Ramón je již 30 let upoután na lůžko a jeho rodina se o něj stará. Jediný pohled na svět mu umožňuje pouze okno v jeho ložnici. Dívá se na moře, na které se často plavil a na kterém utrpěl úraz, který zkrátil jeho mládí. Od té doby má jediné přání - důstojně ukončit svůj život. Jeho svět je však převrácen naruby příchodem dvou žen: Julie, právničky, která mu pomáhá v jeho úsilí legálně ukončit svůj život; a Rose, žena z vesnice, která se ho snaží přesvědčit, že život za to stojí žít až do konce. Obě ženy jsou zaujaty Ramónovou poutavou osobností a jsou nuceny se samy sebe ptát po důvodech, které ovládaly jejich životy až potud. Ramón ví, že pouze jedna z nich, která ho skutečně miluje, mu pomůže podstoupit tu poslední cestu. Pravdivý životní příběh Španěla Ramona Sampedra, který 30 let vedl kampaň za právo na euthanasii a za právo na svou vlastní smrt.

Film byl na MFF v Benátkách oceněn stříbrným lvem a také Volpi cupem za herecký výkon hlavního představitele, získal i Oscara za nejlepší cizojazyčný film. (oficiálny text distribútora)

berusche

Pan Amenábar zvádl bravurně podat příběh, který je určitě emocionálně nabit! Problematika eutanázie rozhodně bude aktuální ještě dlouho. Hereckému výkonu hlavního hrdiny se taky nedá moc vytknout. Takže, co mi vlastně vadilo, že? Vadila mi možná linie psaní knihy, podle mého, ne nezbytně nutná. Také mi vadilo, že prostředí nedává tušit příběh a že symbol moře je odbyt. Vadilo mi, že je to snaha o statečnější kopii filmu, ve kterém se americkému malíři stane to samé a řeší ten samý problém (název mi bohužel vypadl, ale je to starší film cca o pět let). A tam je to poněkud s většími emocionálními zvraty, které mi tu schází. Vychází mi z toho, že se z tématu dalo vydolovat daleko více a je to trochu ochuzené, nakonec ani závěr vás vlastně nepřekvapí. ()

Martin741

Alejandro Amenabar boduje na celej ciare! Natocil genialny film, ktory je hereckym koncertom Javiera Bardema, ktory hra cloveka absolutne priputaneho na lozko. A moze pohybovat len hlavou. Nadhera za scenky, ktore spustili vodpoad slz. 88 % ()

Hees

Veľmi silný film so silnými otázkami a správnymi argumentami. Každý sa prikloní na inú stranu a každý by chcel v tomto rozhodovať za iných ľudí, v ktorých situácii ešte nikdy nebol. Každá individualita ľudského pôvodu nesie zodpovednosť hlavne za seba a preto nakoniec tento film kladie oveľa viac otázok ako ich dokáže zodpovedať. To mi samozrejme nevadí ja si rád prídem na odpovede aj sám. Mar adentro má aj poetickú hodnotu a pravdepodobne je more symbolom slobody. Zaujala ma v tomto filme hlavne hra s kamerou a niektoré scény sú z tohto dôvodu ešte silnejšie. Najmä zaostrovanie a rozostrovanie kamery bolo úžasné a jedna scéna sa mi dokonca páčila len za to. Ramón (hlavný hrdina) má výborné argumenty a to hlavne pri rozhovore s kňazom. Akú hodnotu vlastne má ľudský život a komu patrí? Pri rozhovore s iným človekom, ktorý má iný názor v tomto ako vy sa nedá vyhrať, pretože každý človek má svoju pravdu a vyvrátiť niekomu pravdu je ťažké (nemožné). (Hodnotenie 4,5) ()

