Sestra Smrt

• Španielsko Hermana muerte (viac)

Narcisa, která v mládí zažila skutečný zázrak, začne jako novicka v řádu učit na dívčí škole v bývalém klášteře, kde straší. (Netflix)

Anderton

Španielsky horor a hrôzy druhej svetovej vojny, respektíve občianskej vojny, sú spojená nádoba. Chvíľu trvá, kým divák pochopí, akými traumami trpí miestne osadenstvo, po veľmi nepríjemnej retrospektíve ale veci začnú dávať zmysel. Len škoda, že Plaza pri tak vážnej téme využíva otrepané hororové gýčové výjavy typu oči v spovednici alebo patetické ako zatmenie Slnka. Omnoho účinnejšie sú napríklad pomalé švenky po miestnosti po dokreslení nohy na stene. Filmu by viac slušal názov "Tajomstvo padajúcej stoličky". ()

J*A*S*M

V tom klášteře straší! Už zase. Nějak mě ty jeptiškovské horory nedokážou strhnout. Od první do poslední minuty jsem měl u Sestry Smrt pocit, že už jsem to vše několikrát viděl, a Paco Plaza to bohužel nedokázal vymodelovat do nějakého živějšího tvaru a vtisknout snímku nějakou osobitost. Sledovatelné, zapomenutelné. ()

ricci.s

Nedávny Nun II je samozrejme niekde úplne inde (tentokrát skôr v negatívnom zmysle), ale porovnávať skutočný horor s komerčnou duchárinkou pre maloletých ani nemá zmysel. Výborné!!! Ani som nečakal, že sa bude jednať o "sestru smrti" zo staršieho kúsku "Verónica", hoci súvislosť je len okrajová. A síce som sa nikdy neorientoval na náboženské horory, tak Španieli to očividne ako jediní vedia. Mníšky, krv, sebapoškodzovanie, duchovia, vraždy, pomsta - desivé scény sú intenzívne, deti v bezpečí opäť raz nie sú, príbeh je zaujímavý, dokonca s pútavými historickými odkazmi, a záver je jedno hororové peklo s dostatočným zadosťučinením. Najradšej totiž vidím, ako je tým starým bosorkám celé to ich modlenie hovno platné. Po priemernom "La Abuela" vykročil režisér opäť správnym smerom a ukázal svoj talent v plnej paráde, pre mňa po sérii REC jeho najlepší horor. ()

Marceloo

Z toho, čo som od režiséra videl, zatial najslabší kúsok. Nie je to zlé, ale u Paca Plazu som zvyknutý na šialené tempo hneď v úvodných minútach a nie až na konci filmu. Hlavná hrdinka je síce sympatická, ale všetky desivé scény sú len ilúzie a preto je divákovi hneď jasné, že úmrtí mnoho neuvidí. Hlavná zápletka je skúsenejšiemu žánrovému fanúšikovi jasná hneď po tom, čo je spomenuté dievčatko, pretože len pár rokov dozadu tu bol írsky horor s takmer totožnou tematikou a v podstate sa všetky tieto convent horory vždy točia okolo toho istého. Tretia hviezda je za záverečnú scénu z filmu Verónica, ktorému je tento kúsok prequelom. Nedávny The Nun II ma bavil omnoho viac. ()

*CARNIFEX*

Nesie sa to v komornej atmosfére, kedy kostol ako taký, zvláda svoju rolu viac, ako samotný námet či prvky, vďaka ktorým by mal byť tento snímok zaradený do horor žánru. Škoda, lebo nádych ani zámer zlý nebol .. ()

darkrobyk

Klášterní škola, kde straší židle a vana? Tak to je pěkně vypráskaný film. Předchozí La abuela mě bavila hodně, tohle se ovšem Plazovi hrubě nepovedlo. Tři čtvrtiny jsou nudné, utahané a bez nápadu, kdy zaujme snad jen scéna s očima. Poslední čtvrtina má už trochu spád, no, trochu, na diváka se valí jeden obraz za druhým, ale tu předchozí nudu už zcela nezažene. Chrlení krve fajn, ale pozdě. Také vizuál je značně nevyrovnaný. Pár obrazů je příjemně gotických, ale po většinou fádní televizní look nenadchne. Dvě ušmoulané hvězdičky i proto, že  během závěrečných titulků zazní hit Maldito Duente od výborných Héroes del Silencio...skladba z roku 1990 připomene, že retro ještě nezapadlo. ()

