Niekto klope na dvere

• Česko Někdo klepe na dveře (viac)

Rodinná dovolenka na chate uprostred lesa, ďaleko od akejkoľvek civilizácie, začala dobre, až do momentu, kedy sa na prahu domu objavia ,,oni štyria“,. Vyzerajú ako členovia šialenej náboženskej sekty, ktorí sa snažia úbohým dovolenkárom vysvetliť, že svet, tak ako ho poznajú, sa skončí, ak ho nezachránia. V skutočnosti od nich nežiadajú nič zložité. Stačí, ak spomedzi seba vyberú jedného dobrovoľníka, ktorý sa obetuje pre spásu planéty. Znie to bláznivo, však? A keď k tomu pridáte skutočnosť, že štyria zvestovatelia sa správajú ako úplní blázni, ktorí sa okrem argumentov sem-tam uchýlia aj k násiliu, keď živo vykresľujú najrôznejšie apokalyptické vízie, je jasné, že každý, kto im uverí, musí byť rovnako bláznivý ako oni. No hoci spočiatku v členoch terorizovanej rodiny nie je ani semienko pochybností, udalosti postupne naberú taký spád, že otázka “Čo ak je to pravda?” je čoraz aktuálnejšia. Nájdu silu zvládnuť nemožné? Pokúsia sa oklamať osud? Alebo sa už aj z nich stávajú šialenci, ako samozvaní jazdci apokalypsy? Z týchto otázok behá mráz po chrbte. A pripravte sa na to, že z odpovedí vám bude ešte mrazivejšie. (Cinemart SK)

Maniax

Váhám mezi 3 a 4 hvězdami. Nápad je to neskutečně zajímavej, ale chtělo to trošku líp zrežírovat a dát tomu švih. Nicméně od traileru jsem věděl, že mě to bude bavit, a tak se i stalo. Jen nechápu tu miniroli Grinta. ()

SilentMemory

Som rada, že som nečítala popisok, ktorý napovedá veľmi veľa. Neodporúčam čítať ho! Shyamalanovi sa opäť podarilo vyjadriť tajomstvo, ktoré presahuje ľudský život. Výborná atmosféra a zaujímavé spracovanie témy, ktorá sa v poslednej dobe dosť diskutuje, že čo sa to odohráva vo svete. Kedy budeme dostatočne presvedčený obrátiť svoj život? Nechceme vyjsť z komfortu, zaneprázdnení dobou výkonu a zatvárame oči. To, čo sa deje vo svete sa nás predsa netýka. Asi to bude pokračovať pokiaľ nezačneme byť znova starostliví. Ľudia odmietajú vidieť súvislosti v tom čo sa deje. Individualizmus - je to môj život a je to jedno ako ho žijem. Viera v príčinu a následok už sa nenosí len aby sme neopustili náš komfort. Zabúdame na dôležité veci. Na čom bude skutočne záležať na sklonku nášho života? Na peniazoch alebo na našom správaní k iným ľuďom a na čase strávenom s blízkymi ktorých máme radi? Je dôležité nepremrhať tento čas a nezabúdať na to, čo je dôležité. Namiesto toho aby sme tvorili svet akým ho chceme mať, PRINÁŠALI to čo chceme dostávať od iných sa len sťažujeme. Zaujímame ľahostajný postoj. Je jednoduchšie obviňovať. Nikto sa o mňa nepostará, tak ja sa tiež musím starať o seba, to slýcham čoraz častejšie. Pritom aký život dokáže byť krásny keď niekomu pomôžeme ale pravda načo riskovať problémy s niekým alebo sklamanie. Altruismus nie je až tak in, no a preto tvoríme spoločnosť a realitu taká aká je. . Môžeme byť vďačný za to kde žijeme. Ale pri niektorých udalostiach som si uvedomila aká je naša spoločnosť krehká a tento film je len ďalšou pripomienkou. Reálne ak by sa rozpadla spoločnosť, trh a zásobovanie neprežili by sme ani sedem dní keby sme sa mali o seba postarať niekde v prírode. Mohli sme vidieť počas covidu tie bitvy o toaleťáky nie z racionality ale z obyčajného pocitu nedostatku a syndrómu stáda. Bolo by to vtipné keby sa príbeh filmu nakoniec vyvinul inak. Celkom napínavé. To mi zas pripomínalo dnešnú dobu mediálnej preinformovanosti, kedy nechceme byť oklamaní ale nedokážeme si vyberať z toľkých informácií. Hranica medzi realitou a konšpiráciou je veľmi tenká. Na záver asi len toľko, že Shyamalan je další Kurosawa. Širokoúhlé zábery boli fakt nádherné a sledovanie som si užila. ()

Pitryx odpad!

