Príbeh filmu je zasadený do roku 2041, keď ľudstvo používa veľmi vyspelé technológie a ústava všetkým občanom garantuje právo na „jeden celý život“. Po neprirodzenej smrti, ako je napríklad autonehoda alebo teroristický útok, tak môže byť človek obnovený zo svojej digitálnej zálohy. Stačí si každé dva dni pravidelne vytvárať digitálnu zálohu svojej osobnosti – „bod obnovy“. Ale zaslúži si vôbec ľudstvo právo na druhú šancu? (Continental film)

Willy Kufalt

Vznik nové, již od pohledu originálně i seriózně vypadající české sci-fi mě předem potěšil. Když jsem ji dneska v kině spatřil, dlouhou dobu jsem si ani vůbec nepřipadal jako u českého, resp. česko-slovenského filmu, dokud se neobjevila na plátně známá tvář Matěje Hádka (který mi však dojem rozhodně nezkazil, neb podal skutečně zdařilý výkon). Často poutavé viuzální provedení s moderními animacemi se funkčně doplňuje se zajímavým vymyšleným světem budoucnosti, v němž předčasně mrtvého člověka život lze přivést zpátky k životu, stihl-li dotyčný provést včasnou zálohu své osobnosti s vytvořením onoho bodu obnovy. Dějově se tato futuristická vize kloubí s kriminální, resp. detektivní zápletkou, odhalování skutečností s postavou ženské detektivky skýtá dost napínavých míst a zpracování i dostatek silnějších atmosférických záblesků... jen jsem si nemohl pomoct a místy na mě vedení příběhu působilo zbytečně překombinovaně, až jsem se chvílemi ztrácel a zájem o film kdesi za polovinou začal mírně (naštěstí však jen dočasně) klesat. Škoda, že přes všechny klady mám tak ve finále dojem spíše zdařilého pokusu, než skutečně výrazný zážitek, a mimo nevšední ústřední motiv bodu obnovy mi zatím nepřipadá vyloženě nezapomenutelný. Často až příliš výrazná práce se zvukem a hlasitými zvukovými efekty včetně hudby mi stylově zrovna nesedla, rozhodně ale u mě dopadl Bod obnovy líp, než poslední mnou viděná letošní sci-fi v kině (animované White Plastic Sky) a v rámci současné žánrové produkce i současného domácího filmu ho vnímám vesměs pozitivně. [70%] ()

Arsenal83

Hlavným pozitívom filmu je vizuál, ktorý dáva aspoň náznak toho, že ide o drahý film, na naše pomery veľkofilm. A ešte sú tu príjemné odkazy na budúcnosť, ktoré dávajú tušiť, že v roku 2041 tu ešte nebudú Spojené európske emiráty, ale Spojená európska federácia a napodiv zatiaľ bez muezínov v Prahe. A ani green deal asi veľmi nevyšiel, lebo tu sa z komínov dymilo jak z huby Atatürka. Inak ako sci-fi kriminálka je to výrazne inšpirovaná záležitosť inými slávnejšími filmami (Blade Runner, Minority Report), čo bije do očí, no na rozdiel od nich je úplne nudná, bez prekvapení, tá detektívna časť vôbec nevťahuje. Vlastne kým sa človek vpraví do deja, už je aj koniec. Hlavná herečka fádna, Hádek ako po slede veľmi ťažkých ponocovaní, ale to si jeho postava žiadala, Šťanke mal našťastie len štek na úrovni vlakového výpravcu, úplne zbytočne mu platili, no a Ondrík si možno zaslúžil aj viac priestoru alebo širokospektrálnejšie hranie. A keď sa ho stále pýtali, že kde je Florenc, nechápem, prečo im hneď nepovedal, že hneď vedľa Hlavního nádraží. ()

dopitak

Od dob Ikarie XB 1 první české scifi, u kterého nemusíte bezmocně svírat pěsti. Bez koprodukčních herců a hlavně bez POSRANÝCH POSTSYNCHRONŮ. Neokoukaná Andrea Mohylová, dobře obsazení Hádek, Dobrý, Vlasák (Cowleyho syndrom) a hodně zdařilý look, na české poměry až neuvěřitelně. Sice jsem párkrát zanadával na nelogičnost (např proč volá policii a oznamuje jí, že jdou do domu, když je tam někdo nečeká a tím se připraví o čas atd), ale vem to čert, 4,5* ()

