What Is a Woman?

• Veľká Británia What Is a Woman?

Dokument venujúci sa rodovým a transrodovým otázkam, v ktorom Matt Walsh hľadá odpoveď, či ako sám vraví pravdu, na otázku: Kto je žena? Hľadá ju naprieč USA skrz rozhovory s bežnými ľuďmi na ulici, no aj s odborníkmi z pediatrie, psychiatrie, psychológie či ľuďmi, ktorí podstúpili zmenu pohlavia, taktiež s terapeutom potvrdzujúcim pohlavie či nakoniec s chirurgom, ktorý operácie zmeny pohlaví vykonáva. Pri hľadaní odpovede neváha a vycestuje za kmeňom Maasaiov v Keni. Snímka sonduje fenomén, ktorý sa objavuje v USA a to, že stále viac a viac mladistvých rozhoduje o zmene svojho pohlavia, často neuvedomujúc si, aké následky zmena môže priniesť. Matt Walsh si berie na paškál aj ošemetnú stránku fenoménu trans - vysporiadanie sa s oslovovaním, nároky týkajúce sa návštev sociálnych priestorov ako šatne či WC či nevyriešenú otázku hodnotenia športových výkonov. (Biopler)

Helo

A teď babo (dědo) raď. Nejsem z toho o nic moudřejší, než jsem byl před 95 minutama. Matt Walsh, jakkoli je to na můj vkus až moc křesťansky konzervativní postavička, tu docela zábavně dialogově ničí jiný, pro změnu na můj vkus až moc progresivní postavičky. A vidět, jak se navzájem ničí dva extrémy, mi k občas ke štěstí stačí. Kdo tenhle souboj vyhrál v tomhle případě, nechť si každej posoudí sám. ()

Hamaradža

Keby sa snažím komplexnejšie zhodnotiť moje dojmy z tejto alt right propagandy, asi by som iba opakoval, čo tu už skvelo napísal a zhrnul uživateľ dr. horrible. Nepovažujem sa za extrémneho liberála (propagande z "opačného brehu" som dal rovnako nízke hodnotenie), ani sa v princípe nebránim debate na túto tému (sex vs. gender). Walsh (ktorý sa mimochodom označuje za teokratického fašistu) tu však v žiadnom prípade nehľadá "objektívnu pravdu" ktorou sa tak rád oháňa. Svoj názor má sformovaný od začiatku a s mesiášskym sebavedomím sa ju snaží dokázať "pomýlenej spoločnosti". Občas sa stane, že načne zaujímavú tému, či problematiku, hodnú preskúmania (nepochybujem o tom že aj v radách lgbt existujú extrémisti), vzápätí to však pochová samoúčelným útokom na marginalizované komunity, ktorým sa ani nesnaží porozumieť. Je to skrátka skrz naskrz manipulatívne a živí to zbytočnú kultúrnu vojnu, ktorá odvádza našu pozornosť od skutočných problémov. Walsh svojím filmom nikomu nechce pomáhať - chce ubližovať. ()

Aljak

Určite sa nejdem zastávať týchto moderných trans trendov, ktoré sa šíria naprieč neoliberálnym svetom. Ale tento dokument mi prišiel až extrémne tendenčný, a mám pocit, že Matt Walsh si dal poriadne záležať, aby našiel v americkej spoločnosti poriadne extrémy. Však prečo nie? Extrémy predsa dokážu v populistickom svete prinášať najväčšie senzácie. Každopádne, s neolibérlanym pohľadom "môžete byť, kým chcete a čím chcete" sa mi rozhodne nepozdáva, a bolo by vhodné sa na každý prípad transgenderovej dilemy pozerať skôr individuálne ako globálne. Za tendenčný extrémizmus dávam len 2* ()

