlavního představitele, získal i Oscara za nejlepší cizojazyčný film. (oficiálny text distribútora)

classic

Von na more” , je presne tým druhom filmu, ktorý mi jednak strašne dlhú dobu doslova unikal medzi prstami, a najmä kvôli tomu som od neho očakával priam nemalé očakávania, ktoré sa bohužiaľ čilskému režisérovi a scenáristovi - Alejandrovi Amenábarovi, nepodarili naplniť do maximálne možnej spokojnosti, alebo aspoň tak, aby prevládala celková zamyslenosť nad samotným príbehom, keďže pojednáva o eutanázii, konkrétne o ochrnutom človekovi Ramónovi Sampedrovi, ktorý zhruba pred 28. rokmi, zrovna skákal šípku do mora práve vtedy, keď na to nebola absolútne vhodná doba, čo sa automaticky podpísalo i na jeho zdraví, o ktorom teraz rozpráva svojej advokátke-spisovateľke Júlii, ktorá sa o tom rozhodne neskoršie napísať pútavú knihu, alebo do deja sa tiež zapája i sympatická mamička Rosa, ktorá má na túto vec spočiatku trochu rozdielny názor, teda asi v takom význame, že život sa predsa (ne)oplatí žiť, i keď je dotyčný mrzákom, čím sa ho snaží prehovárať, aby neustále nemyslel len na smrť, ktorá zo snímku neuveriteľne sála ! V podstate po celý čas o nej až chorobne sníva, že sa mu to nakoniec aj splní ? A ktorá žena mu v tom ešte dopomôže, a či komplicov bude fakticky viacej ? Jestvuje potenciálna možnosť, že si to napokon rozmyslí ? To sa všetko určite dozviete !  / Filmový počin, ktorý je ovenčený množstvom výročných cien, medzi inými aj domácimi cenami Premios Goya, a to až rekordných 14 sošiek, vôbec najviac v celej histórii odovzdávania, tak skrátka vtedy má divák veľký pocit, že uvidí čosi naprosto fantastické, čo doposiaľ nikdy nevidel, no namiesto toho prichádzajú do úvahy najskôr akési rozpačité dojmy, aké sa na mňa zosypali, ako nejaká coloradská lavína. Rovnako sa mi to stalo aj s La Isla mínima, čiže tým pádom by som mal tieto španielske ocenenia brať s rezervou, pretože občas bývajú extrémne nadhodnotené ? Niečo pravdy na tom musí byť. Mimochodom, DP Javier Aguirresarobe a herec Javier Bardem, boli obidvaja vynikajúci, jeden pred kamerou, a druhý hneď za ňou. ()

triatlet

Příběh o eutanásii, lásce, životě odvyprávěný přepestře: listování fotek připomíná Ramonovo mládí, Ramon z pozice pozorovatele jedoucího autem, snové vize se prolínají se skutečností (polibek s právničkou Julií). Autoři dokázali mistrně načasovat jednotlivé pasáže; náznakem v rychlejší klipové podobě odvyprávěli dění jednotlivých postav, naopak dokázali působivě natáhnout intimnější pasáže (Ramon - Julie, Ramon - Rose, Ramon - otec, Ramon - synovec, Ramon - švagrová, Ramon - bratr...) Ve vážně laděném snímku je dobře načasovaná i pasáž s knězem, která alespoň na chvilku odlehčí film. Prostředník běhající mezi Ramonem a knězem se fakt musel zapotit. Jenoznačný názor na eutanazii nemám, ale v příběhu jsem jednoznačně fandil Ramonovi. Byla to jeho volba.Zajímavý komentář:Radek99 ()

heyda

Nejdřív jsem byl dost skeptický ohledně tématu, ale ti Španělé tomu dali takovou zvláštní atmosféru a několika scénami mě celkem vyrazili dech (např. jak vstane a odletí k moři). Škoda jen, že v určitých pasážích se to vleče a to zpracování trošičku připomíná Rosamundu. Ale je to kvalitní film, minimálně svým obsahem. 75% ()

Flego

Keď človek rozhoduje o svojom živote, má právo rozhodnúť aj o svojej smrti ? Komorný príbeh muža pripútaného na lôžko rozpútava vnútornú diskusiu v srdci diváka, diskusiu o živote a smrti. Ale i túžbach. Ako vo sne, keď vyskočím z okna a letím a letím... ponad zelené stromy, ponad šumiace more. ()

Sofia

Překrásný film o touze žít a o touze umřít...byla jsem na tom odpoledne, v kině nás sedělo asi 10 a slzeli jsme všichni do jednoho. ()

