Kto prežije

(relácia)
  • Česko Kdo přežije (viac)
Rozhovor 3
Dobrodružný / Reality-TV / Súťažný
USA, 2000

Réžia:

Don Roy King

Účinkujú:

Jeff Probst (moderátor), Amber Mariano, Richard Hatch, Judd Nelson, Kimmi Kappenberg, Rudy Boesch, Jenna Lewis, Sugar Kiper, Jenna Morasca, Jerri Manthey (viac)

Série(46)

Survivor je televizní reality show, která je v různých podobách vysílána v mnoha zemích na světě. Hlavním principem této soutěže je vysazení soutěžících na izolovaném místě v divočině, kde soupěří o různé odměny a hlavní výhru v hotovosti. V soutěži se využívá systému postupného vyřazování, kdy soutěžící hlasují proti dalšímu členu v kmeni dokud nezůstane poslední soutěžící, který kromě výhry získá i titul "Poslední trosečník" ("Sole Survivor"). Soutěž je také obrovským sociálním a psychologickým experimentem, kdy je možné pozorovat různé typy lidí, jak se k sobě navzájem chovají za různých okolností a v různých podmínkách. (oficiálny text distribútora)

Recenzie používateľa Pan_Dom k tomuto seriálu (7)

Samoa (2009) (S19)

Russell, Russell, Russell ... celá řada je prakticky jeho velká show - jsem jeho velký obdivovatel ()

Hrdinové proti padouchům (2010) (S20)

V osmé sérii All Stars půlka "hvězd" neměla co dělat, a Boston Rob si ze všech udělal své ovečky, které jej, a jeho holku přivedly až do finále, v Mikronésii zas demence fanoušků neměla hranic, takže pro mě první pořádná all stars série je tato.De facto v ní najdeme 20 nejlepších hráčů, s toho plyne, že už na začátku museli bohužel vypadávat ( viz. Steph, Tom atd.) Jakožto fanoušek Rusella ho budu obhajovat a tvrdit, že měl vyhrát, hlavně proto, že to měl stonásobně těžší, když nechybělo moc, a byl vyřazen mezi prvními. Jeho hra je bohužel postavena na hesle - "jít přes mrtvoly" - viz. vyřazení Danielle či Jerri. Sandra pouze zneužívá toho, že je v soutěžích naprosto neschopná, a jediné, co může nabídnout, je její loajalita, proto se dvakrát dostala do finále, a naneštěstí dvakrát vyhrála. Nebyla v padouších pro nic za nic - je to hubatá, zákeřná ženská, která se svezla, a využila nenávisti poroty k Rusellovi a tímpádem i k Parvati, která s ním byla od prvního dne ve spojení. Přesto všechno tato řada byla pro mne nejlepší ze všech, vytkl bych jí akorát pár soutěží o imunitu, kde byli zvýhodněni ti, kteří ji již absolvovali v jiných řadách, či dokonce ji vyhráli. ( viz. Parvati) ()

Nikaragua (2010) (S21)

Po prvních dílech této série jsem začal chápat, proč Nicaragua je často špatně hodnocena. Medailon moci či co, který dával značnou výhodu jednomu kmeni v soutěži o imunitu.. to byla pěkná degradace. A rozdělení na mladší a starší kmeny bylo taky nešťastné. Avšak po sloučení se hra rozjela, a já se začal bavit. Několik skvělých a napínavých soubojů o individuální imunitu, taktizování, neustálé měnění aliancí, a nakonec perfektní vítěz, který se za 39 dní proměnil ze šaška v krále. Nicaragua navíc asi nastartovala novou éru v naprosto šílených a otevřených kmenových radách, a to hlavně díky jedné z nejbláznivějších hráček, která se nechovala jako učitelka, ale jako žačka ze zvláštní školy. Zaujme příběh hráčky, která působila dojmem hysterky a která chtěla odejít 5. den, a nakonec došla tak daleko... Nebo hráčky, která ve svém věku dokázala porážet fyzicky zdatné muže. Oblíbení hráči: Jimmy Johnson ( sympatický bývalý kouč a hráč NFL), Marty ( stratég) , Brenda ( jedna z nejchytřejších a zároveň nejkrásnější hráčka Survivoru ever, a nakonec Fabio, který dokázal zabrat, když potřeboval, aby nakonec usedl na trůn :) ()

Jižní Pacifik (2011) (S23)