wampilenka

Dopadla na mě existenciální tíha z morálně závažných otázek. Kde berou lidi právo vydávat špatné knihy proto, že autor je mrzák? (A než mě obviníte z cynismu, zamyslete se nad tím.) __ Naštěstí to je jediný problém, který autor snímku řeší bez diskuze. Naštěstí to je jediný problém, který autor autor řeší. U těch ostatních předkládá různá pro a proti a neprotežuje názor jedné postavy. Sice je pozornost zaměřena na hlavní postavu (to se ve filmech občas stává), ale snímek nás nenabádá, nenutí, abychom s ní souhlasili. Tohle myslím jednoznačně potvrzuje poslední scéna, kdy po pěkně pronesené řeči -- SPOILER ALERT! -- Ramón zcela neromanticky a neestetizovaně zemře, zatímco stále běží kamera, kterou neovládá lidská ruka, natož mysl. ()

tomtomtoma

Pozoruhodný film. Je to takové filozofické a psychologické drama života, na který pohlíží z několika stran a úhlů. Bere ho do dlaně, aby ho zahřál, aby ho pohladil, aby ho konejšil, aby ho obejmul, aby ho zmáčknul, aby ho rozlámal, aby ho zmuchlal. aby ho znovu pohladil a políbil. Dívá se na život, aby se mohl podívat na smrt, aby se s ní smířil a vyrovnal a přijal a zvolil. Ramón Sampedro (skvělý Javier Bardem) ve své obdivuhodné volbě a obhajobě dobrovolné smrti. Jako vykoupení z radostí života, na které nedosáhne. Jako vysvobození z bezmocnosti a nedobrovolného znehybnění. Jako potrestání za jeho omyly a chyby. Jako životní náplň a touha. Jako filozofický a životní postoj. Z dalších rolí: právnička Julia (šarmantní Belén Rueda), s nedobrou budoucností, prostá a živelná Rosa (zajímavá Lola Dueñas), plnící Ramónův sen, obětavá a starostlivá Manuela (Mabel Rivera), Ramónova švagrová, nerudný Ramónův bratr José (Celso Bugallo), nechápající bratrův úmysl, veselá pomocnice Gené (Clara Segura), Ramónův otec Joaquín (Joan Dalmau) a Ramónův dospívající synovec Javi (Tamar Novas). Pozoruhodné, silné, působivé, pulsující, filozofující, plné života i touhy po smrti. ()

C0r0ner

Moje oblíbená Belén Rueda a podobnost s Nedotknutelnými samozřejmě znamenaly, že pro mě Hlas moře byl povinností. A musím říct, že jsem rozhodně nesáhl vedle. Bylo to sice malinko delší, ale příběh byl pořád ještě tak silný a drsný, že bylo pět hvězdiček jistých. K tomu přidal Amenábar špičkový závěr; přesně takhle by měly filmy podle mě končit. 90% ()

danecek24

62. Zlatý Glóbus za rok 2004 - cena (1) - *Nejlepší cizojazyčný film - Španělsko + nominace (1) - Nejlepší herec (drama) - Javier Bardem ()

zette

Vyborny filmovy pocin o cloveku a prava vzit si svuj vlastni zivot. Hlas more nespada do zadneho patosu i pres citlivost tematu. Skvela rezie a vyber hercu. Kazda postava je vytecne zahrana (za vsechny vyzdvihnu Bardema a Duenas), krasne dialogy. Sen, kdy Ramon leta nad krajinou Galicie je jako by vypadl z mych letajich snu, az me zamrazilo! Spanele si drzi dlouha leta vysoky standart ve filmove produkci. ()

Flynn

Prijde mi, ze skoro kazdy velky herec, nebo alespon z mych oblibenych velikanu, si strihne roli cloveka s nejakym postizenim (fyzickym, ci mentalnim). Napr. Hoffman, Day Lewis, De Niro, Sean Penn a mnoho dalsich. Bardem to zvladl na vybornou. Evropske podani je takove komornejsi, o to vic muze divak hlavni postavu vnimat. ()

