Niekto klope na dvere

• Česko Někdo klepe na dveře (viac)

Rodinná dovolenka na chate uprostred lesa, ďaleko od akejkoľvek civilizácie, začala dobre, až do momentu, kedy sa na prahu domu objavia ,,oni štyria“,. Vyzerajú ako členovia šialenej náboženskej sekty, ktorí sa snažia úbohým dovolenkárom vysvetliť, že svet, tak ako ho poznajú, sa skončí, ak ho nezachránia. V skutočnosti od nich nežiadajú nič zložité. Stačí, ak spomedzi seba vyberú jedného dobrovoľníka, ktorý sa obetuje pre spásu planéty. Znie to bláznivo, však? A keď k tomu pridáte skutočnosť, že štyria zvestovatelia sa správajú ako úplní blázni, ktorí sa okrem argumentov sem-tam uchýlia aj k násiliu, keď živo vykresľujú najrôznejšie apokalyptické vízie, je jasné, že každý, kto im uverí, musí byť rovnako bláznivý ako oni. No hoci spočiatku v členoch terorizovanej rodiny nie je ani semienko pochybností, udalosti postupne naberú taký spád, že otázka “Čo ak je to pravda?” je čoraz aktuálnejšia. Nájdu silu zvládnuť nemožné? Pokúsia sa oklamať osud? Alebo sa už aj z nich stávajú šialenci, ako samozvaní jazdci apokalypsy? Z týchto otázok behá mráz po chrbte. A pripravte sa na to, že z odpovedí vám bude ešte mrazivejšie. (Cinemart SK)

hroubek

Čekal jsem to o dost horší, ale o žádnou extra pecku se nejedná, a pokud film neuvidíte, tak o nic přijdete. Fakt je ten, že M. Night Shyamalan si umí vybírat zajímavé projekty, ale jejich realizace v posledních letech vždy na něco narazí. Ať už je to nudná režie, slabý scénář, nebo ego kdysi nadějného režiséra. Někdo klepe na dveře má úderný trailer, který dokáže nalákat, o tom žádná, ale samotnému filmu se nikdy nepodaří zopakovat ty pocit, které zažíváte při trailerů. Přišlo mi, že Shyamalan jakoby místy zapomněl pracovat s napětím a atmosférou. Chybí zde hra s divákem a prakticky, vždy když přijde nějaká pochybnost, tak hned na to přijde odpověď. V tomto ohledu film působí, jako by se bál ukázat něco nečekaného. Po herecké je to naprosto v pohodě, vizuálně taky, a hudba je velmi přesná. Ale jak už jsem naznačil samotný film, je takový nijaký. Škoda. Někdo klepe na dveře není nejhorší film, jaký Shyamalan natočil, ale když ho neuvidíte, tak se nic nestane. Radši si znovu dejte Znamení. ()

JohnSmith

Čtyři podivíni mají vize o konci světa a jediný, kdo může svět zachránit, je homosexuální pár s adoptovanou čínskou holčičkou. V Hollywoodu by měli přestat brát drogy. ()

ghatos

Strojené, přitažené s malou dávkou filozofie. Chtělo to více po všech stránkách. Nemůžeš točit takovou látku tak ploše a zjednodušeně. 40%. ()

jefff

Shyamalan pro mě byl režisérský Bůh. Znamení, Šestý smysl, Vesnice a dokonce i odsuzované Stalo se byly a jsou pro mě vrcholy mysteriózního thrilleru ve filmu. Jeho práci jsem zbožňoval a o to víc mě trápí jeho sestupná tendence. Kdy ztratil jiskru? Pořád si vybírá skvělá témata - viz minulý Čas, který je totálně nezvládnutým filmem. O Vládci větru a Po zániku Země ani nemluvím. Někdo klepe na dveře začíná vážně dobře, žádný úvod, ale rovnou na věc. Navíc tajemná atmosféra, komorní kulisy...sakra tohle je přece ono! Jenže to je zase takové nijaké plácání se s hodně pofidérní pointou a režisérskými zkratkami, kterým jsem nepodlehl. Ale jinak tu kouká to lepší z režisérova rukopisu a není to vyložený fail. Ale mohl to být královský návrat. Mohl, ale není. ()

