Príbeh filmu je zasadený do roku 2041, keď ľudstvo používa veľmi vyspelé technológie a ústava všetkým občanom garantuje právo na „jeden celý život“. Po neprirodzenej smrti, ako je napríklad autonehoda alebo teroristický útok, tak môže byť človek obnovený zo svojej digitálnej zálohy. Stačí si každé dva dni pravidelne vytvárať digitálnu zálohu svojej osobnosti – „bod obnovy“. Ale zaslúži si vôbec ľudstvo právo na druhú šancu? (Continental film)

DJ_bart

Geniální crossover Blade Runnera kontra Detroit: Become Human po česku.... České kriminální sci-fi BOD OBNOVY je totiž temnou wannabe-cyberpunkovou neo-noirovou detektivkou až Fincherovského střihu. Režisér Robert Hloz zde totiž nabídl divákům zcela realisticky uvěřitelnou, unikátně techno-optimistickou, a přesto relativně pesimistickou vizi budoucnosti roku 2041 [scéna z techno klubu geniální!]. A ačkoliv to může být k nevíře, BOD OBNOVY využívá prapůvodní archetypální filozofický prvky sci-fi žánru: jmenovitě například tématiku sociálních nerovností a korporativismu [pomyslný pomrkávání na Andreje Babiše dost pobavilo], kontrastu mezi smrtelností a nesmrtelností / pacifismu a násilí, a celkově vzato otázky lidskosti, spravedlnosti vs. nespravedlnosti / pravdy vs. lží, "vyššího dobra" a mnoho dalšího. A vize je to fakt scénáristicky precizní, protože samotná detektivní zápletka – jejíž futuristický fikční svět je víceméně nejenom lahodná čalamáda okolo, ale zároveň i katalyzátor příběhu – je napínavější jak kšandy.... Vzhledem k relativně nízkému rozpočtu se BOD OBNOVY zároveň může zcela právem pyšnit prvotřídním audiovizuálem [jmenovitě třeba futuristicko-brutalistní architekturou] a praktickými i digitálními efekty. To vše a nejen to dělá z tohohle relativně nenápadnýho domácího koprodukčního scífka prvotřídní [evropský] spektákl, který snadno strčí do kapsy kdejaký vysokorozpočtový hollywoodský blockbuster.... VERDIKT: absolutní redefinice pojmu "na český poměry dobrý" non plus ultra kurva. 9,5 šéfů na zabití z 10. Víc takových tuzemských vědecko-fantastických žánrovek prosím! 🖤 ()