WolfR

Komorní drama, které se opírá o závažnou otázku a mistrný výkon Javiera Bardema. Palec nahoru pro Alejandra Amenábara. Takhle silný a emotivní film jsme již nějakou dobu neviděl! 5 hvězd. ()

majo25

Film nie je len o slobode rozhodnutia a práve na život, ale aj o filozofických otázkach samotnej existencie, či skôr bytia. Prináša iný pohľad na proklamovanú vec a môžno aj podsúva kampaň za legálnosť eutanázie, aj keď to nie je jeho hlavný cieľ. Spracovanie je fajn, veľmi sa páčili napríklad snové výjavy. Príbeh je tiež fajn, aj keď neostáva v pamäti nejako dlhšie, asi ma až tak noslovil, resp. aspoň u mňa forma mierne prevážila obsah. ()

campix

Hluboká existenciální sonda do duše muže, které je už 30 let paralyzován a upoután na lůžko. Amenábar zde nastoluje téma eutanázie ve vysoce nábožensky založeném Španělsku. Bardem je výborný, místy je to velmi zajímavé, ale předpokládám, že potřebujete být naloženi určitým způsobem na to, abyste si Hlas moře dokázali užít. V současném sychravém podzimu prostoupeným Covidem je to těžká depka. Mně to nesedlo. ()

Splasher

Příběh Ramóna mi připomenul nedávno zesnulého muzikanta - paraplegika - Vica Chesnutta, který spáchal sebevraždu předávkováním léky. Člověk je plně odkázán na pomoc druhých a nutně se cítí jako břemeno. Případ Julie, která spěla k vegetativnímu stavu je v tomto ohledu ještě hrůznější. ()

StanislachKo

Popravde som sa sprvu trochu bál... Bál som sa, že to bude kruto metaforická báchorka o duševných výletoch hlavného hrdinu naprieč oceánom v kontraste s tým, že sa reálne nie je schopný ani pohnúť na lôžku. Na moje milé prekvapenie som sa mýlil. Scenár bol - trúfam si povedať - realistický (a ten jeden výlet surreálnym svetom "z vtáčej perspektívy" bol za Pucciniho doprovodu dokonca dychberúci!) a zarezonoval vo mne rovnakou mierou v dvoch pretínajúcich sa smeroch. 1) Existenciálna stránka: Má človek právo sám sa rozhodnúť zomrieť? 2) Spoločensko - filozofická: dovolíme mu to?! Alebo sa sily tohto jeho rozhodnutia bojíme natoľko, že ho bez akýchkoľvek relevantných argumentov odpíšeme ako ľudskú bytosť? (Ľudia sa všeobecne boja slobodného zmýšľania, to si pamätám ešte z Easyridera...) Týmito dvoma myšlienkami mi morsk hlas riadne nahlodal myseľ... A Bardem... Dokonalý! Takto "citlivo" a "dospelo" podaný herecký výkon bez zbytočného prehrávania... v Amerike aby jeden pohľadal (aj tak by to podrbkali prílišnou snahou získať nejakú tú zlatú sochu...) Predpokladám, že po repríze zmením hodnotenie na full. Už teraz mám na mále. ()

Amenábarův scenárista točí sci-fi

Amenábarův scenárista točí sci-fi

16.03.2015

Mateo Gil, několika cenami Goya oceněný španělský spoluscenárista tří filmů Alejandro Amenábara – konkrétně Otevři oči, Hlas moře a Agora – se poslední roky pokouší i o režii. Po dobře přijatém… (viac)

Rachel Weisz se vrací do Egypta

Rachel Weisz se vrací do Egypta

15.02.2008

Ten Alejandro Amenábar je ale tajnůstkář! Tvůrce Těch druhých a oscarového Hlasu moře o sobě dlouho nedal slyšet a teď se najednou vytasí s historickou podívanou, která se s rozpočtem 73 milionů… (viac)