Hry o život: Balada o hadoch a vtáčatkách

• Česko Hunger Games: Balada o ptácích a hadech (viac)

Začínajú desiate Hry o život. Pre osemnásťročného Coriolana Snowa znamenajú jedinečnú príležitosť ako zažiariť v úlohe mentora jedného z vyvolených. Tvrdo drel, aby dokázal naplno využiť svoj šarm, znalosti a zručnosti, ktoré môžu doviesť vyvoleného k víťazstvu. Bohužiaľ, šťastena mu nie je naklonená. Dostane ponižujúcu úlohu - viesť najväčšieho outsidera z chudobného Dvanásteho obvodu. Dievčina menom Lucy Gray však publikum uchváti a Coriolanus vycíti svoju šancu. Aj v ňom začínajú prebúdzať city a on sa bude musieť rozhodnúť, či bude dodržiavať pravidlá alebo sa bude riadiť pudom sebazáchovy, ktorý mu radí niečo iné. V aréne bude prebiehať boj na život a na smrť a už čoskoro sa ukáže, kto je nevinné vtáča a kto had, čakajúci na svoju príležitosť zaútočiť. (Forum Film SK)

Nykrous

Když jsem šel na knihu, tak jsem očekával nudu a nakonec mě to asi ze všech knih bavilo nejvíc. Teď jsem šel na film, čekal jsem vykastrovanou verzi knihy a nakonec jsem dostal film, který mě taktéž bavil skoro nejvíce z celé ságy. Nebudu říkat všechny změny oproti předloze a že jich podle mě bylo požehnaně. U většiny to nevadí, protože to dává jasný smysl kvůli jinému médiu, ale vytknu zde ty, které mi přišly nejvýraznější, a to postava Coriolanuse, který na mě v knize působil jako slizák a tady mi přišlo, že ho prodávali hlavně jako sympaťáka a ten jeho vnitřek dostatečně neukázali v průběhu filmu. Dále kniha mě hrozně bavila v těch samotných interakcích a tady se šlo spíše k tomu zabavení a většinu interakcí úplně vyškrtli. Samozřejmě film trochu postrádá v obsahovém měřítku, ale zase to vynahrazuje skvělým audiovizuálem. Kamera mě vždy přesně dokázala vtáhnout do dané situace herecké výkony super a za mě Rachel Zegler jasným highlight filmu. U každé písně jsem měl minimálně lehkou husinu a celkově její herectví plně vystihovalo každý okamžik a každou emoci. Když k tomu přidáme, že mi přišla neskutečně atraktivní, tak tu máme jasnou vítězku. 8/10 ()

CharlotteHo

Film mě velmi potěšil. Velmi věrné zpracování knihy a jsem ráda, že svět který Suzanne Collins vybudovala dostal další příležitost se ukázat na filmovém plátně. Samozřejmě doporučuji knihu, nebo audioknihu, která vám dodá jisté vypuštěné souvislosti a hlubší proniknutí do příběhu. Herecké obsazení je fantastické a každá postava dostala perfektní zastoupení. Není to film pro každého, ale pro milovníky Hunger Games, je to skvělá podívaná a cítím i příjemnou paralelu s předchozími filmy. Skvělá práce a film zcela naplnil má veliká očekávání a v mých očích předčil Hunger Games samotné. ()

Maximilianus

Za mňa najlepší diel série. Páčilo sa mi, ako bol vyrozprávaný príbeh Prezidenta Snowa, vykryštalizovanie jeho povahy, rozdelenie príbehu na kapitoly, pričom každá bola iná, unikátna a výborne vystupňovaná. Aj keď je menej temný ako pôvodná séria, tak 7,6/10. ()

Nemmonn

Nuda, nuda a nuda. Jednu chvíli si myslíte, že už jste tak u druhé hodiny filmu, a jste teprve u první, kdyby to aspoň bylo zajímavý ale ani to ne. Zbytečný pokračování, příběh a těch 2,5 hodiny, který rozhodně nejsou natažený a zbytečný jak píča. Bohužel na filmu není moc věcí co bych pochválil. Jedině tak toho bílovlasého cápka, který je snad jediná postava, která se dá sledovat, protože ikdyž se Zeglerka celkem snaží, pořád mi přijde nesympatická i za tou podělanou kamerou. Vizuálně a tím zvláštně retro-futuristyckým stylem se jim to celkem povedlo. Bohužel tohle je všechno k plusům. Ty Hunger Games, o kterých má být film jsou strašně prázdný, bez pastiček, bez krve, je to jenom hnusnej a prázdnej Battle Royale proti postavám, na kterých vám ani nezáleží, bo naopak vás i serou. Jedině dokážu uznat aspoň tu napínavost, která tu malinko byla. Bohužel mimo ty Hunger Games nebo spíš po nich, se dějou věci, který nás vůbec nemusí zajímat, dobře to že se znovu uvidí je dobře, ale tam to mohlo skončit, proč to zbytečně natahovat na zkurvený dvě a půl hodiny. 4/10 ()

