Čarodějův učeň

• Západné Nemecko Krabat (viac)
TV spot 2

Kouzelný příběh o Krabatovi, pocházející původně z Indie a objevující se později v různých obměnách souboje čarodějova učně a mistra v mnoha zemích světa, je příběhem chlapce, který se na prahu dospělosti přiblížil temným silám a je jimi fascinován, dokud nepozná, že jej mohou zahubit. Převyprávění lužickosrbské legendy o Krabatovi (Krawatovi, Chorvatovi) z přelomu 17. a 18. století ze slezské Horní Lužice, již nám svým nenapodobitelným způsobem předkládá mistr českého filmu Karel Zeman na motivy knihy liberečáka Otfrieda Preusslera. Čarodějův učeň je o silách srdce, jež nelze změnit a jež ovládají naše city a jednání a mohou být zdrojem nenávisti i lásky, zloby, závisti či radosti. Je možné je využívat k dobrému či zlému (neboli k bílé i černé magii, jak se kdysi říkávalo). V tomto věčném souboji vede k osvobození z osidel zla jen cesta pevné vůle a víry v lásku. (oficiálny text distribútora)

MontyBrogan

Asi prvá rozprávka na úrovni Mijazakiho, akú som zatiaľ mimo neho videl. A hneď z našich končín. Čo sa deja týka, niečo ako Faustov údel, ale z existenčných dôvodov. Nakoniec sa logicky ozvú city a prestanú stačiť kúzla. Obyčajný človek totiž zatúži po obyčajných ľudských zázrakoch. Fakt pekné. Toto som si hovoril počas filmu asi každých 5 minút. ()

Ivoshek

Ideální pohádka, když chcete děti vyděsit k smrti. :-))) Výborná animace, atmosféra, příběh i dabing. Na animovaný film naprosto unikátní kousek. ()

honajz

Hororová atmosféra, jak když umrlec na hřbitově milou láká, a navíc v animovaném filmu! Jako dítě jsem se u toho tak nějak hezky bál, a ostatně mi to vydrželo dodnes. ()

rikitiki

Harry Potter v drsném, středoevropském podání. : ) Tohle je přesně pohádka, jaká má být. Děs, horor a strach smíchan se šťastným koncem. Jsme Slovani, tak proč se toho bát? 2. 6. 2010/ ()

anais

Překrásně odvyprávěná pohádka. Jen když si ji dám vedle starších Zemanových filmů, je to o malý kousek slabší - a to hlavně technicky. Ve starších filmech jednolitá barevnost propojovala obraz do jednoho výtvarného celku, tady se kombinuje barevná kreslená animace, s občasným použitím fotografií, a je to prostě vidět. Je to jen občas, ale přišlo mi to v něčem nedotažené, jakoby si to tvůrci až příliš zjednodušovali. Už teď se za tuhle napsanou herezi stydím. Protože jinak je Čarodějův učeň správně temný napínavý příběh s úžasnou poetikou a mnoha skvělými nápady. ()

jonyyy

Čekal jsem trikové umění pana Zemana a dostal jsem kreslenou pohádku. Navíc ten styl animace, kde se málo co hýbe. Musím uznat, že příběh a styl vyprávění mají co do sebe, ale toto by mě bohužel nebavilo ani kdyby mi bylo deset. Trochu delší večerníček. 45% ()

SOLOM.

Solidní pohádka na dobrou noc. Nejvíce se mi líbil styl vypravování a na tehdejší dobu i vinikající animace. Přestože jsem viděl vysoká hodnocení mých předchůdců, čekal jsem uspávačku, kterou ani neuvidím do konce. Já moc na tenhle styl nejsem. Byl jsem ovšem velmi mile překvapen a musím říct, že Krabat má mnohem větší úroveň, než kterákoliv dnešní pohádka. Najde se v ní napětí, láska, přátelství i smrt a divák se ani minutu nenudí. ()