pornogrind

Veronica(2017) mě svýho času nezaujala. Šlo o Jednu z dalších variací hororů na Ouija tabulku. Hermana muerte by měl být prequelem filmu Veronika.  A ani tenhle film u mě nikterak nezabodoval. V podstatě to mám obdobně jako u letošní The Nun II. Ani jeden film mě prostě moc neoslovil. Tyhle filmy(z tohohle prostředí) nejsou zrovna tím pravým pro mě. Ikdyž i tady se dají najít výjimky. Za mě to jsou jen 2hvězdy. Dle zdejšího hodnocení ale film na tom zase tak špatně není takže komu se líbil a letošní The Nun II mohl by být spokojen i s tímhle. ()

Omnibus

Jedna špatně vykoupaná, druhá blbě oběšená.“ Paco Plaza umí. Interiéry i exteriéry vybral výborně a natočil opravdu reálný klášter. A život ve skutečném klášteře bývá jaký? Správně, plný rutinních činností, tedy velice nudný. Dtto film. Pobavila jen v cele oběšená jeptiška, houpající se velice divoce a plazící jazyk jak mravenečník s bacilem záškrtu, ale to bylo vše. Víc zajímavého v téhle klášterní dívčí škole, pro zanedbané děti padlých komparzistek, opravdu nečekejte. OKÉNKO ZPOVĚDNICE: [][]Co tíží tvou duši, sestro?††Zhřešila jsem, otče. Při nemravných hrátkách s krucifixem jsem tentokrát nemyslela na našeho Pána, jak jste mi minule nakázal, ale na vás.††To nechápu, sestro, vždyť jste mě nikdy neviděla.††Minule jsem viděla vaše oko, otče. Chtěla bych víc!††Budiž.[][] Závěr udivil. Dodnes jsem myslel, že sebevražedkyně (těžký hřích) a trojnásobná vražedkyně (další tři smrtelné hříchy) řádových sester, navíc nevinných (to koupání byla jen nehoda), by se měla smažit v pekle a ne být odměněna happyendem. Plaza má asi špatnou Bibli. Jen o dvou stránkách. ()

Frajer42

Po velmi slušném hororu Veronika, jsem samozřejmě nemohl vynechat prequel k tomuto filmu seznamující nás se zajímavou postavou sestry Narcisy. Bohužel, co se děsivosti týče, tak tento film hodně zaostával. Přitom prostory starého kláštera tvořily dokonalé kulisy k rozehrání hodně děsivé jízdy. Strašně to připomíná horor Nun. Atmosféra zde místy funguje rovněž jen díky výběru lokace. Snímek vás častokrát kupříkladu naláká a dobře rozehraje scénu, kde ve finále třeba jen spadne židle, což je strašná škoda. Dojem trošku zachraňují velmi přesvědčivé herecké výkony. Mnohem více jsem si užíval přítomnost na smrt vyděšené přítelkyně než film samotný. [58 %] ()

Arsenal83

No hej, niečo výnimočné tu bolo. Nie v každom kláštore uvidíte horiaci kríž, pokiaľ ho nedobyli Vikingovia alebo musulmani, ale tak tie doby sú už trochu dlhšie preč. A nie každá mníška asi vyzerá ako Aria Bedmar, tu automaticky očakávame skôr vizuálny nezdar. A nie v každom kláštore uvidíte súlož. Tie veci bývajú ukryté. Poučenie som si zobral, videl som však len výkriky bláznov, akože posadnutých, žiadny údes ani strach som nepocítil, viac strachu určite zažijete pri hodinovom pobyte na psychiatrii respektíve pri vystúpení Matoviča v parlamente. ()