Kingjiri

Celá série mě ničim pořádně nezaujala, takže jsem neměl velký očekávání. Ale přesto jsem čekal aspoň větší porci napětí nebo akce. Kromě pár soubojů v aréně se většinu času jenom kecalo, občas zpívalo a ke konci už jsem bez přehánění měl co dělat, abych neusnul. Tempo vyprávění bylo dost pomalý, což ještě víc umocnila dvě a půl hodiny dlouhá stopáž. A za tu dobu se toho celkově fakt moc nestalo. Druhá silnější hvězda za atmosféru, výpravu a fajn casting. ()

Likan7

Příšerně dlouhé a příšerně nezajímavé. Sérii Hunger Games mám docela rád, ale tenhle prequel jsem vyloženě přetrpěl a dokoukal ho na tři pokusy. Nezajímavé lokace, nezajímavé postavy a nijaký, možná až absurdní konec a chování hlavního "hrdiny". Slepá ulička. ()

HERGImanCZ

Velmi podařený prequel. Vzhledem k tomu, že byl k režii prequelu k Hunger Games upsán Francis Lawrence, který na sérii pracoval od druhého dílu, asi nikoho nepřekvapilo, že po vizuální stránce film funguje. A přestože Rachel Zegler prostě není Jennifer Lawrence a nemá tak velké charisma, role Lucy Gray ji neskutečně sedla (dokonce tolik, že jsem ještě nezapomněl jméno její postavy). Tom Blyth je pak v roli Snow naposto skvělý a vlastně nikdo z hereckého ansámblu nepředvádí nic, co by film tahalo dolů. To vše ale napovídaly už trailery. Otázkou zůstávalo jen to, zda má Balada o ptácích a hadech co nabídnout, nebo jde o další nucený prequel snažící se vyždímat značku. Tato balada má naštěstí v kapse triumf ve formě knižní předlohy. I tak ve finále ale musím říct, že se na výše zmíněné škále pohybuje někde uprostřed. Z pohledu scénáře jsou tu totiž některé do očí bijící problémy, jako nepříliš dobrá epxozice (kde Snow doslova vypráví rodině, co všichni už musí vědět, ale zkrátka to musí vědět i divák), některé nejasné motivace a skokové změny v chování postav nebo na sílu tlačené metafory o sněhu, kterých bylo tolik, že začalo sněžit i venku. A pokud byste film neviděli, nebyli byste vlastně ani nijak ochuzeni. To vše je ale ve výsledku nepodstatné, protože film nad vodou drží jeho svět a atmosféra, která je unikátní, a vy tak zkrátka chcete vidět další osudy postav. Nevím, jestli je to záměr, ale místy to působí neskutečně meta. V kině jsme totiž nakonec všichni stejní. Stejně jako ve světě Hunger Games diváci sledují hladové hry, i my diváci máme své oblíbence, kterým přejeme, aby přežili. Pro diváka je ale v tomto filmu arénou celý tento distopický svět. Tu největší výhradu vůči Baladě o ptácích a hadech mám tak k její stopáži, která je přemrštěná a minimálně vystřihnout pár metafor o sněhu by jí rozhodně pomohlo. Pokud byste se mě ale zeptali, jestli chci další film z tohohle světa i za cenu další přepálené stopáže, byl bych bez váhání jendoznačně pro. A vzhledem k tomu, že z těch populárních značek v kině v současné době běží akorát Marvels a FNAF, je Hunger Games: Balada o ptácích a hadech jasnou volbou. ()

