Pád Tretej ríše

• Česko Pád Třetí říše (viac)
Nemecko / Rakúsko / Taliansko, 2004, 156 min (Special Edition: 178 min, Alternatívna 149 min)

Predloha:

Joachim Fest (kniha), Traudl Junge (kniha), Melissa Müller (kniha)

Scenár:

Bernd Eichinger

Bruno Ganz, Alexandra Maria Lara, Corinna Harfouch, Ulrich Matthes, Juliane Köhler, Heino Ferch, Christian Berkel, Matthias Habich, Thomas Kretschmann (viac)

Je apríl 1945 a do úplnej porážky nacistického Nemecka ostáva už len niekoľko dní. Hitler však vo svojom berlínskom bunkri aj naďalej požaduje od svojich generálov boj do posledného muža...Film, detailne popisujúci, ako prebiehali posledné dni Tretej ríše v Hitlerovom berlínskom bunkri, vznikol na motívy knihy Hitlerovej osobnej sekretárky Traudl Jungeovej, ktorá s ním bola v bunkri až do úplného konca. (RTVS)

klerik

Dá sa povedať, že film stráca zmysel, ak máte napozeraných pár dokumenov o druhej svetovej. Samotní hrdinovia nie sú nejak extra vykreslení, hlavným hrdinom je vlastne samotná Tretia ríša. Ak film zoberieme ako snahu povedať aj mladšiemu publiku to, čo je v knihách a dokumentoch, ide o bravúrny projekt. Herecky dobre zvládnuté, tempo a réžia trochu kolíše, v detailoch miestami prekvapivo precízne... ()

LaciLC

Sám som bol veľmi prekvapený, že som sa počas tých 150 minút nenudil. Asi hlavnú zásluhu má na tom dokonalý výkon Bruna Ganza a celkovo podanie tohto filmu. Podľa mňa by si Oscara za Cudzojazyčný film zaslúžil. ()

classic

SILA filmu DER UNTERGANG spočíva vo výkone BRUNA GANZA,ktorý „študoval” dôkladne pohyby,gestá,mimiky tváre Diktátora ADOLFA HITLERA,Führer,VODCA s veľkou predstavivosťou,ešte väčšími činmi,likvidáciou židovského obyvateľstva,celosvetovým konfliktom,chaosom,panikou,jednoducho toto je Druhá Svetová Vojna! Snímok začína 20 apríla 1945,keď má Führer už 56 narodeniny,kariéra nabieha strmý pád,pár dní je do konca vojny a Hitler ešte prijíma novú sekretárku... Volá sa Traudl Jungová a na začiatku filmu i na jeho konci dostane jej tvár CAMEO,aby povedala niečo na Margo veci. Bruno Ganz je bravúrny,film som videl v českom dabingu a verím,že v originálnom nemeckom znení by bol film ešte lepší,vôbec je „sympatické” pochopiť a uvedomiť si zámery nemeckých filmárov vypovedať o posledných dňoch ríše,lebo len oni by mali najlepšie vedieť sprostredkovať udalosti spojené s najhorším konfliktom v dejinách,čiže ak by som videl americký film s americkým hercom,tak si pomyslím načo? Nemecko vyvolalo konflikt,tak natočiť film o tom bola ich priama povinnosť. CASTING je dobrý LEN v troch prípadoch! A to Bruno Ganz ako HITLER,Corinna Harfouch ako Magda Goebbels,oddaná fanatička,ktorá neváha obetovať svojich 6 detí tak,že ich otrávi sama vlastnoručne,behal mi mráz v tej sofistikovanej známej scéne,či Juliane Köhler ako manželka EVA BRAUN,ktorá spĺňa moje požiadavky vo všetkých smeroch,NAOPAK Ulrich Matthes ako minister propagandy Joseph Goebbels je mimoriadne otrasný casting,že v každom zábere mi liezol na nervy! FILM stojí a padá na výkone Bruna,ktorý sa snaží maximálne stelesniť najhoršieho a najzlostnejšieho diktátora všetkých čias v nemeckom 2 a pol hodinovom filme,ktorý má svoje slabiny,napríklad divný strih,ten kazí dojem,ale v každom zábere,keď vidím HITLERA a svedomitú rekonštrukciu posledných dní,kedy sa páchajú samovraždy,že ani tak rýchlo nepadajú jablká zo stromu,tak si poviem,že už asi nikdy neuvidím takúto výpoveď spojenú s TRAUMOU vyvolania prvej svetovej vojny v 20 storočí,čo druhá bola predohra spojená s krachom na BURZE,nebyť toho možno by nikdy nevznikla? Ak by nenapadol rusov mohla sa vliecť oveľa dlhšie? Alebo,že Hitler nespáchal samovraždu a zdrhol do Argentíny? Tomu neverím,verím,že sa zastrelil,aby ho poliali benzínom a spálili,lebo rusi by ho mali vyvesený ako nejaký artikel...! PS: 20 storočie je zrejme najnebezpečnejším storočným trvaním,kedy sa diali odpudivé veci...! ()

giblma

Ten den jsem fakt chtěla jít na pivo. Stačil by jeden jediný záblesk mikronudy a bylo by to. Přesto jsem celých 150 minut seděla jako zařezaná. Filmu se dají vytknout dvě půl minutové a jedna dvouminutová patetická scéna s umírajícími dětmi. Ale minimálně tyto scény mají na svědomí oscarovou nominaci. ()

