Niekto klope na dvere

• Česko Někdo klepe na dveře (viac)

Rodinná dovolenka na chate uprostred lesa, ďaleko od akejkoľvek civilizácie, začala dobre, až do momentu, kedy sa na prahu domu objavia ,,oni štyria“,. Vyzerajú ako členovia šialenej náboženskej sekty, ktorí sa snažia úbohým dovolenkárom vysvetliť, že svet, tak ako ho poznajú, sa skončí, ak ho nezachránia. V skutočnosti od nich nežiadajú nič zložité. Stačí, ak spomedzi seba vyberú jedného dobrovoľníka, ktorý sa obetuje pre spásu planéty. Znie to bláznivo, však? A keď k tomu pridáte skutočnosť, že štyria zvestovatelia sa správajú ako úplní blázni, ktorí sa okrem argumentov sem-tam uchýlia aj k násiliu, keď živo vykresľujú najrôznejšie apokalyptické vízie, je jasné, že každý, kto im uverí, musí byť rovnako bláznivý ako oni. No hoci spočiatku v členoch terorizovanej rodiny nie je ani semienko pochybností, udalosti postupne naberú taký spád, že otázka “Čo ak je to pravda?” je čoraz aktuálnejšia. Nájdu silu zvládnuť nemožné? Pokúsia sa oklamať osud? Alebo sa už aj z nich stávajú šialenci, ako samozvaní jazdci apokalypsy? Z týchto otázok behá mráz po chrbte. A pripravte sa na to, že z odpovedí vám bude ešte mrazivejšie. (CinemArt SK)

Arsenal83

Ten námet je fantastický, veľmi som sa tešil. Až potom vysvitlo, že ten "rodinný" výlet to sú dvaja kakaovníci a šikmooké dieťa, lebo toto je dnes normálna rodina. Súčasná produkcia je presiaknutá týmto obsahom natoľko, že táto obsesia vyvolá len väčší odpor a paradoxne intoleranciu. Z hnutia, ktoré chcelo toleranciu, sa stalo propagandistické hnutie a deformácie ľudskej prirodzenosti čo by psychické poruchy sa dávajú za vzor, aby skrze filmy nastavovali nový normál. Z toho zvyšku okolo toho sa dá konštatovať, že z mysteriózneho filmu sa nakoniec vykľul taký thriller s katastrofickými prvkami, slávny Ind rozhodne neprekvapil. Priniesol miestami dobrú atmosféru a náznaky napätia, no postavy zvláštne, dialógy znižovali vážnosť situácie. ()

Claw

Byl jsem mile překvapen strukturou příběhu. Film neztrácí čas a vrhá diváky do konfliktu v úvodu filmu. To umožnilo větší zaměření na hlavní příběh při zachování slušného tempa. První dějství filmu je skvělé, protože publikum je v příběhu nové a záhada je stále čerstvá. Ale pomalu se děj začíná opakovat, což vede k méně poutavému druhému dějství. Jak se film chýlí ke svému závěru, jeho konec je neuvěřitelně předvídatelný, což se mi moc nelíbilo. Herecké výkony ve filmu jsou celkově dobré. Dave Bautista byl vynikající, působil velmi vážně, hrozivě, ale měl k němu laskavou a mírnou povahu, která prosila publikum, aby mu věřilo. To byla zdaleka jedna z jeho složitějších rolí v jeho kariéře a myslím, že odvedl skvělou práci. Abby Quinn měla asi můj nejoblíbenější výkon z filmu. Její dramatické scény byly hypnotizující a opravdu mě vtáhly dovnitř. Měla tak jemná obličejová gesta, která vyjadřovala hluboký pocit strachu a smutku s očima, které samy dokázaly vyprávět příběh. Bylo to skvělé. Jonathan Groff byl dobrý, i když se zdá, že hraje podobný styl postav jako všechny jeho předchozí role. Byl jsem nadšený, že vidím Ruperta Grinta, ale ve skutečnosti ho nevidíme dost, protože je pouze v první polovině filmu a když je přítomen, skoro nemluví. Kinematografie byla skvělá. Bylo tam několik opravdu zajímavých úhlů kamery a záběrů, které jsou pro Shyamalana typické. Nelíbilo se mi, když zobrazil brutalitu toho, co se dělo, aniž by to ve skutečnosti ukázal. Tím, že se to posunulo mimo dění nebo to bylo jen mimo záběr, dalo sice publiku to, co potřebovali vědět, aniž by to přímo viděli, ale jako správný hororový fanoušek bych se rád podíval na nějaký ten gore. Ve filmu je pár velmi banálních sekvencí s hrozným CGI, které mě mírně zklamaly. Ale s rozpočtem pouhých 20 milionů dolarů si nejsem jistý, co víc jsem si mohl přát. Celkově je na filmu hodně věcí, co se mi líbí, ale chybí mu několik klíčových prvků, které mu brání v tom, aby se stal okamžitou Shyamalanskou klasikou. /60%/ ()