JASON_X

V rejžově filmografii určitě ten slabší kousek, u kterého jeho forma poněkud předčila jeho obsah. Natočeno je to sice hezky, ale v zásadě to není nic víc, než banální duchařský příběh, jakých jsem viděl už spoustu. A navíc v něm účinkují i děti, čímž se míra jeho horrorovosti snižuje na jeden z nejnižších stupňů. Film je zajímavý hlavně tím, že výjevy běsů španělské občanské války tentokrát výjimečně nestraní zdivočelým republikánským bojůvkám. Že by ho napsal nějaký zavilý klerofašistický frankista? ()

Morholt

Nenápadná duchařina z klášterního prostředí, která atmosférou i celkový uchopením dává na pr*el všem těm vysokorozpočtovým mainstreamovým jeptiškám. Co se povedlo je atmosféra klášterních prostor, skvělá herečka v hlavní roli a finále, které mělo něco do sebe. Mínusem je chybějící napětí resp. bylo ho tu málo a na dané stopáži tu bylo trochu moc prostojů. Navíc nenávidím, když postavy vykulí oči a zírají na něco, co se divákovi nakonec neukáže. A o to tady nebyla nouze. Ale jinak Plaza nezklamal ani v tomto případě. 70% ()

Astaroth12

Od Paco Plaza som videl asi všetko podstatné a v mojich očiach  je priemerný režisér a v tomto filme mi to len potvrdil. Jediný film, ktorý natočil sám a páčil sa mi bola Veronica, ktorá mala slušnú atmosféru aj spad. Potom Paco Plaza natočil rec 1 a 2 s Jaume Balagueró, ktorý narozdiel od tohto režiséra má u mna oveľa väčší úspech. Poslednej dobe sa s podobnými filmami roztrhlo vrece a tak ani tu sa o žiadnu originalitu ci zaujímavý scenár nejednalo. Povedal by som, že práve naopak. Je to tak obyčajné a tak priehľadné, že každý krok režiséra sa dá vytušiť o niečo skôr. Film nemá v tejto dobe už čo ponúknuť a tak je tu často nuda, nezáživnosť a klišéovitosť. Vizuál sa mi celkom páčil, ale to je asi aj tak všetko, čo pozitívne môžem o tomto filme povedat. Lakačky nefungujú a ešte aj obsahová stránka filmu je strašne kostrbatá. U tohto režiséra mám aj horšie hodnotene filmy, ale ani tento nebol z jeho tvorby niečím zvláštny. Slabé 3*. ()

maddy

89 minútový horor z ktorého keby ste preskočili 60 minút a pustili si len záverečných 29min. tak to úplne stačí a o nič by ste neprišli. Paco Plaza vie síce stále natočiť profesionálne vyzerajúci horor, aj s náznakom nejakej atmosféry, ale bez štipky originality. Sister Death tak ponúka iba tisíc krát obohrané, klišoidné duchárske strašenie, kde sa občas pohne stolička a celé sa to vyvŕbi do úplne očakávaného záveru, ktorý divákovi v rýchlom slede zhrnie všetko podstatné. Ako 15-20 minútový kraťas by to asi fungovalo parádne, no v celovečernom filmovom podaní to po väčšinu stopáže iba mláti prázdnu slamu. CELKOVO: 4/10 ()

Gorehound

Príbehovo to nie je nejaké novum, ale v závere to príjemne prekvapí a absencia happyendu poteší, pretože to v poslednej dobe nie je samozrejmosťou, práve naopak. Celkovo má film pohlcujúcu atmosféru, pomaly, starostlivo budovanú, scares nestavajú len na otrepaných schémach a jumpscares, ale sú skutočne desivé. Aj toho prekliateho CGI je tu minimum a hlavná postava je zvláštnym spôsobom až magnetická. Na dnešnú dobu pozoruhodné dielo, idúce správnym smerom. ()

