Niekto klope na dvere

• Česko Někdo klepe na dveře (viac)

Rodinná dovolenka na chate uprostred lesa, ďaleko od akejkoľvek civilizácie, začala dobre, až do momentu, kedy sa na prahu domu objavia ,,oni štyria“,. Vyzerajú ako členovia šialenej náboženskej sekty, ktorí sa snažia úbohým dovolenkárom vysvetliť, že svet, tak ako ho poznajú, sa skončí, ak ho nezachránia. V skutočnosti od nich nežiadajú nič zložité. Stačí, ak spomedzi seba vyberú jedného dobrovoľníka, ktorý sa obetuje pre spásu planéty. Znie to bláznivo, však? A keď k tomu pridáte skutočnosť, že štyria zvestovatelia sa správajú ako úplní blázni, ktorí sa okrem argumentov sem-tam uchýlia aj k násiliu, keď živo vykresľujú najrôznejšie apokalyptické vízie, je jasné, že každý, kto im uverí, musí byť rovnako bláznivý ako oni. No hoci spočiatku v členoch terorizovanej rodiny nie je ani semienko pochybností, udalosti postupne naberú taký spád, že otázka “Čo ak je to pravda?” je čoraz aktuálnejšia. Nájdu silu zvládnuť nemožné? Pokúsia sa oklamať osud? Alebo sa už aj z nich stávajú šialenci, ako samozvaní jazdci apokalypsy? Z týchto otázok behá mráz po chrbte. A pripravte sa na to, že z odpovedí vám bude ešte mrazivejšie. (CinemArt SK)

molcan2

Naozaj som si to chcel viac obľúbiť, ale tento film jednoducho nevyužil svoj potenciál. Priznám sa, že som bol pripravený na to, že to bude kazateľské, a bol som prekvapený, že som nič také nedostal. Čo som však dostal, boli postavy, s ktorými bolo veľmi ťažké sa stotožniť, aj keď ich motivácia bola dostatočne jasná. Jeden z kameňov úrazu pre môj pôžitok z filmu sa točil okolo toho, že jazdci sú v každej verzii biblie preložení trochu inak. To by bol neprekonateľný problém pri rozprávaní príbehu bez ohľadu na to, ktorý preklad by bol použitý, a preto nestrhávam žiadne body, ale akonáhle sa uhol pohľadu na jazdcov vyjasnil (hneď pri prvej smrti), zistil som, že som strávil asi polovicu filmu snahou zistiť, kto má byť "vojna". Opäť, nikomu nenarážam na režisérsky výber, len mi je bližší príbeh KJV, ktorý sa oveľa viac podobá tomu, s čím prišiel seriál Supernatural. Teraz moja hlavná kritika. Nechajme bokom malé dievčatko, ktoré bolo pre príbeh v podstate nepodstatné, okrem odkazu na postavu dvojice. Myslím, že najviac mi vadil záver. Rozhodne som mal pocit, že preživší (možno zastupujúci "ľudstvo") si nezaslúžil byť víťazom po tom, čo v podstate len sledoval smrť všetkých ostatných. Stále mi nie je jasné, nakoľko bola jeho postava metaforou, alebo či mal byť akýmsi zloduchom. Možno ak si to niekedy pozriem znova, získam hlbšie pochopenie pre príbeh, ale na prvé pozretie ma to naozaj neuspokojilo. Napriek tomu oceňujem Shyamalana za to, že pokračuje v prinášaní zaujímavých príbehov na veľké plátno. ()

Mackoun

Nešel jsem do toho s velkým očekáváním a tak jsem taky odešel. Je to celkem fajn koncept, ale řekl bych že se z něj dalo vyždímat o něco víc. Líbilo by se mi to hozené trochu do “psycho thrilleru” á la Funny Games, ale chápu že pak už by to nebylo stravitelné pro takové masy diváků (a peníze se holt musí točit). Akční TV proklady (nechci moc spoilovat) působily také tak nějak odbytě a zasloužily by si rozhodně víc kreativity a prostoru, alespoň pro celkovou lepší rovnováhu a oživení jinak celkem poklidného konverzačního tempa. Jinak jde o celkem stravitelný lehký nadprůměr (v rámci kategorie) s dobrým nápadem a k nenáročnému odpočinku poslouží celkem dobře. ()

panvasik

Já fakt nevím, co si mám o tom myslet. Absolutně netuším, když jsem byl v kině, nikdy jsem snad film nesledoval, tak napnutě jako včera. Pořád nevím, jestli se mi zápletka okolo apokalypsy líbila nebo mi to spíš připadalo, jako kravina. Mám problém s tím, že nevím co bych k tomu měl říct :( 8/10 ()

AnanAss

… a já si klepu na čelo a ptám se, kde jsou ty časy, kdy mladej Joel viděl nebožtíky, Bruce byl za totálního superhrdinu a Mel si dával dostaveníčko s emzáky. Je mi jedno, jaké orientace je ústřední dvojice, jaké etniky je adoptované dítko i to, že jeden z rukojmích se zde promenáduje v nemoderním županu. Co mi ale jedno není, že se po celou dobu jedná o nudnou podívanou bez výraznější pointy, které se nedaří budovat napětí a bez jakékoliv snahy alespoň trošku nastínit příčiny právě probíhající apokalypsy, která jednou nastat musela, a to i kdyby letadla z nebe padala. ()