Big Bear

Čím jsem starší, tím méně mám rád překvapení. Teď nemyslím taková ta v dárkových taškách či stuhou převázaných balíčcích, ale ta nenadálá co vás potkávají během dne. Většinou se totiž nejedná o nic pozitivního a znamená to komplikace. Chtěje ještě stihnout snímek Oppenheimer v kině na velkém plátně (páč ten výbuch prý stojí fakt za to) vydal jsem se včera s jedním z potomků do kina. Ne že bych měl štěpení jádra nedostatek o to se stabilně stará moje drahá polovička, ale Nolan je Nolan. A potěšilo mne, že jeden z potomků sám projevil chuť film vidět. I využil jsem možnosti a cestou ke kinu dal rozsáhlý výklad o tom jak začala válka v Pacifiku a i o tom, že obě atomovky svržené na nebohá japonská města paradoxně zachránily miliony životů zmařených při plánovaných vyloďovacích bojích při invazi na ostrovy. U kasy kina mi ale spadla čelist. ,, Máte nějaký doklad, že potomkovi je 15 let? Film je od patnácti'' zamrkala na mne hezká blondýnka, která se mi záhy změnila v ropuchu. A jelikož byl potomek mladší, vybavilo se mi jak jsem tehdá ještě za komančů šel naštvaný z kina kde dávali Čelisti a mně nebylo ještě 16. Blondýnka viděla mé zklamání a navrhla jako alternativu film co začínal za 5 minut. ,,Lidé si to chválí, jmenuje se to Bod obnovy'' mrkla na mne. Rezignovaně jsem koupil lístky a snažil se vypadat vesele i přes velké zklamání, protože jsem nechtěl abychom si zkazili výlet do kina. Absolutně jsem netušil do čeho jdu a možná, že to to tak mělo být. Očekávaje nějakou digitální Marvel kravinu s rasově vyváženým obsazením dle předepsaných kvót, přidušen úvodním reklamním blokem jsem odevzdaně a rezignovaně sledoval úvodní titulky. Tam jsem ale v úžasu zjistil, že to je film náš. A pak už jsem z údivu fakt nevyšel. Prostě naprosto něco dokonalého. Pro mne dokonalý wov efekt. Nechápu, kde se to vylouplo v našich stojatých vodách zasmrádající kinematografie, jimž vévodí nablblé vztahové komedie se stále stejnými herci (ano myslím Langmajera). Tohle prostě bylo něco jako když se na obloze zničehonic objeví UFO. Ačkoliv se film odehrává jen o 18 let později v budoucnosti, z těch všech vychytávek budete valit oči. A ta moderní Praha! A k tomu ta boží hudba... Jako, páni tvůrci - fakt smekám! A jsem si jist, že na první dobrou člověk všechny ty detaily a vychytávky nedaleké budoucnosti ani nepobral! Díky tomu film působí velmi věrohodně a těžko jej postihne dušený smích jako u sci-fi filmů z let padesátých, kde si tvůrci mysleli, že v roce 2000 budou všude chodit krabicoidní roboti s blikajícími žárovkami a létat vznášedla. Ony totiž všechny ty gadgety působí naprosto věrohodně. Jo, řeknete si. Tohle je prostě pro rok 2041 naprosto uvěřitelný. A přitom je to už míle od dnešních vychytávek a přístrojů. Herecké výkony byly super. Některé herce jsem doposud vůbec neznal, neznám ani režiséra Hloze. Kde se ten chlap sakra vyloupnul? Kamera také super. Nejsou to nakonec fakt UFOni? :-) . Mělo to naprosto ultimátní atmošku. Já už dávno po všech těch debilních seriálových kriminálkách na žánr krimi pomalu rezignoval, ale tahle sci-fi detektivka byla prostě boží. Kdesi z hlubokých koutů mého mozku z toho na mne dýchly Outer Limits... A to je tedy pocta pro tento film ode mne jak vyšitá! Jen jsem nepochopil, že pokud se rodili noví lidé a stále obnovovaly zálohy zemřelých, nemohlo dojít k přelidnění ?  Možná mi ale jen něco ulítlo. Tohle si dám stejně ještě jednou. Bez debat! A potěšila i věrnost naši domácí značce Škoda. Tohle překvapení bylo prostě fantastické. Oppenheimer mrzí, ale místo náplasti na bolístku jsem dostal bednu obvazů! Tleskám! Nutno vidět. Dávám za 5 záloh. * * * * * () (menej) (viac)

playboxguest

Je velká škoda, že film na naše poměry tak nadprůměrně zahraný a  natočený, má tak slabý scénář, že ač se na něj docela pěkně kouká, nedokáže pořádně vtáhnout a bavit. Je tu spoustu plusových bodů. Sci-fi prvky a Hi-tech nápady, které pro český film nejsou úplně typické a očekávané, a dobře, ač nepřináší nic, co by v zahraniční produkci už viděno nebylo, na českém filmu prostě potěší. Herecké výkony, kde musím říct, že ač jsem se nejvíce těšila na Neužila, troufám si myslet, že byl oproti ostatním kolegyním a kolegům skoro nejslabší (což pořád neznamená slabý) a i části, které mohly působit kýčovitě, byly velmi dobře zvládnuty. Velká chvála hlavně pro Andreu Mohylovou, Karla Dobrého, Jana Vlasáka, nebo Milana Ondríka. Celkově je tu pěkně udělaný svět, i povedená kamera a režie. Jen mi přijde, že když si cokoli z toho odmyslím, je pořád jádro pod vší tou slupkou jen průměrná prodloužená epizoda libovolného kriminálního seriálu, které se běžně vysílají v telce. ()

misterz

Dejova linka nudná až strach. Snažilo sa to budiť dojem, že ide o veľkú krimi záhadu a pritom išlo o veľký prd. Podpriemer. 40/100 ()