Trevor

Spojenie Netlixu s čímkoľvek čo sa čo i len obtrie o náboženstvo, samozrejme iba kresťanské, veští katastrofu a liberálny brainwashington Capitals avšak na moje prekvapenie to až tak strašné nebolo. Akonáhle je ohlásený nejaký teoreticky trhák ako Mníška 2, Exorcista či John Wick 78 príde v tom istom čase s obdobným filmom Netflix. Tak ale na ich obranu to robí aj Asylum ak má vyjsť žraločí kinohit či Godzilla, nebodaj dinosaurus. Kým kvalita filmov Asylum nikdy "nesklame" Netflix občas prekvapí a tomu bolo aj v tomto prípade. Nie žeby to bol oslnivý príbeh, to nie ale na pomery červonoarmijcov a drakobijcov z Netflixu pomerne neutrálne, fašizmusizmus a nenávisť ku kresťanom sa spomenie iba okrajovo ako spomienka na temné obdobie španielských dejín na ktoré by Francovci najradšej zabudli. Inak priemerný, skôr teen ako seriózny horor. ()

M.i.k.e

komorní malý horůrek z prostředí španělského kláštera, který sice nenabídne nic extra inovativního, ale atmosférou v druhé polovině strčí do kapsy obě dvě Sestry a ještě mu zbyde trochu místa. Od prvních dvou dílů REC konečně kousek v Plazově režii, na který bych se klidně a s chutí kouknul znova...70% a ke čtvrté hvězdě moc nechybí. ()

bourec

Od dob Recu se Pako řítí strmě se svojí filmařinou do prdele. Tohle je nezáživný, pomalý. Strašení je bublající vana, převrácená židle. Ta jedna hvězda je spíš pro mou maličkost. Dokázal sem to totiž včas stopnout. A vzhledem k tomu, že Psychouš tomu dal slušný tři, tak zlepšení nenastalo. 10%. ()

dubinak

Paco už má zřejmě to nejlepší za sebou a moc si nedovedu vysvětlit, že mistr atmosféry, jímž se ukázal být společně s Balaguerem po natočení RECu takhle vyčpěl. Tohle byl až takový fádní, nezábavně zrealizovaný a mdlý "horor", který nedisponuje velkým množstvím zapamatovatelných scén a nezanechá v divákovi téměř žádnou stopu. Na to je ten scénář a hlavně jeho realizace až moc laciná. Vyloženě mě to neštvalo, ale asi mi to zbytečně ukradlo čas v porovnání s parádní Veronicou, jež ve mně pak ještě dlouho rezonovala. Už mě ty klášterní bubáci dost omrzují. ()

BROKEN_

Krom prvních dvou dílů REC jsem žádný jiný film od režiséra Paco Plazu neviděl. Vždycky jsem spíš považoval Jaume Balagueró (Sestra smrt je pro mě lepší než jeho poslední snímek Venus) za toho schopnějšího z dvojice režisérů u zmíněného REC. Plaza mě se svojí novinkou překvapil. Film je natočen ve formátu 4:3. Kamerou, estetikou a tempem se snaží snímek o pomalejší tempo a budování atmosféry. Film je hezky natočený některé záběry jsou velmi povedené (jde vidět, že si s tím dali záležet). První půlka se rozjíždí, ale má také svoje momenty, kdy jsem byl v napětí, co se vlastně v tomto filmu bude dít. Potěší krátká stopáž (mě ten film utekl). Příběh je zajímavý a bavil mě. Druhá polovina následně chytne dech a do konce mě ten film nenechal vydechnout. Hrozně jsem si film do finále užil a příběh ke konci nabere pěkný spád. Když tak o tom píšu, tak se mi vlastně film líbil víc než jsem si po zhlédnutí myslel. Tohle je mnohem lepší než Sestra. Tady najdete pěknou režijní práci, dobrou atmosféru, kde nenajdete žádný lekačky (což musím ocenit, že film chce strašit diváka jinak než s lekačkami), zajímavější příběh. Za sebe musím tuhle hororovou perličku na večer doporučit. Je to příjemné překvapení. 6,5/10 ()