Stanislaus

Pád Třetí říše představuje názorný příklad kvalitního historického velkofilmu, ve kterém se mísí autentické události, perfektní herecké výkony a skvělé technické zpracování. Je zde vyprávěn příběh muže, který dokáže být na jednu stranu starostlivým manželem a přívětivým zaměstnavatelem, ale na druhou stranu také monstrem bez kapky soucitu. Řeč je samozřejmě o Adolfu Hitlerovi, který se nesmazatelně zapsal do dějin jako krutý diktátor, který si chtěl podmanit celý svět, v němž by žila pouze "čistá" árijská rasa. V tomto snímku můžeme nahlédnout do několika málo dní, které předcházely smrti Hitlera a pádu Říše. Zejména jsou zde zachyceny emoce všech zúčastněných, od sekretářky, přes velitele, generály, kancléře až k samotnému Vůdci. Druhá světová válka je nadčasové téma, které má nevyčerpatelné zásoby a tento film zobrazuje právě jeden z nejdrsnějších momentů, a to se ani neodehrává přímo na bitevním poli. Bruno Ganz je jako Hitler dokonalý a představitelé manželů Goebbelsových společně s Traudl Junge taktéž. Zkrátka film, který mě opravdu dokázal odrovnat i přes svou stopáž - u závěrečné rekapitulace osudů jsem ani nedýchal. ()

Dr.film

Něco takového na filmovém plátně v tématu druhé světové války určitě chybělo. Vidět skomírajícího a beznadějného Hitlera musí býti příjemné asi každému normálnímu člověku. Největší zásluhu nese výkon Bruna Ganze vůbec nebudu přehánět, když řeknu, že jsem před kamerou neviděl herce skvěle hrajícího Adolfa Hitlera nýbrž však Hitlera samotného. Tak skvěle a přesvědčivě zahranou postavu jsme už opravdu hodně dlouhou dobu neměl možnost shlédnout. Ostatní herci nezaostávají i z jejich podání chvílemi zamrazí. V kombinaci s klaustrofobickou (bunkrovní) kamerou se film dokáže hodně drát na povrch. Z hlediska historického jednoznačně dílo zajímavé, ale zároveň i poučné pro běžného diváka. ()

sharky

90% výborný film, který mapuje filmařsky málo zpracované poslední dny Adolfa Hitlera, který byl do poslední chvíle přesvědčen, že zvítězí. Film o živé síle Hitlerova kultu, kterému všichni kolem něj podléhali vniká skvělým hereckým obsazením ve všech rolí (třeba Eva Braunová nebo Goebls - někteří herci vám možná budou povědomí z německých či rakouských seriálů, ale to nemění nic na tom, že hrají skvěle) a autentickou, až dokumentární atmosférou, ke které přispívá úvodní a finílní komentář hitlerovy sekretářky, podle jejíž pamětí byl film natočen. ()

Flego

Skromná o to zaujímavejšia dráma posledných Hitlerových dní v jeho úkryte. Niekedy je lepšie vidieť jeden takýto film ako desať starých sovietských neosobných epopejí... Pri niektorých scénach sa zviera srdce nad slepým fanatizmom fašistickej ideológie. ()

Nancy

Když jsem vyrazila do kina na tenhle film, vůbec sem netušila, co mě čeká. Nevěděla jsem, jestli mě bude čekat válečná nuda nebo ubrečený kýčovitý dokumentoid. Nakonec se mi film hodně líbil. Všechny scény byli tak opravdové a přesto jsem nemusela koukat na dvouhodinové záběry křičících a plačících tváří. Hitler působil jako živý. Přesně jsem v něm viděla toho velkého diktátora, který mi odjakživa dělá těžší život, protože mě s ním pořád otravují ve škole. Poznala jsem, že ten člověk není ten bezlítostný mužík, který před ničím neustoupí, ale že je to v podstatě nemocný člověk. Bruno Ganz ztvárnil velkého Fürera prostě dokonale. Drsný film z drsné doby, ale skutečný... ()

anais

Velice dobrý film. Jsou tu skvělé herecké výkony (hlavně představitel hlavní role Bruno Ganz) a podmanivá atmosféra. Mám však malé podezření, že nebýt tématu a pověsti o polidštění Hitlera, která tento film předchází, neměl by takový úspěch. A asi ani tak dobré hodnocení. Spíš než filmový zážitek je to věrná historická rekonstrukce, která hýří tolika jmény nacistických důstojníků, že se v tom člověk neznalý problematiky může snadno zamotat. Ani provedení není nijak ohromující, chvílemi jsem z plátna cítil nádech německé televizní tvorby. Ale to samozřejmě nejsou žádné vady ve srovnání s poselstvím, které tento film nese. Když frau Goebles zabíjí své děti, nemyslíte na nic jiného, než že všechny diktatury, všechny fanatické sekty apod. jsou svinstvo. A to je důvod, proč by tenhle film měl být viděn. ()