HAL

Dobrý to je... a dokážu to říct vlastně i bez dovětku "na české poměry".  Ono, s tímhle dovětkem je to totiž přímo úžasný, a čeští návštěvníci kin by měli autorům líbat boty za to že mezi ně vyslal takhle na Česko unikátně vážné, audiovizuálně kvalitní, a příběhem ambiciozní sci-fi. Krásný důkaz že čistokrevně žánrový thriller ani v našem prostředí vůbec nemusí působit směšně - jen si pak musím nutně posteskout jakto že takové tu nevznikají tři do roka. Prachy by to na to byly, zájem publika... no uvidíme za pár měsíců až tohle půjde do široké distribuce. Teď k filmu - námět s oživováním připomene fantastický seriál Altered Carbon, který stihl vyjít během těch devíti let kdy byl Bod obnovy v produkci a, jak říkal režisér při diskuzi, jim na mezinárodním trhu trochu sebral vítr z plachet, ale každopádně není to kopírka, jdou vlastní cestou, a svůj futuristický cyberpunkový svět mají originální a dobře promyšlený. A hlavně tohle není punkový exploitation bordel jako Altered Carbon (česky láskyplně pojmenovaný Půjčovna masa), ale seriozní detektivka s příchutí klasických korporátních konspirací (vložte povinné aluze na Blade Runnera a Minority Report). Méně nahoty a akce, více zamotanější příběh. Ten příběh dává smysl, baví když se odkrývají jeho vrstvy a worldbuilding je tu překvapivě excelentní, a stihne nadhodit i nějaké ty hlubší myšlenky o možných dopadech technologie na společnost... ale co nefunguje zdaleka ideálně, je jeho dramatické podání.  Tady filmaři narazili na své limity a nedostojí svým ambicím - je jasně vidět velký potenciál, ale ty potenciálně silné momenty a motivy vyšumí do ztracena, odhalení se zbytečně avizují předem a tragičnost některých situací nedokáže režie dostatečně prodat.  Možná je to relativní nezkušeností debutujícího režiséra? Snad ve svém dalším filmu se nebude bát přitlačit na pilu víc a emocionální impakt narace ještě dopiluje.  A imo až moc si vypomáhají parafrázemi kultovních žánrových filmů (Ghost in the Shell, Matrix, Blade Runner, etc) místo aby ten svůj originální styl středoevropského cyberpunku drželi pořád. Fanouška žánru to u srdíčka zahřeje, ale je to jen berlička bez které by se dalo obejít.  I přes to jsem za tenhle film pořád hrozně rád. Kultovní klasika to asi nebude, nicméně zázrak v rámci České kinematografie je to pořád - a všichni na to proboha jděte, ať máme víc takových.  8/10 ()

Goldbeater

Bod obnovy je z hlediska výpravy, speciálních efektů a celkového vyobrazení atmosféry a fungování svého světa na poli českého filmu rozhodně jedním z pozoruhodnějších počinů posledních let. Je však velká škoda, že při tom všem mu podráží nohy dost tuctová zápletka a nedomrlý scénář, který když svlečete od všech těch vizuálních lákadel, nenabídne vám nic víc než banální krimi televizního rázu a k tomu variace na motivy, které jste viděli už v jiných, často lepších filmech (hodně se s tímto dílem bude skloňovat třeba Minority Report). Snahu cením, ale dalo se to o hodně víc vyladit. [KVIFF 2023] ()

mzss1

[67%] Viděno v kině. Trailery mě zaujaly, zejména ten novější. Neměl jsem až tak velká očekávání, přesto mě to docela zajímalo, tak jsem na to vyrazil. Ve výsledku nejsem vůbec zklamán, jen ta detektivní linie mě zhruba za pokročilou půlí filmu přestala zajímat. Dokonce jsem byl i z těch menších nenápadných zvratů trochu zmaten, a především jsem nedostal ke konci všechny odpovědi. Ale takto jsem určitě nechtěl tento ambiciózní český projekt negativně pospat. Na české poměry je to celkově solidní nevšední počin, který minimálně za to 1 vidění nejspíš stojí. Vizuální stránka je výborná, k tomu ty veškeré vymoženosti jako jsou hologramy a já nevím co. První půlka filmu mě bavila víc, pak už se to trochu pokazilo, ale ne až tak o moc. Herecké obsazení je zde docela dobré. Hlavní ženská postava určitě charisma má, i když zde působila docela chladně, ale v rámci její postavy je to i logické. Potěší Matěj Hádek a nebo i v menší roli Jan Vlasák, kterého především hltám jako dabéra. Zato taková Agáta Kryštůfková – ta mi zde moc neseděla, i když tu měl jen dvě nepodstatné konverzační scénky. Moc tu herečku nemusím, hrát neumí, ale to je fuk. Hudba od začátku připomene jiné hollywoodské skladatele, pak se umírní, ale funguje v rámci daleké budoucnosti docela dobře. Možná, že tomu ještě někdy dám šanci, uvítal bych lepší a propracovanější pokračování, ale nemyslím si, že vznikne. Pecku bych z tohoto počinu určitě nedělal, ale ani o žádném zklamání tu rozhodně není řeč, takže asi tak. ()