Rockerman

Děsivé vize čtyř jezdců apokalypsy, kteří přicházejí za šťastnou rodinkou s šíleným nápadem jak zabránit zkáze celé planety zůstávají na půl cesty. Nápad dobrý, ale realizace horší. Ještě že kvótově je tu všechno v naprostém pořádku a tak se to musí líbit. ()

helloween93

Kdybych hodinu a půl koukal na zdi, výsledkem by byla stejná nuda, jako Knock at the Cabin. Film je ještě horší než Shyamalanův předchozí film Old. Jak tohle mohlo jít do kin, s takto televizním vizuálem a hroznými hereckými výkony. Bautista byl možná nejlepší herec, a to už je teda hodně špatný. ()

sadlokan

Zde je předložena vize,ve které,na rozdíl od většiny filmů,je obětován člen rodiny a nikoliv svět.I když ho vždycky někdo zachrání nějakou picbum fintou. ()

CaptainCzech

Co tak k tomuto snímku dodat. Je to brutální konverzačka, která si pohraje s vaší myslí. Donutí vás být celý film v napětí a spekulovat jak to celé dopadne. Největší zvrat celého filmu je, že tam žádný není a díky tomu je to vlastně i dost zajímavý zvrat. Shyamalan toto zkrátka umí a i když se to jeho nejlepším filmům nevyrovná, tak i přes několik vad a nesrovnalostí snímku dávám silné 3* ()

Hapretor

Tohle mě od Šáhlýho-Mana zase k mému překvapení dost bavilo ... ujeté ... divné ... blbé ... ale dobře zahrané ... vlastně i docela zajímavé ... prostě tak to dělá on ... ale docela se opakuje ... ()

kkarx

Chtěl jsem dát tři, ale viděl jsem to před měsíci a pořád si to dobře pamatuju, takže na rozdíl od mnohých jiných to zanechalo hlubší dojem, a to je vlastně jeden z hlavních aspektů, podle čeho tak nějak člověk už podprahově hodnotí filmy. ()

NorseSword24

Shyamalanov štýl tu je všadeprítomný. Kamera si celu dobu drží svoju nadpriemernú úroveň, aj keď sa teda nevyrovná tomu čo sme videli u Old, tak stále je super. Pekné je aj to ako sa film hrá s divákom ktorý do konca nevie ako to dopadne. Aj keď ono to nie je ťažké odhadnúť čo sa stane. A tu začína môj problém s filmom. Na konci je scéna kde postava vysvetli druhej, že kto boli tí štyria ľudia čo ich prepadli a čo predstavovali. Síce to dobre zapadá do logiky postáv a ľudí ale vadí mi že to nenechali na divákovi aby to odhalil. Je tu jasný koniec a divák nemá pochyby o tom čo sa stalo. A to mi tiež trochu vadí. Tu by som chcel koniec ktorý je nejasný, pri ktorom musí divák uvažovať čo sa stalo a čo bola pravda. Ale inak to je ďalší podarený film od originálneho tvorcu ktorého filmy už nemajú takú pozornosť ako kedysi a ako si zaslúžia. ()

geek.ondra

Herecky, řemeslně a hlavně námětově klasická Shyamalanovská kvalita. Film dokáže být intenzivní i poměrně zábavný a někdy vytvoří i dost slušnou atmosféru. Nicméně i přesto že film dokáže průběžně zabavit tak se stále ve všech svých ambicích drží zbytečně zpátky a nedokáže využít svůj plný potenciál. Škoda že tohle Shya nenatočil v dobách Šestého smyslu. Byla by to pecka. 7/10 ()

Daiker

Psycho náboženský teror nebo co to bylo .... To nejlepší má režisér asi za sebou.... Příběh je zajímavý, herci dobře vybraní.... Zpracování je takové hodně komorní... To důležité se děje na TV obrazovkách ve filmu ... To bude asi lidem hodně vadit. Komu vadí dva chlapi tak by se už měl odstěhovat někde na východ.... Celkově to mělo být více akčnější a nemělo se tam míchat to náboženství... Samotné globální katastrofy měly mít více prostoru... ()