TheStitch630

V Panemu platí přísloví: nechť vás vždy provází štěstěna. V tomto případě se tvůrcům vyhnula velkým obloukem. Hlavním problémem je scénář a nastolené tempo. Zpočátku se může zdát, že dvouapůlhodinová stopáž utíká rychle, a to minimálně do dvou třetin příběhu. Poslední část působí jako nekonečně dlouhý epilog. Tím více paradoxní je, že následkem toho vyznívá film natahovaně a zkratkovitě zároveň.  Od samého začátku chybí tvůrcům schopnost předat divákům motivace postav nebo vztahy mezi nimi a v závěru tak jejich rozhodnutí ztrácejí smysl. Pokud lačníte po vyobrazení přerodu mladičkého Snowa v tyranskou podobu, čekáte marně. Naopak se dočkáte celkem nevýrazné Lucy Gray s líbivým hlasem, který využívá na poměry dystopického tónu až příliš často a v natolik absurdních situacích, že pasáže se zpěvem vypadají jako parodie na muzikál. Francis Lawrence se vrací na post režiséra a snímek se pro něj stává čtvrtým v řadě v této franšíze. Ačkoliv má z předchozích dílů značné zkušenosti a látka pro něj není něčím novým, z plátna to tak nepůsobí. Je těžké rozpoznat známý a zavedený svět skrz jeho prázdnotu a nenápaditost. Hudba ve velké míře sází na nostalgii a neustále využívá známé melodie, ale stačí to? Snaha tvůrců o navození retro atmosféry prostřednictvím předmětů z 50. let zní jako dobrý nápad, ale v kontextu světa zasazeného v budoucnosti je to až moc velký krok zpět.  Tom Blyth je v roli Snowa přesvědčivý, ale plytký příběh plný děr mu nedovoluje charakter dostatečně prodat. Aréna ani souboj v ní nejsou natolik atraktivní jako v předchozích dílech a z celého Panemu vidíme převážně interiéry a opakující se venkovní lokace. Hlad po návratu do světa Suzanne Collins byl velký a tento prequel rozhodně nenasytil. 2,5/5* ()

Domineus

Hunger Games mám veľmi rád a aj tento prequel ma bavil v podstate celý čas. Medzi Lucy a Snowom to fungovalo veľmi dobre (akurát mi teda trochu prekážalo ako ju celý film volal Lucy Gray, hlavne keď to kričal viackrát po sebe). Niektoré pesničky ma teda za srdce nechytili, no vzhľadom ku stopáži mi to až tak nevadilo. Samotné hry boli trošku suchšie, ale asi sa to dá pochopiť, keďže išlo ešte len o 10. ročník. Po hrách je to razom iný film, ďaleko menej akčný, no zameraný skôr na premenu Snowa. Trochu škoda tretej časti, kde bola už samotná premena spláchnutá dosť rýchlo a chaoticky, ale na druhú stranu by to bolo asi už príliš dlhé. Je ale pravda, že z prvých častí by sa niečo useknúť kľudne dalo. Celkovo je to síce tesných 5 hviezd, ale je. 85% ()

kyjo

Další nudná variace na japonskou Battle Royale (2000), ochuzená o explicitní násilí a dezinfikovaná pro "twilightovou" generaci západního publika. Stejně jako předchozí díly nepřináší do žánru nic novýho. Zůstává jen přihlouplý vztahový drama pro mládež. ()

RAFT

Režisér Francis Lawrence natočil prequel k hunger games .A po několikati natočených filmech , se mu konečně něco podařilo.Stopáž nevadila.Za mě 70% ()

LdaVinci

Velice zdařilý prequel k zaběhlé sérii, kterou mám rád. Skvělí herci, pěkná akce, pěkný vizuál a zasazení do doby počátků Her a zrodu mocné postavy. Obecně je super sledovat vývoj mladého člověka, kterého už vidíte v nějaké vysoké pozici. ()

ANTYCHRYST

Na tohle jsem dlouho čekal:) a vyplatilo se to..zapomeňte na předchozí díly tohle jede úplně na jiné vlně.. Zajímavé sledovat mladého Snowa a počátky hladových her..ale tady nejde ani tak o souboje a akci jako o zaměření na postavy.. věděl jsem..že musí zaznít legendární song a znovu po letech jsem si ji užíval..:) obsazení bravurni..závěr jsem lehce tapal a ještě teď přemýšlím co se vlastně stalo...dal bych si s chutí pokračování :) 90% ()

BFG2000

Důstojný přírůstek k původním čtyřem filmům, byť je ještě o stupínek slabší, než dosud nejslabší první film. Tom Blyth hraje naprosto pefektně. Rachel Zegler je však pravý opak a je tam spíše jako pěst na oko. Mohlo to být klidně ještě temnější, depresivnější, více o zoufalosti a bolesti, abychom si ten přerod třídního "šprta" v chladnokrevného kalkule více užili. Ale i tak to jde. Vizuální pecka s velmi zajímavou kamerou a úžasnou hudbou. The Hanging Tree nechyběl, takže ledasco odpuštěno. Snad se do světa ještě někdy vrátíme. ()