Xeelee

[LFŠ 2008] Od Čarodějova učně jsem hodně očekával. Jednoduchá animace se mi líbila, atmosféra vynikající, ale tak jednoduchá dějová linka by se hodila spíš ke krátkometrážnímu snímku nebo k filmu pro malé děti. Škoda. I tak je to ale skvělý depresivní film. ()

eraserhead666

Kdepak se v Moučkovi ten hlas vzal? Děsivost až za hrob. Deprese číší z každé minuty. Nejvíc se mi na filmu líbí právě občas mu vytýkaná animace, ta naprosto odpovídá ději a jeho ponurosti, ale i té romantické stránce - Krabatova dívka je opravdu krásná. A k tomu jasně dokazuje, že tenhle příběh vůbec není o tom, jak je zpracován, ale co zpracovává (i když i to jak, je tady dost povedené). Ohledně zpracování bych souhlasil s názorem eagle-eye! ()

Ilicka

Už dlouho tvrdím, že většina pohádek není pro děti, a tahle nebýt animovaná, nepustí na ni ani mládež v doprovodu rodičů. Poetický horor. ()

Necrotongue

Krabatééééé!Neuvěřitelná záležitost.Jako kluk jsem se na tuhle pohádku vždycky šíleně těšil a už předem jsem věděl,že to v noci nebudu mít jednoduché.Černokněžník byl fantasticky strašidelný a funguje to na mě dodnes,i když už ne tak,že bych se v noci bál.:)Krásná,práce Karla Zemana a kolektivu,atmosféru může závidět nejeden hororový film zavedených autorů.Nechápu,proč už film nepřináší žádná televizní stanice,že by EU zakázala i Krabata?Co si člověk nesežene na DVD,to nemá. ()

duklak2

Před asi dvěma roky se mi zdálo o nějakém hodně dobrém animáku, který jsem v dětství na ČT viděl. Dnes po shlédnutí už vím o co se jednalo. Ano, byl to Čarodějův učeň a mohu říci, že jsem ho rád zase viděl. Učeň, posvátné to slovo, myslím si, že v dnešní době je tak trochu i hanlivé. Já osobně jsem učeň a mám na to i doklad:-). Nejsem na to pyšný. Jelikož dnešní doba je už přeci jenom úplně jiná, než která byla za našich rodičů, kdy všichni byli řemeslníci a musím poznamenat, že velmi šikovní. V dnešní době je velmi těžké najít šikovného učně. Protože mládež po ZŠ jde na střední školy, jelikož se jim nechce dělat rukama, ale hlavou. Bohužel, je to tak. Na střední se hlásí i děti, kteří na to nemají. Jsou rozmazlené a zhýčkané. Nedávno jsem se musel smát. Článek v novinách. V Jihlavě uzavřeli silnici z důvodu opravy a pokládání nového asfaltu. Všechno šlo hladce až do té doby, kdy přišla na řadu určitá práce, na kterou se ale hodili jen někteři řemeslníci, kteří byli vyučení v určeném oboru. Jenže zde nastal vážný problém. Silnice byla rozkopána a radní ji museli otevřít pro veřejnost, z důvodu velké dopravní zátěže ve městě. Práce zůstala na nějaký čas nedodělána, protože se nenašli řemeslníci!!! Ani se nedivím, když dnešní mládež chce jen sedět u PC a vydělávat mozkem. Myslím si, že poslední řemeslníci, kteří něco umí, jsou ročník 1955 až 1965. No nic, trochu jsem odbočil od hodnocení filmu a vydal se na cestu, abych vám řekl, jak dnešní situace vypadá kolem učňů. Představte si např. zedníka. Maká 10h denně a má asi o 4000Kč méně než člověk, který dělá 8h na PC!!! Tak se potom nedivme že i "hloupí" lidé chodí na gymnázia. A teď trochu k filmu. Je to velice zajímavý počin české kinematografie. Slyšel jsem názory, že to není dobrý film, poněvadž animace je strašná. Dotyční měli na mysli, že když viděli např. Sněhurku od Walta Disneyeho, která je o 40 let starší, tak byla skvěle naanimována. Ale musím nesouhlasit. Protože učeň Krabat, i když v "obyčejné" animaci je neobyčejný a každého chytne za srdce. Zažil jsem hodně mistrů, ale nikdy bych nechtěl mistra Čaroděje. Karel Zeman je bůh. To co on dokázal natočit je něco neskutečného. Třeba Cesta do pravěku. Má neobyčejnou atmosféru a já osobně tento film řadím o stupeň výše než několikamiliónový velkofilm Jurský park. Musím se vyjádřit k hodnocení. Nedávám plné, i když je mi to líto. Vadila mi přílišná depresivnost, která na mě dýchala po celou délku filmu a dále dívka Krabata mohla býti trochu lépe výtvarně zpracována. Dávám příjemných 85%. ()

