Kto prežije

(relácia)
  • Česko Kdo přežije (viac)
Rozhovor 1
Dobrodružný / Reality-TV / Súťažný
USA, 2000

Réžia:

Don Roy King

Účinkujú:

Jeff Probst (moderátor), Amber Mariano, Richard Hatch, Judd Nelson, Kimmi Kappenberg, Rudy Boesch, Jenna Lewis, Sugar Kiper, Jenna Morasca, Jerri Manthey (viac)

Série(46)

Survivor je televizní reality show, která je v různých podobách vysílána v mnoha zemích na světě. Hlavním principem této soutěže je vysazení soutěžících na izolovaném místě v divočině, kde soupěří o různé odměny a hlavní výhru v hotovosti. V soutěži se využívá systému postupného vyřazování, kdy soutěžící hlasují proti dalšímu členu v kmeni dokud nezůstane poslední soutěžící, který kromě výhry získá i titul "Poslední trosečník" ("Sole Survivor"). Soutěž je také obrovským sociálním a psychologickým experimentem, kdy je možné pozorovat různé typy lidí, jak se k sobě navzájem chovají za různých okolností a v různých podmínkách. (oficiálny text distribútora)

Recenzie používateľa Deleatur k tomuto seriálu (2)

Borneo (2000) (S01)

I když jsem Survivora objevil až kolem 10. řady, dokázal jsem se zpětně vcítit do pocitů diváků řady první, nadšených z nového televizního formátu. Zároveň je to ze zpětného pohledu opravdu silná řada už jen tím, že je jaksi civilnější, protože hráči formát teprve poznávali a nekalkulovali, sotva tam dorazili. Byť už tehdy zazněla otřepaná výmluva: "Lžu a podvádím jen kvůli hře, ve skutečnosti takový/á nejsem." Produkce se navíc soustředila na hráče, tak ještě nezdržovala artovými předěly. Dokonce jim zbyl čas na zdůvodnění hlasů, což mi v posledních řadách chybí nejvíce (i když vím, kde je hledat). Jak jsem si řadu připomínal, tak i sestava byla silná. Pro mě byl samozřejmě nejzajímavější gay, i když to byl i jeden z prvních padouchů realitky. Už jen pro tu ironii, že ne heteráci, lopaty nebo svalovci, ale to on (sulcovitý právník navrch) se stal živitelem kmene a hybatelem děje. Pár nezapomenutelných hlášek, mj. "Měli bychom kooperovat." "Já jsem vidlačka, myslím, že tady v buši korporace fungovat nebudou." a samozřejmě už legendární finální řeč téže vidlačky: "Po tom, co nám tady předvedla Matka příroda, cítím, že jí dlužíme, aby to dopadlo podle jejích zákonů - ať had sežere krysu.". I když pro mě bylo ještě legendárnější zdůvodnění finálního hlasu od jistého slizouna. // Nejzajímavější soutěžící: Richard, Rudy, Susan, Colleen, víceméně i Kelly a Gervase. // 82% ()

Austrálie (2001) (S02)

Druhá řada lepší než první a připouštím, že i díky tomu, že soutěžící začali kalkulovat/taktizovat více. Nicméně to pořád nebyla ta chladná vypočítavost bez emočního vkladu, která mě začala otravovat v posledních řadách. Naopak tu byl jeden z nejdojemnějších vztahů - ten otcovský Rodgera k Elizabeth. Což taky znamená, že s konzervativními hodnotami, resp. názorovým souzněním v tomhle podání nemám problém. Zvláště když podobné hodnoty zosobňoval naopak dost nesympatický texaský kovboj Colby, který by je nejradši vnutil všem. Nicméně mu pohrdání Jerri nevyčítám, protože si dost nabíhala sama. Fešák to jistě byl, ale očividně to funguje i na heteráky - protože se zapomnělo na to, že jeho jízda přes individuální soutěže nebyla zas tak spanilá a celou dobu mu na paty šlapal starší a hladovější Keith. A že lovce v sobě probudil prodejce softwaru Mike. Což samozřejmě málem složilo vegetariánku Kimmi, slabou v biologii ("Červy můžu! Červy můžu!") i ve vaření (sotva si tam uvařili rýži, jak by chtěla vyrábět tofu?), a posloužilo k "mávání prstem" hlučné Alicii. K tomu téměř tragédie (nehodu kvůli mikrospánku nemusíte mít jen za volantem) a Matka příroda je tentokrát téměř smetla. Na stejnou úroveň ale stavím nejen scénu, jak promrzlá ženská 45 kg bez cavyků vlezla do studené a zrádné vody, aby zachránila jídlo, ale i náhodně zachycený boj klokana s rozvodněnou řekou a drolícím se svahem. Nemusím si to pamatovat přesně, ale mám dojem, že tam byla spousta dalších poprvé: výše už jsem zmínil, že byli vlastně pionýři v pojídaní hmyzu. Dále k výše popsanému paradoxně, že největším problémem byla nuda a kvůli tomu se táááhnoucí dny. Poprvé produkce klepla (nenažrané) soutěžící přes prsty. Možná ne poprvé, ale tentokrát často zopakovali, jak je jídlo jako odměna kontraproduktivní ("První talíř mnou jenom prošel."). Taky myslím, že to bylo poprvé, co soutěžící vydrželi (soutěžit ve vytrvalosti) přes 10 hodin. Amber bez Roba byla ještě sympatická. Finální rada tentokrát i přes výpady mnohem pohodovější díky zpočátku podceňované soutěžící, která měla ale mimořádné EQ i vyřídilku. Silný moment ještě na reunionu (první vyřazená). Gay soutěžící tentokrát průměrný a nevyoutovaný. Sice to Jeff (Varner) později pochopitelně obhajoval, že se nechtěl nechat svazovat nálepkou, jenže si to pak pokazil tím, že sám v jiné řadě vyoutoval soutěžícího proti jeho vůli. // Nejzajímavější soutěžící: Tina (nakonec blízko favoritky), Colby (nakonec respekt hlavně kvůli finální volbě), víceméně Alicia, Amber (protože spíš přihlížím k tomu, co předvedou v další řadě, kde se znovu sejdou) a Jerri (u té přesně naopak; později se potvrdí, že byla víc efektní než efektivní). // 87% ()