Jinny

Zručně natočený šleh deprese, kterému by víc slušela chaotická zkratka a fašistický střih než formát epické tragédie. Několikrát opakované "Ušetřete svůj národ, vůdče" vyznívá dost podivně - vzhledem k dalšímu vývoji válku projelo spíš Československo, Polsko, Rumunsko... Stylově i obsahově nejblíž má Untertag k Norimberku s Alecem Baldwinem. Prohrál, nicméně porážka je to čestná. ()

Ivoshek

moc pěkně a koukatelně zpracovaný pohled na poslední dny říše, která měla v plánu trvat tisíc let a reálně stihla naštěstí jen zlomek. ()

Scrytcher

Kontroverzní pojetí konce druhé světové války a hitlerových posledních dnů. V deprimujících interiérech bunkru, kde se Hitler poslední dny ukrýval se odehrává historický příběh, který se může zařadit mezi perly s podobnou tématikou. Šerá, ponurá kamera navozuje správný pocit konce byť první půlhodina vypadá na to, že všechno ztroskotá na scénáři celek vás vyvede z omylu. Všechny zápory zastíní scény, které vám takřka vyrazí dech (počáteční bombardování, dvě děti, které se zastřelí, matka, co otráví vlastní děti...) vypadají velice autenticky a skutečně v podání hereckých výkonů. U hereckých výkonů se chvíli zdržím a zmíním se o Hitlerovi, kterého stvárnil Bruno Ganz s takovou přesností, že je to až na Oscara. Hitlerovi zápaly vzteku, výbušnost a koneckonců i emoce, které ho zde znázorňují jako ubohého staříka s parkinsonovou chorobou, kterému už nezbývá nic jiného než kulka do hlavy. Pokud jste nedávaly v dějepisu moc pozor je možné, že se občas zamotáte do jmen, které se valí ze všech stran a pro úplné ujasnění je nutno je znát. Z kina jsem odcházel po dlouhé době spokojeně. Jakákoli recenze i jakýkoli koment nemůže dostatečně popsat to co po shlédnutí ucítíte za pocity, tohle se prostě musí vidět... ()

SOLOM.

Všechno důležité již bylo „řečeno“ v předešlých komentářích, takže se budu jen opakovat. Docela poutavý a především zajímavý historický film o posledních dnech Fuhrera. Bruno Ganz podal skvělý výkon, ale popravdě byl asi jediný, kdo mne tu pořádně zaujal. Pokud tedy nebudu porovnávat s paní Goebbelsovou, která byla rovněž pěkná „svině“. Jen mi trošku vadila délka filmu, protože v určitých pasážích mě bralo na spaní. ()

eraserhead666

Přesně jak napsal Douglas, napodruhé už začnete vidět slabiny filmu, například jeho délku. I když bych nebyl tak kritický, jako on. Ale líbilo se mi na něm, že ukazuje, že svině a hovada nejsou a nikdy nebyli žádné imaginární, nelidké bytosti, ne, sviněmi a hovady jsou vždy jen a pouze lidé, obyčejní lidé z masa a kostí, jako vy, a to je na tom to nejhroznější. Inu, dvacáté století, století pokroku a civilizačního růstu. Jako vtip dobrý. ()

ARI50

Málo emoci málo pořádné atmosféry málo akční podívané všeho prostě na válečný film málo, film který má takové téma má ohromit mnohem víc. ()

Kina ovládne němčina, startuje DAS FILMFEST

Kina ovládne němčina, startuje DAS FILMFEST

14.10.2019

3 země – 4 města – 7 kin – 8 programových sekcí – 20 hostů - 50 celovečerních filmů a další 4 bloky krátkých filmů. Tento týden startuje festival DAS FILMFEST a již po čtrnácté nabídne divákům… (viac)

Největší námořní tragedie ve filmu

Největší námořní tragedie ve filmu

25.01.2007

Německá televizní společnost ZDF oznámila, že natočí velkofilm o největší námořní tragédii. V lednu 1945 se přeplněný Wilhelm Gustloff po nárazu torpéda, jenž bylo vypáleno sovětskou ponorkou, během… (viac)