Chrustyn

M. Night Shyamalan opět po svém a opět režíruje svůj vlastní bezduchý scénář, který se neustále snaží balit do sofistikovaného a extrémně mysteriózního thrilleru. Kde jsou ty doby, kdy si vystačil s málem a nestavěl vše na překombinovaných ale ve výsledku plochých až blbých myšlenkách. Pořád dokáže zkomponovat pěkné obrazy, ale psát už by opravdu neměl. Někdo klepe na dveře není chytrý, ani napínavý a hlavně ani zábavný. ()

Flego

Shyamalan má ten dar, že si nájde námet vhodný na film a je len otázkou jeho umu, ako sa s ním vysporiada. Táto psychologická sonda do dnešného sveta je silno aktuálna a takto uvarený štipľavý guláš skĺbil náchylnosť ku konšpiráciam, fanatizmu viery a globálnych nebezpečenstiev. Všetko v komornom prevedení, čo si zaslúži jednu hviezdičku naviac.  Apropo, hudba je fantastická. ()

BMW12

Překvapilo mě, jakému tématu se Shyamalan rozhodl v tomto filmu věnovat. Námět je to zajímavý, avšak nepochopil jsem úplně pointu filmu, nevím, co mělo být tou výslednou myšlenkou. Každopádně ve filmu je napětí a je to celkem dobře natočeno, ale za mě se jedná o 3* film. ()

TheEvilTwin

Odzbrojující. Plnohodnotná a dusná atmosferická konverzačka, kde je úplně vše, jak má být. Shyamalan se s ničím nesere a už od prvních minut na diváka tasí ostrý start a postavám začíná peklo. Dlouhé rozpravy podpořeny skvělými (!!!!!!) výkony všech zúčastněných dělají z filmu excelentní až mistrovské herecké dílo, které je tak uvěřitelné a reálné, až divák věří, že by se mu mohlo stát klidně to samé. Když dojde na násilí, šokuje (ačkoliv je mimo obraz), když dojde na přelomové scény v televizi, zatajuje se dech (tsunami či pády letadla byly prostě masakr) a Bautista zde dal životní roli a dokázal, že s přehledem zvládá i vážnější role nez béčkové pablby nebo Draxxe ze Strážců. Půjdu proti proudu, ale na mě tohle fungovalo na jedničku a od začátku mě Shyamalan přibil do sedačky. Kdybych dostal i lepší závěr, ze kterého bych cítil více režisérův rukopis, šel bych do plné pětky, takhle lidem, kteří do filmu šli pro režisérův klasický vypointovaný konec, film trochu vztyčuje prostředníček a je pochopitelné, že budou nespokojeni - je zkrátka třeba užívat si masterpiece a hodnotit jej jako celek. ()