Chrustyn

Nejambicióznější české sci-fi s inspirací v klasikách jako Blade Runner nebo Minority report. Výtvarně a technicky skvělý film, který bohužel troskotá na scénáři, který by měl tvořit sci-fi detektivku ale kriminální zápletka se postupně ztrácí a divák tak pouze sleduje hezké kulisy bez příběhu. ()

Crocuta

Lahůdka pro fanoušky P. K. Dicka, sci-fi i českého filmu obecně. Ti první si přijdou na své díky potemnělé atmosféře plné paranoie a zákulisních intrik, i závažným otázkám, které snímek nastoluje, spojeným s využíváním nových technologií. Druzí se po letech dočkali kvalitního žánrového přírůstku, třetí se přesvědčili o tom, že i v českých (a spřátelených) poměrech se dá zvládnout slušná produkce, kterou zdobí výprava, zvuk i vizuál. Vady na kráse se pochopitelně najdou - sama detektivní linka není nijak objevná a možná trochu skřípe, stejně jako věrohodnost chování postav. Za mne slušné 4,5*, původně jsem dal 4, ale po přečtení názorů některých zdejších rozumbradů, kteří si do české žánrové tvorby musí kopnout už z principu, s čistým svědomím zaokrouhlým nahoru. ()

marhoul

Ode mě velká pochvala! A žádné že laskavá. Krásný biják! Vymazlený casting, to předně. Každý jeden z aktérů, který se objeví před kamerou je atraktivní a odvádí hereckou excelentní práci. Andrea Mohylová je TOP! Neznala jsem, ale dávno se mi nestalo, že vidím naši mladou herečku, která vystupuje bez afektu a manýr, naposled Zuzka Konečná v Budiž světlo, za což ostatně získala Slnko v sieti, Andrea Mohylová je mimořádně zajímavá, tohle jí sedlo. Dále luxusní kombinace výrazných tváří Karla Dobrého, Jana Vlasáka, Milana Ondríka, Václava Neužila, Richarda Stankeho, Ivety Duškové, Matěje Hádka, atd. Užívala jsem si je, jako dávno ne!  Navíc konečně se jede na vlně, kdy Slováci mluví slovensky a Češi česky, snad se blýská na konec Burešů a šišlajících Darinek, které neumí české š, č, ž plus správný akcent ani po sto letech života u Vltavy, konec dabování Jiřího Bartošky do slovenčiny a obráceně, kamera top, make-up maximální pochvala, skvěle upravení, dávno jsem takto brilantní práci na plátnech v českých, byť koprodukčních, filmech, neviděla, lokace, výprava, dialogy, kvalitně odvedená režisérská práce, střih i scénář. Nesouhlasím s kritikou, že příběh pokulhává a že už to tady bylo a podobně, za roky kinematografie už tady skutečně bylo vše, ale já se řadím k těm, kterým extravagantní výstřelky, vzniklé jen proto, že to tady ještě nebylo, málokdy ulahodí, respektive velmi zřídka mi dopřejí pohodový filmový zážitek, pokud ano, většinou se jedná o kolosální projekty megalomanských zahraničních produkcí, ale tady je řeč o vcelku komorní česko-slovensko-polské trošku Gattace, která je velmi vkusně vypiplaná, citlivě nasnímaná, má tempo vhodné pro široké spektrum diváků, rozumně nakládá s násilím, je vizuálně podmanivá, s krásnou hudbou i závěrečnou skladbou Káči a 518, čili věřím, že tohle dokáže oslovit i diváky, kterým žánr sci-fi k srdci zrovna nepřirostl. Bodu obnovy přeji mnoho spokojených diváků ve všech koutech světa, kam jejich distribuce film zakoupily (že jich je luxusní řádka) a Robertu Hlozovi mnoho dalších úspěchů. Jo a nemusíme se bavit o srovnání s celou řadou stupidních, splývajících kravin, které české a slovenské produkce chrlí roky, kdy člověk strká hlavu studem pod sedadlo a nemíní je ocenit ani z nelaskavější slušnosti, či z osobních vztahů k aktérům, kteří to kvůli složenkám vzali... ()