Nervy fakt. Když se něco dělo, tak kamera zabírá barák. Naštěstí jen při jedné scéně. A že jich tam bylo. Nejméně tři. Nervy fakt. Jinak jde o konverzační pitomost s častými retrospektivami i se spoustou nesympatických postav a nebýt zde pan Bautista, možná bych to vypnul. Pro mne zajímavá scéna s letadly. Jinak nuda k uzoufání i když nápad špatný nebyl. ()

adamix

Shy sa opäť vyhral so šialenými twistmi a zaujímavým námetom, herci s snažia uhrať čo najviac a presvedčivo a kamera je hravá a sníma zábery zo zaujímavých uhlov a perspektív. Lepšie ako tupučké Old (ktoré námetom je doteraz premárnený skvost) ale akosi je toho málo a až na odpravenie štyroch mesiášov/sektárov, jednej vzbury a katastrof zobrazených cez telku je film slabým odvarom so sľubným úvodom, suchým priebehom a neuspokojivým záverom. Tri hviezdy s odretými ušami. ()

uodevr

Krásně natočené, výborně zahrané, solidně gradované...a ve finále naprosté panbíčkářské lejno a pochlustání zdrojového materiálu. Ale pokud razíte pravidlo nevyzpytatelných cest božích, a tak Vás vlastně nakonec i potěší, když Vás bůh přímo donutí zabít milovanou osobu, tak hurá do toho! ()

PlysovyMacko

Námet mi trošku pripomínal Chatu v horách, kde tiež je treba obetovať človeka, aby sa zabránilo apokalypse. Tu je prítomný aspekt skepticizmu, jedna z obetí odmieta uveriť. Film je síce napínavý, ale pointa v zmysle všetko je tak ako sa zdá ma sklamala. Dievčatko bolo veľmi rozkošné. ()

kubas369

6,5/10. Nemůžu si pomoct, mě ty jeho absurdní, atmosférické ptákoviny prostě baví. Škoda že Ron odejde tak brzo, jeho postava po Bautistovi vypadala nejzajímavěji. ()

CZRohlik

Achjo... Takový nemastný, neslaný a hlavně unuděný. Ano film má sice pár silnějších momentů, ale jinak se to atmosférou nedá přirovnat k žádným z předešlých Shyamalanových klenotů. Máme tu nefunkční a plochý charaktery, ze kterých nejde ani strach. Nefunkční romanci prošpikovanou woke píčovinama, což ještě sráží ty dialogy, protože to s něma ani nijak nesouvisí. Není tu žádná větší myšlenka, která by to poháněla. Nejhorší na tom je, že jsem se celou tu dobu snažil uklidňovat tím, že na konci bude aspoň nějakej fajn twist, ale ani to ne. Jediný co je fajn tak je tempo, který z toho dělá aspoň koukatelnou, občas napínavou podívanou s horrorovýma prvkama... Jsem smutnej... 5,5/10 ()

mata77

Námet sa mi zo začiatku zdal zaujímavý, veľmi skoro ale prešiel do spŕšky bizarností a nelogického jednania postáv. To by sa možno dalo do určitého momentu ustáť, keby bola psychológia postáv prepracovanejšia a tým pádom by snáď bolo na čo pozerať. Thriller a horor v popise filmu sú podľa mňa mimo misu, maximálne sa jedná o drámu s mysterióznym podtónom. ()

wowylgu313

Tady to často litalo z 2 hvězd na 3 a naopak ... Nakonec jsem se rozhodl vyspat se na to a teprve nadcházející den ojodnotit. Mírně pod 2,5 hvězdy. V procentech 45-50%. Lákalo to na krvavé zlo, lákalo to na obsazení. Ani jedno ani druhé se vlastně nekonalo. Příběh, pointa byla prostě "blbost" jen s tím že v téhle blbosti dost věcí ještě k tomu nedávalo moc smysl. Obsazení v titulkach boží... Ovšem Rupert scénář měl na cca 15 minut ale aspoň něco no, mám rád když se někde tahle tvář zjeví. Dave prozmenu neměl scénář zřejmě žádný... Krom hodně hodně hodně hodně povídání... Ale aby se stalo něco co se od téhle hory masa čeká? To ne.. Líbila se mi kamera/kvalita ale od všeho toho másla kolem jsem čekal že bude i na co mazat. ()