blackkocour

Režisér si ušajlal až moc velký sousto, a místo Funny Games 2 natočil pokračování Heriho Posery a dřepy smrti. Nebo se Harry dobře nakopal, začaroval si fitko, a do máslového ležáku si přisypal steroidy. A Ron začal tušit, že mu Hermiona hárá před jeho zády, tak si převlékl ponožku přes hlavu, do které se den předtím vyhonil, a spáchal sebevraždu, což tím líp pro každého, protože i na těch 10 minut dokázal něco, co asi žádný jiný před ním, a to unudit diváka xmrti. Je to trochu faux páás, když se mi poslední filmy nočního šalamouna líbily, obzvlášť Old, kde jsem byl takřka skoro jediný, který nedal odpad, ale v něčem mě to fascinovalo, ale teď jsem nasranej, protože bude trvat nejméně sedm let, než natočí opět něco, co není teploušký protein mudrců, a asi trochu bojler, ale film v ničem nepřekvapil, a neunosil snad žádnou pointu, a jak se říká, abych to nezakřiknul, zaklepám na dřevo, ale Šalamandrovi klepalo spíš na maják, když se u scénaře sjížděl karim, ale nebudu zlej, Autista byl aspoň roztomilej, a připomenul mi Rainiera Wolfcastla, když natáčel Šprta, tajného agenta. Tak schválně simpsomaniaci, vzpomínáte si na tu epizodu? ()

xLIGHTx

Všimol som si, že snímka mnohým nesadla. Našťastie Shy u mňa celkom zabodoval. Akoby režisér a scenárista v jednom duchaprítomne zareagoval na nedobré veci, ktoré v posledných rokoch zasiahli svet (vírus, vojenská invázia, energokríza...) a tento mysteriózny thriller práve do takejto polohy vlastne šikovne zasadil, do pocitu strachu z rizika rôznych hrozieb, katastrof. Pôsobí to tiež, že sa zamýšľa nad možnosťou posledných čias, rieši aj schopnosť (u)veriť. SPOILER - inak, možno v niečom aktuálny Knock at the Cabin pripomína Úkryt. Koniec SPOILERU. Tak či tak, imho podarený thriller s atmosférou plnou napätia. Za štyri zaklopkania, ehm, štyri hviezdy. ()

kenkaku

Proč jsem se na tohle vůbec díval? Jo už vím…, kvůli tomu že stejnému režisérovi se před cca 1/4 stoletím povedlo natočit super film. Evidentně to bylo náhodou a od té doby snaží v různých variacích o totéž (bacha spoiler: neúspěšně). Tedy opět si zahrává s nadpřirozenem, opět tu máme situaci “kde se vzala, tu se vzala”, opět jsem zahlédl režiséra si ve filmu “štěknout”, opět… už mě to nebaví. Stejně jako to groteskní tabulkaření (na obrazovce je většinu času jen sedm postav a přesto si studio zvládlo odškrtnout všechny rasy, pohlaví, orientace a dokonce i vrozené vývojové vady se nezapomnělo! Ano…je tam holka s rozštěpem i zrzek. Od prvních minut to působí neskutečně uměle a místy i groteskně (celá scéna s autem je vrcholně debilní). Pozn.: Pokud už film přežijete, přečtěte si o čem je děj předlohy. Celkem se rozdílem pobavíte. ()

Soweek

Docela solidní low-budgetovka, kterou Shyamalan natočil určitě za pár šušní ( Bautista se podle mě chce tak moc prosadit v seriózním filmu, že musí točit za hubičku ). Jako vždy je celková premisa skvělá, zápletka celkem originální a celý film je prošpikovaný symbolismem, jen to nemá tah na branku a pořádné rozuzlení. Konci také chybí typický Shyamalanovský twist nebo alespoň něco částečně překvapivého, co Vám utkví v paměti. ()