Stanislaus

Bod obnovy je v rámci tuzemské kinematografie odvážným a ambiciózním počinem a jsem rád, že se do něj tvůrci pustili - a to i přesto, že se dějově jedná o kompilaci starších zahraničních kousků. Svým námětem mi Hlozův film evokoval projekty jako Černé zrcadlo či Minority Report a zároveň měl silný nádech cyberpunku. I přes tyto očividné vlivy jsem si ale film v kině nadmíru užíval. Pro mě neznámá Andrea Mohylová se hlavní role zhostila skvěle a z dalších postav mě nejvíce oslovili Jan Vlasák a Milan Ondrík. Kéž by u nás pravidelně (jednou za pár let) vznikalo více podobných snímků, které ustojí porovnání se zahraniční produkcí. ()

Flego

Bod obnovy je moderný kvalitný sci-fi thriller európskeho strihu. Umne sa vyhýba úskaliam žánru, ktorý by v "našom" prevedení mohol vyzerať skôr komicky a dôraz dáva na obsadenie, ktoré je precízne využité. Technická stránka na úrovni a hudba výborná. Nápad originálny. ()

honajz

Takhle - na české poměry je to skutečně velkofilm s úchvatnou výpravou, triky, kamerou, střihem... Byly chvíle, kdy bych tomuto filmu hned rád lípnul 4 hvězdy. A ani by mi nevadilo, že to vykrádá hromadu jiných filmů včetně jednoho mého oblíbeného, kde se také pracuje s podobným bodem obnovy (v češtině se to jmenuje Správci osudu). Také by mi nevadilo, že buď rejža nebo kameraman ulítávali na očích hlavní hrdinky a svítili jak o život. Ale málo platné, přese všechny klady a pár drobných fórků mimo obraz (krajina celá posetá zbytečnými solárními panely) a pár mouder (to nejhorší vězení máme ve své hlavě) to prostě nemá drajv a také postavy mohly být propracovanější, aby se jim lépe dalo fandit, nebo je nenávidět. Když už podruhé honila toho slovensky mluvícího chlápka, nastoupil silný pocit deja vu a zbytečného opakování scén. Samotný nápad není marný, ale chtěl prostě dotáhnout. Jako ok, dozvěděli jsme se, kdo nebo co je nakonec 'Řeka života, kdo vraždil, ale celý ten mechanismus fungování celého systému mi přišel nedotažený, a pokud by se nad tím člověk zamyslel, haprovalo by to z mnoha stran. Navíc by to asi způsobovalo trošičku přelidnění planety, ne? A jelo se takhle jen u nás, nebo v celém světě? Protože jestli v celém světě - a bylo by divné, pokud by takový vynález neměl globální působnost -, pak jeden jediný chlápek s jedním podplaceným poldou by asi toho moc nenaintrikovali. Tvůrci si na vizuálu museli jako pěkně máknout, jen ten scénář fakt chtělo domyslet a promyslet veškeré možné varianty, logické lapsy, důsledky a následky a konotace. ()

TheEvilTwin

Bod Obnovy je úspěch nejen pro režiséra jako jednotlivce, ale hlavně pro Českou republiku jako zemi, jelikož natočit DOBRÝ film se nám tady nepovedlo, natož tak natočit DOBRÉ scifi, no a teď přišlo DOBRÉ scifi, které se může dokonce rovnat světové tvorbě. Film se pyšní skvělým vizuálem, kdy mnoho detailních prvků a nápadů je vyloženě skvělých a je vidět, že někdo si s nimi pěkně vyhrál, stejně tak volba lokací a tmavého kamerového filtru v určitých momentech dokáže vyvolat dojem, že divák sleduje zahraniční hollywoodskou tvorbu, a to je v tomhle žánru velký plus. Herci jsou zde nečekaně dobří, hlavní agentka je sympaťanda a výjimečně na české poměry nepřehrává a nasílu to netlačí, takže na její debut víc než dobrý výkon. Průběh celé dějové linky je pak sice obyčejná šablona, která sama o sobě není ničím speciální, ale právě ústřední myšlenka mu dodává velkou dávku originality - každý člověk si může vytvořit svůj bod obnovy a po nepřirozené smrti se z ní znovu načíst - tenhle nápad už na papíře zní fantasticky a když vezmu film jako celek, jde o nečekaně dobrou záležitost, která je objektivně spíš na lepší průměr i skrze trochu uspěchané finále, ale když se na film podívám ve srovnání s jinou českou tvorbou, jde o absolutní šílenost, která u nás dosud neměla obdoby a zaslouží si všechen respekt. Jsem ohromen. ()