alchac

No, dnes již kurevsky zapeklitá otázka, drahé sestrobratři, na níž aby se jeden bál odpovědět z obavy, aby po důkladném proprání všemi těmi internetami nebyl za pár dní nezaměstnatelný i jako čistič senkruven. Na jednu stranu bylo zábavné sledovat, jak se představení věrozvěsti nového a jedině správného světonázoru, byvše konfrontováni s logikou, pěkně dusí ve vlastní šťávě při ukázkovém a občas i mírně agresivním vyhýbání se odpovědi (resp. neschopnosti definovat bez použití definovaného), kterýmžto toliko dokonale naplnili kdysi pro trochu jiné účely zkonstruovanou škatuli buržoazních pavědů, na straně druhé dost děsivé demento, že podobné zjevy dneska bezstarostně poroučí když už ne větru dešti tak alespoň objektivní realitě, přičemž při nastoleném kurzu je zřejmě jen otázkou času, než vzplanou nové Koperníky a Bruny (nejde o chybu – nepochybuji, že někdo brzy nade vší pochybnost dokáže, že šlo přinejmenším o lesby (a dále viz Seksmisja)). Jen škoda, že to od výletu pod Kilimandžáro nabralo poněkud klusákovsky demagogický rozměr (vč. použití několika velmi provařených argumentačních faulů), kterým se autor jednak trochu ideologicky odkopal a hlavně výrazně nabil na smeč protistraně, takže za to prostě chca nechca nějaké ty pěticípé dolů letí. Dosti mě ovšem mrzí zjištění, že jsem absolvoval základku v tmářském pravěku, kdy jsem musel v případě neznalosti odpovědi na položenou otázku namáhavě okecávat, zatímco dnes bych mohl soušku mňoukáním poslat hlasitě před celou třídou do hajzlu. ()

Cedr

Vzhledem k zavedené tradici přejímání neoliberálních trendů ze Západu s několika-letým zpožděním se máme brzy na co těšit. ()

Narya89

Hodně tendenčně a předpojatě natočený "dokument", který ale zviditelňuje i několik znepokojujících tendencí dnešní doby. Jako někdo, kdo před 10 lety vystudoval Gender Studies, jsem si chtěla udělat názor na tento snímek, kladoucí si rádoby jednoduchou otázku, co je to žena. V esencialistických kruzích nebo před 20 lety by si ještě všichni ťukali na čelo, co je to za blbou a jasnou otázku. Dnes už to tak není. Je to špatně? Osobně si nemyslím, že by rozlišení na gender/pohlaví představovalo nějaký problém, spíš logické vyústění nejasné terminologie, která potřebovala zpřesnit. Být ženou už neznamená jen mít nějaké pohlaví, ale i se ženou cítit uvnitř, což představuje pro každého něco jiného, proto taky je mezi ženami taková diverzita projevu, ať už uvnitř či navenek. Pro transsexuály pak jde zase o něco jiného, ale především o jejich svobodnou možnost sebevyjádření, kterou bychom měli respektovat, samozřejmě pokud toho někdo nezneužívá a jen se za takového člověka nevydává, aby mohl šmírovat holky ve sprchách. Co se týče obsahu, bohužel byl podán dost jednostranně a nebylo zde zachyceno, jakými úskalími procházejí translidé, problematika transfobie, psychické dopady na jedince, které skutečně trpí např. disforií, ale soustředil se na tu opačnou stránku samotných operací, hormonů, atd, kde souhlasím, že by se měla vést diskuze o dlouhodobých důsledcích a možných rizikách místo tabuizace a cenzury, to nikdy nikomu neprospívá a je děsivé, jaké následky dnes v Americe potkávají ty, co si dovolí říct něco, co zrovna nezapadá do ideologie současného hnutí woke. Stejně tak je problematické i indoktrinování dětí, které jsou vysoce ovlivnitelné a mohou si tak hned myslet, že je s nimi něco špatně, když se nechovají typicky "žensky" nebo "mužsky" a mohou pak vidět východisko v blokátorech hormonů apod, zatímco kdyby si tou pubertou normálně prošli, tak je tahle fáze většinou přešla, nebo dřív ani nenapadla. To je riziko a velké a chtělo by úplně jiný přístup, otevřený, opravdový, naslouchající a nevnucující, tzn. že by farmaceutické společnosti musely na první místo nedávat zisk, ale well-being dospívajících, což je bohužel trochu scifi. Stejně tak problematika sportu - zde podle mě nejde o gender, ale o pohlaví, stojící na nějakém fyzičnu, produkci hormonů, atd., protože jinak jsou zde ženy výrazně znevýhodněny a jednoznačně pak není spravedlivé takto soutěžit.  Podobně to vidím i u otázky záchodů a sprch - tady se dá řešit těmi genderově neutrálními pro všechny ty, co se identifikují jinak. Celkově mi ale Matt není ani trochu sympatický, protože se apriorně snaží všechny liberály zesměšnit a ukázat, jak se topí v odpovědi na "jednoduchou" otázku, která ale pro ně vůbec jednoduchá není a tak se na ní ani jednoduše odpovědět nedá, a to si myslím, že je dobře, že nás definuje víc než to, co máme mezi nohama, protože přece jen nejsme zvířátka, nebo nežijeme jako Masajové mimo civilizaci, a tak se dokážeme zabývat komplexnějšími pojetími lidské psychiky a nepředstírat, že jakési odchylky od normy neexistují a jsou asi vymyšlené nějakými blbečky, co mají moc času a peněz. () (menej) (viac)