Omnibus

Bájný Fénix vstává, naději nám dává.“ Bod obnovy přináší závan svěžího scifi vzduchu z Hlozových hvozdů a to navzdory tomu, že v lesích blízké budoucnosti je bordel jako v tanku. Zato česká megalopole z roku 2041 (za pouhých 17 let, humorné) se blýská kovem a sklem futuristických suicidálních mrakodrapů, kde připálíte cibulku, otevřete okno a hned se cítíte jako pták. Doslova. OBNOVENÉ OKÉNKO: [][] Co nejvíc zaujalo? ⸎ Kreativní využití bodu obnovy zhrzeným paroháčem. ⸎ Boomerská bába, pohrdající přetechnizovaným světem, počítači i mobily, přitom čumící na hologramy zpráv v oživlém Blesku a žijící „přírodně“, čili v plesnivé barabizně vedle skládky odpadků. ⸎ Andrea Mohylová, česká Scarlett Johansson. Bojuje s orwellovským korporátním spiknutím, hezounem z Interpolu se spasitelským komplexem, i s vlastním bodem obnovy. [][] Jen škoda, že Em pro samé zálohování nemá vůbec čas na sex. Povedené scífko, byť oživování mrtvých pomocí flešky a vany amarounovitého rosolu, to má své Mouchy. Když někoho přejede vlak nebo se stane obětí letecké katastrofy, stačí do laboratoře přinést jenom flešku a např. nohu? A co když do jiné laborky někdo přinese flešku a ruku? Ha?! Námět na Bod obnovy 2. ()

kingik

České sci-fi, které moc neví, čím by mělo strhnout. A tak dominuje vizuální stránka. Není úplně jednoduché se v tomto filmu vždy orientovat. Rok 2041 má člověk, který zemřel nepřirozenou smrtí ústavní právo na Bod obnovy, což převedeno do praxe znamená, že bude znovu oživen. A posléze se rozjíždí tak nějak nepřehledné pátrání po pachateli dvojnásobné vraždy, kdy jsou základní pravidla bodu obnovy porušena. Futuristický ráz ukáže ukázku monumentální architektury, velkou funkci to na film nemá. Děj se totiž povětšinou přesune do nějaké zapadlé části města, popřípadě se zdržíme v interiérech, zařízených moderními technologiemi. A naprosto chybí akce. Napočítal jsem tak nanejvýš dva akční střety, což je na téměř dvouhodinový film opravdu málo, Herecky je to nezajímavé. Všichni herci asi dostali příkaz být toporní, v tomto ohledu nejvíce vyniká Andrea Mohylová v titulní roli vyšetřovatelky a Matěj Hádek v roli vědce. Nejlepší na filmu je kamera. Pokud jde o inspiraci jinými sci-fi filmy, tak by to ani nevadilo, kdyby to bylo natočeno poutavě. Většina filmu má takový plouživý nádech, ne vždy vše dává dobrý smysl a více výrazných momentů by filmu také prospělo. Robert Hloz nějaké režijní schopnosti má, tak v případném vylepšení vypravěčského stylu a náhozu potřebného napětí, by divák mohl setrvat v bdělém stavu. 5|10 ()

Snorlax

Vizuálně na světové úrovni, herecky velmi dobré, scénář přichází se zajímavým nápadem, jen režie je taková nevyspělá, klimbající, až pomalu ukolébá i diváka. ()

dr.horrible

Docela smutné je, že nás bolo v kine osem. A čo viac, na Úsvite som bol v deň premiéry a bolo nás tam max 20. Oba tieto ambiciózne žánrové filmy, by si zaslúžili omnoho vrelšie prijatie.  Celkovo za 3*, avšak sci-fi stránka a situovanie do tuzemských lokácií, a už samotný fakt, že sa jedná o české vysokorozpočtové sci-fi, ktoré ani na moment nezačne byť smiešne, by si zaslúžili samostatné uznanie. A podporenie návštevou kina. Nadhodnocujem. Ps: Mohylová (a plagát s Mohylovou) cool. Pss: Touché kiddo. ()