I am very impressed - skvělá myšlenka přiřadit k novým soutěžícím, dva kvalitní, zkušené a divácky nejatraktivnější možné hráče - Ozzyho a Coache. Oba si v minulých řadách něčím prošli, oba byli ošáleni a oba toužili po vlastním vykoupení, což se jim oběma povedlo. Naprosto jim sedla role, kterou měli, a hlavně díky nim byla tato série výborná. Coach jakožto vůdce "sekty" , přinesl hodnoty, které ve většině sérií existovaly možná tak ve slovní formě - čestnost, upřímnost, loajalitu, dokázal, že není nic silnějšího, než pevná a soudržná aliance od prvního dne (a díky tomu možná celý Survivor vypadá velmi jednoduše). Ozzy, mírně namyšlený individualista, který na Ostrově hrál sám za sebe, a poslal domů téměř půlku soupeřů pro změnu dokázal, že on se jako trosečník narodil. K nim přidejme skvělé hráče jako Dawn, Sofii či Brandona, a máme tu 5*. Škoda jen, že nejsou tvůrci více kreativní ve vytváření nových soubojů o imunitu - začínají se až nebezpečně často opakovat... ()

Jeden svět (2012) (S24)

Když to shrnu... slabý casting, velmi průměrný průběh hry a trapný Reunion show...tohle se Jeffovi moc nepovedlo.. ()

Filipíny (2012) (S25)

Po delší době bylo počáteční rozdělení kmenů na tři, což byla vítaná změna. To, že jeden kmen prohrával jednu soutěž za druhou, byla věc druhá... Dalším plusem bylo množství skrytých imunit, návrat veteránů či zajímavé charaktery postav. Ze Survivora se v USA stal takový fenomén, že tu můžeme vidět herečku či bývalého hráči NFL, kteří si za svůj život vydělali více než všichni dosavadní vítězové dohromady, a jsou zde spíš proto, aby si něco dokázali, popřípadě si vyřešili své psychické problémy a poznali sama sebe. Jinak hra byla celkem zamotaná, díky nerozhodnosti dvou hráčů a brilantnímu stratégovi Jonathanovi, který však udělal jedno zlé rozhodnutí, které jej podle mě stálo vítězství. Celkový vítěz je nakonec více než uspokojivý, ale pro mne je vítěz rekordman v počtu napsání jeho jména na kmenové radě (být charismatický a skvělý hráč je občas nevýhodou). Nicméně při srovnání s nejlepšími sériemi typu Amazon, Cook Islands či Heroes vs. Villains jsou Filipíny velmi chudým příbuzným... Oblíbení hráči : Penner, Carter, Malcolm, Denise P.S. Jsem velký fanoušek tohoto pořadu, ale je načase položit si otázku, jestli se neblíží vhodná chvíle pro ukončení natáčení dalších sérií.. Už teď, když vidím obsazení další série, mám obavy, že kvalita půjde zase dolů. Nápadů bylo mnoho, série byly kolikrát oživeny novými pravidly, zvraty, skvělými hráči, ale nic nejde donekonečna. ()

Caramoan (2013) (S26)

Na mé slova došlo, a procenta letí rapidně dolů. Tento koncept se od ostatních dílů opravdu značně vymyká, vzpomenul bych si asi na dvacet věcí, které mi vadily. Výhody do hry o imunitu vyhrané na aukci prakticky znamenají výhru imunity, před kamerou žvaní pořád jedni a ti samí hráči, dvě kmenové řady ve sloučení během jednoho dílu, hráč top 6 se prakticky půl řady nedostane před kameru, otřesní fanoušci, tvořící kompars našim "favoritům apod. Samotný název "favorité" beru z rezervou, přišli sem jako hráči s potenciálem, který minule dostatečně nevyužili. A tak jsem místo nudných a jednoduchých soutěží (takových, které pochopí i Eddie) o to víc sledoval vývoj soutěžících. Alespoň k něčemu tato sezóna byla :). I přes pár zvratů a blindsidů se však Caramoan protrápil až na finálovou kmenovou řadu, která byla naprosto zbytečná, protože o vítězi již bylo jasno. Vítěz, jakkoliv mu bylo ve hře nadržováno, je nakonec ucházející, přesto doufám, že kromě mých oblíbenců (Andrea, Malcolm, Brenda a popřípadě Reynold), ostatní hráče ve hře neuvidím... A Reunion show? Mimo to, že se týkala asi šesti hráčů, tak tu Boston Rob propaguje svou knihu, odpovídá se na twittery fanoušků a Jeff již zdaleka není tak pohotový a vtipný jako dřív. P.S. Bojím se nadcházející řady. ()