Vironey

Co je to žena? Spoiler alert! Žena je dospělá lidská samice. Tím pro mě jakákoli diskuze na toto téma končí. Kdokoli tvrdí cokoli jiného, má buď zásadní psychický problém, se kterým by se měl léčit, nebo je to neomarxistická zmanipulovaná hnida bez páteře a morálky, se kterou a priori nelze rozvíjet jakoukoli diskuzi, ježto na to nemá nutnou duševní kapacitu. ()

TroiMae odpad!

To je jako dívat se na dokument od Aliance pro rodinu, nebo antivaxerů a považovat to za relevantní informace. Dokument je vědu popírající propaganda, kdy autor má nějaká názor a snaží se ho prokázat jakýmikoli prostředky. A stejně tak to mají zdejší nadšení komentující - film potvrzuje to, co si myslí, aniž by řešili kritické myšlení. Film se přirovnává ke konzervativní pravicové verzi dokumentů Michaela Moora. https://en.wikipedia.org/wiki/What_Is_a_Woman%3F ()

Soweek

What is Woman? se zdá býti v roce 2022 poměrně komplikovanou otázkou. Za mě je to asi třetí nejzásadnější otázka, která kdy byla položena a první dvě už položila kapela Scooter a to How much is the fish? a Question is what is the question? ()

coscarelli

Úprimne je mi 1, kto alebo čo je Matt, každopádne to vytrel. Bolo to potreba. Univerzum sa rúti do temnej prdele. Vieme, vynára sa to a je toho čoraz viac. Strach ale nemám, ja som muž! Dospelý ľudský samec. :) Jediné z čoho strach mám, že budem musieť dať synka do škôlky alebo školy. No ale nedám, tajomné zlo číha už aj tam. V podobe/ nepodobe. ()

Honzeek95

Genderové šílenství Západu už je za hranicemi všeho. Pokrytectví a zbabělost naprosto ovládly zdejší společnost, vykořeněnou ze základů evoluce. Proti tomuto se zkrátka bojovat musí a já tento boj hodnotím na 5 hvězd. Ať žije rozum. ()