HellFire

Zhlédnuto v rámci festivalu Future Gate, kde byl přítomen i režisér snímku. Jak dopadlo devítileté snažení? Už když jsem na CSFD zahlédl první hodnocení, která kolísala od pěti po dvě hvězdičky mi bylo jasné, že Bod obnovy bude hit nebo miss. VFX efekty a hudební podkres jsou úžasné a oněch 45 milionů Kč (což jsou na poměry Hollywoodu doslova drobné) jde na plátně vidět. Při každém záběru na městské panorama a technické vychytávky v této nepříliš vzdálené budoucnosti jsem vrněl blahem. Z pocitu blaženosti mě však vytrhávaly stoické a chladné projevy herců a pasáže s detektivní zápletkou, které postrádaly napětí. Samotný nápad na bod obnovy je super a na režisérskou prvotinu smekám klobouk dolů. Jenom je škoda, že tady vyhrála forma nad obsahem. Návštěvu kina ale rozhodně nelituju a pokud chceme, aby i u nás vznikaly podobné projekty, měly bychom je podpořit, a ne sypat peníze jen do hollywoodských filmů, které (nejen) v poslední době zavání pásovou výrobou. ()

hansel97

Fuuu, tak takovouhle produkci jsem od Česka nečekal, ani že dostanu kvalitní sci-fi od místních filmařů a vlastně tomu nemám moc co vytknout, nemá to ambice být wow artový film a je to prostě divácky vděčný povedený kousek. 7/10 ()

Janek

České áčko, vypadá to krásně, škoda že nepřispěchal kovaný dramaturg ke scénáři. Jinak klobouk dolů před formou. ()

claudel

Mám velkou radost, že u nás takový film vznikl. Potřebujeme mezi českými filmy vidět žánry, na něž v našich končinách nejsme zvyklí. Nemůžeme donekonečna točit hloupé, průměrné a občas povedené komedie, sociální dramata, životopisné příběhy anebo krimi na všechny způsoby, jinak budeme stát na úplné evropské periferii. Bod obnovy představuje výborný impuls pro další tvůrce, kteří by se chtěli pustit do netradičních žánrů. A ještě k tomu do hlavní role obsadit naprosto neznámou herečku, která to zvládla velmi dobře, působí v roli policistky - sólistky přirozeně a doplňuje se se zkušenými Neužilem a Hádkem. Jediný mínus, který jsem zaznamenal u jiných názorů a recenzí, spatřuji ve scénáři. Připadal mi překombinovaný a komplikovaný a ve výsledku celé rozuzlení prázdné a nezajímavé. A tenhle kaz na kráse schází k tomu, aby to mohlo být české Minority report... ()

Necrotongue

Tento snímek byl na naše poměry někde jinde, a to je moc dobře, protože jsem se už fakt bál, že se naše filmová tvorba omezila jen na slaboduché romantické komedie. Bod obnovy mě tak příjemně překvapil žánrem, obsazením ale hlavně skvělým vizuálem. Zaujala mě hlavní hrdinka, která disponovala výraznými atributy (například výrazným spodním předkusem), úplně mě dostal rozhovor s dentální náhradou, a o to víc jsem byl zklamán zbytečnými nedostatky. Dialogy byly takové současné, české- tedy chabé. No, a příběh samotný mě zklamal nejmocněji, protože silně poškodil práci tvůrců, kteří dali dohromady výše zmíněný skvělý vizuál. Byla to fakt bída, zvlášť když si pak přečtu, že se na scénáři podíleli hned tři jedinci. Je to fakt škoda, nebýt nijakého děje, šel bych rád do vyšších hodnot už jen proto, že šlo na české poměry o zcela mimořádný záměr. / Poučení: Zálohuj a aktualizuj. ()

