Kto prežije

(relácia)
  • Česko Kdo přežije (viac)
Rozhovor 2
Dobrodružný / Reality-TV / Súťažný
USA, 2000

Réžia:

Don Roy King

Účinkujú:

Jeff Probst (moderátor), Amber Mariano, Richard Hatch, Judd Nelson, Kimmi Kappenberg, Rudy Boesch, Jenna Lewis, Sugar Kiper, Jenna Morasca, Jerri Manthey (viac)

Série(46)

Survivor je televizní reality show, která je v různých podobách vysílána v mnoha zemích na světě. Hlavním principem této soutěže je vysazení soutěžících na izolovaném místě v divočině, kde soupěří o různé odměny a hlavní výhru v hotovosti. V soutěži se využívá systému postupného vyřazování, kdy soutěžící hlasují proti dalšímu členu v kmeni dokud nezůstane poslední soutěžící, který kromě výhry získá i titul "Poslední trosečník" ("Sole Survivor"). Soutěž je také obrovským sociálním a psychologickým experimentem, kdy je možné pozorovat různé typy lidí, jak se k sobě navzájem chovají za různých okolností a v různých podmínkách. (oficiálny text distribútora)

Recenzie používateľa mrx.friend k tomuto seriálu (3)

Kto prežije (2000)

Vzhledem k tomu, že na ČSFD postupně vznikají profily jednotlivých sezón, tohle hodnocení patří první řadě, tedy Borneu, ale zároveň show Kdo přežije jako celku. Borneo jsem si nedávno oživil a po několika letech od prvního odvysílání na Nově zkouknul znovu a pořád to byl příjemný zážitek. Vzhledem k novějším sériím se nejde ubránit mírnýmu úsměvu, jak je tahle řada ještě naivní a nepřináší tolik zvratů a překvapení ve vyřazování soutěžících, ale namísto toho se tu ještě hraje hodně na city, na to být férovým vůči ostatním a nepokřivit si vybudované mezilidské vztahy. Tedy, až na jednoho člověka, který od začátku věděl, do čeho jde a podle toho taky jednal. Snad proto se stal prvním vítězem jednoho milionu dolarů. Nedivím se, že tahle reality show pokračuje už dvanáctým rokem, protože pořád má co nabídnout a celý koncept se vyvedl na výbornou. Výzvy o imunitu, ať už nejdřív pro celý kmen nebo později individuální, o odměny, prostředí, do kterého jsou trosečníci vysazeni, doprovodná hudba sladěná s příslušnou zemí,... ale osobně bych se tu chtěl pozastavit nad tím, jak je to vše natočené. Až mi přijde, že víc, než soutěžící, kteří se musí prát mezi sebou a s přírodou, si daleko větší obdiv zaslouží štáb, který musel být přítomný v každé vteřině a leckdy snášet extrémnější podmínky, než účastníci, jenom proto, abychom si pak mohli vychutnat sestřih oněch cca 39 dnů v klidu a teple domova. Kameramani nejsou navzájem v záběrech nikdy vidět, soutěžící jako by o nich ani nevěděli (pokud se zrovna někdo na samotce do kamery nezpovídá, nikdy jindy do nich zrovna nečumí), obrázky na okolní scenérie, faunu a flóru a i třeba čisté záběry zpod vody dělají dojem, jako by Kdo přežije vlastně ani nikdo nenatáčel, ale vy sami jste byli tím tamějším ztroskotancem, třeba na pustém ostrově. A to je velké plus této soutěže. Dalším by mohl být třeba moderátor Jeff Probst. Abych ten komentář nějak uzavřel, těšim se, až jednou zkouknu všechny řady... 8-) ()

Austrálie (2001) (S02)

Prosluněná pláž a jedovatá džungle jihovýchodní Asie z jedničky dostává výměnu za australskou nekompromisní buš. V mnoha ohledech zajímavější než předchůdce právě pro přírodní podmínky. A to jsem si tu asi oblíbil nejvíc - ta místa, kde si oba kmeny rozdělaly své tábory (tj. při řece s křovinatým okolím), kam chodívaly na soutěže (např. vodopády) a hlavně ten napodobený Stonehenge na kmenové radě :) Zpočátku suverénně vítězný a fyzicky zdatnější tým se kvůli nečekanému zvratu posléze stává tím oslabeným a dochází k postupnému odstřelování jednoho jeho člena po druhém, což s sebou přináší jistou dávku nudy, protože se divák rázem přestává tolik těšit na svolávání kmenových rad. Stejně chladný přístup se nejspíš dostaví, když zdejší kovboj ke konci soutěže neustále vyhrává výzvy o odměny a imunity a nedopřeje je ostatním. Nakonec bych rád zmínil mého favorita, ktrerým bude jednoznačně Rodger - sympatičtějšího člověka by dneska jeden těžko pohledal, takovej mírumilovnej taťka, no :P ()

Mikronésie (2008) (S16)

Tak, a už jsem tomu propadnul úplně...vypadá to, že z "Kdo přežije" se stává moje další televizní závislost O:-) ()