Anderton

Čakanie na Bod obnovy po sľubnom traileri bolo lepšie ako samotný film. Ale to už tak často pri sci-fi chodí, i keď samozrejme nie vždy. Uchádzajúca zápletka a spočiatku zaujímavý vizuál prechádza časom, či skôr dosť rýchlo, ku viacerým klišé a zameniteľnej atmosfére hraničiacej s nízkorozpočtovou sci-fi tvorbou zanietených začínajúcich autorov. Čo však môže byť mnohým sympatické. Bod obnovy sa berie smrteľne vážne, nakoniec tu nie je nič, čo by sme už nevideli a samotný sci-fi prvok pri bližšom nahliadnutí nedáva príliš zmysel. Pozerateľné to ale je a našťastie to ubehne aj pomerne rýchlo. V podstate ide o indie mix Minority Report a Blade Runner, avšak aj v tunajších pomeroch sa takýto cieľ dal zvládnuť rozhodne lepšie. Napríklad už pri písaní scenára. ()

boshke

Ano, ve světové rybníčku je to jenom další průměrné, schématické scifi béčko... Ale v tom českém malý zázrak. Má to nápad, má to atmosféru, strašně mne bavilo, jak "lehce" se dá udělat scifi, když se na to jde dobře. Pár jednoduchých triků, trochu zamaskovaná oktávka, trochu vypimpená Praha a má to vyloženě futuristický tón. Palec nahoru... 80% ()

AppleCore

Po Úsvitu další krásnej důkaz toho, že i čeští filmaři (zejména ti mladší) mají světovej vizuální cit s potenciálem vyprávět příběhy. Taky ale smutnej důkaz toho, že prostě nemáme schopný scenáristy a dramaturgy, kteří by těm příběhům dokázali napsat funkční dialogy a dát jim lidskej rozměr. A tak divák sleduje pletenec všech možnejch zahraničních předobrazů s naprosto topornými přednesy bez jakýhokoliv citovýho zabarvení. A tehdy člověk pochopí, že nám chybí i režiséři se schopností vést český herce (kteří byť talent mají, nedokáží sami od sebe přicházet s kvalitními výkony). Škoda, protože kromě skvělý kamery fungují i vizuální efekty, soundtrack, střih a zvuk. ()

Kothy

Altered Carbon po česku, proč ne? Tento film nám krásně dokazuje, že i u nás se dá natočit výpravné sci-fi a že to nemusí být průser. Film stojí hodně na vizuálu, který je nádherný. Herci jsou také skvělí, hlavně představitelka detektivky. Dost je tomu vyčítána chabá detektivní zápletka, ale mně přišla úplně v pohodě. Nezdála se mi zrovna lehko čitelná. Film nás dostane do roku 2041, kdy je možné si vytvářet kopie své paměti a v případě nečekné nehody své tělo obnovit i s touto zálohou. Toho se ale dá samozřejmě zneužít. Ne všem členům společnosti se tato technologie zamlouvá a někteří proti ní protestují, jako například záhadná teroristická organizace Řeka života. Celý film sledujeme vyšstřování dvou vražd, které nás nakonec zasvětí do fungování onoho systému obnovy a do jeho prohnilosti. Detektivka se ale dostane na černou listinu a všichni po ní jdou. Kdo je přítel a kdo ne? "Už jste se dnes zálovolali?" ()

PetrPan

V těchto vodách se hodí obligátní "na naše poměry" slušné, nicméně po ohlasech jsem čekal mnohem, mnohem víc.  Potěšil pokus o civilní pojetí, který ale zašel asi až příliš daleko a de facto z příběhu vykostil život, a to o ten šlo především. Budoucí společnost Střední Evropy v roce 2041 směřující nenávratně do neradostné dystopie pak očekávaně pouze načrtnutá, a to spíš formálně, zakřivené budovy, bordel v přírodě,  Harry Potter atd., ale tyhle obrysy a obrysy Andrei Mohylové byly na všem to nejhezčí,.  Příběh vystřižený, a místy i stejně zahraný, ze Specialistů (dva viděné díly s Dejdarem a asi pět s Prachařem ke znalosti stačí) mě k nějaké vážnější orgastické příhodě nepřivedl a už zítra si ho nebudu pamatovat. Zálohování pak vyvolalo spoustu otázek, ale i odpovědí. Dokážu si  totiž představit třeba zálohovanou drůbež, kdy bude v Tescu ve výkupu stačit vrátit třeba stehenní kůstku a už druhý den bude onen brojler zase na jatkách... Světový hlad vyřešen. ()

31. Český lev - výsledky

31. Český lev - výsledky