Othello

Další Shyamalanův domeček pro panenky, za který se děj nikdy nesmí vydat, protože se okamžitě rozpadne jak pikařovy zuby. A také další sadistická upomínka na to, jak v současném prostředí živoří dřívější první muži Hollywoodu, kdy ty jejich ambiciozní konstrukce dokopávají studiová zadání a absence technologických limitů kamery, které dříve režiséry motivovaly k vizuální vynalézavosti, zatímco dnes si s obrazem sice můžou dělat zdánlivě co chtějí, ale ve výsledku všechny filmy vypadají stejně, tedy jako laciné televizní seriály. ()

anderson

Výborný film s naozaj originálnym námetom, ktorým Shyamalan trefne komentuje stav dnešného sveta. Za štyroch jazdcov. (14.5.2023) ()

penylane

Tento můj oblíbený režisér splnil očekávání. Výborné zpracování vcelku jednoduchého příběhu. Napínavé, nepředvídatelné, brilantně vymyšlený konec světa, navíc se člověk dokáže vžít do každé z postav. Palec nahoru! ()

ARI50

Takový zvláštní film, jako příběh skvělý ale i ne, hodně věcí se nepovedlo co se týče záběru smrti nebo apokalypsa, trochu více dramatu a šlo by to postupně nahoru. Je to škoda mělo to potenciál. ()

Necrotongue

M. Night Shyamalan mě téměř unudil k smrti svým snímkem Old, takže jsem šel do jeho dalšího pokusu s nemalými obavami. Ale ukázalo se, že jsem se bál tentokrát zbytečně, jelikož jsem se u filmu, v němž se dva tatínkové pokoušeli zničit lidstvo tak intenzivně, že neměli čas ani na různé nehygienické záležitosti, docela slušně bavil. Od prvního záběru na empatického učitele s obří hlavou a za ní nezaostávajícími zbylými tělesnými partiemi jsem se začal tiše pochechtávat a vydrželo mi to i přes následné zneklidňující dění. Samotného mě překvapilo, že mě tentokrát nevytočil ani povinný tribut novým pořádkům, takže mi nevadil taťka Andrew, ani taťka Eric a nejzvláštnějším se mi zdál být fakt, že se mi velice líbila Kristen Cui v roli Wen. Nesmírně jsem se bavil ve chvíli, kdy Leonardův tým začal vysvětlovat, že nejsou žádní magoři; vím jistě, že bych po takovém vysvětlení sáhl po brokovnici:-) No, nebyl to žádný nezapomenutelný majstrštyk, ale jako jednoduchá zábava to na mě zafungovalo náramně a obrovskou zásluhu na tom má Dave Bautista, který sice není nejlepším hercem, každopádně je ale nepřehlédnutelnou (a zábavnou) figurou. / Poučení: Pokud budeš někdy stát před možností zachránit celé lidstvo, nerozhoduj se hned. Nejdřív se důkladně zamysli nad tím, co všechno zachraňuješ... ()

JASON_X

Po čase (respektive po Času) další páně Šajmalanův pokus o návrat do mojí pomyslné filmové první ligy. Který se ovšem opět tak úplně nepovedl. Jednak proto, že dva teplouše s podvodně osvojeným děckem nepovažuju za rodinu. Proč probůh tahle retardovaná rovina (už v knižní předloze)? Úlitba božstvu úchylnosti naší zdegenerované západní společnosti, nebo zdegenerované části obecenstva? A mimochodem příběhu by mnohem víc vyhovovala rodina normální, tedy s matkou, otcem (pardon všem "pokrokářům" za ty ohavné šovinistické vulgarismy) a jejich vlastním potomkem. A druhak mě trochu zklamal závěr. U Šajmalana jsem zvyklý na nejrůznější finální zvraty, nebo aspoň na překvapivá odhalení, zatímco tentokrát se vlastně vůbec nic překvapivého nestalo, nepočítáme-li tedy pravdivost tvrzení čtyř "jezdců", což ovšem nebylo překvapení (a není ani spoiler), protože to naznačuje už úvodní anotace. Na druhou stranu mě hodně bavil neanderthálec Bautista předstírající jemnocitného učitele (i když bez těch jeho bezduchých komerčních kérek by byl důvěryhodnější) a přímo senzační výkon pak podala malá Kristen Cui. ()

