Jo Hardingová (Helen Huntová), rovnako ako jej kolegovia, je doslova posadnutá predstavou, že sa jej podarí „skrotiť“ tornáda, respektíve vyvinúť spoľahlivý varovný systém. Nie je to nemožné. Stačí uviesť do prevádzky a v praxi vyskúšať prístroj, ktorý navrhol jej muž Bill (Bill Paxton), niekdajší člen tímu meteorológov, za ktorými prichádza do terénu, aby Jo pripomenul, že mu ešte stále dlhuje súhlas na rozvod. So svojou novou partnerkou, psychologičkou Melissou (Jami Gertzová), s ktorou chce začať nový život, sa spočiatku proti svojej vôli, pripojí k šialenej naháňačke za ničivým prírodným živlom... (TV JOJ)

JADIM

U katastrofických filmov som zvyknutý skôr na to, že sa postavy daného katastrofického prvku obávajú a snažia sa mu vyhnúť, nie že ho vyslovene vyhľadávajú. Tento film teda neponúka žiadnu komornú atmosféru, skôr to pripomína nejaký tuctový akčný thriller ako katastrofický film. 4/10 ()

PALINO

Po formálnej stránke odviedli tvorcovia filmu vynikajúcu prácu, JAN de BONT nezakryje svoju kameramanskú minulosť, takže jednotlivé kameramanské prelety a vlastne celková práca s kamerou stoja za to. A s pozitívami sa dá pokračovať aj ďalej: vizuálne efekty, hlavní hereckí predstavitelia, hudba Marka Mancinu, ozvučenie, .... Skrátka jeden z najlepších filmov o živelnej katastrofe. ()

iXtr3m3

Jeden z mála nestárnucich filmov s tématikou katastrofy ako rovnako starý Dante´s Peak. Toto môžem kedykoľvek znovu a znovu a neomrzí to. A triky aj na dnešnú dobu konkurencie schopné. Paxtona ani nespomínam, lebo to je už len čerešnička (megačerešňa) na torte. ()

Zagros

Další z mnoha filmů o přírodní katastrofě, kde je tentokrát hlavním hrdinou tornádo. Přesto, že film má klasický mustr a vlastně vás ani ničím nepřekvapí, jde o velmi dobrý snímek. Hlavní dvojice je sympatická a jiskření mezi nimi působí osvěžujícím dojmem. Dalším plusem jsou velmi dobré triky, bráno k době vzniku, kdy jsem film poprvé viděl v roce 1996 v kině. Jako celek je slušně zrežírován, dobře buduje napětí a velmi svižně ubíhá. Lepší tři hvězdy jsou tak na místě. Doplnění: V červnu roku 2021 se asi sto metrů od místa, kde jsem bydlel největší část svého života, prohnalo tornádo. Nechalo za sebou asi dvacet kilometrů dlouhý a několik stovek metrů široký pás zničené země, kde zdevastovalo všechno, co mu přišlo do cesty. Film tak pro mě získal další rozměr. Dívat se na něj sice stále můžu a pár výtek by se vzhledem k reálnému srovnání sice našlo, přesto nakonec zvyšuji hodnocení o jednu hvězdu, protože ve mně už tak slušný film (a možná ten nejlepší o tornádu) vyvolá nyní hlubší emoce. ()

Balu...

Letající kráva, která je tu nesčetněkrát zmíněná, je skutečně to nejlepší, co může Twister nabídnout. Příběh je fatální ptákovina, emoční složka vyznívá značně naprázdno; celkově monstrózně přitažené za vlasy. Nazvat ho "inteligetní" musí vyžadovat značnou dávku sebezapření.. ()

Krabak

Průměrný katastrofický film, který si zaslouží maximálně 2 hvězdičky. Ovšem teď už legendární scéna, ve které si vesele plachtí kráva v tornádu, si zaslouží samo o sobě jednu hvězdičku navíc. ---> 35% ()

Hanys_

Twister mi vždycky přišel jako takový slabší příspěvek do těch katastrofických filmů. Měl jsem to z mládí zafixováno jako film, kde Helen Hunt furt jede v autě, hádá se s někým a kolem nich jen tak mimoděk řádí tornádo - a ono to tak nějak prostě fakt je. Efekty hodně fain, příběh mizérie. Takže někde tak na půli cesty k výbornému filmu. 5/10 ()

farfalla

Katastrofický film vyprodukovaný Stevenom Spielbergom. Příliš mnoho klišé, abych mohla dát 4 hvězdy. Co se mi opravdu líbilo, byl řev tornád. Když se vichr přiblížil, řval jako nějaké divoké zvíře nebo monstrum. Doporučuji sledovat tento film, když jsou venku hromy-blesky, jak se to včera povedlo mně, pak je to jako 5D kino. ()