Janek

Krásné a dojemné, Javier Bardem podal neuvěřitelný výkon. Zvlášť krásná scéna je, kdy vyletí z lůžka a letí k moři. ()

becki_tu

Další působivé existencionální drama z takřka bezedné truhly filmových lahůdek španělské kinematografie. Tenhle film vám nedá žádnou konktrétní odpověď. Jen vás nechá v klidu hloubat, přemýšlet a soucítit s hlavním hrdinou, který dokáže, i přes své pevné odhodlání ukončit svůj život, dávat lidem novou chuť do života. Líbí se mi, že pohled na tak citlivé téma, jakým je eutanazie, je podán nenásilně, srozumitelně a hlavně z pohledu obou stran. A ani u mě se to nakonec neobešlo bez několika slz. 75% ()

vypravěč

Herectví Javiera Bardiema, jenž mě oslovil již v jiném biografickém snímku Než se setmí, je odzbrojující i tehdy, představuje-li hrdinu nanejvýš tělesně indisponovaného, jakým je Ramón. Ze záběrů na jeho tvář, ze znění jeho hlasu by se nezasvěcený mohl domnívat, že jde o drama nesmírně vitálního a otevřeného muže, laskavého a bdělého a úspěšně překonávajícího tragický životní otřes, a ne o studii hluboké tragédie trhliny mezi představou o životě a jeho krutým darem. Kdo by se zde odvážil soudit? Na to režisér odpovídá jednoznačně a naneštěstí dosti tendenčně a právě všechny hrdinovy střety s jinak smýšlejícími vyznívají hluše, předpokládatelně – nikdo nedokáže hrdinovu přesvědčení smysluplně vzdorovat, a ten tak nemusí své rozhodnutí znovu přehodnocovat. Nepodněcují jej k tomu ani nová hluboká přátelství. Především komorní scény niterného sblížení s advokátkou Julií se přitom zdají osvěcovat nové životní cesty, ale i kamarádská a vitální Rose má ve své spontaneitě a prostotě sílu něco nového začít. Lze litovat, že obě ženy vstoupily do jeho života příliš pozdě – v čase, kdy mu vtiskla formu ona nevůle setrvávat nadále v nesvobodě, ve vězení vlastního těla. Amenabár vypravuje citlivě a decentně a například způsob, jakým integruje Ramónovy sny a představy do reality, napovídá, že by býval mohl příběh dovést i k opačnému konci, aniž by oslabil jeho jímavost. Nebýt ovšem holé skutečnosti, kterou film tlumočí. ()

Handle

Jako zamyšlení o eutanazii je to fajn, ovšem čekal jsem, že mě film dojme a to se k mému překvapení vůbec nestalo. Prostě jsem "jen" sledoval zajímavý a silný příběh, pěkně zahraný i zrežírovaný, ale nic, co by mě "dostalo". Avšak mimochodem: na "létající scény" bych mohl koukat hodiny a hodiny. Nádherná kamera... 3,5*. ()

BoPo

Keď si budete robiť srandu z Oscarov, tak jeden z frkov ktorý určite použijete bude ten, že stačí natočiť film o mrzákovi (duševnom či fyzickom), namaskovať herca na nepoznanie a máte to doma. Mám rád španielske filmy (seriály), Bardem ma zatiaľ svojim výkonom nesklamal, tak prečo nevystúpiť z komfortnej zóny? Bardem si svoje renomé udržal. Vizuálne skvelo upravený, ale zabodoval hlavne prejavom, ktorým napriek obmedzeným možnostiam, vyjadril všetko potrebné. Príbeh skôr TV rozmerov. Za najsilnejší moment filmu považujem záverečnú hádku medzi bratmi. Fajn na zamyslenie sa, ale že by som túžil vidieť znova, tak to určite nie. Ak chcete príbeh o nezvratnosti osudu, tak si dajte radšej Vzpomínky na lásku. ()

bouncer

Oscar za nejlepší cizojačný film už o něčem mluví. Stále si sice myslím, že nominace za Španělsko (a nejspíš i ten Oscar) měla patřit Almodóvarovi, ale s tím nic nenadělám a kvality tohoto snímku musím ocenit. ()

jahol

Velmi silné a neskutečně živé zpracování tématu dobrovolné smrti a nedobrovolného uzavření silného ducha do nefunkčního těla. V kontaktu se smrtí paradoxně poselství o tom, co nás činí živoucími lidmi. Filmařsky dokonalé s neuvěřitelným výkonem Javiera Bardema v titulní roli. ()

corpsy

Rozporuplný námet, ktorý je zaobalený do najnezvyčajnejšieho milostného trojuholníku, aký som mal možnosť vo filmoch zhliadnuť. Láska má naozaj mnoho podôb a vyústení. Perfektne zahraný a veľmi emotívny snímok, ktorý sa dotkne každého, ktorý emócie neneguje, ale odovzdáva. ()