Jugamaru

Jednoduchá otázka, jednoduchá odpověď, která nikoho nemůže pohoršit, hotovo, máme natočeno během pár minut. Bohužel, světe div se, na tak banální otázce se spoustu „odborníku“ vytočí a ani obyčejní lidé nedokážou odpovědět. Je to celkem jednoduché tenhle dokument bych nejspíš nikdy neviděl před pár lety a ani by mě to nezajímalo a je, dost možné že by ani dokument neexistoval protože, každý tak nějak věděl kdo je žena. Bohužel není dříve, je současnost 21. století, kde se kdokoliv může, stát čímkoliv chce. Princip je celkem jednoduchý, „když se budeš identifikovat jako kočka, tak kočkou budeš a my tě budeme respektovat, protože ty se tak identifikuješ, jelikož uznáváme hodnoty že, sex a gender jsou dvě rozdílné věci a tvoje pohlaví neurčuje, čím se ty identifikuješ. Tohle bylo hodně těžké napsat, aby to někdo dokázal vůbec pochopit, co jsem teď napsal a věřím, že jsem to nevystihl tak dobře jako tenhle dokument, protože slovy jde tahle šílenost  těžce popsat jelikož, to je dle mě vskutku nenormální. Proto jsem velice rád, že tahle problematika je trefně ukázaná v tomto dokumentu. Matt Walsh procestoval kvůli nám a kvůli „pravdě“ několik zemí a vskutku to je podívána na dnešní degeneraci. Nejhorší na celém dokumentu je, že oni „experti“ myslí všechno smrtelně vážně (při sledování jsem se někdy opravdu nahlas smál, ale zároveň byl rozpolcený, jak taková demence může dělat onu práci) a to je na tom to nejstrašnější, o jaký se jedná úpadek, až jsem měl občas nepříjemné pocity, co se to oslavuje. Naštěstí tam nejsou jen hlavy pomazané ale i lidé, kteří myslí racionálně a s velikou jistotou to nasere dost lidí a budou to chtít vymýtit ze světa. Takže děkuji Matte Walshi že jsi měl koule nám ukázat pravdu a odvahu, co se dějí za šílenosti, více takových! Co se týče dokumentu jako takového, tak Justin Folk odvedl skvělou práci a je to hezky sestříhané, tak aby to mělo tempo a nenudilo a dramaturgie je taky na jedničku. Jediné chybky, které bych v dokumentu našel, jsou chybějící anglické nebo české titulky a taky že je to celkem dost „schované“, aby se na to člověk mohl podívat, protože si to žádá předplatit členství Daily Wire, aby mohli dále „vznikat tyhle projekty“ a to je škoda, protože dost lidí tenhle dokument mine. Budu doufat že si to cestu najde a racionalita a zdravý rozum zvítězí, boj to rozhodně nebude snadný když i korporáty nám to cpou do hlavy, hlavně dětem, což je zvrácené a zkurvené, protože další generace rozhodnou, co bude dál a ty budou mít těžší rozeznat, kde je „pravda“ ( 😉 😉 Disney, Pixar, a další). Na závěr bych rád dodal, kdyby mě někdo chtěl nějak označit za „bigota“ a podobně. že vůči oné skupině nic moc nemám a nikdy mi moc nevadily, ale když mi to cpou přímo do chřtánu, do věcí, které miluju, tak tady se už člověk musí ozvat a bránit co má rád a Matt Walsh to dělá ukázkově. ()

jerenymo

Čekal jsem sexistický dokument a tak trochu povýšený pohled na ženy. Ale místo toho se mi dostal pohled na aktuální téma "přiřazování pohlavní identity" aneb každý může být co chce, ale nikdo neví o čem je řeč. A tím, že průvodce umí pokládat správné otázky a argumenty během dialogu se dostává celkem nenuceně k jádru věci. Prostě "holky mají vagíny a kluci penis" :) ()

Fifer

Že se Walsh na soc. sítích projevuje jako nenávistný bigotní katolík, by nemělo ovlivňovat vaše hodncení, zda je samotný dokument dobrý. Dokumentarista chodí za progresivními aktivisty a akademiky (gender s.) a ptá se na definici ženy. Můžete říci, že film produkuje konzervativec Shapiro (což není zrovna můj oblíbenec) a že je tedy zřejmé, co je cílem snímku: zesměšnit progresivní levičáky a lidi z Gender studies. A budete mít pravdu. Ale je to chyba autora, který klade jednoduchou otázku, anebo chyba akademika, do kterého stát pumpuje velké peníze a není schopen poskytnout ani základní definici svého oboru? A není stejně zaujatý i S. Baron Cohen, který pochopitelně nemá rád hlavně Trumpovce, homofoby a ultrakonzervativce? Je Matt Walsh stejný komediální génius jako Cohen? Není. Ale to nevadí. I tak je to důležitý dokument. ()