HanzoBureshi

Žádný velký comeback se nekoná. Jsem smířen s tím, že Shyamalan už nikdy nenatočí perfektní projekty jako před 20 lety. Teď poslední dobou vyhledává nějaké zaprášené předlohy, které se pokouší zfilmovat a to podle mě není tak šílený nápad. Když jsem viděl trailer, ihned jsem věděl, že mě to nenadchne, ale byl jsem prostě pořádně zvědavý. To samé platilo u minulého snímku Old. Když je to zde o tom, že oběť zachrání konec světa, tak co od toho očekávat? Ale je dobře, že se o to někdo pokusil a lépe natočit to asi nešlo. Jen to prostě není ten správný vzor. Nevím, proč je tu žánr horor, když tu nic takového necítím. Ano, u některých scén, byl temnější náznak temnoty, ale Old byl v tomhle žánru opravdu lepší a to ani ten žánr u sebe nemá napsaný. Skoro žádné napětí, postavy nic moc, ale jezdci apokalypsy nebylo špatné téma. Čekal jsem aspoň teda nějaký menší twist, ale bohužel nic. Je to prostě průměr. Mé hodnocení: 5/10 ()

cernakus

Zajímavý koncept. Bohužel to nefungovalo prostě proto, že 9/10 lidí jsou buzny u prdele a dtto platí pro tupej ksicht obtloustlé rákosničky. A v momentě, kdy by divák bez dlouhého váhání zlikvidoval celou tu progresivní rodinku jen tak z plezíru, tak nemůže fungovat empatie a vcítění se do jejich dilematu. A Dave v naprosto netradiční roli to fakt nezachrání. Možná, kdyby to mělo elitnější herce nebo herce, které by si divák oblíbil, dostalo by to více. Já osobně se rozhodoval mezi 3-4 hvězdami, ale kvótu shovívavosti jsem v únoru již vyčerpal. ()

blondboss

Trošku zbytočne podhodnotený snímok. Shyamalan nesklamal a opäť raz rukopisom jemu vlastným priniesol tajomný príbeh, ktorý vás vtiahne do deja v skľučujúcej atmosfére vytváranej postupne a dômyselne. Nápad zaujímavý, kamerové prevedenie podobné jeho predošlým filmom a do toho mrazivá hudba. V závere sa to už trošku začínalo kaziť, ale za to budovanie atmosféry a celkovú tajomnosť musím pridať štvrtú hviezdu. Jednoducho Shyamalan ako režisér mi neskutočne sedí a týmto filmom to len potvrdil. 75 % ()

xxmurphyxx

Štyria pobudovia s koliečkom na viac a párik bielych homoklád s deckom ázijského pôvodu, ktoré..................uniesli. Robím si piču, spravili predsa, buďme progresívni. Ok tak buďme realisti, homosexuáli nemajú násilné sklony, ani si NEdokážu spraviť decko, takže C je správne. Adoptované. Trošku som si porobil lacnú piču z tých, ktorí toto z nejakého úchylného dôvodu čítajú, ale stále menšiu piču, ako si urobil šalajman zo mňa. Človek čaká niečo polo inteligentné a ako tak zaujímavé s klasickým twistom na konci a dostane toto? Nulové napätie, čo sa povie na začiatku je pravda rovnako, ako že nadmerné preferovanie análu privedie ľudstvo do záhuby. Gore tu nie je žiaden, keď sa začne k niečomu čvachtavému schyľovať kameraman si vybehne na cigu a ja sledujem snímať krovie v lese. Twist žiaden. Žiadna silná scéna, žiadna motivácia sledovať od polky filmu, lebo aj tak sa deje, čo sa má a jediné, čo človeka môže nútiť ostať, je odhalenie identity štyroch pobudov, ktoré zas tak šokantné teda nebolo. Možno pre niekoho kto nečítal Bibliu, alebo nehral videohru Darksiders. Jedna hviezda za scénu s letadlami a druhá za spotené čelo Bautistu. ()

M. Night Shyamalan zažívá malý comeback

M. Night Shyamalan zažívá malý comeback

20.02.2023

Jakkoli to po tragické sérii ještě tragičtějších filmů Stalo se (2008), Poslední vládce větru (2010) a Po zániku Země (2013) nevypadalo, známý režisér M. Night Shyamalan (Šestý smysl, Vyvolený) přece… (viac)