sedm.1

Pro mě od začátku své kariéry patřil, patří a nejspíš i patřit bude M. Night Shyalaman k nejvýraznějším tvůrcům vůbec, kdy já vlastně nemohu ani říct, že by mě jeho byť jen jeden jediný film jakkoliv nezaujal, či nebavil, a když si přeci jen vybral ve své kariéře nějakým způsobem slabší chvilku, tak i přesto mě ten jeho projekt zaujal minimálně svým zpracováním, které je vždy na té nejvyšší možné úrovni a právě to platí pro Knock at the Cabin. Opravdu se totiž nejedná o jeho nejvrcholnější dílo, možná spíš naopak zaujímá i to úplně nejslabší postavení, ovšem i tak na tomto filmu najdu tolik pozitiv, že si říkám, co by za to jiní filmaři dali. Já každopádně při hodnocení tohoto filmu začnu tím, proč ho vlastně považuji za jeden z těch jeho nejnepovedenějších, a ten důvod je vlastně úplně jednoduchý. Kvalita naprosté většiny jeho děl totiž závisí na závěrečné pointě, v podobě šokujícího zvratu a i zde k tomu měl průběh celého filmu přímočaře nakročeno, jenže snad neprozradím až příliš, když podotknu, že zde jaksi nakonec k naprosto žádnému závěrečnému zvratu nedošlo a film prostě skončí zcela obyčejným způsobem, kdy se před závěrečnými titulky nestane vůbec nic zásadního. Co to jako mělo M. Night Shyalamane znamenat??? A i když je to vlastně jen má jediná výtka k celému tomuto filmu, tak je pro mě natolik zásadní, že je až nemožné ho pak kvůli tomu ve výsledku hodnotit lépe než jako průměrný zážitek, přestože vše ostatní v něm působí naprosto fantasticky. Hlavně tu tedy Shyalaman opět prokázal svůj ojedinělí a nepřekonatelný talent při práci s napětím, atmosférou a postavami, vše totiž zas působilo na maximální úrovni a tak přesvědčivě, že mě až běhal mráz po zádech, ostatně tak jako u všech jeho ostatních filmů. Samozřejmě mě pak obrovsky nadchnul i ústřední nápad celé té zápletky, jelikož mi přišel nesmírně nápaditý, divácky atraktivní, svým způsobem efektní a přinášející nehoráznou dávku očekávání, v co se to nakonec celé zvrhne, o tom jsem se ale již zmiňoval, tedy to, že se to bohužel zvrhlo v nejnenápaditější pointu Shyalamanovi kariéry. Já se i přesto ale zkrátka u Knock at the Cabin po většinu času nadprůměrně bavil, až do závěru je to působivá a strhující jízda, jíž ale prostě chybí ten již mnou několikrát zmiňovaný poslední krůček k tomu, aby se jednalo o jeho další pecku. ()

DavidS.

Máme tu všechny TAK nezbytné položky současné kinematografie - pár gayů, Asiatku s rozštěpem rtu, černošku i zrzka...Jenže než tady začne liberální protistrana vyřvávat něco o tom, jak jsme všichni všehofobové, tak vy ostatní vězte, že tady to nejsou jen kvóty, ale fungující a smysluplné prvky a všichni z obsazených umí hrát a mají v hereckém rejstříku víc než dnes preferovaný odstín pokožky nebo hladká víčka...Konkrétně malá Wen je skvělá...A pak je tu staronový Shyamalan na vlně The Happenig parafrázující Zjevení sv. Jana...Bohužel předurčení celé čtyřčlenné výpravy divák odhalí téměř okamžitě a Shyamalam už nepřijde s ničím překvapujícím... ()

666Carnage

Horor? Ne, ale velice zajímavé a hravé drama, kde je Shyamalan cítit na každém kroku. Já si film vlastně užil, i když si myslím, ze Shyamalan má lepší filmy a mohlo to mít lepší grády. Nebyl vlastně žádný velký twist, stalo se přesně to se mělo stát a to mě vlastně trochu mrzí. Konec mohl být hodně zajímavý ale byl obyčejný. Každopádně jsem neviděl trailery, nezjišťoval informace a dostal jsem solidní snímek. Pozornost je určitě na místě, jen se bojím jestli panu režisérovi nedochází nějak dech. 65% ()

Wally

A mně to bavilo hodně...bylo to rozhodně ujetý, ale tak nějak pohodově a po dlouhé době od Shyamalana film, který mne bavil. D. Bautista byl navíc k sežrání v té bílé košili a brýlích 😂 Konec navodí mrazení v zádech a to se počítá! ()

borec999

V úvode Shyamalan na nič nečaká a ihneď ide na vec. Potom ako však vyloží ústredné kvarteto s Bautistom a Ronom Weasleym karty na stôl, film pokračuje v jednom a tom istom slede až do konca. Možnosti vývoja deja sú dve, pričom Shyamalan nám postupne servíruje isté náznaky toho, ktorá z možností by mohla byť pravdivá. Obe sa však ihneď dajú hypoteticky vyvrátiť a znegovať. Mysteriózna atmosféra sprvu na mňa fungovala, ale očakával som, že po kvalitnom úvode sa film postupne niekam posunie. Neposunul a až do záveru, kedy ústredné duo postáv dospeje k rozhodnutiu a dilema je definitívne rozlúsknutá, je to stále dokola o tom istom. Verím, že tento apokalyptický mysteriózny triler si nájde divákov, ktorým sa bude páčiť, že režisér im dáva toho veľmi málo, resp. skoro až nič a môžu tak neustále tipovať aká je pravda, mne to až tak nesedelo. Vo výsledku je Knock at the Cabin typickým Shyamalanovým filmom z kategórie keď sa zrovna slávnemu Indovi až tak nezadarí. Nemôžeme hovoriť o fiasku typu Avatar, no ani o klenote typu 6.zmysel. 55% ()