Vabr

Rozhodně další Shayamalanův podhodnocený film. Stejně jako Čas. Ale lze není možné jít do plného počtu kvůli pár málo nedostatkům. 1) Dost mi vadilo, že smrti nebyly ukázané. Nebo dokonce, že ta první šla vidět nejvíc, a tu už žádná další nepředčila. Na film pro 15+ to bylo slabé v tomto ohledu, takže měli raději zmírnit násilí a dát film rating 12+. 2) To byl dost zajímavý postřeh kámoše, se kterým jsme na filmu byli, ale jak Erica a Andrewa otočili přes noc tak, aby na sebe viděli, tak nenásledovala žádná scéna, kde by spolu mluvili nebo situaci spolu opět řešili. Další den už seděli zase tak jako předtím. Je to takové trochu zvláštní, že žádná taková scéna nenastala. 3) Konec jsem očekával originálnější. Bohužel zvolili cestu, která se dala čekat. Ve spoilerové části se vyjádřím víc. 4) Bráchovi přišla ospravedlňující scéna, kdy říkají, že jim do chaty nevnikli záměrně, protože jsou gayové, nechtěně špatná. Mně až tak špatná nepřišla, ale možná to mohli trochu přepracovat. 5) Flashbacky byly překvapivě dost v pořádku. Nebyly zbytečně dlouhé, naopak byly krátké, takže vás neotravovaly a přicházely ve vhodné chvíle, aby zmírnily dusnou atmosféru, aby následně znovu naskočila a gradovala. Přesto mi přišlo, že mi v nich scházela jakási větší hloubka nebo bádání do minulosti postav, tak aby se náš pohled na ně o něco víc změnil. Ne, že by to tam nebylo nebo se o to nesnažili, jen mi přijde, že to mohlo vyniknout více. Každopádně jinak jsem měl při sledování opravdu často mrazivý pocit, a to hlavně díky hudbě, která navozovala pasující a velkolepou atmosféru. Hned při úvodních titulcích jsem poznal, že soundtrack bude stát za to. Postavy jsou sympatické, ale čtyři cizinci mi přirostli k srdci o dost víc. Zvlášť vyzdvihnu úžasný herecký výkon Nikki Amuka-Bird, kdy šlo perfektně vidět její silnou snahu o přesvědčení hlavních hrdinů a jejího neutuchající víru v její cíl. Oceňuji, že ani rodina, ani cizinci nebyli jednostranní, a šlo vidět různé myšlenkové pochody, reakce i charaktery na obou stranách, takže se nikde nejednalo o jasné 100% přesvědčení. Po celou dobu není také zřejmé, zda jsou cizinci opravdu zvěstovatelé apokalypsy, či pouzí fanatici. Ale kdo zná Shyamalana, ten ví. Miluji filmy na jednom prostoru a tento to dokázal ustát. Nestal se repetetivním, zdlouhavým nebo nezajímavým. Dokonce i ke konci filmu šly vidět snahy o to diváka něčím překvapit. Já dost spokojený byl (chvíli jsem i uvažoval o 5 hvězdách), ale brácha by dal 3,5 hvězd a kamarád 3. Vyhodnocení: Diskuze k tomuhle filmu je k smíchu SPOILEROVÁ ČÁST: Osobně jsem doufal v o dost originálnější a působivější konec, protože pokud by se jednalo o typickou heterosexuální rodinu, bylo by hned zřejmé, že obětují otce, ale jelikož tu byli tátové a dcera, napadly mě dvě super cesty: A) Obětovat dceru - Pořád si navzájem říkali Always together, tak by byl i možný scénář, že by se měli tak rádi, že by to bylo silnější než láska k dceři, takže bysme dostali něco kompletně nečekaného. B) Neobětovat nikoho - Tohle by byl za mě nejlepší konec. Úplně si představuji ten hustý kinematografický zážitek, kdy bysme viděli je tři kráčet po zpustošené planetě, jak po ní sami chodí. Troufám si říct, že by to bylo pro filmovou historii ikonické a zanechalo by to stopu, protože toto rozhodnutí by učinilo monumentální závěr. Teoreticky by se i tak lidstvo mohlo znovu rozmnožit. () (menej) (viac)

helraiser

Zajímavý nápad ovšem ne moc dobře pojat a ten závěr no to tedy nevím no. Na druhou stranu to nebudilo a docela to odsejpalo. Naprosto průměrná záležitost, která nenadchne,ale ani nenasere. ()

Kingjiri

Co ze začátku vypadá jako slibnej střet s fanatickejma pošukama, který ale dokážou postupně leckomu vymýt mozek tak, aby věřil jejich hovadinám, nakonec skončí naprostym fiaskem (aneb všechno je pravda). Kromě toho si myslim, že neni dobrej nápad přinášet biják, ve kterym maj pravdu zjevný magoři. V dnešní době, kdy po světě běhá dost dezolátů ochotnejch věřit kdejaký konspiraci, to může nadělat víc škody než užitku. Jinak vcelku nudná a nepříliš zajímavá podivaná, která tentokrát neoslní ani filmařinou nebo atmosférou, kde většinou Shyamalan dokáže bez problémů zabodovat. A proč nutně musel v příběhu hrát prim homosexuální pár s adoptovanou holčičkou z Asie jsem teda uplně nepochopil, ale co už. To je vlastně uplně to nejmenší, co mě na bijáku nějak nesedlo, dvě hvězdy. ()

M. Night Shyamalan zažívá malý comeback

M. Night Shyamalan zažívá malý comeback

20.02.2023

Jakkoli to po tragické sérii ještě tragičtějších filmů Stalo se (2008), Poslední vládce větru (2010) a Po zániku Země (2013) nevypadalo, známý režisér M. Night Shyamalan (Šestý smysl, Vyvolený) přece… (viac)