oLí

Bavilo mě to, celou dobu, ale je to ve výsledku bohužel hrozně nedomrlý. Technicky pěkně natočené, Bautista naprosto výbornej ( nechápu ty hejty, zahrál co měl a perfektně se na tu roli hodil ). Jenomže téma tohohle filmu není žádná popkornová záležitost, pokládá hluboké a vážné otázky, roztáčí myšlenky blízké podstatě lidské duše, ale absolutně na to nemá, ba ani z toho není cítit vážná Shyamalanova snaha jít doopravdy na dřeň, až z toho pak vyleze právě prostá popkornovka, ze které si ceníte nejvíc to, že rozjela hru, kterou ale neměla žádné ambice dovést do konce. Svým způsobem fakt něco na způsob Stalo se a Času. Výborně vybraná látka, ale zpracována čistě alibisticky jen pro pobavení po dobu sledování snímku. 6/10 ()

Morholt

Proti konceptu vlastně vůbec nic nemám. V zásadě se jedná o konverzačku, ve které se parta zdánlivých magorů snaží vysvětlit dvěma gayům a jejich dceři, že pokud nepodstoupí oběť, všechno půjde do kopru. Okamžitě se mi vybavil můj oblíbený Pozemšťan, ale tomu Shyamalan nesahá ani po kotníky. Přesvědčovací schopnosti čtveřice útočníků stojí za starou bačkoru a ochota sebeobětování v očích napadených jen potvrzuje, že se jedná o pošuky. Ani další berlička v podobě televizních zpráv nepůsobí tak, aby divák uvěřil. A tak se to všechno plus mínu omezuje na rovinu, kdy Bautista a spol. opakují, že měli apokalyptické vize a jejich cíle je posílají do hajzlu. Co bych vypíchnul je překvapivě solidní Bautistův výkon, ale jinak je to další těžké zkalamání, které Shyamalana provází až příliš často. 30% ()

Lacike

M. Night Shyamalan natočil ďalší rozporuplný mišmaš žánrov a motívov, ktoré som už videl v iných filmoch. Hlavný koncept je tentoraz strašne jednoduchý. Podivuhodná štvorica, ktorá prepadne milujúcu rodinku, tvrdí neuveriteľné šialenosti. Tentokrát divák nemusí siahodlho hádať aká bude pointa. Sú len dve možnosti. Buď hovoria pravdu alebo sú šialenci. Tu som mal prvý problém s filmom. Náboženské motívy ma nezaujímajú a vo filmoch na mňa málokedy fungujú. Druhým bola absencia napätia. Po napínavom prepadnutí a následnom vyložení základných pravidiel, opadol u mňa strach o ústrednú rodinku, pretože ako votrelci sami povedali, tak oni im nijak ublížiť nemôžu. Vďaka tomu sa film veľmi rýchlo do veľkej miery zredukoval na obyčajné čakanie na rozuzlenie, či sa votrelci mýlia alebo nie. Keď už absentovalo ohrozenie rodinky, tak sa to mohlo vyplniť filozofickou náboženským slovným súbojom medzi zúčastnenými stranami v ktorých by sa jedna strana argumentami snažila presvedčiť tú druhú, ale v tomto smere je film príliš jednoduchý. Tie ich debaty skôr pripomínali tuctovú epizódu seriálu Lost, kde sa o všetkom hovorilo len v náznakoch a nakoniec sa rozhovor vždy ukončil v štýle, lebo to tak je a basta.  Takže okrem niekoľkých napínavých scén ma najviac zaujali po dlhšej dobe skvele načrtnuté postavy a perfektne fungujúce vzťahy medzi nimi. Herci si tiež zaslúžia pochvalu. Hlavne hrôzostrašne pôsobiaci, celý čas zdvorilo sa správajúci, hromotĺk Bautista. Za jedno pozretie film stojí. A fanúšikovia náboženských agitiek možno budú aj nadšený. Aj keď ten gay pár práve im možno trochu zdvihne kufor. M. Night Shyamalan je podvratný voči každej skupine divákov. Možno by mal ísť radšej do teleshopingu. Stále dokáže predať čokoľvek. ;-) 6/10. ()