luka4615

Již od prvních vteřin předpremiéry jsem musel v trestuhodně prázdném kinosále hledat spodní čelist na podlaze, jelikož production values snímku Bod Obnovy mohou směle konkurovat velkým holywoodským počinům. Na první pohled na Vás totiž dýchne zjevná inspirace legendárním snímkem "Blade Runner", z něhož si tvůrci vypůjčují monumentální (a milovaný) brutalismus, futuristicky vypadající vozidla a jakousi celkovou "špinavost", která velmi dopomáhá v uvěřitelnosti celého pracně budovaného světa. Musím zde tedy vyseknout hlubokou poklonu architektovi a vlastně i všem, kteří se na této nádherné vizi jakýmkoli způsobem podíleli. Právě oni ukazují všem okolo, že dobře vypadající filmy se světovým puncem lze dělat i u nás. Je tedy trochu škoda, že se v záplavě těchto atributů tak nějak zapomnělo na propracovanější příběh. Nechápejte mě ovšem špatně – Bod Obnovy je ve svém jádru poctivá detektivka ze staré školy, na níž je naroubován oku lahodící moderní háv, nicméně i tak jsem se neubránil pocitu, že scénář by určitě snesl pečlivější dohled. Dialogy jsou občas totiž vážně toporné a některé scénáristické rádoby kličky snad sloužily jen k tomu, aby závěrečné titulky nepřišly moc brzy.  Avšak i přes tento zjevný a občas bolestivý neduh si Bod Obnovy s radostí nadhodnotím a Vám doporučím, abyste zašli do kina, protože za to, jak celý film vlastně ve finále vypadá si tvůrci dozajista zaslouží Váš čas a peníze za vstupenku. A já jen doufám, že podobně ambiciózních projektů bude v naší malé kotlině vznikat čím dál tím více, jelikož Bod Obnovy v mém filmovém srdci probudil naději na lepší zítřky. Skvělá práce! (Viděno v kině CineStar IGY České Budějovice) ()

mm13

Že sa z filmu, ktorý je taký neoriginálny až je bezvýznamný, stal národný fenomén, to svedčí o otrasnom stave kinematografie v našich slávnych post-republikách viac, než akákoľvek poctivá analýza. A o diváckych nárokoch (a de-mentalite) ani nehovoriac... sám pridávam hviezdičku, lebo veď je to "naše" a nie je to úplný nezdar; má to nevyhnutnú dramaturgiu aj celkom normálne dialógy, šikovnú výpravu a herecké výkony sú tiež akurát... no to je ale slávy, čo? Toľko úspechov v jednom filme. Nevídané! :-/ ()

JASON_X

2041? Legrační. Vzpomínáte na Blade Runnera, odehrávajícího se roku 2019? No nic, nehodlám tu vůbec řešit a dál rozebírat tenhle do očí bijící nesmysl, stejně jako několik dalších menších i větších (elektronické noviny) dílčích nesmyslů, nedokonalostí a hereckých nepřesvědčivostí (Neužil), zato chci naopak vyzdvihnout mnohá pozitiva filmu, nebo aspoň ta zásadní. Tak třeba na české poměry prvotřídní šmrncovní vizuál, nečesky příjemně vážnou atmosféru (úlevná změna od všech těch našich přiblblých kvazikomedií a trapných taškařic), zajímavou zápletku (vůbec ne horší než u obdobných zaoceánských fláků), několik pěkných hereckých výkonů (Mohylová, Dušková, Hádek, Dobrý, nebo osmdesátiletý(!) Vlasák), a taky několik milých drobností, jako třeba kyberpunkového pána v klubu hovořícího skrze vytuněné zuby, závěrečný song od Vladimira 518, nebo záběry jednoho monumentálního železničního viaduktu, který jsem dosud neznal a na který se co nejdřív vyrazím podívat. ()

31. Český lev - výsledky

31. Český lev - výsledky