iXtr3m3

Čakal som omnoho viac. Shyamalan už fakt moc nie je v kurze ani v ráži, pretože zaujímavá myšlienka "obráteného" home invasion je zabitá jednak smrteľnými zábermi mimo záber a jednak chýbajúcou WTF pointou na záver, ako to bolo uňho kedysi bežné. Obsadenie slušné, atmosféra slušná, ale po zhliadnutí nie veľká spokojnosť. Žena to dopozerala nasilu, bola otrávená, povedala, že to bola riadna hovadina a budem mať čo robiť, aby som ju nabudúce primäl zhliadnuť so mnou niečo iné. ()

Adramelech

V chatě dvojice homosexuálů s adoptovanou asijskou holčičkou. Do chaty se vloupe skupinka sektářů hlásajících konec světa, ozbrojená podivnými nástroji. Při pohledu na tu „rodinku“ mě také napadlo, že konec světa se blíží, ale přesto s sebou nenosím nabroušený krumpáč kombinovaný s husitským řemdichem. Inu, každý člověk reaguje na světové dění a s ním spojené ideologické tlaky jinak. – Poměrně drsné home invasion. Sektáři jsou správně šílení a holčička je moc roztomilá. Já bych na místě sektářů interpretoval obdržené vize jiným způsobem a zahovořil bych k obyvatelům chaty takto: „Přinášíme vám dobrou zprávu. Svět čeká apokalypsa. Pokud někoho z vás tří dobrovolně obětujete, tak lidstvo zachráníte. Ne aby vás napadlo to udělat!“ Dobrá byla scéna, jak sektáři zabili jednoho ze svých členů, aby svým zajatcům dokázali, že mají pravdu, a buzíka to rozplakalo. Rozumnější reakce by mohla vypadat takto: „Úplně nás to nepřesvědčilo. Mohli byste, prosím, pokračovat? Samozřejmě ve vašich vlastních řadách. My budeme mezitím rozjímat a doufat, že bůh osvítí naši mysl a ukáže nám, kde je pravda.“ Ještě k těm vlnám tsunami, co tam ukazovali v televizi. Dosahují rychlosti až 970 km za hodinu a voda se pohybuje i s rybami. Při pobřeží se rychlost vlny snižuje, ale i tak, když člověku šplouchne do baráku, může oknem vletět dovnitř třeba žralok řítící se rychlostí kolem 40 km za hodinu. Nevím, proč tento motiv ve filmu nevyužili. Bylo by to velmi efektní. Není to špatně vymyšlené, i když takovým tím filmovým způsobem, aby to neskončilo moc brzy. V reálu by i člověku bez bojového výcviku bylo jasné, že v případě napadení skupinou šílenců jich musí co nejvíc a co nejdřív zlikvidovat, má-li sám přežít. Jenomže když se jeden z těch teploušů konečně dostane ke zbrani, kterou měl v autě, začne se s těmi maniaky vykecávat, namísto aby si otestoval, jak ovládá střelbu na živé terče. Přitom zákony v USA chrání občany před zločinci lépe než ty naše a podmínky pro nutnou sebeobranu byly už dávno splněné, takže by lumpy mohl začít střílet jak křepelky. Ale to on ne. Jak to asi tak může dopadnout, když má člověk co do činění s násilníkem, který váží určitě přes metrák? No nic. Naštěstí má film také konec, který to všechno určitým způsobem rozštípne. ()

aquiver

Není to nejlepší, ale ani nejhorší Shyamalan. Vcelku napínavý thriller. Vzhůru ho táhne hlavně tápání, zda jsou dotyční jen fanatici náboženské sekty, nebo zda je jejich proroctví skutečné. Obě varianty vzbuzují napětí a budují očekávání. Bohužel režisérovi se nedaří vymanit zpět z té béčkové škatulky a aktivismus vnímám spíš jako potlačení tvůrčí svobody. 60 % ()

M. Night Shyamalan zažívá malý comeback

M. Night Shyamalan zažívá malý comeback

20.02.2023

Jakkoli to po tragické sérii ještě tragičtějších filmů Stalo se (2008), Poslední vládce větru (2010) a Po zániku Země (2013) nevypadalo, známý režisér M. Night Shyamalan (Šestý smysl, Vyvolený) přece… (viac)