BoPo

Jasné a čisté 3*. Teda film z kategórie nepotrebujem vidieť znova, ale som rád, že som videl. Modré % majú dôvod v značke M. Night Shyamalan. Diváci jednoducho čakajú viac, než len dobrý film. Kam zaradiť Někdo klepe na dveře v rámci M.N.S. hierarchie? Rozhodne menej tajomné ako Vesnice (2004). Lepšie ako Stalo se (2008) či Žena ve vodě (2006) a určite menej ambiciózne ako Čas (2021). Tak čo, je to málo? ()

Padme_Anakin

Tento snímek má velice pohledný vizuál, je pěkně natočený, tudíž se na to dobře kouká.. Příběh mě bohužel poněkud minul, herecký ansámbl mě nepřesvědčil, tedy ne zcela, jen tak napůl.. V tuto chvíli hodnotím za tři a plánuji se k tomu vrátit.. ()

Astaroth12

M. Night Shyamalan mal niekoľko skvelých filmov, na ktoré sa nezabúda. No, ale mal aj veľa priemerných a niektoré u mna boli naozaj ťažko stráviteľné ako Avatar: Posledný vládca vetra či Po zániku Zeme. A tento na mna vplýval celkom priemerne. Začalo to slušným Home invasion, ale vedel som, že tento režisér nepríde z niečím tak jednoduchým a nemýlil som sa. Ale nechapem potom prečo, je to podane tak strašne vlažne. Charaktery postav nie su vobec rozvinuté a i keď tu ten naznak vyzerá byt, potom je to utopene v samom klišé a pretvárke. Určite tu chýbajú hlavne silnejšie emócie, má to naozaj máličko vypätých momentov. Ja si vždy vybavím pri každom jednom filme nejaké alternatívy a tu som si spomenul na Diablovú žatvú, ktorá je koncepčne podobná, ale ta to zvládla o niečo lepšie. Tam sa film zameriava na cele mesto, čo je celkom v pohode okruh ľudí či miest. Ale tu sa to zmŕštilo len na jednu chatu s niekoľkými postavami a televízorom. A kto v tejto dobe môže veriť správam, to len idiot a preto i tento film dopadol tak ako dopadol. No pán režisér to mal od základu zmeniť, mohlo to byt koncepčne podobne ako stalo sa, len s tým rozdielom, že naše postavy môžu niečo zmeniť, nie len uniknúť. Umieralo sa i tu, ale divak z toho nič nemal. A tragedie a to hlavne letecké boli len v televízii a tak tej surovosti a krutosti sa tu moc nenájde a to je veľká škoda. Filmu by som nikdy nedal menej ako 3* a to úž len kvôli solídne hrajúcim hercom a aj kvôli dokonalej kamere. Shyamalan si môže dovoliť to najlepšie a u kameramana teda nešetrí a vo výsledku to bolo vidieť. Len naozaj škoda, že pán režisér troška nezmenil rétoriku, určite by to bolo na prospech. Nečakal som žiadne veľdielo, ale ani žiadny prepadák a tak to asi aj malo byt. ()

M. Night Shyamalan zažívá malý comeback

M. Night Shyamalan zažívá malý comeback

20.02.2023

Jakkoli to po tragické sérii ještě tragičtějších filmů Stalo se (2008), Poslední vládce větru (2010) a Po zániku Země (2013) nevypadalo, známý režisér M. Night Shyamalan (Šestý smysl, Vyvolený) přece… (viac)