Sifaka

Moje dětská noční můra, opravdu mrazivá "pohádka"(což jsem jako dítě dlouho nechápal, že to může někdo za pohádku označit). Přitom skvělý film, který si pokaždé vychutnám, výborný vypravěč a nezapomenutelný mlýn s mistrem a jeho Krabate, což mě často znělo potm v uších. Karel Zeman je prostě skvělý režisér, vždy svůj, nanapodobitelný ... ()

vypravěč

"[...] osamělý poutník opět kráčeti budu nocí neskonalou, jejíž pustá tichosť obživne jen vlastním lkáním mojím; čírou tmou opět rozestírati budu rámě má za nicostnými postavami a přeludy mých snů, až chápajícího se osamělého stromu mne v noc zavitá koruna jeho opět slzami ledovými probudí ze snů horoucích v opravdivost strastnou, až vlastní vřelé slzy moje v led ustydnou a sny moje pohynou ve věčném snůpustém spaní." (K. H. M.) ()

JASON_X

Tak takovéhle pohádky nám komouši jako dětem pouštěli v televizi a my se u nich blaženě báli. I po letech stále silný zážitek a spousty asociací na dětství. Nadčasová záležitost. ()

maseer2

skličující atmosféra podtržená výborným vypravěčem a hodně nesympatickou animací.. je to hrozně jednoduché, ale přitom to funguje.. Zeman věděl, jak na to.. slabší 4* ()

Hwaelos

Ponurá dětská dark fantasy, která by se mi jako osmiletému šmoulovi asi moc nelíbila. Nicméně, příběh má všechno důležité: velkou lásku a přátelství na život a na smrt. Jen jsem snad očekával trochu epičtější finále, v němž by Krabat svého mistra porazil v souboji na hlavu. ()

Terva

Na celém světě nebyly louky tak zelené a pampelišky nekvetly tak žlutě, jako u nás v Lužici.....ale ne pořád je tak krásně a i na tuláka přijdou zlé časy. CITÁT - Přijď do mlýna Na černé vodě.......... Krabat poslechl havrany a šel. Znáte to už asi sami, pohádka, co kdysi byla strašidelná je dnes kultem. A Zeman a spol jsou určitě spokojeni. CITÁT - Mlýn už zase mele...cha...cha...chááá.......... Každý už dnes ví, co je to, stát se učněm ve mlýně Na černé vodě. Povedené a mě se na tom zvlášť líbí to povídání ve třetí osobě a pocit, že ta pohádka je strašidelná i po takové době. CITÁT - Pro mě taky vepřovou a pivo......... Kdo by netoužil stát se kouzelníkem ? Hlad a zima jsou mocní Mistrovi pomocníci. CITÁT - Mlýn zase mele.......... Mistr v pohádce dokonce zastavil čas - to je mocné kouzlo. Jenže pak je tady taky láska a to je mocnější čarodějka. CITÁT - Nenech mě už čekat, buď mi ku pomoci........ Má to říz a i dnes to nese dramatičnost a strašidelnost. ()

Zemřel herec Luděk Munzar

Zemřel herec Luděk Munzar

26.01.2019

Ve věku 85 let zemřel legendární český herec Luděk Munzar. Toho dlouhodobě trápily zdravotní problémy, v minulosti například prodělal rakovinu ledvin a prostaty. Diváci si herce mohou pamatovat… (viac)

Kánon filmu 2011

Kánon filmu 2011