DaweForeman

Tentokrát se nejedná o další pokračování, kdy se tak nějak člověk mohl obávat, že chtěj natahovat něco, co už má konec a vyždímat tak další prachy z této značky. To s tím ždímáním může být sice pravda, ale příběh se vrací retrospektivně rychle do doby před počátek hladových her a pak to rovnou skočí do období 10. hladových her a to co následuje po nich. Příběh se zaměřuje na nám již známou postavu prezidenta Snowa, kdy byl ještě mladým uchem a měl velice složitou rodinnou situaci. Dočkáme se tak odvyprávění jeho počátků - proč se stal takovým člověkem, jakým se stal - a pak také počátku hladových her jako velké show. Z větší části je to spíše životopisný počin, kdy hladové hry hrají pouze vedlejší roli a nemají takovou akční kvalitu jako v původních filmech. Sice to má určitou dramatickou stránku, ale řekl bych, že autoři tenhle prvek nedokázali pořádně zpracovat, kdy to postrádá hlubší napětí, které zde má nevyužitý potenciál. Prim tak hrají pletichy o tom, kdo si prosadí svoje a souboji určitých ambicích jednotlivců. Jako dokreslení původního příběhu je to zajímavé, ale ve výsledku to působilo trochu nudně a dokázal bych si představit být bez znalosti tohoto filmu, protože mi to neodhalilo nic zásadního bez čeho by se původní filmy nemohly obejít. ()

Loksian

Snow lands on top! Miluji původní sérii (knižní i filmovou) a tak byla návštěva tohoto prequalu samozřejmostí. Očekával jsem pouze slabší doplnění historie a počátku hladových her. ALE dostal jsem film, který na mě působí naprosto stejným kouzlem jako předchozí díly. Rebelové vs Mírotvůrci. Reprodrozdi. Aréna a boj o přežití. Zkaženost a manipulace kapitolu. Tom Blyth je zde jak dort, tak třešnička, neskutečně jsem si užíval každou scénu, ve které byl a jeho Snow krásně dláždí cestu k tomu, aby se z něho stal ten koho již známe. (jen tedy o 64 let později) Rachel Zegler i přes mé pochybnosti podává úctyhodný výkon a funguje pro budoucího prezidenta jako dvousečná zbraň. Hudba trefná, humor téměř žádný, vizuálně kvalitní. Jsou zde i malé narážky a odkazy na věci z předchozích filmů, které jen s úsměvem připomenou, že jsme zase v Panemu. Jedinou výtku bych směřoval na stopáž, i přes to, že téměř všechny sekvence působí důležitě, pořád jde o 2 a půl hodinovou nálož. 9/10 ()

borohub

Stále váhám, jestli si tenhle film zaslouží 4*, nebo 5*. Nebýt třetí kapitoly tak bez váhání dám asi 5*, naneštěstí mě ta poslední kapitola příliš neuspokojila. Nevím jestli to je problém knižní předlouhy (kterou jsem nečetl, resp. četl ale zvládl jsem se prokousat pouze první částí), nebo samotného filmu, ale čekal jsem ten přerod z naivního kluka na tu svi*i, kterou známe z Hunger games maličko intenzivnější. Koho musím vyloženě vyzdvihnout je Peter Dinklage a  Viola Davis, kteří mě dost bavili. Na druhou stranu musím uznat, že i ostatní předvedli skvělé herecké výkony. Myslím si, že tento film fanoušky série nijak neurazí, ale nedokážu posoudit jak moc se to odklání od knižní předlohy. Aktuálně dávám 4*, až budu mít někdy čas tak zkusím přelouskat knihu a následně hodnocení kdyžtak upravím. 80% ()

Warneři už zvažují odsuny premiér

Warneři už zvažují odsuny premiér

21.07.2023

Čeká nás nová vlna odkladových novinek tak jako za časů pandemie covidu? Soudě dle reakcí stávkujících herců a scenáristů zřejmě ano, k dohodě se studii se totiž údajně v dohledné době nikterak… (viac)

Twilight sága se vrací

Twilight sága se vrací

20.04.2023

Filmový BioShock našel režiséra

Filmový BioShock našel režiséra

26.08.2022

Netflix, BioShock a režisér Já, legenda nebo Hunger Games. Tak přesně tahle kombinace teď má fanoušky dnes již kultovní herní série přimět k tomu, aby se začali mírně těšit na filmovou adaptaci.… (viac)