Junglista

Twister za těch skoro 20 let ztratil trošku na síle, takže dneska je to za F3. Dostal sem chuť na pořádnej hovězí steak, musim se podívat z okna, jestli nepoletí kravička... ()

Adramelech

Když se v Čechách strhne pořádná vichřice, poletují vzduchem nanejvýš tak kočky, psi a menší děti. To americká tornáda jsou úplně jiný kafe, dokážou transportovat ovzduším i dospělé osoby, krávy, automobily a někdy též domy, tedy aspoň ty americké, postavené z dřevotřísky a sádrokartonu. Krásné záběry řádění živlů, ať už to filmaři točili jakkoli. Ani zápletka (film by totiž měl mít nějakou zápletku a ani zde se na ni nezapomnělo) nebyla marná. Nejlepší byly ty létající krávy („Tady letí další.“ – „Ne, to je ta samá.“), i když scénu, jak z nebe padaly traktory a pak domy, jsem si také užil. ()

Bouřňák

A stejně nevím, jestli bych neměl hodnotit o hvězdičku méně. Kdysi se tento film možná mohl tvářit hodně povedeně a kvalitně, ale to zejména díky počítačovým trikům. Z hlediska děje jde ale o naprostou pakárnu, kterou ani létající kráva nezachrání :-) Typický příklad filmu, který v době natočení diváka zaujme, ale časem po něm neštěkne ani pes. Už mu prostě odzvonilo !!! ()

Wishkah

Film, který jede přesně podle šablonky a podle všech katastrofických klišé. Ale i klišé jde natočit s pořádnýma koulema. Jan de Bont naserviroval akční a skvěle natočenou lahůdku s partou sympatických hrdinů, u které se zkrátka nejde nebavit ()

Itar

Takové klasické katastrofické cosi, s poměrně sympatickým obsazením a na svou dobu velmi dobrými vizuálními efekty. ()

peetriss

Po zábavné Nebezpečné rychlosti se Jan De Bont posadil podruhé na křeslo režiséra a stvořil další zábavné dílko, které se však již neobešlo bez projevů jeho tvůrčí křečovitosti. Poslední De Bontův film, který lze označit za povedený, byť více než tři hvězdy dát nemohu. Twister je typický představitel filmů, které je nutno sledovat v "brain off" módu. Neustále si musíte opakovat, že to je jen popcornový film, abyste se neustále nepozastavovali nad spoustou fyzikálních, meteorologických i jiných nesmyslů. Co je však hlavní: Twister je film svižný, ve své (a možná i v dnešní) době nevšední s kvalitním hereckým obsazením a zejména s líbivými a fotogenickými představiteli hlavní role - výborně vizuálně svedenými tornády podpořenými profesionální kamerou. Ve chvílích, kdy se však tornáda v obraze nevyskytují, De Bont selhává, a upadá do smutné konverzační a kvaziromantické fádnosti brzdící tempo filmu. Potěšila samozřejmě Helen Hunt, která je deštěm zmáčená, v blátě vyválená a twisterem profouknutá opravdu sexy. ()

Paldiny

Twister zažiť v kine, odletí mi hlava. Toto bola a stále je jazda od začiatku až do konca, tornádo striedajú dve tornáda potom ďalšie a na koniec mega tornádo o sile F5 (nie tej na klávesnici). Vzduchom lietajú kombajny, kravy, traktory, člny aj celé domy a vy nemôžete od filmu odtrhnúť zrak. Po rokoch čo som si film pripomenul, som si uvedomil, že ani nečítam titulky a len s úžasom sledujem prácu trikárov, ktorá zrovna slávila dvadsať rokov! A keď sa tam ešte pohybuje obľúbenec Paxton, nemusím sa dlho prehovárať, aby som znovu zavrel okenice, vypeckoval repráky a vydal sa po stopách tohto ničivého živlu. A Emmerich? Ten sa môže ísť so svojimi búrkami hanbiť do kúta, tornáda prichádzajú, odchádzajú, podobné katastrofické filmy nie. A že ste už od úvodných minút vedeli kto s kým nakoniec skončí? Najvzrušujúcejší džob predsa nenahradíš. ()

Klay

Jeden z prvních velkých CGI blockbusterů mě ve své době naprosto dostal. Hlavně proto, že nejde jen o ukázku nových technologií, ale o výborný a napínavý dobrodružný thriller. ()

Nová kniha Michaela Crichtona budí zájem studií

Nová kniha Michaela Crichtona budí zájem studií

dnes

Světoznámý spisovatel a mimo jiné i filmový scenárista, režisér a producent Michael Crichton (1942–2008) nám v minulosti přinesl obří divácké hity jako Jurský park, Westworld a Twister, což jsou díla… (viac)

Projekty od Universalu loví mladé hvězdy

Projekty od Universalu loví mladé hvězdy

14.04.2023

Jak to vypadá s pokračováním Twisteru?

Jak to vypadá s pokračováním Twisteru?

22.12.2022