curunir

,,PREČO SA STÁLE USMIEVAŠ, RAMON?" ,, KEĎ NEMÔŽEŠ UTIECŤ, A KEĎ SI NEPRETRŽITE ZÁVISLÝ NA OSTATNÝCH NAUČÍŠ SA PLAKAŤ SMIECHOM." __ Pôsobivá ľudská dráma na veľmi aktuálnu tému sa nevyhýba najrôznejším aspektom života ťažko postihnutého človeka. Amenábarova réžia je remeselne veľmi dobre zvládnutá, výborný výkon tiež podáva Javier Bardem, no miestami sa ,,volanie mora" akosi stráca pod nudnejšími pasážami, ktoré sú často i veľmi pesimistické a uslzené. O to pôsobivejšia je potom posledná scéna na posteli. Pochváliť tiež treba krásnu hudbu o ktorú sa postaral sám režisér a len úplne nechápem tej oscarovej nominácii za make-up (okrem toho film dostal ďalších 59 rôznych ocenení vrátane 14! španielskych filmových cien Goya). ()

Philippa

Zvláštní souhra , že dnes se všude v mediích euthanasie probírala , jako by to bylo načasované. Ale jak říká Katri to sem nepatří.... Musím říct ,že mě se toto provedení líbilo. Javier byl jako vždy okouzlující a bezchybný. Finální scéna tedy zrovna krásná nebyla a věru myslím , že to byl dobrý tah. Ne , nelibuji si zrovna v tomto , ale kdyby usnul navždy s libým úsměvem na tváři , tak bych bulela ještě teď a zlobila bych se na režiséra , že mě před spaním takhle rozloží. Takže dnes odcházím spát a budu přemýšlet o proti sobě stojícím větám... Svoboda jež bere život, není svobodou. X Život jež bere svobodu ,není životem. ()

Terminus

Téma filmu a především pak jeho zpracování je často bagatelizováno pod označeními jako "slzavý doják" či "film pro babičku". Neprávem. Režisér (původem z Chile) totiž téma euthanasie vypodobňuje podobně jako Mike Leigh podal potraty ve skvostném díle Vera Drake . Amenábarův postoj je jasnější než Leighův, ale dílo není pamfletem pro či proti, režisér neagituje. Film je v prvé řadě příběhem jedinečného lidského osudu a toho, jak tento ovlivnil osudy jiných (blízkých). Stejně jako v Leighově díle je možná nadměrná pozornost věnována představiteli hlavní role, a to navzdory tomu, že i vedlejší party jsou rozehrány skvostně (bratr opovrhující Ramónovou touhou po smrti). Nejsilnějším momentem filmu je hrdinův fantaskní rozlet nad krajinou - je to moment, který nade vše vystihuje jeho spoutanost a touhu po jejím konci. Ano, Ramón je postavou šarmantní a ve své paralýze i důstojnou. Právě jeho důstojnost ho však vede k touze po smrti, jejíž umožnění pro něj znamená kritérium lásky jeho bližních i žen, které jej milují a obdivují. Hlas moře je oslavou života jako "rozletu do světa", ne jako nenaplněného přežívání. Když Ramón putuje na soudní slyšení, divák pochopí, proč odmítá živoření na vozíku. ()

Krt.Ek

Jeden z filmů, který mě zklamal. Vzhledem k tématu jsem očekával jasný útok na pět hvězdiček, bohužel tomu tak není. Celý film mě nechal emočně chladným a to je u filmu, který by mě měl dohnat k slzám špatné. Navíc mě jedna postava svým chováním štvala. Schválně jestli uhádnete která? Ale abych jenom nekritizoval, musím pochválit režisérův chytrý odstup. Amenábar jenom popisuje, nenutí nás plně souhlasit s euthanasii a vlastně nám dává vybrat na čí stranu se postavíme. Ví, že asi budeme sympatizovat s Ramónem, ale nenutí nás k tomu. A to se mi líbí. 60% ()

SaNcHeZ_cz

Skvěle zrežírovaný, výtečně zahraný psychologický příběh, kde Amenabar opět dokazuje svůj neomylný cit bez ohledu na žánr a Bardem přesvědčuje, že se jedná o jednoho z nejnadanějších současných herců. ()

Amenábarův scenárista točí sci-fi

Amenábarův scenárista točí sci-fi

16.03.2015

Mateo Gil, několika cenami Goya oceněný španělský spoluscenárista tří filmů Alejandro Amenábara – konkrétně Otevři oči, Hlas moře a Agora – se poslední roky pokouší i o režii. Po dobře přijatém… (viac)

Rachel Weisz se vrací do Egypta

Rachel Weisz se vrací do Egypta

15.02.2008

Ten Alejandro Amenábar je ale tajnůstkář! Tvůrce Těch druhých a oscarového Hlasu moře o sobě dlouho nedal slyšet a teď se najednou vytasí s historickou podívanou, která se s rozpočtem 73 milionů… (viac)